Zita5
18.01.10,11:10
Dovoľujem si touto cestou upozorniť poraďákov , ktorí používajú účtovný program ALFA /Kros/ , že v Dlhodobom majetku - v odpisoch je chyba .

Prosím , aby ste si odpisy za rok 2009 skontrolovali a porovnali s odpisovým plánom .Dnes som telefonovala ohľadom uvedeného problému do Krosu a bolo potvrdené pracovníčkou Krosu , že chyba v odpisoch nastala , a túto budú odstraňovať , len nevie v akom časovom období .

Uvedenú chybu objavila naša poraďáčka Zuzka - zuhl a tak sme sa spojili a začali problém riešiť cez Kros .

Nedostatok sa našiel zatiaľ v tom majetku , ktorý mal v predchádzajúcom roku t.j.2008 prerušené odpisovanie .

Považovala som to za dôležité Vás aspoň takto upozorniť .

/ Prosím nepridávajte mi za toto upozornenie body , nakoľko ocenenie si zaslúži Zuzka - zuhl , pretože ona prišla na uvedenú chybu a z dôvodu jej pracovnej vyťaženosti ma poverila , aby som toto upozornenie hodila na PORADU ./

Neskôr môžem uviesť aj konkrétny príklad chyby , ale momentálne nemám času , len treba aby ste si odpisy skontrolovali .
Zita5
18.01.10,12:00
Tu je príklad na ktorom chcem poukázať na chybný výpočet odpisov v programe ALFA v roku 2009 .

Motorové vozidlo/úžitkové/ v OC 1 789 327,74 SKK , uvedenie majetku do používania dňa 31.10.2006 , odpisová skupina I , zrýchlené odpisovanie
Budem sa vyjadrovať v SKK , nakoľko nemám čas prepočítavať na euro .
Odpisový plán:

Odpis Zostatková cena
2006 447 332,00 1 341 995,74
2007 670 998,00 670 997,74
2008 447 332,00 223 665,74
2009 223 665,74 0,00

Vzhľadom k tomu , že nastala situácia , kedy sa v roku 2008 odpisy prerušili skutočnosť by mala byť nasledovná :
2006 447 332,00 1 341 995,74
2007 670 998,00 670 997,74
2008 Prerušenie odpisovania
2009 447 332,00 223 665,74
2010 223 665,74 0

Program ALFA v roku 2009 to vypočítal a zobrazuje nasledovne :
2006 447 332,00 1 341 995,74
2007 670 998,00 670 997,74
2008 odpis nepoužitý
2009 670 997,74 / a toto nie je správne /

Doporučenie z Krosu je nasledovné , ak máme už vypočítané a zapísané na kartách ročné odpisy , tak treba Odpisy v DM v roku 2009 zrušiť a ručne odpis nahodiť cez Pridaj – Oprávky ..... dátum 31.12.2009 ...suma .... . Ak chybu napravia , potom už by malo odpisy počítať v roku 2010 správne .
zuhl
20.01.10,11:54
Ozaj som nemala čas sa ozvať a napísať to ja, lebo som nad týmto problémom strávila dva dni a ostatná robota mi stála. Je to podstatne väčší problém, ako by sa zdal, tak to prosím nepodceňujte. V každej firme sa mi to urobilo zle na dvoch alebo troch IM a ak si to opravíte aj ručne, nesúhlasí to v PD a vo výkazoch. Kros sa vyjadruje, akoby sa nič vážne nestalo a akoby ani o tom nevedeli a nápravu urobia až v polročnej verzii. Tak si prosím vo všetkých firmách vlezle do roku 2008 a prepočítajte si to a v roku 2009 to musíte opraviť ručne a to ešte nevieme, že keď to napravia, či sa nebude problém ťahať do ďalších rokov. Je to proste vážna chyba a vy môžete svojich klientov pripraviť o tisíce EUR, nehovoriac o pokutách pri kontrole.
Johanka
20.01.10,12:06
mimotemyPrístup firmy KROS ku svojim produktom a tým aj k zákazníkom sa v poslednej dobe dosť zhoršil. Podľa mňa je celá ich "neaktívnosť" založená na tom, že nás chcú takýmto spôsobom dokopať k účasti na ich školeniach, ktoré mimochodom považujem za neprimerane drahé. Bolo mi to naznačené pri telefonátoch do firmy pri riešení problémov :rolleyes: , vraj tam na všetko upozorňujú ....
Zita5
20.01.10,12:16
mimotemyPrístup firmy KROS ku svojim produktom a tým aj k zákazníkom sa v poslednej dobe dosť zhoršil. Podľa mňa je celá ich "neaktívnosť" založená na tom, že nás chcú takýmto spôsobom dokopať k účasti na ich školeniach, ktoré mimochodom považujem za neprimerane drahé. Bolo mi to naznačené pri telefonátoch do firmy pri riešení problémov :rolleyes: , vraj tam na všetko upozorňujú ....

S tým prístupom súhlasím. Zarážajúce je , že si nedajú ani tú námahu rozoslať oznam pre ich užívateľov ...."POZOR CHYBA v ...... ". Keď som včera komunikovala s pracovníčkou KROSU a okrem iného som si povzdychla v telefóne , že bože a koľko ľudí si to nevšimne ...jej odpoveď bola ....má si to každý kontrolovať . To ma prinajmenšom pohoršuje,nakoľko si platíme ročný udržiavací poplatok vo výške 18% z ceny SW . Potom by sme mali prepočítavať všetko aj napríklad celý peňažný denník,pohľadávky,záväzky atď. či nám konečné sumy sedia s výpočtom programu .
Simonab
20.01.10,12:27
No super, takže mám robotu navyše, keďže minulý rok sme mali prerušené odpisovanie vo viacerých firmách.
Babenky zlaté ďakujem Vám veľmi pekne, bez vás by som si to asi ani nevšimla. Cmuk
Zita5
20.01.10,12:36
No super, takže mám robotu navyše, keďže minulý rok sme mali prerušené odpisovanie vo viacerých firmách.
Babenky zlaté ďakujem Vám veľmi pekne, bez vás by som si to asi ani nevšimla. Cmuk

Daj si pozor aj na Výkaz o M a Z , taktiež treba dávať pozor na zápis ID do PD .Ono sa to zdá jednoduché , myslím vstup a ručný zápis , ale nie je to také jednoduché .
ZuzanaP
20.01.10,13:38
Veru je to akési čudné, mne napr. vôbec nezobralo pri jednom majetku oprávky minulých rokov a stále to chce odpisovať. Ide o lízované stroje, ktoré sa odpísali v roku 2008.
Zita5
20.01.10,13:52
V majetku v ktorom je chyba ,a je ručne opravený , musí byť okrem iného zakliknuté aj "Neodpisovať v roku 2009" /v prípade prerušenia DOODPISOVAŤ v roku xxxx/ inak pri " Vypočítaj odpisy za rok 2009" Vám do DM zapíše sumu patriacu roku 2010 .
Okrem toho , ak tam vložíte ručne odpis za rok 2009 , pri úkone Vypočítaj odpisy a zapíš na kartu DM , Vám nahodí zasa odpis patriaci do roku 2010 , tento zápis je potrebné vymazať .

Tým pádom ak sa opraví ručne niektorý DM a bude tam aj zakliknuté "Neodpisovať v roku 2009" ...tak pri úkone Zapíš ID do penažného denníka Vám zapíše len text v nulovej hodnote a táto by mala byť rukou cez oprav doplnená Vami .

No jedným slovom hrôza . Odporúčam Vám však , nakontaktovať sa na Kros a doriešiť s nimi každú jednu nezrovnalosť osobne , majú za to pekne zaplatené.
zuhl
20.01.10,14:12
Asi idem odovzdať živnosť a zabezpečiť si miesto v Leopoldove, lebo týmito ručnými opravami to tak dovrzám, že až.
Zita5
20.01.10,14:19
Asi idem odovzdať živnosť a zabezpečiť si miesto v Leopoldove, lebo týmito ručnými opravami to tak dovrzám, že až.

No čosi .....však by si nám chýbala ...Ty si taká neúnavná včielka vŕtačka :)
zuhl
20.01.10,14:22
:D:D:D:D:D:D:D
ZuzanaP
21.01.10,12:16
Po 4 hodinách kontroly a opravovania HOTOVO. A to mám len 12 ks HIM. Uf, kočky ďakujem za radu ešte raz, by ma asi treplo, keby som na to prišla neskoro.:rolleyes::)
Zita5
21.01.10,13:16
Po 4 hodinách kontroly a opravovania HOTOVO. A to mám len 12 ks HIM. Uf, kočky ďakujem za radu ešte raz, by ma asi treplo, keby som na to prišla neskoro.:rolleyes::)

Mala si veľké rozdiely ?
ZuzanaP
21.01.10,13:22
Mala si veľké rozdiely ?

Zitka skoro v každom majetku, väčšinou mi to nezarátalo odpisy za predchádzajúce roky
ekopo
21.01.10,13:45
Problém je, že sa drvivá väčšina užívateľov sa spolieha na sw (to je jedno ktorý), že všetko je OK. Veď program to urobí všetko sám a dobre............Mimochodom v Krose aj v DP FO B je chyba. Skúste si zadať príjem z podnikania pod hranicu 6 nás. min. mzdy, žiadny iný príjem, zaškrtnite uplatnenie DB pre dieťa. Bez problému naskočí vyplnená kolonka poukázanie DP správcom....
ZuzanaP
21.01.10,13:47
Problém je, že sa drvivá väčšina užívateľov sa spolieha na sw (to je jedno ktorý), že všetko je OK. Veď program to urobí všetko sám a dobre............Mimochodom v Krose aj v DP FO B je chyba. Skúste si zadať príjem z podnikania pod hranicu 6 nás. min. mzdy, žiadny iný príjem, zaškrtnite uplatnenie DB pre dieťa. Bez problému naskočí vyplnená kolonka poukázanie DP správcom....
mimotemyja som raz upozorňovala na chybu - ak vyšla daň na platenie rovných Sk 500,--, rátalo, že ju treba uhradiť.mimotemy
Zita5
21.01.10,13:52
Problém je, že sa drvivá väčšina užívateľov sa spolieha na sw (to je jedno ktorý), že všetko je OK. Veď program to urobí všetko sám a dobre............Mimochodom v Krose aj v DP FO B je chyba. Skúste si zadať príjem z podnikania pod hranicu 6 nás. min. mzdy, žiadny iný príjem, zaškrtnite uplatnenie DB pre dieťa. Bez problému naskočí vyplnená kolonka poukázanie DP správcom....

Tak ďaleko som ešte neprišla :D
janasl
29.01.10,09:53
ja by som chcela prerušiť odpisy tento rok t.j.za rok 2009.
Ako to mám v Alfe toto prerušenie označiť?
zuhl
29.01.10,10:31
Vojdeš do konkrétneho majetku a zaklikneš v roku 2009 neodpisovať a potom celé odpisy dáš prepočítať.
zuhl
29.01.10,10:37
Ozvali sa z Krosu, že ďakujú za upozornenie, ospravedlňujú sa a v novej verzii 5.2. to bude opravené a žadna finančná odmena...:(:(:D
marjankaj
29.01.10,10:40
Odpisy si môžete skontrolovať podľa tejto tabuľky.

http://www.porada.sk/blog_attachment.php?attachmentid=476&d=1257611998
Zita5
29.01.10,10:49
Ozvali sa z Krosu, že ďakujú za upozornenie, ospravedlňujú sa a v novej verzii 5.2. to bude opravené a žadna finančná odmena...:(:(:D

Ak to opravia vo verzii 5.2 , tak ako by sa nestalo :D
janasl
29.01.10,11:05
diki, aké jednoduché...:)
mamuša
29.01.10,20:09
asi vo verzii 16,02 tá je najnovšia...či sa mýlim?
Zita5
08.02.10,06:21
Akí sú chytrí .........píšu len o centovom rozdiele .....ale o tom , že to robilo nesprávne odpisy , ani zmienka ....................... no dúfam že to bude už OK , ak nainštalujeme novú verziu .


dovoľte nám, aby sme Vás informovali o vydaní novej verzie.


http://www.kros.sk/data/newsletter/20100205_27004/f8d60f8e2598dd428e8cb6a4d9f7af08.jpg

Verzia 16.10 obsahuje tieto zmeny:


Aktualizované originálne tlačivo Daňového priznania k DPH a export do XML.
Nové originálne tlačivo Súhrnného výkazu DPH a jeho export do XML.
Do programu bola zapracovaná novela postupov účtovania v JÚ od 1. 1. 2010. Majetok zaradený v triede "Opravná položka k nadobudnutému majetku", ktorý je zaradený do používania od 1. 1. 2010, sa rovnomerne odpisuje 7 rokov.
Bol upravený výpočet koncoročných kurzových rozdielov a výpočet kurzových rozdielov pri čiastočných úhradách. Výpočet kurzových rozdielov pri čiastočných úhradách v ďalších rokoch vychádza teraz z koncoročného kurzu predošlého roka.
V programe bol upravený vzhľad aj funkčnosť tlačových zostáv fakturácie. Ak boli v niektorých poliach zadané dlhšie texty, prekrývali sa s inými údajmi. V prípade, že nebola vyplnená poštová adresa na novom partnerovi, nesprávne sa zobrazovala na tlačovej zostave.
V Číselníku partnerov a vo formulároch Fakturácie bola obnovená možnosť presúvania stĺpcov v tabuľke.
Bola opravená chyba pri type sumy Nsv vo faktúrach. Ak sa fakturovali položky v cudzej mene, program pri zápise do Evidencie DPH neprepočítal tento typ sumy na EUR.
Bola opravená chyba, keď sa v niektorých prípadoch nezobrazovali položky preddavkovej faktúry vystavenej v staršej verzii programu.
V Evidencii dlhodobého majetku bola opravená chyba. Ak bol v roku 2008 prerušený odpis na dlhodobom majetku a pri prechode do roku 2009 vznikol centový rozdiel, tak sa tento rozdiel nesprávne pripočítal k nepoužitému odpisu a majetok sa odpisoval o rok menej.

Kompletný zoznam zmien sa nachádza na našej internetovej stránke (http://www.kros.sk/11700).



Zdroj www.Kros.sk
Príroda
02.03.10,18:38
Zdravím. Dočítala som sa , že od tohto roka minimálne treba zmeniť zaradenie do odpisových skupín. V alfe sa ma pri prechode do nového roka opýtalo, či chcem nový katalóg klasifikácie, tak som to potvrdila. Pozrela som si DHM a zamenilo mi odpisové skupiny podľa nového. Napr. traktor mi dalo z 2. sk. do 1. a namiesto 6 rokov mi dáva do plánu odpisov len 5 rokov a samozrejme vyššiu sumu. Dúfam, že to urobilo správne a nemusím s tým už nič robiť???
mamuša
06.03.10,21:40
Zdravím. Dočítala som sa , že od tohto roka minimálne treba zmeniť zaradenie do odpisových skupín. V alfe sa ma pri prechode do nového roka opýtalo, či chcem nový katalóg klasifikácie, tak som to potvrdila. Pozrela som si DHM a zamenilo mi odpisové skupiny podľa nového. Napr. traktor mi dalo z 2. sk. do 1. a namiesto 6 rokov mi dáva do plánu odpisov len 5 rokov a samozrejme vyššiu sumu. Dúfam, že to urobilo správne a nemusím s tým už nič robiť???
ale sa ťa to určite spýtalo, či to chceš zmeniť, nakoľko sa menili skupiny a pri možnosti áno bolo upozornenie, že sa už nebude dať späť opraviť. Takže neviem, skús zavolať do krosu alebo sa spýtaj mailom na zone pre klientov.
mio71
07.03.10,08:31
Trosku OT.Mne sa zase stalo, ze mi z nicoho nic zmizli z knihy zavazkov, pohladavok, ale aj z pokladne niektore vystavene faktury, alebo doklady. Po vypnuti a zapnuti alfy je vsetko v poriadku. Uctujem v ALFE 16.20 pod WIN7, pod XP sa mi to v zivote nestalo. Nemate podobne skusenosti. Firma Kros uvadza , ze jej produkty su plne kompaktibilne pod WIN7.
bobiko
14.03.10,07:55
Potom by sme mali prepočítavať všetko aj napríklad celý peňažný denník,pohľadávky,záväzky atď. či nám konečné sumy sedia s výpočtom programu .

taka chyba uz v alfe bola, ked nesedel sucet poloziek uctovneho dennika... asi tri roky dozadu