Jovana
18.01.10,11:25
Ahojte poradaci,

prosím Vás viete poradiť ohľadom daňovéh priznania jedná sa o to, že za minulá rok mi bola vyplacaná PN neviem či sa musí zdaňovať dávka z PN, a či sa to niekde aj uvádza v daňovom priznaní
ďakujem
babi2
18.01.10,10:33
Ahojte poradaci,

prosím Vás viete poradiť ohľadom daňovéh priznania jedná sa o to, že za minulá rok mi bola vyplacaná PN neviem či sa musí zdaňovať dávka z PN, a či sa to niekde aj uvádza v daňovom priznaní
ďakujem
Dávky PN sa nezdaňujú a ani v DP neuvádzajú
Jovana
18.01.10,20:30
ďakujem za radu ešte by som mala taký dotaz, pri paušalnych výdavkoch chcem uplatniť odpočet na daňovníka a jeho manželku, ktorá poberá invalidný dôchodok berie sa to ako príjem alebo nie a môžem plnej výške na manželku urobiť odpočet
JarkaL
18.01.10,21:05
Invalidný dôchodok manželky je na tieto účely posudzovaný ako príjem. Odpočet by mohol urobiť len vo výške rozdielu
NČ-dochodok.
Jovana
19.01.10,16:17
zabudla som ešte spomenúť manželka ešte dostáva príspevok na benzín je potrebné aj to odpočítať
JarkaL
19.01.10,16:22
Áno, to je sociálna dávka a tie sa započítavajú do príjmu.
Evanka
19.01.10,16:31
zabudla som ešte spomenúť manželka ešte dostáva príspevok na benzín je potrebné aj to odpočítať
Tento príspevok je nezdaniteľný príjem, ale do vlastného príjmu manželky sa započítava.
Jovana
19.01.10,17:40
teraz sa mi natíska ďalšia otázka ide o to, že keď si daňovník odpočítava na seba NČ a poberal PN musí to odrátať z NČ
tuta
19.01.10,18:59
Nie. Nemocenské dávky sa v DP vôbec neuvádzajú a nemajú ani vplyv na zníženie nezdaniteľnej časti u daňovníka.