lucluc
19.09.05,15:50
Ahojte poraďáci.

Som účtovníčka začiatočníčka tak ak bude odpoved na moju otázku jednoznačná tak odpustite.
Moj zamestnavatel (SZCO) si v r.2002 znizil dan podla zákona §13ods.3 Zák.366/99Zb s tým ze odpočítanu čiastku čiatku musí do 13.12.2005 preinvestovať.
Robím mu prehlad preinvestovaným prostriedkov na základe DHM ktorý mame v evidencii, odpisujeme ho a nadobudli sme ho 2003-2005.V decembri tohoto roku nám končí leasing OA. Neviem ci ho mam zaratat do preinvestovaných prostriedkov a do akej vysky kedze náš ex účtovník mi tu nechal totalnu paseku. Dakujem za každú odpoveď.
andrej_rv
19.09.05,14:34
Podľa mňa by si mala vychádzať zo súvahy a evidencie dlhodobého majetku. Keďže v zmysle zásad pre účtovanie leasingu platných v roku 2003 majetok prenajatý formou leasingu odpisuje prenajímateľ a zostáva jeho majetkom až do jeho odpredaja za zostatkovú cenu nájomcovi (a u Teba sa v súvahe na účte 022 neobjaví), podľa mňa tento automobil nie je možné zahrnúť do preinvestovaných prostriedkov pre účely zníženia dane.
1at1
19.09.05,17:54
Určite si ho nemôžeš zarátať do preinvestovaných prostriedkov pre účely zníženia dane, ani v prípade, ak účtuješ v sústave JÚ. Musíš hľadať ďalej, kde to preinvestoval. Pozri do výkazu o majetku a záväzkoch, možno tam nájdeš čo nadobudol. A mimochodom, tvoj zamestnávateľ nevedel o tom, že musí túto čiastku preinvestovať? Nevedel by ti on poradiť, čo nakúpil?
Pekný večer.
lucluc
21.09.05,10:41
Ahojte. Takze pri tom leasingu som si to tiez overovala ze nemoze ist do preinvestovanych prostriedkov lebo v majetku ho budeme mat az na konci tohto roku a jeho ZC je nizka. Dlhodoby majetok do toho zahrňam určite to mi je jasne, ale mam tu vela majetku do 30 000 a neviem ci ho mozem alebo nemozem zaradit...(telefony, zaluzie, TV, nabytok...) Ak pouzijem majetok do 30 000, musim ho zaradit do dlhodobeho majetku a odpisovat ho ?


Ako som sa dozvedela, tato ulava na dani vznikla ked sefovi (ako FO) v roku 2002 vychadzala vysoka sadzba dane, vyssia ako u PO, kedze vtedy este nebola rovna dan. Vtedy bola moznost pouzit nizsiu sadzbu (teda sadzbu pre PO) a rozdiel o ktory zaplatil nizsiu dan musi do 3rokov preinvestovat. Zakon hovori o "obstarani hmotneho investičného majetku, o ktorom bude uctovat ako o majetku vyuzivanom na podnikanie najmenej tri zdaňovacie obdobia."
Prosim mali ste niekto skusenost s takymto pripadom ? Pride si DU po uplynuti 3rokov skontrolovat sposob preinvestovania ?
KEJKA
21.09.05,13:24
ja viem tak, že aj tzv. drobný majetok sa tam dáva, len musí byť v evidencii a v inventúre aspoň teda tie tri roky. Aj ak si pamatam dobre jednu kontrolu, tak to naozaj uznali.
Dokonca sa mi mari že aj lízing, nechcem zavádzať, to už bolo dávno.
To s tou zníženou sadzbou som nepochopila, viem že odpúštali daň, ale toto nie...
pri každej takejto "akcii" boli stanovené podmienky, ono by bolo vhodné sa popýtať priamo na DU. Alebo si vyžiadať stanovisko daňového poradcu.
lucluc
21.09.05,15:01
Dala som otazku aj priamo na stránku DU tak som zvedava či sa budu obťažovať s nejakou odpoveďou...
Zlata
22.09.05,12:12
Ahojte,
mám skúsenosť s touto uľavou na dani. Tiež som v dobe, kedy to bolo možné využila v jednom učt. u FO túto možnosť. Okamžite po uplynutí doby preinvestovania tejto dane prišli na kontrolu. Kontrolovali len konktrétne tieto veci. Nákup HIM a zaúčtovanie v denníku a v Knihe HIM. Leasing tam určite nemôže ísť.
lucluc
23.09.05,08:45
Ahoj Zlata, nevieš mi povedať či bol uznany aj majetok do 30 000, ktorý sa neodpisuje a hned isiel do spotreby? Ak ano, tak ako musel byt evidovany v uctovnictve ? Tento rok nam lehota konci a hodnota dlhodobeho (odpisovaného) majetku nie je v dostatočnej výške. Dakujem za odpoved.
pyton
23.09.05,09:46
lucluc, keď môžeš, tak choď do predpisov, čo platili vtedy, keď ste si to uplatňovali, /zákon a fin.spravodajca.../, bolo to tak, že raz sa mohol uznať aj majetok obstaraný na leasing, inokedy nie. Vždy boli k tomu búrlivé diskusie.
Zlata
30.11.05,10:10
[... nevieš mi povedať či bol uznany aj majetok do 30 000, ktorý sa neodpisuje a hned isiel do spotreby?

"Majetok" do 30 000 nie je uznaný, nakoľko sa horoví o preinvestovaní na HIM a za hmotný majetok podľa zákona sa považujú veci, ktorých hodnota je vyššia ako 30 000 a prevádzko-technická funkcia je dlhšia ako jeden rok.