Žabinka
18.01.10,11:46
Ahojte poraďáci. Na stránke DÚ som našla toto:
.....Z vyššie uvedených noviel zákona o správe daní vyplýva registračná alebo oznamovacia povinnosť pre fyzické osoby nasledovne:

· Fyzická osoba, ktorá je už zaregistrovaná na daňovom úrade podľa § 31 ods. 1 zákona o správe daní a začne po účinnosti novely zákona o správe daní t.j. po 1. januári 2010 na území Slovenskej republiky prenajímať časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 31 ods. 2 písm. b) novelizovaného zákona o správe daní túto skutočnosť oznámiť miestne príslušnému správcovi dane, a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.

· Fyzická osoba, ktorá nie je registrovaná na daňovom úrade podľa § 31 ods. 1 zákona o správe daní a začne po účinnosti novely zákona o správe daní t.j. po 1.januári 2010 na území Slovenskej republiky prenajímať časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinnáv zmysle§ 31 ods. 2 písm. a) novelizovaného zákona o správe daní požiadať miestne príslušného správcu dane o registráciu, a to do 30 dní po uplynutí mesiaca, v ktorom na území Slovenskej republiky prenajala časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.

· Fyzická osoba, ktorá nemala registračnú povinnosťpodľa zákona o správe daní účinného k 31. decembru 2009 a ktorá na území Slovenskej republiky už pred 1. januárom 2010 prenajímala a naďalej prenajíma časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 110j ods. 4 novelizovaného zákona o správe daní požiadať správcu dane o registráciu najneskôr do 28. februára 2010.

· Fyzická osoba, ktorá nemala oznamovaciu povinnosťpodľa zákona o správe daní účinného k 31. decembru 2009 a ktorá na území Slovenskej republiky už pred 1. januárom 2010 prenajímala a naďalej prenajíma časť bytu alebo časť nebytového priestoru, alebo časť nehnuteľnosti okrem pozemku.
Táto fyzická osoba je povinná v zmysle § 110j ods. 4 novelizovaného zákona o správe danísplniť si oznamovaciu povinnosť najneskôr do 28. februára 2010.

Chcem si len ozrejmiť. Ak SZČO prenajíma byt od roku 2007, oznámil túto skutočnosť DÚ v stanovenej lehote, nevzťahuje sa naňho k 1.1.2010 žiadna nová registračná ani oznamovacia povinnosť?
Ďakujem.
dobrava
18.01.10,11:22
Prosím, aký je rozdiel medzi oznamovacou a registračnou povinnosťou? Ak FO-dôchodca prenajímal časť nebytového priestoru od 01/2009 - 12/2009 /vtedy nemal ani oznamovaciu ani registračnú povinnosť/, musí si teda splniť oznamovaciu alebo registračnú povinnosť a dokedy? A do akej výšky môže mať teda príjem z prenájmu, aby neplatil daň z príjmu?
A ako je to, ak bude od 01/2010 - 12/2010 takisto prenajímať časť nebyt.priestoru - má si splniť do 28.2.2010 oznamovaciu alebo registračnú povinnosť? Prosím, vôbec v tom nemám jasno.
Janinkaaa
25.01.10,06:15
Ako FO, ktorá prenajíma nehnuteľnosť som už registrovaná na DU (mám aj DIČ).
Zároveň som prenajímala aj časť (jednu miestnosť) v inej nehnuteľnosti, ktorú som nemala prihlásenú na DU.
V rodinnom dome prenajímam jednu miestnosť.
Novela zákona mi to teraz prikazuje, že do 28. 02. 2010 mám prihlásiť aj túto nehnuteľnosť.
Mám to len oznámiť DU, alebo normálne sa opäť zaregistrovať ?
Janinkaaa
28.01.10,11:59
Ako FO, ktorá prenajíma nehnuteľnosť som už registrovaná na DU (mám aj DIČ).
Zároveň som prenajímala aj časť (jednu miestnosť) v inej nehnuteľnosti, ktorú som nemala prihlásenú na DU.
V rodinnom dome prenajímam jednu miestnosť.
Novela zákona mi to teraz prikazuje, že do 28. 02. 2010 mám prihlásiť aj túto nehnuteľnosť.
Mám to len oznámiť DU, alebo normálne sa opäť zaregistrovať ?


Neporaddíte ?
Chrusťa
29.01.10,06:32
Ahojte, ja sa napojím k tejto téme. Fyzická osoba, ktorá býva vo svojom byte / je zároveň konateľom v spoločnosti, ktorej prenajal svoj byt , nepoberá však z toho prenájmu žiaden príjem. Vzťahuje sa na ňu registračná, oznamovacia povinnosť? Ďakujem
usko 1
29.01.10,14:30
Neporaddíte ?
Riešila som podobný prípad. Máš voči DÚ len oznamovaciu povinnosť.
Lianka
29.01.10,16:45
Prosím, aký je rozdiel medzi oznamovacou a registračnou povinnosťou? Ak FO-dôchodca prenajímal časť nebytového priestoru od 01/2009 - 12/2009 /vtedy nemal ani oznamovaciu ani registračnú povinnosť/, musí si teda splniť oznamovaciu alebo registračnú povinnosť a dokedy? - nemusel, teraz musi... pozri na www.drsr.sk, (http://www.drsr.sk,) je tam usmernenie, mam pocit, ze musi do 28.2.2010 do akej výšky môže mať teda príjem z prenájmu, aby neplatil daň z príjmu? ak ide o dochodcu, tak do 5xnasobnu zivotneho minima, co je v roku 2010 okolo 900 EUR/rok, resp. si moze uplatnit § 46 zakona o dani z prijmov, pokial nema aj ine prijmy
A ako je to, ak bude od 01/2010 - 12/2010 takisto prenajímať časť nebyt.priestoru - má si splniť do 28.2.2010 oznamovaciu alebo registračnú povinnosť? Prosím, vôbec v tom nemám jasno. - registracnu povinnost

Skusim vysvetlit:
Registracna povinnost je povinnost, ked este nemas pridelene DIC a vykonavas cinnosti, mas prijem z cinnosti, ktore tejto registracii povinne podliehaju.
Oznamovacia povinnost znamena povinnost oznamovat zmeny, napr. zmena trvaleho pobytu, cisla uctu a pod.
Pozri § 31 zakona o sprave dani a poplatkov.
Lianka
29.01.10,16:46
Ako FO, ktorá prenajíma nehnuteľnosť som už registrovaná na DU (mám aj DIČ).
Zároveň som prenajímala aj časť (jednu miestnosť) v inej nehnuteľnosti, ktorú som nemala prihlásenú na DU.
V rodinnom dome prenajímam jednu miestnosť.
Novela zákona mi to teraz prikazuje, že do 28. 02. 2010 mám prihlásiť aj túto nehnuteľnosť.
Mám to len oznámiť DU, alebo normálne sa opäť zaregistrovať ?

Oznamit, nakolko zaregistrovana uz je, ma DIC. Z mojej skusenosti - stacilo oznamit listom.
Lianka
29.01.10,16:48
Ahojte, ja sa napojím k tejto téme. Fyzická osoba, ktorá býva vo svojom byte / je zároveň konateľom v spoločnosti, ktorej prenajal svoj byt , nepoberá však z toho prenájmu žiaden príjem. Vzťahuje sa na ňu registračná, oznamovacia povinnosť? Ďakujem

Ak byt prenajala, nemohlo to byt bezodplatne. Zakon nehovori o vyske najmu, kedy je osoba povinna sa registrovat, ale o samotnej skutocnosti, ze existuje najomny vztah. Mam klientku, ktora vlastne sro prenajima cast domu za byvalu 1 Skk a registrovali sme ju kvoli prenajmu.
Lianka
29.01.10,16:49
Chcem si len ozrejmiť. Ak SZČO prenajíma byt od roku 2007, oznámil túto skutočnosť DÚ v stanovenej lehote, nevzťahuje sa naňho k 1.1.2010 žiadna nová registračná ani oznamovacia povinnosť?
Ďakujem.

Nie, ziadna dalsia povinnost pre takehoto danovnika nie je. Oznamuje len zmeny udajov, vid. § 31 zakona o sprave dani a poplatkov.
dobrava
02.02.10,13:07
Skusim vysvetlit:
Registracna povinnost je povinnost, ked este nemas pridelene DIC a vykonavas cinnosti, mas prijem z cinnosti, ktore tejto registracii povinne podliehaju.
Oznamovacia povinnost znamena povinnost oznamovat zmeny, napr. zmena trvaleho pobytu, cisla uctu a pod.
Pozri § 31 zakona o sprave dani a poplatkov.
Ďakujem za odpoveď, už mám v tom jasnejšie. Mám ešte jednu otázku:
Ak prenajímal nebyt. priestor do roku 2008, v roku 2009 už nie, vzťahuje sa naňho nejaká povinnosť registrácie? Ďakujem.
Janinkaaa
04.02.10,11:34
Riešila som podobný prípad. Máš voči DÚ len oznamovaciu povinnosť.

Ďakujem za odpoveď usko 1

Oznamovacia povinnosť sa ma týka aj , keď ten prenájom je bezplatný ?
Asi takto vyzerá, že áno.
Janinkaaa
18.02.10,10:31
Ďakujem za odpoveď usko 1

Oznamovacia povinnosť sa ma týka aj , keď ten prenájom je bezplatný ?
Asi takto vyzerá, že áno.


Neporadíte ?
Žabinka
18.02.10,10:59
Nie, ziadna dalsia povinnost pre takehoto danovnika nie je. Oznamuje len zmeny udajov, vid. § 31 zakona o sprave dani a poplatkov.
Ďakujem za odpoveď.