Ľudenka
18.01.10,18:03
Prosím o radu. Dostala som výpoveď k 31.12.2009 z dôvodu rušenia pracovného miesta §63 s 2mesačnou výpovednou dobou a nárokom na 2mesačné odstupné. Počas výpovednej doby som pracovala, ale koncom decembra som išla zo zdravotných dôvodov na PN, ktorá pretrváva. Počas PN mi volala účtovníčka aby som doniesla prac. oblečenie a prevzala si svoju dokumentáciu. Povedala som, že som PN / tú som jej po telef. dohovore posielala doporučene poštou, takže vedela, že som na PN / a prídem až po jej skončení. Informovala ma, že PP skončila 31.12.2009 ako je uvedené na výpovednej zmluve a nie dňom ukončenia PN. Podľa diskusii na tomto fore som sa dozvedela, že PP končí až dňom ukončenia PN, ak sama nepožiadam inak. Alebo som zle pochopila? Ak nie, môžete mi napísať podľa akého § je ukončenie PP až po skončení PN? Ďakujem.
Tweety
18.01.10,17:04
Prosím o radu. Dostala som výpoveď k 31.12.2009 z dôvodu rušenia pracovného miesta §63 s 2mesačnou výpovednou dobou a nárokom na 2mesačné odstupné. Počas výpovednej doby som pracovala, ale koncom decembra som išla zo zdravotných dôvodov na PN, ktorá pretrváva. Počas PN mi volala účtovníčka aby som doniesla prac. oblečenie a prevzala si svoju dokumentáciu. Povedala som, že som PN / tú som jej po telef. dohovore posielala doporučene poštou, takže vedela, že som na PN / a prídem až po jej skončení. Informovala ma, že PP skončila 31.12.2009 ako je uvedené na výpovednej zmluve a nie dňom ukončenia PN. Podľa diskusii na tomto fore som sa dozvedela, že PP končí až dňom ukončenia PN, ak sama nepožiadam inak. Alebo som zle pochopila? Ak nie, môžete mi napísať podľa akého § je ukončenie PP až po skončení PN? Ďakujem.
PP skončí až ukončením DPN- § 64 ZP.
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
Ľudenka
18.01.10,17:51
Ďakujem. Ochranná doba je doba po skončení PP po dobu 42 dní? Mám trvať na tom, aby účtovníčka prepísala výpoveď aj ostatnu dokumentáciu a uviedla dátum ukončenia PP ako je na PN? Po skončení PN mám ochrannú dobu 42 dní? Minuly týždeň mi poslali poslednu výplatu aj s 2 mesačnym odstupnym.
Tweety
18.01.10,18:08
Ďakujem. Ochranná doba je doba po skončení PP po dobu 42 dní? Áno Mám trvať na tom, aby účtovníčka prepísala výpoveď aj ostatnu dokumentáciu a uviedla dátum ukončenia PP ako je na PN? Áno, ak si nesúhlasila so skončením PP skôr, t.j. počas PN, tak PP skončil až po skončení PN. Po skončení PN mám ochrannú dobu 42 dní? Minuly týždeň mi poslali poslednu výplatu aj s 2 mesačnym odstupnym.
Odpovede v texte.
Ľudenka
22.01.10,16:19
Dobrý deň.
Moja spolupracovníčka bola tiež prepustená za rovnakých podmienok, ale bola na PN do 8.1.10 Bola za účtovníčkou, ktorá jej odmietla na výpoveď a ostatné dokumenty uviesť dátum ukončenia PP zhodný s dátumom ukončenia PN a uviedla dátum 31.12.09, pritom sama zamestnankyňa o to nepožiadala. Postupovala učtovnička správne? Ak nie, ako by sa to dalo opraviť? Je možné, že by nás z nemocenského odhlásili už k 31.12.2009 aj počas trvania PN?
Myslím si, že takto bude postupovať aj u mňa a chcela by som tomu predísť. Údajne sa spomínaná účtovnička radila s firemnym právnikom.
Ďakujem.
Tweety
22.01.10,16:43
Dobrý deň.
Moja spolupracovníčka bola tiež prepustená za rovnakých podmienok, ale bola na PN do 8.1.10 Bola za účtovníčkou, ktorá jej odmietla na výpoveď a ostatné dokumenty uviesť dátum ukončenia PP zhodný s dátumom ukončenia PN a uviedla dátum 31.12.09, pritom sama zamestnankyňa o to nepožiadala. Postupovala učtovnička správne? Nie. Ak nie, ako by sa to dalo opraviť? A doklad o skončení PP je do 31.12.09? Už ho prevzala? Je možné, že by nás z nemocenského odhlásili už k 31.12.2009 aj počas trvania PN? Je to možné, ale je to v rozpore so ZP.
Myslím si, že takto bude postupovať aj u mňa a chcela by som tomu predísť. Údajne sa spomínaná účtovnička radila s firemnym právnikom.
Ďakujem.
Odpovede v texte.
brčko
22.01.10,22:23
Ak si dostala a prevzala výpoved podla § 63 ods.1 písm. b)??? ešte v oktobri 2009, tak ti od 1.11.09 začala plynúť výpovedná lehota. Podstatné je, že ste nepodpísali súhlas s dohodou o ukončení PP k 31.12.09 a ani ste nedostali výpoved podla § 63 ods.1 písm. a) t.j. napr. z dôvodu, že sa ruší časť firmy. To by totiž ozaj skončil PP 31.12.09.

Ja som tiež dostala výpoved podla § 63 ods. 1 písm. b) z nadbytočnosti, na ktorej bolo napísané, že PP končí uplynutí výpovednej doby a konkrétny dátum. No ked som bola PN, tak ako ty, tak sme ju museli prepísať, lebo až potom sme si obe so mzdárkou uvedomili, že ak trvá PN ku koncu výpov. lehoty, tak PP ukončením výpovednej doby nekončí.
No a samozrejme môj PP trval ešte počas PN, následne počas MD a RD.
lusil329
26.01.10,07:43
ahojte, tak som prečítala pár príspevkov tu na porade a neviem či mám v tomto jasno, náš zamestnanec dostal 30.11. výpodeď, výpovedná doba mu plynie od 1.12.09-31.1.2010. a ked 15. januára nastúpil na PN to je 45 dní po ochrannej dobe, znamená to, že PP skončí 31.1.10 alebo až ked skončí PN?
pokial by na PN nastúpil pred 42.dňom, tak až vtedy by PP skončil ukončením PN?
v.balogova
26.01.10,07:49
ahojte, tak som prečítala pár príspevkov tu na porade a neviem či mám v tomto jasno, náš zamestnanec dostal 30.11. výpodeď, výpovedná doba mu plynie od 1.12.09-31.1.2010. a ked 15. januára nastúpil na PN to je 45 dní po ochrannej dobe, znamená to, že PP skončí 31.1.10 alebo až ked skončí PN?
pokial by na PN nastúpil pred 42.dňom, tak až vtedy by PP skončil ukončením PN?
Ochranná lehota začína plynúť až skončením prac. pomeru, t. j. 1.2. A podľa toho by mal skončiť PP až po ukončení PN.
veronikasad
26.01.10,07:49
ahojte, tak som prečítala pár príspevkov tu na porade a neviem či mám v tomto jasno, náš zamestnanec dostal 30.11. výpodeď, výpovedná doba mu plynie od 1.12.09-31.1.2010. a ked 15. januára nastúpil na PN to je 45 dní po ochrannej dobe, znamená to, že PP skončí 31.1.10 alebo až ked skončí PN?
pokial by na PN nastúpil pred 42.dňom, tak až vtedy by PP skončil ukončením PN?
ochranná doba je 42 dní od skončenia prac. pomeru, nie začiatku plynutia výpovednej doby. Ak PN-ka nebude ukončená do 31.1.2010, jeho pracovný pomer vo vašej firme skončí posledným dňom PN-ky, ak sa so zamestnancom nedohodnete inak.
Ak by nastúpil na ďalšiu PN-ku v ochrannej dobe, jej nový začiatok môže byť do 42 dní od skončenia pracovného pomeru
lusil329
26.01.10,07:54
aha :) dakujem veľmi pekne za odpovede
Ľudenka
31.01.10,20:11
Ukončenie PP sme podpísali a začala plynuť vypovedna doba. Ale ku konci vypovednej lehoty som išla na PN. Ešte som neprevzala žiadne papiere o ukončeni PP, lebo som na PN, ale spolupracovníčka už prevzala a podpísala ukončenie PP k 31.12.2009, aj keď bola PN do 11.1.2010, lebo jej mzdarka nechcela prepísať dátum ukončenia PP zhodný s dátumom ukončenia PN, aj keď o to spolupracovníčka nepožiadala.
Ešte sa chcem spýtať, ak počas ochrannej 42 dňovej doby budem na PN, predlžuje sa táto doba o dlžku PN? Napr. PP je ukončený k 1.2.2010, PN bude od 5.2.2010 10 dní, bude 42 dňová ochranná doba trvať do 14.3, alebo do 24.3.?
Ďakujem.
rodina1
01.02.10,05:53
Ukončenie PP sme podpísali a začala plynuť vypovedna doba. Ale ku konci vypovednej lehoty som išla na PN. Ešte som neprevzala žiadne papiere o ukončeni PP, lebo som na PN, ale spolupracovníčka už prevzala a podpísala ukončenie PP k 31.12.2009, aj keď bola PN do 11.1.2010, lebo jej mzdarka nechcela prepísať dátum ukončenia PP zhodný s dátumom ukončenia PN, aj keď o to spolupracovníčka nepožiadala.
Ešte sa chcem spýtať, ak počas ochrannej 42 dňovej doby budem na PN, predlžuje sa táto doba o dlžku PN? Napr. PP je ukončený k 1.2.2010, PN bude od 5.2.2010 10 dní, bude 42 dňová ochranná doba trvať do 14.3, alebo do 24.3.?
Ďakujem.
Ochranná doba je doba po ukončení PP a jej dĺžka je závislá od počtu dní trvania PP pred ukončením PP. Ak PP trval pred ukončením PZ najmenej 42 dní, ochranná lehota je 42 dní, ak PP trval menej ako 42 dní, ochranná doba je toľko dní, koľko trval PP pred ukončením.
Ak bude PP ukončený 1.2. a ty si pracovala pred ukončením PP viac ako 42 dní, ochranná doba je 42 dní, počas ktorej môžeš začať byť PN. O čas PN sa ochranná doba nepredlžuje. Teda, ak ti končí ochranná lehota 14.3., tak najneskôr môžeš začať byť PN 14.3.
mimotemyAk sa mýlim, prosím, opravte ma. Ďakujem.
Infarkt
01.02.10,15:36
Prosím o radu. Dostala som výpoveď k 31.12.2009 z dôvodu rušenia pracovného miesta §63 s 2mesačnou výpovednou dobou a nárokom na 2mesačné odstupné. Počas výpovednej doby som pracovala, ale koncom decembra som išla zo zdravotných dôvodov na PN, ktorá pretrváva. Počas PN mi volala účtovníčka aby som doniesla prac. oblečenie a prevzala si svoju dokumentáciu. Povedala som, že som PN / tú som jej po telef. dohovore posielala doporučene poštou, takže vedela, že som na PN / a prídem až po jej skončení. Informovala ma, že PP skončila 31.12.2009 ako je uvedené na výpovednej zmluve a nie dňom ukončenia PN. Podľa diskusii na tomto fore som sa dozvedela, že PP končí až dňom ukončenia PN, ak sama nepožiadam inak. Alebo som zle pochopila? Ak nie, môžete mi napísať podľa akého § je ukončenie PP až po skončení PN? Ďakujem.

Pletú sa tu jablká s hruškami :eek:.
Pokiaľ ja dobre chápem tvoj príspevok, tak ty si nastúpila na PN už vo výpovednej dobe, to znamená, že pred nástupom na PN si podpísala výpoveď...
Vaša účtovníčka má pravdu, že PP skončí uplynutím výpovednej doby !!!
Paragraf 64 v Zákonníku práce okrem iného spomína to, že keby si bola na PN, tak v tom čase kým si PN ti nemôže dať zamestnávateľ výpoveď...ale pozor, aj tam sú výnimky, viď odstavec 3 !!!
Ochranná doba a ochranná lehota z pohľadu SP na vyplácanie nemocenskej sú 2 rozdielne veci !!!
Tzv. ochranná lehota 42 dní slúži pre SP na výpočet nemocenskej z tvojho posledného príjmu...tzn., že keby si nastúpila PN do 42.dňa od ukončenia PP, tak by ti nemocenskú vyrátali z príjmu posledného zamestnávateľa.
Arava
11.02.10,11:35
Som z tých odpovedí trochu dopletená preto uvediem konkrétny príklad: Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 63 ods.1 písm.b ZP, ktorú si prevzal 20.12.2009 - výpovedná doba - (3 mesiace )začala plynúť od 1.1.2010 to znamená že pracovný pomer by mal skončiť 31.3.2010. Od 25.1.2010 je práce neschopný - bude to dlhodobá PN z dôvodu operácie chrbtice. Skončí pracovný pomer 31.3.2010??? alebo až ukončením PN, ktorá môže trvať až rok do 24.1.2011
Ľudenka
11.02.10,16:53
Tak som trošku preštudovala zákonník práce. Keď som podpísala výpoveď k 31,12.2009 podľa §63 ods.1a. tak mi tento PP týmto dňom skončil aj keď som na PN. Lebo na tento paragraf sa zákaz výpovede nevzťahuje, viď §66.
Všetkym ďakujem.
Teraz neviem, či sa mám počas PN hlásiť na UP, ešte som potrebne papiere od zamestnávateľa neprevzala, ale už ma zamestnávateľ urguje, aby som ich prišla prevzať.
brčko
11.02.10,19:01
Tak som trošku preštudovala zákonník práce. Keď som podpísala výpoveď k 31,12.2009 podľa §63 ods.1a. tak mi tento PP týmto dňom skončil aj keď som na PN. Lebo na tento paragraf sa zákaz výpovede nevzťahuje, viď §66.
Všetkym ďakujem.
Teraz neviem, či sa mám počas PN hlásiť na UP, ešte som potrebne papiere od zamestnávateľa neprevzala, ale už ma zamestnávateľ urguje, aby som ich prišla prevzať.

Takže predpokladám ty si "prevzala" výpoved niekedy v oktobri 2009 a VD začala plynúť od 1.11.2009 a presne ako píšeš, ak si bola PN, tak pri výpovedi podla tohto písmena v § 63 ods.1 písm. a) ZP sa nepredlžuje pracovný pomer o dni PN. Bolo by tak len v prípade, ak by si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm.b) t.j. z nadbytočnosti.

Počas PN ťa nezaevidujú na UP, až po nej. Treba sa hlásiť do 7dni od ukončenia PN, aby ťa zaevidovali odo dna po ukončení PN, no nenechávaj to na poslednú chvílu.

Na ZP budeš asi potrebovať doklad o poberaní nemocenského, lebo od ukončenia PP už nie si zdravotne poistná ako zamestnanec, ale budeš ako poberatel nemocenského (dôležité je, že poberáš nemocenské, t.j. nestačí samotná PN). To môžeš potom vybaviť naraz aj s papierom, čo ti dajú na UPSVaR, že ťa zaregistrovali ako uchádzača o zamestnanie a odvedy budeš poistenec z tohto titulu.

Príp. si môžeš z internetu stiahnuť hned aj tlačivo potvrdenie zamestnávatela na účely nároku na dávku v nezametnanosti (resp. dá sa získať aj na soc.poistovni - u nás som ho videla alebo predpokladám aj na upsvar), nech nechodíš za zamestnávatelom viackrát.

je to druhé tlačivo v tomto linku
http://www.socpoist.sk/724/4940s
Aďka S
12.02.10,07:01
Tak som trošku preštudovala zákonník práce. Keď som podpísala výpoveď k 31,12.2009 podľa §63 ods.1a. tak mi tento PP týmto dňom skončil aj keď som na PN. Lebo na tento paragraf sa zákaz výpovede nevzťahuje, viď §66.
Všetkym ďakujem.
Teraz neviem, či sa mám počas PN hlásiť na UP, ešte som potrebne papiere od zamestnávateľa neprevzala, ale už ma zamestnávateľ urguje, aby som ich prišla prevzať.

Isto?

Ešte by som sa chcela spýtať: Viacerí píšete, že v prípade výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. a) končí PP dňom uplynutia výpovednej doby, nie koncom PN. Z čoho vychádzate?
ivka70
12.02.10,07:08
Pletú sa tu jablká s hruškami :eek:.
Pokiaľ ja dobre chápem tvoj príspevok, tak ty si nastúpila na PN už vo výpovednej dobe, to znamená, že pred nástupom na PN si podpísala výpoveď...
Vaša účtovníčka má pravdu, že PP skončí uplynutím výpovednej doby !!!
Paragraf 64 v Zákonníku práce okrem iného spomína to, že keby si bola na PN, tak v tom čase kým si PN ti nemôže dať zamestnávateľ výpoveď...ale pozor, aj tam sú výnimky, viď odstavec 3 !!!
Ochranná doba a ochranná lehota z pohľadu SP na vyplácanie nemocenskej sú 2 rozdielne veci !!!
Tzv. ochranná lehota 42 dní slúži pre SP na výpočet nemocenskej z tvojho posledného príjmu...tzn., že keby si nastúpila PN do 42.dňa od ukončenia PP, tak by ti nemocenskú vyrátali z príjmu posledného zamestnávateľa.

Nie, nemas pravdu.
Prestuduj si zakonnik prace a paragraf, ktory spravne citovala uz v 2. prispevku Tweety

http://www.porada.sk/1261744-post2.html
veronikasad
12.02.10,07:08
Isto?

Ešte by som sa chcela spýtať: Viacerí píšete, že v prípade výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. a) končí PP dňom uplynutia výpovednej doby, nie koncom PN. Z čoho vychádzate?

Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
...

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
ivka70
12.02.10,07:10
Som z tých odpovedí trochu dopletená preto uvediem konkrétny príklad: Zamestnanec dostal výpoveď podľa § 63 ods.1 písm.b ZP, ktorú si prevzal 20.12.2009 - výpovedná doba - (3 mesiace )začala plynúť od 1.1.2010 to znamená že pracovný pomer by mal skončiť 31.3.2010. Od 25.1.2010 je práce neschopný - bude to dlhodobá PN z dôvodu operácie chrbtice. Skončí pracovný pomer 31.3.2010??? alebo až ukončením PN, ktorá môže trvať až rok do 24.1.2011

Az ukoncenim PN.
Presne podla par. citovaneho v 2.prispevku http://www.porada.sk/1261744-post2.html

Posledny den PN bude poslednym pracovnym dnom.
Dovtedy nesmie byt zamestnanec ani odhlaseny z poistovni.
ivka70
12.02.10,07:11
Tak som trošku preštudovala zákonník práce. Keď som podpísala výpoveď k 31,12.2009 podľa §63 ods.1a. tak mi tento PP týmto dňom skončil aj keď som na PN. Lebo na tento paragraf sa zákaz výpovede nevzťahuje, viď §66.
Všetkym ďakujem.
Teraz neviem, či sa mám počas PN hlásiť na UP, ešte som potrebne papiere od zamestnávateľa neprevzala, ale už ma zamestnávateľ urguje, aby som ich prišla prevzať.

Pocas PN ta na UP nezaregistruju.
Kludne sa vyliec a potom po ukonceni PN do 7 dni sa zaregistrujes.
Zatila si na PN poistencom statu a PN je platena v ochrannej dobe.
Aďka S
12.02.10,11:22
Zákaz výpovede
§ 64
Na začiatok (http://www.porada.sk/#hore)
...

(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.

Z príspevku Tweety na začiatku témy aj z Tvojho príspevku som si vybrala, že bez výnimky PP končí dňom ukončenia PN. Chápem to správne?
Podľa mňa jedná vec je dať výpoveď počas ochrannej doby (§ 64 ods. 1) a druhá vec je ukončenie PP počas PN (ods. 2). A výnimky v ods. 3 sa podľa mňa vzťahujú na ods. 1. Nie na ods. 2.

Len mi potom nie je jasné, ako je možné, že babe príde počas rodičovskej dovolenky (ochranná doba) výpoveď a bez jej vyjadrenia končí PP uplynutím 2 mes. výpovednej doby. ?
Ľudenka
12.02.10,18:28
Takže predpokladám ty si "prevzala" výpoved niekedy v oktobri 2009 a VD začala plynúť od 1.11.2009 a presne ako píšeš, ak si bola PN, tak pri výpovedi podla tohto písmena v § 63 ods.1 písm. a) ZP sa nepredlžuje pracovný pomer o dni PN. Bolo by tak len v prípade, ak by si dostala výpoved podla § 63 ods.1 písm.b) t.j. z nadbytočnosti.


Brčko, presne tak, ďakujem všetkým za radu.
brčko
12.02.10,19:14
Isto?

Ešte by som sa chcela spýtať: Viacerí píšete, že v prípade výpovede podľa § 63 ods. 1 písm. a) končí PP dňom uplynutia výpovednej doby, nie koncom PN. Z čoho vychádzate?

vid ZP § 64 ods.3 písm.a)

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoved danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods.1 písm.a)

v mojom ponímaní, ak sa na tento dôvod výpovede nevzťahuje zákaz výpovede=ochranná doba § 64 ods.1, tak sa nan nevzťahuje ani § 63 ods.2
brčko
12.02.10,19:24
Z príspevku Tweety na začiatku témy aj z Tvojho príspevku som si vybrala, že bez výnimky PP končí dňom ukončenia PN. Chápem to správne?
Podľa mňa jedná vec je dať výpoveď počas ochrannej doby (§ 64 ods. 1) a druhá vec je ukončenie PP počas PN (ods. 2). A výnimky v ods. 3 sa podľa mňa vzťahujú na ods. 1. Nie na ods. 2.

Len mi potom nie je jasné, ako je možné, že babe príde počas rodičovskej dovolenky (ochranná doba) výpoveď a bez jej vyjadrenia končí PP uplynutím 2 mes. výpovednej doby. ?

napr. ja som dostala výpoved podla § 63 ods.1písm. b) ale som bola PN, nasledne na MD a RD, t.j. súvisle v ochrannej dobe. Môj prac.pomer by končil až dovršením troch rokov môjho dieťaťa= ukončením RD. Ale ja som chcela tento PP ukončiť a tak som požiadala o ukončenie čerpania RD alebo som mohla napísať, že netrvám na predlžení prac.pomeru z dôvodu plynutia ochrannej doby od xx.xx.xx. Môj PP preto skončil ukončením RD.

Moja kolegyna dostala výpoved podla § 63 ods. 1 písm. a) a aj v prípade, že by bola ku koncu výpovednej doby PN, tak jej PP by končil uplynutím výpovednej doby.

Síce tu už bolo niekolko takých názorov, že ods.3 sa neviaže k ods. 2, lebo to tam priamo nie je napísané. Ale podla mna, v prípade výpovede podla § 63 ods. 1 písm. a) nemožno hovoriť o ochrannej dobe, ktorá je spomínaná v ods.2, z toho dôvodu sa na tento dôvod výpovede nevzťahuje ani ods.2.
Mervin
24.02.10,19:37
Chcem, sa spytat ako to je s vypovedou podla § 63 ods.1písm. b) Chcu mi ju dat k 28.2. ale ja som uz na PN od 24.2.
Zacina mi plynut moja vypovedna lehota po prevzati vypovede, po skonceni PN t.j. v priebehu marca a tym zacne plynut vypovedna lehota 2 mesiace alebo az od dalsieho nasledujuceho mesiaca t.j. 1.4. podla §62?
ivka70
24.02.10,19:43
Chcem, sa spytat ako to je s vypovedou podla § 63 ods.1písm. b) Chcu mi ju dat k 28.2. ale ja som uz na PN od 24.2.
Zacina mi plynut moja vypovedna lehota po prevzati vypovede, po skonceni PN t.j. v priebehu marca a tym zacne plynut vypovedna lehota 2 mesiace alebo az od dalsieho nasledujuceho mesiaca t.j. 1.4. podla §62?

Takuto vypoved ti nemozu dat pocas PN. Teda vypoved ti mozu dat az po ukonceni PN a vypovedna doba zacne plynut od prveho dna nasledujuceho mesiaca.

Takze ak by tvoja PNka koncila napr. 2.4., 3.4. prides do prace, daju ti vypoved kvoli ruseniu prac. miesta a vypovedna doba zacne plynut od 1.5.
ivka70
24.02.10,19:46
Len mi potom nie je jasné, ako je možné, že babe príde počas rodičovskej dovolenky (ochranná doba) výpoveď a bez jej vyjadrenia končí PP uplynutím 2 mes. výpovednej doby. ?

Pocas RD moze dostat baba vypoved len v pripade, ze sa rusi prevadzka, to je uz spominany par. 63 1 a).
Inu vypoved zena na RD dostat nemoze.
Aďka S
31.03.10,19:19
vid ZP § 64 ods.3 písm.a)

Zákaz výpovede sa nevzťahuje na výpoved danú zamestnancovi z dôvodov ustanovených v § 63 ods.1 písm.a)

v mojom ponímaní, ak sa na tento dôvod výpovede nevzťahuje zákaz výpovede=ochranná doba § 64 ods.1, tak sa nan nevzťahuje ani § 63 ods.2


A toto je zrejme práve kameň úrazu. Naša firemná právnička zastáva ten názor, že ZP je kategória zákonov, ktoré si nemožno vykladať analogicky. Môžme nakladať len s tým, čo je tam explicitne (výslovne, presne) napísné - nič nad rámec na základe dohadov, porovnaní, dedukcií...

Čo si napríklad myslíte o tomto: Pripravili sme zamestnancovi dohodu o skončení PP (§60) z dôvodu §63 ods. 1 písm. b) ZP (19.3.). Zamestnanec sa to dozvedel a ďalší deň nám priniesol PN (22.3.). Spokojný (poučený doma manželkou), že sa ho skončenie PP netýka, 23.3.podpísal dohodu, že 31.3. končí. Dnes (31.3.) som s ním hovorila, dozvedela som sa, že PN naďalej trvá. Je podľa Vás toto skončenie PP platné, ak bolo podpísané počas PN? A končí k 31.3.?
brčko
01.04.10,15:19
A toto je zrejme práve kameň úrazu. Naša firemná právnička zastáva ten názor, že ZP je kategória zákonov, ktoré si nemožno vykladať analogicky. Môžme nakladať len s tým, čo je tam explicitne (výslovne, presne) napísné - nič nad rámec na základe dohadov, porovnaní, dedukcií...

Čo si napríklad myslíte o tomto: Pripravili sme zamestnancovi dohodu o skončení PP (§60) z dôvodu §63 ods. 1 písm. b) ZP (19.3.). Zamestnanec sa to dozvedel a ďalší deň nám priniesol PN (22.3.). Spokojný (poučený doma manželkou), že sa ho skončenie PP netýka, 23.3.podpísal dohodu, že 31.3. končí. Dnes (31.3.) som s ním hovorila, dozvedela som sa, že PN naďalej trvá. Je podľa Vás toto skončenie PP platné, ak bolo podpísané počas PN? A končí k 31.3.?

podla mna, ak dobrovolne podpísal dohodu, tak nejde o výpoved, aj ked je dôvodom nadbytočnosť.
§ 64 rieši len zákaz výpovede a nie zákaz podpísať dohodu z akéhokolvek dôvodu a ani počas PN, MD, RD.
T.j. jeho PP končí 31.3.2010.
Arava
13.05.10,07:45
Az ukoncenim PN.
Presne podla par. citovaneho v 2.prispevku http://www.porada.sk/1261744-post2.html

Posledny den PN bude poslednym pracovnym dnom.
Dovtedy nesmie byt zamestnanec ani odhlaseny z poistovni.
Ak chce zamestnanec po ukončení PN ešte čerpať nevyčerpanu dovolenku z roku 2009 má mu ju zamestnávateľ umožniť čerpať a až potom ukončiť pracovný pomer?? alebo nevyčerpanú dovolenku preplatiť a pracovný pomer bude končiť dňom ukončenia PN?? ( dôvod - neskoršia evidencia na úrade práce - dlhšie poberanie podpory v nezamestnanosti )
rodina1
13.05.10,08:02
Ak chce zamestnanec po ukončení PN ešte čerpať nevyčerpanu dovolenku z roku 2009 má mu ju zamestnávateľ umožniť čerpať a až potom ukončiť pracovný pomer?? alebo nevyčerpanú dovolenku preplatiť a pracovný pomer bude končiť dňom ukončenia PN?? ( dôvod - neskoršia evidencia na úrade práce - dlhšie poberanie podpory v nezamestnanosti )
Podľa mňa bude pracovný pomer ukončený dňom, kedy bola ukončená PN. Nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ preplatí v poslednej výplate.
Arava
13.05.10,08:31
Podľa mňa bude pracovný pomer ukončený dňom, kedy bola ukončená PN. Nevyčerpanú dovolenku mu zamestnávateľ preplatí v poslednej výplate.
Ďakujem za odpoved, ale by som vás poprosila o konkrétny paragraf o ktorý by som sa mohla oprieť ked budem zamestnancovi vysvetľovať že pracovný pomer končí dňom ukončenia PN ( je zamestnanec s ktorým už firma prehrala súd pre neplatné skončenie pracovného pomeru)
Tweety
13.05.10,08:37
Ďakujem za odpoved, ale by som vás poprosila o konkrétny paragraf o ktorý by som sa mohla oprieť ked budem zamestnancovi vysvetľovať že pracovný pomer končí dňom ukončenia PN ( je zamestnanec s ktorým už firma prehrala súd pre neplatné skončenie pracovného pomeru)
Je to § 64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
mravec19
02.11.10,08:01
Dobrý deň,
chcem sa opýtať - zamestnancovi bola daná výpoveď z nadbytočnosti k 31.12.2010 potom plynie 3 mesačná výpovedná doba, teda pracovný pomer bude ukončený 31.03.2011. V prípade, že tento zaemstnanec bude PN napr. 3 týždne (01.01.2011 do 15.01.2011) počas výpovednej doby - predlžuje sa jeho pracovný pomer o dobu PN alebo skončí 31.03.2011?
Ďakujem za odpoveď
Tweety
02.11.10,08:03
Dobrý deň,
chcem sa opýtať - zamestnancovi bola daná výpoveď z nadbytočnosti k 31.12.2010 potom plynie 3 mesačná výpovedná doba, teda pracovný pomer bude ukončený 31.03.2011. V prípade, že tento zaemstnanec bude PN napr. 3 týždne (01.01.2011 do 15.01.2011) počas výpovednej doby - predlžuje sa jeho pracovný pomer o dobu PN alebo skončí 31.03.2011?
Ďakujem za odpoveď
§64 ZP
(2) Ak je zamestnancovi daná výpoveď pred začiatkom ochrannej doby tak, že by výpovedná doba mala uplynúť v ochrannej dobe, pracovný pomer sa skončí uplynutím posledného dňa ochrannej doby okrem prípadov, keď zamestnanec oznámi, že na predĺžení pracovného pomeru netrvá.
mravec19
02.11.10,08:08
Ďakujem
mravec19
02.11.10,09:08
Dobrý deň ešte jedna otázka, v prípade, že je zamestnanec prepustený z nadbytočnosti tak ako som hore uviedla 31.12.2010 a potom 3 mesiace VD, t.j. má byť koniec PP 31.03.2011. Ak tento zamestnanec dube dlhodobo chorý- ochorie počas plynutia VD ak PN-ku ukončí do 42 dní po ukončení výpovednej doby v ten deň končí pracovný pomer, ale ak PN-ka trvá dlhšie ako 42 dní v tom prípade kedy končí pracovný pomer? Ďakujem moc za skorú odpoveď
Tweety
02.11.10,09:14
Dobrý deň ešte jedna otázka, v prípade, že je zamestnanec prepustený z nadbytočnosti tak ako som hore uviedla 31.12.2010 a potom 3 mesiace VD, t.j. má byť koniec PP 31.03.2011. Ak tento zamestnanec dube dlhodobo chorý- ochorie počas plynutia VD ak PN-ku ukončí do 42 dní po ukončení výpovednej doby v ten deň končí pracovný pomer, ale ak PN-ka trvá dlhšie ako 42 dní v tom prípade kedy končí pracovný pomer? Ďakujem moc za skorú odpoveď
Pozri si môj prísp. č.37, opravila som ho.
mravec19
02.11.10,09:25
OK, ďík