Sagemka
18.01.10,19:40
Dobrý večer poraďáci, mám jedem problém. Od 5. januára 2009 som bola vypísaná až do 4. januára 2010. To znamená, že za celý rok som nemala príjem zo závislej činnosti, mala som len nemocenské dávky. Príjem som mala z inej činnosti v celkovej výške brutto 1120 eur. Mám nárok na nezdaniteľný odpočet v plnej sume? Mám si ja podať DP alebo ho spraví zamestnávateľ?
drobeceva
18.01.10,18:44
Dobrý večer poraďáci, mám jedem problém. Od 5. januára 2009 som bola vypísaná až do 4. januára 2010. To znamená, že za celý rok som nemala príjem zo závislej činnosti, mala som len nemocenské dávky. Príjem som mala z inej činnosti v celkovej výške brutto 1120 eur. Mám nárok na nezdaniteľný odpočet v plnej sume? Mám si ja podať DP alebo ho spraví zamestnávateľ?
RZD môže urobiť aj z-ľ, ak ho do 15.2.požiadaš. Máš nárok na celú NČD. Celá zrazená dań sa vráti.
Sagemka
18.01.10,18:54
Ďakujem za radu a prajem príjemný zvyšok večera.
dara
10.03.10,16:21
Tiež sa pripájam. V roku 2009 som bola dva mesiace PN, mám nárok na nezadniteľnú čiastku v plnej výške? Príjem z PN budem uvádzať aj v DP? Podľa §9 ods. 2, písm. je stanovené, že dávky, podpory, služby z verejného zdravotné sociálneho a pod. sú oslobodené.
Xanti
10.03.10,16:22
Tiež sa pripájam. V roku 2009 som bola dva mesiace PN, mám nárok na nezadniteľnú čiastku v plnej výške? Príjem z PN budem uvádzať aj v DP?
Príjem PN neuvádzaš v DP, a každý má nárok na nezdaniteľnú čiastku 4025,70 €za rok 2009 okrem starobných dôchodcov.
Lanaj
10.03.10,16:23
Tiež sa pripájam. V roku 2009 som bola dva mesiace PN, mám nárok na nezadniteľnú čiastku v plnej výške? Príjem z PN budem uvádzať aj v DP?

Príjem z PN nie je zdaniteľný príjem, a teda sa neuvádza do DP. Máš nárok na nezdaniteľnú čiastku v plnej výške 4 025,70 €
dara
10.03.10,16:44
dôchodca nemá nárok na NČZD, Respektíve je nárok na rozdiel medzi výškou prijatých platieb dôchodku a nezdaniteľnou časťou základu dane, v prípade že vyplatené dôchodky sú nižšie.
§ 11 ods.2 zákona č.595/2003 Z.z. o dani z príjmov:
"Základ dane daňovníka sa neznižuje o sumu vypočítanú podľa odseku 1 písm. a), ak daňovník je na začiatku zdaňovacieho obdobia poberateľom starobného dôchodku alebo predčasného starobného dôchodku zo sociálneho poistenia, starobného dôchodkového sporenia alebo dôchodku zo zahraničného povinného poistenia rovnakého druhu, alebo výsluhového dôchodku, 22) (ďalej len dôchodok ) alebo ak mu dôchodok bol priznaný spätne k začiatku zdaňovacieho obdobia a je vyšší ako suma, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a). Ak suma dôchodku v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a), zníži sa základ dane podľa odseku 1 písm. a) len vo výške rozdielu medzi vyplatenou sumou dôchodku a sumou, o ktorú sa znižuje základ dane podľa odseku 1 písm. a)."

Avšak ak dôchodca mal v roku 2009 príjem na základe dohody o výpomoci a bola mu aj zrazená daň, má nárok na vrátenie tejto dane, chcem sa len spýtať, vôbec nebudem do DP NZČZD u dôchodcu uvázdať sú potrebné do DP uviesť aj príjmy z dôchodku alebo info, že sa jedná o dôchodcu?
dara
10.03.10,17:25
posúvam si
dara
10.03.10,19:00
posúvam si
quercus3
22.03.10,18:23
Príjem PN neuvádzaš v DP, a každý má nárok na nezdaniteľnú čiastku 4025,70 €za rok 2009 okrem starobných dôchodcov.

dakujem aj mne pomohlo:)
rada by som sa este opytala ci sa do DP zapocitava vyplatenie urazoveho priplatku socialnou poistovnou v pripade pracovneho urazu v zamestnani na TPP.
dakujem vopred :)