Michael
18.01.10,22:05
Dilemou tejto temy je preco by som mal tvorit rezervu na nevycerpane dovolenky zo suctu VSETKYCH nevycerpanych dni k 31.12.2009.

Zameriavam sa tu na spravnost uctovnictva. Nie na moznost mat co najviac odpocitatelnych poloziek z dane.

Konkretny priklad (8 hod. pracovny uvazok):
Jozef: 23 dni nevycerpanej dovolenky k 31.12.2009
Anka: 11 dni nevycerpanej dovolenky k 31.12.2009

Kym ma niekto nevyvedie z omylu, tak tvrdim, ze spravne (z hladiska co najvernejsieho uctovnictva) je mat rezervu iba na 3 Jozefove dni a nie na vsetkych 34 dni.

Preco?:
Fakt 1 (§113 ZP): Ak si zamestnanec nemôže vyčerpať dovolenku v kalendárnom roku preto, že zamestnávateľ neurčí jej čerpanie, alebo pre prekážky v práci na strane zamestnanca, zamestnávateľ je povinný poskytnúť ju zamestnancovi tak, aby sa skončila najneskôr do konca nasledujúceho kalendárneho roka.

Fakt 2 (§116 ZP): Za časť dovolenky, ktorá presahuje štyri týždne základnej výmery dovolenky, ktorú zamestnanec nemohol vyčerpať ani do konca nasledujúceho kalendárneho roka, patrí zamestnancovi náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku. Za nevyčerpané štyri týždne základnej výmery dovolenky nemôže byť zamestnancovi vyplatená náhrada mzdy, s výnimkou, ak si túto dovolenku nemohol vyčerpať z dôvodu skončenia pracovného pomeru.

Ja to chápem tak, že ak by si náš Jozef v 2010 nevyčerpal celú starú dovolenku z r. 2009, celych 23 dni (nie vsak vinou zamestnavatela), tak mu k 31.12.2010 prepadnú 4 týždne tejto starej dovolenky a zamestnavatel je povinny mu preplatit v decembrovej 2010 vyplate len 3 dni (23-(4*5)). A preto tvorím rezervu len na 3 dni, aby som mal v účtovníctve presny odraz skutocnosti.
Anka, ta ked si tiez nestihne vycerpat tuto staru dovolenku 11 dni v r.2010, tak je prepadne celkom, bez moznosti preplatenia, ako to ja chapem z §116 ZP, ods. 2 a 3.


PROSIM PORADAKOV O POMOC, pretoze si nie som isty, ci je moj nazor a toto uctovanie v poriadku.

Dakujem
KEJKA
18.01.10,21:16
konečne niekto s rovnakým nazorom ako ja.
Kedysi - roky dozadu som bojovala za to, aby sa táto rezerva robila inak, než sa zvykne robiť. Po siahodlhých diskusiách ktosi nado mnou využil právo veta a povedal že "...celá republika to tak robí"...... a teda budeme aj my.
Medzičasom sa novelizoval ZP, takže pribudol napr. takýto argument ako je v zadaní.
Môj argument sa zakladal na tom, že ak pracovník bude čerpať tzv.staru dovolenku, tak dostane náhradu za jej čerpanie, ale nedostane mzdu, ergo - mzdové náklady sa nezmenia.
Iný môj argument - ku koncu roka sa výrazne často menila priemerka v dôsledku rôznych odmien ku koncu roka a tak boli rezervy skreslené - zväčša nadhodnotené.
===========
Môj záver, rezerva sa má tvoriť vo výške, ktorá zodpovedá možným naviac nákladom v budúcom roku (rokoch), pričom sa vzťahuje na výnosy bežného obdobia.
Rozalka
18.01.10,21:32
Zamestnanec si v druhý deň riadnej dovolenky (z 25 dní výmery) zlomil nohu, do konca roka už nemohol vyčerpať ani jeden deň, pretože "´premaródil" 6 mesiacov, po krátení dovolenky mu zostalo 22 dní, čiže 2 dni "prepadli" a 20 preniesol do nasledujúceho roka, kde už potom mal 45 dní.
Samozrejme,tieto nemal šancu vyčerpať, tak mu každý rok zostane 15-20 dní dovolenky z bežného roka, ku ktorým 1.1. pribudne 25 dní.

Podľa vás by teda na tieto dni nemal nárok?
A to len zato, že si dolámal nohu?
Michael
19.01.10,13:00
Heh, uz viem, ze ani auditor nema vyhraneny jednotny nazor, ze ako to ma byt, kedze: "...vsetci to tak robia...".

Este jedna vec a tou su mozno dva pohlady na problematiku:

a) moj prvotny pohlad, opisany v prvom prispevku a dovysvetleny Kejkou.

b) druhy pohlad na to, ze podla §116, ods. 1 patria za vycerpanu dovolenku zamestnancovi nahrady vo vyske priemernej mzdy. No a to vedie cez to, ze rezerva je:
- existujuca povinnost vyplyvajuca z minulych udalosti -> a tu je ten druhy, pohlad, ze vlastne narok na tu nahradu vznikol uz v r.2009, no vyplatený bude až pri čerpaní dovolenky v r.2010.
- ktora bude mat vplyv na cash outflow,
- s neurcitym casovym vymedzenim -> nie je iste, kedy sa dovolenka vyberie.
- s neurcitou vyskou cash outflowu -> kedze pozname len aktualny priemer, no nepozname priemer mzdy, ktorou sa bude vyplacat.

Ou jeje....

Mám už pocit, že som ako pes, ktorý si naháňa svoj vlastný chvost :D
Gabi03
19.01.10,13:05
Heh, uz viem, ze ani auditor nema vyhraneny jednotny nazor, ze ako to ma byt, kedze: "...vsetci to tak robia...".

Este jedna vec a tou su mozno dva pohlady na problematiku:

a) moj prvotny pohlad, opisany v prvom prispevku a dovysvetleny Kejkou.

b) druhy pohlad na to, ze podla §116, ods. 1 patria za vycerpanu dovolenku zamestnancovi nahrady vo vyske priemernej mzdy. No a to vedie cez to, ze rezerva je:
- existujuca povinnost vyplyvajuca z minulych udalosti -> a tu je ten druhy, pohlad, ze vlastne narok na tu nahradu vznikol uz v r.2009, no vyplatený bude až pri čerpaní dovolenky v r.2010.
- ktora bude mat vplyv na cash outflow,
- s neurcitym casovym vymedzenim -> nie je iste, kedy sa dovolenka vyberie.
- s neurcitou vyskou cash outflowu -> kedze pozname len aktualny priemer, no nepozname priemer mzdy, ktorou sa bude vyplacat.

Ou jeje....

Mám už pocit, že som ako pes, ktorý si naháňa svoj vlastný chvost :D

B je správne :)
Rezerva je budúca povinnosť s neurčitou časovou alebo hodnotovou vymedzenosťou, ktorá vznikla z minulých záväzkov.