Bea Š.
20.09.05,07:44
Zdravím všetkých Poraďákov a hlavne tých, ktorí vedú PÚ kaviarní, reštaurácií. Od októbra mám ponuku na vedenie účt.V tejto oblasti však nemám žiadne skúsenosti a napáda ma viacero otázok. Takže začnem od začiatku.
Ako viesť sklad ? Ako ho účtovať. Ako účtovať tržby, stačí na konci mesiaca z mesačnej uzávierky na pokladni ? A čo spotrebná daň z alkoholu ?
ilona
20.09.05,11:16
Je to dosť veľa otázok naraz,ale,sklad môžeš,aj nemusíš,podľa toho aký spôsob učtovania zásob zvolíš,tržby by sa mali učtovať podľa toho akým spôsobom sa odvádzajú, na základe dokladov a v pokladni by tiež mala byť urobená uzávierka denne.Alkohol príjem,výdaj,stav zásov hlásiš colnému úradu do 25,nasledujúceho mesiaca.
Bea Š.
20.09.05,11:23
Môžem účtovať sklad aj spôsobom B ? Čiže všetko priamo do spotreby a na konci roka inventúru preúčtovať na sklad?
Myslela som si, že sa platí aj nejaká spotrebná daň z liehu. Takže len hlásenie každý meisac.
KEJKA
20.09.05,11:32
reštiky nakupujú alkohol už so spotrebnou daňou - tú však odvádza výrobca.
sojka
20.09.05,12:27
Môžeš účtovať aj B spôsobom a k 31.12. na základe inventúry preúčtuješ na sklad.
Na ERP sa musí robiť denná uzávierka (vedieš to v knihe pokladnice a tržieb), tržby môžeš zaúčtovať aj raz mesačne.
slovex
03.10.05,12:37
ahoj tiež účtujem bar v PU a mam problém so skladom? Najradšej by som ho účtovala sôsobom B, zdá sa mi podstatne jednoduchší. Zarazilo ma to že sklad môžem aj nemusím viesť?? Vieš mi to prosím bližšie vysvetliť.
Dík
1at1
03.10.05,19:12
ahoj tiež účtujem bar v PU a mam problém so skladom? Najradšej by som ho účtovala sôsobom B, zdá sa mi podstatne jednoduchší. Zarazilo ma to že sklad môžem aj nemusím viesť?? Vieš mi to prosím bližšie vysvetliť.
Dík
Keď si prečítaš Opatrenia MF SR, ktorým sa ustanovujú podrobnosti o postupoch účtovania,§43-účtovanie zásob, odst.1)tam nájdeš odpoveď, že sa môžeš rozhodnúť, akým spôsobom môžeš účtovať, pri reštaurácii by som odporúčala účtovať cez skladové karty, nakoľko materiál. ktorý budeš účtovať v reštaurácii, predpokladám, že je tam aj kuchyňa, teda vlastné náklady sa aktivujú.
Kačena I.
04.10.05,11:45
Čo píšeš je správne, ale na účtovanie cez skladové karty, potrebuješ mať skladový program, aby automaticky odpisoval zo skladu pri predaji. Je len málo majiteľov, ktorí takýto program zakúpia. Je to pre nich niečo navyše a drahšie a je tam kontrola predaja.
ondrejvla
04.10.05,13:23
Čo píšeš je správne, ale na účtovanie cez skladové karty, potrebuješ mať skladový program, aby automaticky odpisoval zo skladu pri predaji. Je len málo majiteľov, ktorí takýto program zakúpia. Je to pre nich niečo navyše a drahšie a je tam kontrola predaja.
Áno, je potrebné mať skladový program, ale je aj potrebné ho mať pre lepšiu dokumentáciu dokladov. Ja osobne si soft bez skladu ani neviem predstaviť, ľutujem všetkých, ktorí to musia robiť ručne.
Skús prinútiť majiteľa a presvedčiť ho, že je to pre neho lepšie.
slovex
04.10.05,13:58
ďakujem za rady - uznávam všetky sú správne lenže lenže...:o bar účtujem externe na konci kvartálu mi odovzadjú všetky papiere a ja mám na stole jednu veľkú guču dokladov (ale to všetky poznáte). Ale teraz na ten sklad. Nákupy všetkých tovarov si dám na skladové karty(príjem) ale potom výdaje . ako napr. vydám kávu? alebo pivo.... ja neviem koľko kávy sa spotrebuje na zaliatie jednej kávy alebo koľko vyčapujú piva??:confused: alebo ešte nakupujú rôzne značky piva ale na uzávierke majú len položku pivo(je to pivo flaškové a aké? alebo čapované...). Skutočne si neviem poradiť-možno je to pre Vás banalita ale ja neviem kam z konopí. Ak by sa našiel niekto kto ma trošku usmerní bola by som veľmi vďačná
ondrejvla
04.10.05,16:09
ďakujem za rady - uznávam všetky sú správne lenže lenže...:o bar účtujem externe na konci kvartálu mi odovzadjú všetky papiere a ja mám na stole jednu veľkú guču dokladov (ale to všetky poznáte). Ale teraz na ten sklad. Nákupy všetkých tovarov si dám na skladové karty(príjem) ale potom výdaje . ako napr. vydám kávu? alebo pivo.... ja neviem koľko kávy sa spotrebuje na zaliatie jednej kávy alebo koľko vyčapujú piva??:confused: alebo ešte nakupujú rôzne značky piva ale na uzávierke majú len položku pivo(je to pivo flaškové a aké? alebo čapované...). Skutočne si neviem poradiť-možno je to pre Vás banalita ale ja neviem kam z konopí. Ak by sa našiel niekto kto ma trošku usmerní bola by som veľmi vďačná
Výdaj je podľa počtu káv-7 g 1 káva, pivo podľa druhu príjem, na ERP výdaj - buď fľaškové, alebo čapované. Prevádzkár by ti mal dať denný výdaj tovar a materiálu, existuje soft pre reštaurácie, nechcem tu robiť reklamu softu, ak vieš, že by ho majiteľ kúpil, napíš SS, dám ti názov, i adresu, je vynikajúci, máš tam všetok tovar i materiál podľa druhu a balenia, keď sa urobí správny príjem, na konci mesiaca ti vygeneruje výdaj do kuchyne podľa predaných jedál, reštauráciu podľa druhu nápojov, nemáš potom ani problém s výkazom pre Colný úrad. Ale nechápem, ako ti môžu dať bar 1 x za kvartál, ako potom dávaš výkazy pre CÚ?
Nie, nie je to banalita, ale ťa ľutujem, ak toto všetko chceš robiť ručne.
ilona
05.10.05,04:08
Keď je to menší podnik,žiaden podnikateľ nebude kupovať program na sklad.Ty musíš podľa dokladov tovar prijať a vydať,máš predsa faktúry,alebo bločky z pokladne,čo nakupovali tovar.Sklad bude ten bar,a napr.štvrťročne ti urobia inventúru čo v tom bare zostalo a ty budeš vedieť koľko sa predalo.
slovex
05.10.05,05:35
výkazy pre colnicu si robia sami a sami si ich aj odnesú. Je to malý podnik, takže s tým softom asi nebudú súhlasiť- ja mám svoj vlastný robím v Omege- takže musím sa potrapiť
ďakujem pekný deň Vám všetkým želám:)
Evulinta
05.01.13,18:40
Zdravim,potrebovala by som poradit, ak ma niekto skusenost ako uctovat nakup ovocia na pripravu stiav a nakup cajov na pripravu cajov v cajovni.. pouzivam program pohoda ci to staci alebo ci treba na to nejaky iny program pre restauracie alebo tak.. dakujem pekne za rady vsetkym..