Tohocasu
19.01.10,07:52
Dobry den vsetkym,

chcel by som sa spytat ohladom financovania byvania, ci mate dobre skusenosti s nejakym konkretnym sposob financovania, pretoze som si nasiel budto hypoteku alebo stavebne sporenie alebo este nieco typu leasing nehnutelnosti (aj ked tu som zatial nasiel iba ponuky pre podnikatelske priestory) a pod... moznosti vela, takze niekto vedel poradit, tak by som bol velmi vdacny! :)
Ice dive
19.01.10,07:21
toto je veľmi individuálne... pokiaľ máte stavebné sporenie už niekoľko rokov t.j. máte našetrenú polovicu cieľovej sumy môžete čerpať stavebný úver (pozor nie medziúver) tak je to dobre financovanie, nakoľko poskytnutý úver je veľmi nízko úročený... avšak na toto by ste museli do stavebného sporenia nejaký čas investovať prostriedky, ktoré by boli veľmi nízko úročené... (častokrát je však stavebné sporenie uzavreté na minimálne sumy, len kvôli štátnej prémií...t.j. na kúpu nehnuteľnosti málo uložené..)

takže odporúčam skôr poobzerať s na trhu s hypotékami a vybrať tú s najnižším percentom úročenia a poplatkami za schválenie...
Tohocasu
19.01.10,11:14
dakujem za radu, prave som pozeral, kedze stavebne sporenie zial nemam a cakat par rokov sa mi moc nechce! :)

nasiel som si moznost hypoteky pre mladych, ktora by ma velmi zaujimala, len ma trochu matu podmienky, kedže je tam vyslovne napisane, ze to je do 50000€. To znamena, ze cela nehnutelnost musi mat cenu do tejto sumy alebo sa nejakym sposobom deli ta cena na dve casti alebo nieco podobne? popripade ak by ste mali nejaky pripomienky ze na co si davat pozor pri uzatvarani, tak by som sa neurazil! :D velka vdaka
Ice dive
19.01.10,12:41
dakujem za radu, prave som pozeral, kedze stavebne sporenie zial nemam a cakat par rokov sa mi moc nechce! :)

nasiel som si moznost hypoteky pre mladych, ktora by ma velmi zaujimala, len ma trochu matu podmienky, kedže je tam vyslovne napisane, ze to je do 50000€. To znamena, ze cela nehnutelnost musi mat cenu do tejto sumy alebo sa nejakym sposobom deli ta cena na dve casti alebo nieco podobne? popripade ak by ste mali nejaky pripomienky ze na co si davat pozor pri uzatvarani, tak by som sa neurazil! :D velka vdaka
to je maximálna možná výška úveru t.j. cena nehnuteľnosti môže byť aj vyššia pokiaľ máte vlastné zdroje... hypotéku pre mladých môžte získať len na financovanie svojej prvej nehnuteľnosti... (t.j. ak už niekde vlastníte napr. len časť nehnuteľnosti na bývanie tak už o túto hypotéku nemôžete žiadať). ďalej ku dňu podania žiadosti o hypotekárny úver nesmiete mať priemerný hrubý príjem za predchádzajúci kalendárny rok prekročiť 1,3 násobok priemernej mesačnej nominálnej mzdy zamestnanca v národnom hospodárstve Slovenskej republiky zistenej Štatistickým úradom Slovenskej republiky za kalendárny štvrťrok predchádzajúci kalendárnemu štvrťroku, ktorý predchádza kalendárnemu štvrťroku, v ktorom bola podaná žiadosť o hypotekárny úver. Ak sú žiadateľmi manželia, túto podmienku musí splniť každý z nich osobitne. Pre 3. štvrťrok 2009, t.j. od 1.1. 2010 platí uvedený 1,3 násobok v sume 939,26 Eur (na tomto pohorí väčšina ľudí, nakoľko spolu podmienku splňaju, ale osobitne ju jeden zo žiadateľov prekročí o pár eur... )
ďalej zvýhodnenie platí len prvých 5 rokov potom nastane krutá realita... v prípade, že nehnuteľnosť by ste splatili skôr tak príspevok musíte vrátiť...
Paradoxom je, že keď zvýhodnenú hypotéku chcete získať musíte málozarábať, keď málo zarábate tak banka Vám zas veľa nepožičia... t.j. ani ten 50 000 príspevok nemusíte dostať v plnej výške... štandardne banky požičajú tak, aby 30 % Vášho čistého príjmu ste mohli splácať...
Tohocasu
19.01.10,16:27
a ak by som za minuly rok nemal vyssi prijem, ale teraz mi zdvihnu plat a prekrocim ho uz, ked budem dostavat prispevok od statu, tak mi ho budu vyplacat aj dalej alebo bude zruseny? dalej by som sa chcel spytat ako to funguje, ked su dvaja ziadatelia? to jest ci je potom hypoteka pisana na oboch alebo su iba lepsie podmienky od banky? a ci je problem ked jeden z tych dvoch vlastny nehnutelnost?
ludex
19.01.10,16:42
a ak by som za minuly rok nemal vyssi prijem, ale teraz mi zdvihnu plat a prekrocim ho uz, ked budem dostavat prispevok od statu, tak mi ho budu vyplacat aj dalej alebo bude zruseny? dalej by som sa chcel spytat ako to funguje, ked su dvaja ziadatelia? to jest ci je potom hypoteka pisana na oboch alebo su iba lepsie podmienky od banky? a ci je problem ked jeden z tych dvoch vlastny nehnutelnost?

Takto je ťažko radiť,málo informácií. Skús popísať,či si zamestnaný,ako dlho,približný plat,či si ženatý,či máš deti,či máš neaké uvery,alebo pôžičky z banky,kolko máš rokov. Toto sú info. ktoré budú každú banku zaujímať a podla týchto info. Ti budeme aj my vedieť lepšie poradiť! ;)
Tohocasu
20.01.10,07:04
takze info:
som zamestnaný 7 mesiacov na hlavný pracovný pomer + dlhodobá brigáda
približný plat je cca 950 eur v hrubom (od januára 2010, dovtedy 860 eur)
som slobodný a deti nemám
úver mám iba na alze, ktorý ale neplatím ja a je dost nízky... žiadne iné pôžičky nemám.
mám 24 rokov

to informácie, ktoré by mohli pomôcť. Ešte je tiež možnosť, že by rodičia pomohli so zárukou vlastným bytom, ale je na ňom malá hypotéka, takže ťažko povedať. Keby som niečo zabudol, tak pls povedzte čo a doplním čo najskôr.
Ice dive
20.01.10,07:10
a ak by som za minuly rok nemal vyssi prijem, ale teraz mi zdvihnu plat a prekrocim ho uz, ked budem dostavat prispevok od statu, tak mi ho budu vyplacat aj dalej alebo bude zruseny? dalej by som sa chcel spytat ako to funguje, ked su dvaja ziadatelia? to jest ci je potom hypoteka pisana na oboch alebo su iba lepsie podmienky od banky? a ci je problem ked jeden z tych dvoch vlastny nehnutelnost?
hodnotí sa aktuálny plat so mzdou v NH za predchádzajúci štvrťrok, ak teda s priateľko zarábate každý menej ako 939,26 € môžete o príspevok požiadať a máte šancu, že dostanete vyšší úver... ak by ste Vy zarábali 940,26 a ona 938,26 t.j. spolu podmienku splňate avšak oddelene nie príspevok by ste už nedostali... posudzuje sa to vždy k dátumu kedy o úver žiadate, t.j. ak by Vám aj následne zvýšili plat tak je to len Vaše plus a úver skôr splatíte (ak chcete)... jediná podmienka je, že nesmiete ho splatiť skôr ako uplynie zvýhodnenie t.j. do 5 rokov, ak by ste ho chceli splatiť skôr (napr. keď by sa nehnuteľnosť predávala ďalej) museli by ste celý príspevok vrátiť...
ak žiadajú o úver dvaja je tam tá vyhoda, že sa posudzuje príjem domácnosti oboch (ako príjem celej domácnosti) takže dostanete vyšší úver možno i s nižším % úročenia ako keby ste o úver žiadali sám čo je aj logické 30 % splátka z jedného príjmu je nižšia ako 30 % splátka z dvoch príjmov...
čo sa týka toho, ak jeden so žiadateľov už vlastní nehnuteľnosť nemôže zvýhodnenú hypotéku využiť, nakoľko už má kde bývať, keďže už vlastní časť nehnuteľnosti na bývanie...
teoreticky by sa dalo využiť, že by ste nehnuteľnosť kupovali samostatne, jeden by ste využili HÚ na s podporou pre mladých a druhý by ste nehnuteľnosť financovali komerčnou hypotékou... avšak toto je dosť zložitý postup nakoľko by ste museli vyhotovovať dva znalecké posudky, a úverové zaťaženie by bolo pre Vás omnoho vyššie nakoľko by mal každý svoju hypotéku - avšak by ste ju mohli skôr splatiť... no a primárne by s tým museli súhlasiť oba bankové domy, že nehnuteľnosť bude u každého založená...
Ice dive
20.01.10,07:22
takže na HÚ pre mladých môžte rovno zabudnúť resp. skúste o ňu požiadať ešte teraz v januári, kým nemáte vyplatenú mzdu za január, aby bolo potvrdenie ešte na 860 €... akonáhle dostanete mzdu za január a budú odvody platené z 950 € ste nad podmienkou o 10,74 €... avšak nájsť a vybaviť vhodnú nehnuteľnosť za tak krátky čas bude riadna fuška
Tohocasu
20.01.10,07:34
Neviem ci som to napisal zrozumitelne: plat 950 je aj s tou brigadou, cize keby sa mi to oplatilo viac, tak by som mohol skoncit s brigadou a uz by som podmienku splnal kedze v praci mam plat 850 €. Este by som sa chcel spytat, keby som to splacal s partnerkou a boli by sme uvedeni obaja, tak nehnutelnost bude pisana na oboch alebo iba na jedneho?
Ice dive
20.01.10,10:59
no v tomto prípade HÚ pre mladých môžete využiť, nakoľko Váš príjem je nižší ako 1,3 mzdy v národnom hospodárstve za posledný štvrťrok... brigáda by sa zahŕňať do príjmu nemala, keďže sa nejedná o stály príjem... a cez sociálnu poisťovňu ju banka ani nemá možnosť overiť nakoľko sa z nej predpokladám, neplatia ani žiadne odvody len daň z príjmu..
Nehnuteľnosť bude písaná na toho kto bude v kúpno-predajnej zmluve uvedený ako kupujúci ak teda beriete hypotekárny t.j. úver, ktorý je účelovo viazaný nehnuteľnosťou tak musí byť nehnuteľnosť písaná tiež na oboch...
napr. pod týmto linkom si môžte vypočítať koľko si môžete požičať či už s alebo bez príspevku... (mala by mať takúto kalkulačku každá banka na svojej stránke, t.j VUB pokiaľ Vám nedajú vhodné podmienky tak si ich nevyberajte:-)
http://www.flexihypoteka.sk/Default.aspx?CatID=257
Tohocasu
22.01.10,06:31
dakujem, stranku som pozeral a priznam sa, ze info ma nadchli! :) takze este raz dakujem vsetkym, ktori odpisali! velka vdaka
Ice dive
22.01.10,06:45
Nemate az tak celkom pravdu. Berie sa plat za minuly rok, takze narok splna. Celkom dobre je to rozbrate na stranke totalmoney.sk
Mozno si tam precitat o hypotekach pre mladych a podmienkach a aj porovnat aktualne ponuky bank hypotek pre mladych.
máte pravdu berie posudzuje sa plat z predchádzajúceho roka... za chybu sa zadávateľovi ospravedlňujem
peter977
01.03.10,10:35
Zdravím, čo sa týka financovania bývania, máte tieto možnosti :
- hypotekárny úver do 100 % hodnoty nehnuteľnosti(áno dá sa to ešte aj teraz ak je vysoký príjem)
- stavebné sporenie(dokonca aj medziúver sa dá nastaviť na preplatenosť porovnateľne nižšiu ako hypotéka)
- štátne dotácie na bývanie(veľmi individuálne podmienky)
- leasing nehnuteľnosti(záleží od predávajúceho nie od Vás)

Ak chcete bližšie informácie napíšte na peter.kral....post.sk