Tamajkova
20.09.05,08:20
Prosím o radu. Majiteľ firmy chce používať svoje osobné súkromné auto vo firme. Firma je však jeho, on je fyzická osoba podnikateľ. Potrebujem zistiť či je možné takéto auto prenajať ako súkromná osoba do podnikania FO. Ak áno pošlite mi nejakú zmluvu o prenájme auta. Za odmenu chce v tejto zmluve, aby každý kilometer bol platený ako amortizácia vozidla čiže 6,20/km.

Toto auto nebude používať podnikateľ ale jeho zamestnanci. Ďakujem za rýchlu odpoveď. Je to súrne. Díky. Gabika
zuzanar
20.09.05,06:47
Zmluvu netreba. Za automobil stačí zaplatiť daň z motorových vozidiel. Potom môže účtovať spotrebu PHM + 6,20 za km. To nevadí, že automobil nepoužíva on osobne, ale jeho zamestnanci. Nemôže si účtovať iné náklady (opravy a údržbu) a uplatnovať DPH.
Tamajkova
21.09.05,08:02
Ja som ale myslela, či toto auto môže on ako súkromná osoba prenajať svojej vlastnej firme za odplatu.Či musí byť zmluva o prenájme a v takomto prípade či si môžeme dávať bločky z PHM a ostatné náklady ako je oprava a údržba auta do nákladov a uplatňovať DPH. Neviem či to tak môže byť. Pomôžte mi. Gabika
swing
21.09.05,08:22
Fyzická osoba živnostník nemôže byť nájomcom seba samého, z hľadiska zodpovednosti za záväzky z podnikateľskej činnosti ide o jednu a tú istú osobu, každá zmluva musí mať aspoň dve zmluvné strany (viď časopis TREND č. 35, str. VIII), ďalej platí to čo uviedla zuzanar vyšie.