dodomore
19.01.10,08:32
Dobry den,moj problem spociva...
Stalo sa mi,ze v decembri 09 som ku koncu mesiaca ochorel,do prace som sa vratil v januari 2010.
Kedze mi to zamestnavatel teraz dava dost pocitovat na mojej vyplate,ake su moje moznosti,pokial by som z firmy chcel odist?
Pre mna idealne by bolo,keby ma prepustili na dohodu,ale v to az tak neverim...
Co vpripade,ak podam vypoved ja?Stratim narok na odstupne aj na podporu v nezamestnanosti?
Ma niekto skusenost ako tento problem vyriesit?
Chcel by som zacat pracovat na zivnost,ale az od juna....dovtedy by som chcel byt na podpore,ako na to?
Vdaka za odpovede....
Tweety
19.01.10,07:36
Dobry den,moj problem spociva...
Stalo sa mi,ze v decembri 09 som ku koncu mesiaca ochorel,do prace som sa vratil v januari 2010.
Kedze mi to zamestnavatel teraz dava dost pocitovat na mojej vyplate,ake su moje moznosti,pokial by som z firmy chcel odist?
Pre mna idealne by bolo,keby ma prepustili na dohodu,ale v to az tak neverim...Je možné skončiť aj PP dohodou bez uvedenia dôvodu- bez VD a nároku na odstupné.
Co vpripade,ak podam vypoved ja?Stratim narok na odstupne aj na podporu v nezamestnanosti? Nie, podpora nezávisí od spôsobu ukončenia PP.
Ma niekto skusenost ako tento problem vyriesit?
Chcel by som zacat pracovat na zivnost,ale az od juna....dovtedy by som chcel byt na podpore,ako na to?
Vdaka za odpovede....
Odpovede v texte.
Erzabet
19.01.10,07:47
ak si za posledné 4 roky bol poistený v nezamestnanosti aspoň 3 roky, vzniká ti nárok na podporu v nezamestnanosti, bez ohľadu na to, či si ukončil pracovný pomer dohodou ty alebo ti bola daná výpoveď...
Tu kopírujem podmienky nároku zo stránky Sociálnej poisťovne:
Nárok na dávku v nezamestnanosti vznikne,

ak poistenec v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bol poistený v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba A alebo
poistencovi, ktorý po skončení výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu bol zaradený do evidencie uchádzačov o zamestnanie, ak v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie
a) bol poistený v nezamestnanosti z výkonu činnosti zamestnanca v pracovnom pomere na určitú dobu alebo bol
dobrovoľne poistený v nezamestnanosti najmenej dva roky, t.j. 730 dní a

b) nebol povinne poistený v nezamestnanosti z iného výkonu činnosti zamestnanca – osoba B alebo

3. ak fyzická osoba, ktorá po skončení výkonu služby policajta alebo profesionálneho vojaka bola zaradená do evidencie
uchádzačov o zamestnanie, nesplnila podmienky na vznik nároku na výsluhový príspevok a nesplnila podmienku trvania služobného pomeru
na vznik nároku na výsluhový dôchodok alebo nesplnila podmienky nároku na invalidný výsluhový dôchodok podľa zákona o sociálnom
zabezpečení policajtov a vojakov, a v posledných štyroch rokoch pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie bola
poistená v nezamestnanosti najmenej tri roky, t.j. 1 095 dní – osoba C.
dodomore
19.01.10,07:56
Takze mozem podat vypoved,ale musim este 2 mesiace odrobit...
Co sa tyka podpory,ako si vyratam ,kolko budem dostavat?
Erzabet
19.01.10,08:05
Takze mozem podat vypoved,ale musim este 2 mesiace odrobit...
Co sa tyka podpory,ako si vyratam ,kolko budem dostavat?

(budeš dostávať 50% z denného vymeriavacieho základu x počet dní v mesiaci) za posledné tri roky, ktoré je rozhodujúcim obdobím pre výpočet dávky v nezamestnanosti
Erzabet
19.01.10,08:21
ak budeš poberať dávku v nezamestnanosti ešte v prvom polroku tohto roku, tak zoberú denný vymeriavací základ za obdobie od 1.1.2008 do 30.6.2008.
Približne si ho môžeš vypočítať tak, že je to vlastne tvoj čistý denný plat. Skús si pozrieť výplatné pásky za toto obdobie alebo výpisy z účtu, keď ti prišla výplata, pričom si svoj čistý príjem vydelíš počtom pracovných dní v mesiaci. Toto si urobíš za každý mesiac, takže budeš mať 6 súm a z tých si urobíš priemer. Je to len taký laický postup, ja som si zistila svoj denný vymeriavací základ od mzdárky a na základe toho som si vedela výpočítať, koľko dostanem za OČR, čo mi aj presne vyšlo, keď mi došlo rozhodnutie zo sociálnej poisťovne.
A keď ti vyjde ten priemer, ten si vynásobíš kalendárnymi dňami za mesiac, nie pracovnými, lebo keď si nezamestnaný, PN alebo OČR, dávky sa ti počítajú za kalendárne dni a nie za pracovné (vrátane sobôt a nedieľ), takže je to vlastne pre poistenca výhodnejšie. Tak neviem, či som to napísala zrozumiteľne :-)
Erzabet
19.01.10,08:27
nedá mi to, píšem príklad:
môj denný vymeriavací základ pre určité obdobie by bol napr. 30 EUR, tak moja dávka v nezamestnanosti by bola:

30 EUR x 0,50 = 15 EUR x 30 prac. dní (za mesiac apríl), tak by som dostala 450 EUR dávku v nezamestnanosti. Pričom ale môj bežný priemerný plat v minulom roku bol okolo 660 EUR v čistom. Takže rozdiel by bol 210 EUR.

Ale o takej sume môžem len snívať :-)

Nedávno som však bola na OČR s malým - ostala som doma štvrtok, piatok, sobota, nedeľa, pondelok a plat + OČR zaplatená zo sociálky mi urobili príjem o 17 EUR v čistom viac ako keby som celý mesiac chodila do roboty :rolleyes: Nižšia hrubá mzda, nižšie odvody a dane plus zo sociálky zaplatený víkend...
dodomore
19.01.10,08:45
Dakujem,uz som mudrejsi...
Ale ak som v rokoch 2008 az jun 2009 pracoval este aj nadohodu,pori zamestnani(nieco ako zivnost,lebo som kazdy mesiac odvadzal 3600 sk na odvodoch,do juna 2009,ked som to pozastavil)mozem si do vypoctu podpory pridat aj ten zarobok?Pravidelne som to fakturoval kazdy mesiac...
Bolo na zaklade toho podane aj danove priznanie.