bupi
19.01.10,09:24
Aka je idealna vlhkost vzduchu v obytnom priestore?Ako ju dosiahnut?
Dakujem
val007
20.01.10,20:14
No ja mám taký detský vlhkomer a optimálnu mi ukazuje od 40 - 60%. No keď máš nízku, tak si kúpiš zvlhčovač vzduchu a keď vysokú, tak odlhčovač. Ale ak je nízka, tak sa na radiatory dávajú tie odparníky, alebo nejaké mokré uteráky a napríklad detská lekárka mi pre malú povedala, že keď by bol veľmi suchý vzduch a mala soplíky, tak aby sa jej lepšie dýchalo, môžem jej nad postielku natiahnuť mokrú plienku. Takže na suchý vzduch treba nejako odparovať do priestoru vodu. Pri vlhkom vzduch je to horšie, to by si si mohla prečítať niečo na porade stavba a tam sú popísané nejaké príčiny nadmernej vlhkosti. Aj ja som si tam niečo riešila. To by už asi bolo najlepšie riešiť podľa konkrétnych podmienok.
bobino38
21.01.10,07:26
...ideálna je taká aby nás nedráždilo do kašlania, ani suchý, ale ani vlhky vzduch, aby sme nechodili po byte mokrí:-)) čiže nejakých 40-60 percent....dosiahneš to pravidelným krátkodobým vetraním v zime pokial kúrite a v lete mokrým prádlom na sušičke v izbe:-))
misomiso
21.01.10,09:53
Ked je clovek zdravy, staci 40%. ale ak mate problem s dychacimi cestami, je lepsie 60% vlhkost.
najag
22.01.10,07:04
Odporucana v byte je realtivna vlhkost 55 %. Relativna vlhkost bytu je spojena s tepelnou pohodou v byte. Ak je nizsia, tak je vacsi pocit chladu pri rovnakej teplote, ako pri vyssej vlhkosti. Takze pri vyssej relativnej vlhkosti je mozne znizit teplotu v byte pri nezmenenej pocitovej teplote cloveka. Ale pozor, s relativnou vlhkostou a teplotou je spojena aj teplota rosneho bodu, cim je vyssia relativna vlhkost, tym je vyssia teplota rosneho bodu, ktora sa velmi priblizuje uz k teplote v byte.Preto je potrebne mat doma vlhkomer, ak su plastove okna, pretoze clovek to bez neho neustrazi, najma ak su kvetiny, vari sa, susi pradlo v byte.....