jeny9999
19.01.10,09:37
Vopred sa ospravedlnujem ked moja otazka nepatri do tejto temy..stravila som dost casu hladaním tej spravnej temy, nepodarilo sa.

Ma zamestnavatel pravo monitorovat pracu na pracovnom pocitaci zamestnanca bez toho aby o tom zamestnanec vedel? Alebo ho o tom musi vopred informovat?

Čl. 11
Zamestnávateľ môže o zamestnancovi zhromažďovať len osobné údaje súvisiace s kvalifikáciou a profesionálnymi skúsenosťami zamestnanca a údaje, ktoré môžu byť významné z hľadiska práce, ktorú zamestnanec má vykonávať, vykonáva alebo vykonával. Zamestnávateľ nesmie bez vážnych dôvodov spočívajúcich v osobitnej povahe činností zamestnávateľa narúšať súkromie zamestnanca na pracovisku a v spoločných priestoroch zamestnávateľa tým, že ho sleduje, bez toho, aby bol na to upozornený, alebo kontroluje listové zásielky adresované zamestnancovi ako súkromnej osobe. Ak je u zamestnávateľa zavedený kontrolný mechanizmus, je zamestnávateľ povinný informovať zamestnanca o rozsahu kontroly a spôsoboch jej uskutočňovania.

Znamena to teda, ze zamestnavatel konal protipravne? Netyka sa to iba sledovacich kamier?

Dakujem za skoru odpoved
nedopo
19.01.10,08:47
Otázku som pochopil tak, že zamestnávateľ kontroloval prácu na počítači (tak ste to napísali). Na to asi má právo. :)
dragan.michal
19.01.10,09:49
Ak sa nemýlim tak ma na to pné právo. Môže dokonca monitorovať aj to čo robíš na internete a tiež sledovať mailovú komunikáciu, ktorá sa týka práce. Nemôže kontroovať Tvoj súkromný mail, ale pokiaľ ide o firemný e-mail, kedykoľvek sa tam môže pozrieť.
LucasKE
19.01.10,15:25
Pozrieť sa môže, aj sledovať to môže. Ani o tom nemusíš vedieť. Iná vec je, keby na základe takéhoto sledovania bola daná výpoveď zamestnancovi. V takom prípade by zamestnávateľ musel vopred informovať zamestnancov, že je vykonávané takéto "sledovanie komunikácie" v rámci firmy.
Jozef I
19.01.10,15:32
Hlavne si treba uvedomiť, že na pracovisku máte vykonávať prácu a nie sledovať vlastnú mailovú korešpondenciu ani nič podobné. Ak sa budete venovať iba práci tak môže odsledovať čokoľvek a nič osobné nezaznamená a nebude sa jednať o súkromné záležitosti. Pracuje sa na počítači zamestnávateľa, na jeho programovom vybavení a na jeho internete a za čas, za ktorý platí mzdu, t.j. žiadne súkromné aktivity by nemali byť. Ja viem, je to fikcia, ale z toho treba vychádzať. ;)
misomiso
19.01.10,15:44
A preco zadavas temu duplicitne?