kendy
19.01.10,10:50
S manželom sme v decembri skolaudovali garáž na svojom pozemku pri RD. Ako treba vyplniť priznanie dane z nehnuteľnosti? Treba uviesť nezastavané pozemky medzi pozemky a zastavané (plus garáž) medzi stavby?

Vďaka za pomoc
kendy
20.01.10,12:24
Nevie nikto poradit?
betka
20.01.10,19:56
GAráž je drobnou stavbou, ak spľňa parametre drobnej stavby, tuším do 25 m2, alebo 30? Neviem spamati. Osobitne sa vyplňa daň z nehnuteľnosti za garáže, kt. majú nižšiu sadzbu dane ako dane napr. na podnikanie: sklad, kancelárie, výroba....

Koľko?? To Vám určuje konkrétne všeobecné nariadenie platné pre konk. rok.

Stavba stojí na konk. pozemku, za kt. sa platí tiež daň
kendy
20.01.10,20:25
Tá naša má 35 m štv., takže už nie je drobná :)
Ale ešte nie je zapísaná v katastri, kolaudácia prebehla v decembri. A na MsU mi povedali najprv že daň.priznanie podať musím a dnes keď som volala, kedy môžem prísť, povedali, že až keď bude zapísaná v katastri... tak som z toho jeleň...:confused:
betka
20.01.10,21:12
Tá naša má 35 m štv., takže už nie je drobná :)
Ale ešte nie je zapísaná v katastri, kolaudácia prebehla v decembri. A na MsU mi povedali najprv že daň.priznanie podať musím a dnes keď som volala, kedy môžem prísť, povedali, že až keď bude zapísaná v katastri... tak som z toho jeleň...:confused:

Rozhodujúci je stav k 1.1. Mali ste požiadať návrh na vklad. Ke´d bude zavkladovaná, budete vlastníkom k nehnuteľnosti.


Vznik a zánik daňovej povinnosti
Daňová povinnosť vzniká 1. januára zdaňovacieho obdobia nasledujúceho po zdaňovacom období, v ktorom sa daňovník stal vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti, ktorá je predmetom dane, a zaniká 31. decembra zdaňovacieho obdobia, v ktorom daňovníkovi zanikne vlastníctvo, správa, nájom alebo užívanie nehnuteľnosti. Ak sa daňovník stane vlastníkom, správcom, nájomcom alebo užívateľom nehnuteľnosti 1. januára bežného zdaňovacieho obdobia, vzniká daňová povinnosť týmto dňom.
Fyzická osoba alebo právnická osoba v priebehu príslušného zdaňovacieho obdobia je povinná oznámiť správcovi dane skutočnosti rozhodujúce pre vznik alebo zánik daňovej povinnosti k dani z nehnuteľností a každú zmenu týchto skutočností do 30 dní odo dňa nasledujúceho po dni, keď tieto skutočnosti alebo ich zmeny nastali. Neoznámenie zmien sa sankcionuje.
branislavp
20.01.10,21:20
Tá naša má 35 m štv., takže už nie je drobná :)
Ale ešte nie je zapísaná v katastri, kolaudácia prebehla v decembri. A na MsU mi povedali najprv že daň.priznanie podať musím a dnes keď som volala, kedy môžem prísť, povedali, že až keď bude zapísaná v katastri... tak som z toho jeleň...:confused:
áno, až po zavkladovaní na katastri, t.j.budeš mať na garaž list vlastníctva.
kendy
21.01.10,08:13
áno, až po zavkladovaní na katastri, t.j.budeš mať na garaž list vlastníctva.

O nahlasovacej povinnosti viem.. ale som vlastníkom až po zapísaní do KÚ?
Návrh na vklad je tam od 28.12.2009.

A volali mi z MsÚ, že mi dali zlú informáciu a DP musím podať.

Takže som vlastníkom po kolaudácii alebo až po zápise? Vidí sa mi, že sú z toho jasné aj tety na MsÚ, ale ak im chcem oponovať, chcela by som vedieť, čoho sa chytiť...

Lebo ak nemusím, tak to DP podávať ešte nebudem :) Lebo tento rok prebehne ešte zmena vlastníka..
vieroslava
21.01.10,08:18
Vlastníkom stavby si sa stala v deň prápoplatnosti kolaudačného rozhodnutia. Čiže daň za stavbu by si mala už platiť, pretože je skolaudovaná. Vôbec nie je rozhodujúci dátum zápisu do katastra nehnuteľností, pretože kataster plní v tomto prípade iba evidenčnú funkciu a nie rozhodovaciu. Určite máš nejaký geometrický plán, ktorým je určené parcelné číslo garáže a jej výmera. Za pozemok pod stavbou sa daň neplatí, pretože platíš daň sa stavbu.
Čiže podáš daňové priznanie a ako prílohu priložíš kópiu kolaudačného rozhodnutia a kópiu geometrického plánu.
kendy
21.01.10,08:33
Vlastníkom stavby si sa stala v deň prápoplatnosti kolaudačného rozhodnutia. Čiže daň za stavbu by si mala už platiť, pretože je skolaudovaná. Vôbec nie je rozhodujúci dátum zápisu do katastra nehnuteľností, pretože kataster plní v tomto prípade iba evidenčnú funkciu a nie rozhodovaciu. Určite máš nejaký geometrický plán, ktorým je určené parcelné číslo garáže a jej výmera. Za pozemok pod stavbou sa daň neplatí, pretože platíš daň sa stavbu.
Čiže podáš daňové priznanie a ako prílohu priložíš kópiu kolaudačného rozhodnutia a kópiu geometrického plánu.

Ďakujem. Toto mi povedali aj na MsÚ. Aj keď až z Katastra dostanem list vlastníctva :)
Ešte by som sa chcela spýtať... Nehnuteľnosť ešte patrí manželovi a jeho ex. Zatiaľ nie sú majetkovo vysporiadaní (aj keď moc dúfam, že to stihneme do konca januára, čakali sme na legalizáciu garáže).
Viem, že za manželov stačí, ak podá DP jeden. Je ale možné podať priznanie len za "svoju" polovicu, aby ex musela podať DP za seba - a nevyhla sa tým zaplateniu polovice dani z nehnuteľnosti ako jej spoluvlastníčka (tak ako to urobila vlani)?

Je to trochu zamotané, dúfam, že som to dobre vysvetlila :rolleyes:
vieroslava
21.01.10,08:45
Pokiaľ nehnuteľnosti majú v BSM a majetkovo ešte nie sú vysporiadaní, nech to skúsi, ale nech priloží kópiu (1.stranu) rozhodnutia o rozvode. Ale najlepšie je opýtať sa u správcu dane.
kendy
26.01.10,06:43
Pokiaľ nehnuteľnosti majú v BSM a majetkovo ešte nie sú vysporiadaní, nech to skúsi, ale nech priloží kópiu (1.stranu) rozhodnutia o rozvode. Ale najlepšie je opýtať sa u správcu dane.

Na MsU mi povedia kazdy den nieco ine, preto by som rada mala istotu, ze postupujem spravne a to sa skorej dozviem tu ako na MsU...
K 1.1. uz nebolo BSM platne, tak by malo byt spravne, ked poda manzel DP len za seba, nie?

Alebo: nie je to tak, ze spoluvlastnici mozu, ale nemusia podat DP jeden za druheho?
ELAST
26.01.10,07:38
Na MsU mi povedia kazdy den nieco ine, preto by som rada mala istotu, ze postupujem spravne a to sa skorej dozviem tu ako na MsU...
K 1.1. uz nebolo BSM platne, tak by malo byt spravne, ked poda manzel DP len za seba, nie?

Alebo: nie je to tak, ze spoluvlastnici mozu, ale nemusia podat DP jeden za druheho?

Citujem § 19 ods. 2 zakona o miestnych daniach...

"(2) Ak je pozemok, stavba, byt a nebytový priestor v bytovom dome v spoluvlastníctve viacerých osôb (§ 5 ods. 4 (http://www.porada.sk/#f_4653446), § 9 ods. 3 (http://www.porada.sk/#f_4653480) a § 13 ods. 2 (http://www.porada.sk/#f_4653510)), priznanie podá každá fyzická osoba alebo právnická osoba. Ak sa spoluvlastníci dohodnú, priznanie podá zástupca, ktorého dohodou určili spoluvlastníci, pričom túto skutočnosť musia písomne oznámiť správcovi dane pred uplynutím lehoty na podanie daňového priznania. To sa nevzťahuje na manželov, ktorí majú pozemok, stavbu, byt alebo nebytový priestor v bytovom dome v bezpodielovom spoluvlastníctve manželov; v tomto prípade priznanie podáva jeden z manželov."
kendy
26.01.10,08:53
To viem, ale moze teda manzel podat DP len za seba? Oni uz predsa nie su manzelia...
kendy
26.01.10,15:45
Jeho manzelka som teraz ja...