pizzanoel
19.01.10,10:31
Dobry den,
chcem sa spytat som zaciatocnik v Jed.uctovnictve. A mam prijmovy pokl.doklad v ceskych korunach, tak by som sa chcela opytat aky kurzom to mam nahodit do uctovnictva ked jeden doklad je z aprila 15 600 Kč a druhy je so septembra 20 500 Kč. Ako mam zistit ktory kurz v tom case platil alebo kde to najdem? Pre kazdy doklad ma byt ten kurz ktory platil v tom danom datume? A bude to kurzom valuty predaj?

Dakujem
Zoltán Kovács
19.01.10,09:36
Kurz zistíš na stránke www.nbs.sk
Pre každý dátum zodpovedajúci. Treba vytvoriť pokladnicu v cudzej mene.
pizzanoel
19.01.10,09:46
Kurz zistíš na stránke www.nbs.sk
Pre každý dátum zodpovedajúci. Treba vytvoriť pokladnicu v cudzej mene.
Pouzivam sw Alfa , mozem to urobit aj tak ze ked nahodim nopvy zaväzok tak tam dolu dam mena CZK suma 20 500 a potom v pravo je kurz pohladavka zaväzok tak tam dam ten prislusny kurz a dole suma uz bude v Eurach. Moze byt? A ten kurz ma byt valuty predaj?
Zoltán Kovács
19.01.10,09:49
Program alfa nepoznám, tak neviem ako sa v ňom účtuje. NBS zverejňuje iba jeden kurz.
pizzanoel
19.01.10,09:53
Program alfa nepoznám, tak neviem ako sa v ňom účtuje. NBS zverejňuje iba jeden kurz.

Bude to teda denny kurzovy listok ECB

je to toto?: http://www.nbs.sk/sk/statisticke-udaje/kurzovy-listok/denny-kurzovy-listok-ecb
pizzanoel
19.01.10,10:12
pizzanoel
19.01.10,11:20
To tu fakt uz nikto neporadi??
Johanka
19.01.10,11:33
Z postupov účtovania JÚ
§ 21
Cudzia mena

(1) Pri predaji alebo kúpe cudzej meny za slovenskú menu sa použije kurz, za ktorý boli tieto hodnoty nakúpené alebo predané bankou alebo zmenárňou v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa kurz vyhlásený Národnou bankou Slovenska, platný v deň uskutočnenia účtovného prípadu. Ak sa kúpa alebo predaj uskutoční iným subjektom ako je banka alebo zmenáreň, použije sa referenčný výmenný kurz určený a vyhlásený Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu vysporiadania obchodu. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na slovenskú menu ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4.
(2) Peňažné prostriedky v hotovosti a na účtoch v bankách v cudzej mene sa prepočítajú na eurá ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. Kurzové rozdiely z prepočtu sa účtujú podľa § 4 ods. 4. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)

(3) Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 a ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu podľa § 2 ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň predchádzajúci dňu uskutočnenia účtovného prípadu. Pohľadávky a záväzky, ocenené pri vzniku cudzou menou, sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka, ocenia referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a) v deň, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka. (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.)Kurzový rozdiel z ocenenia ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu a ocenenia ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka sa pri pohľadávkach a záväzkoch v peňažnom denníku neúčtuje, s výnimkou kurzového rozdielu podľa § 10 ods. 28 a § 17 ods. 6.

(4) Prijaté preddavky alebo poskytnuté preddavky v cudzej mene na zásoby, dlhodobý majetok a služby sa ku dňu, ku ktorému sa zostavuje účtovná závierka neprepočítajú kurzom vyhláseným Národnou bankou Slovenska referenčným výmenným kurzom určeným a vyhláseným Európskou centrálnou bankou alebo Národnou bankou Slovenska29a). (Táto zmena nadobúdajú účinnosť 1. januára 2009.) V účtovnej závierke sa vykazujú ocenené kurzom, ktorým boli ocenené ku dňu uskutočnenia účtovného prípadu.

Dopĺňam - čítaj zelený text .
Treba si k tomu pozrieť aj § 2 a ostatné v texte spomenuté.

Kurzový lístok pozeráš dobrý.
pizzanoel
19.01.10,12:36
No uz som z toho fakt jelen jak belen tak mam teda pouzit ten referencny kurz a ma to byt kurz v datume v ktorom bola ten pokladnicny prijmovy doklad vystaveny alebo den pred tym? Z tych paragrafov tomu mov nechapem mozte mi to prosim Vás niekto jednoducho teda co najjedniduchsie vysvetlit?
Za odpoved dakujem