Jana Acsová
20.09.05,09:23
Zadávateľ otázky: Andrea v téme (kúpa auta vo vzťahu k DPH):

Chcem všetkých poraďakov poprosiť o vyjadrenie sa k môjmu prípadu:
Predali sme firemné auto v autobazáre za 800000,- Sk. Hneď v ten istý deň sme kúpili nové auto za 1412000,- Sk. Chcem sa spýtať ohľadne DPH, v daňovom priznaní uvedie predaj - základ dane v riadkoch 3,1, a daň v riadku 2. A nárok odpočtu pri kúpe dan 225445,- Sk v riadkoch 14,18,22. Uvažujem správne???? Prosím o Váš názor. Ďakujem a prajem príjemný deň. Andrea:)
Jana Acsová
20.09.05,07:24
Nedostatok informácií. Potrebné upresniť, či sa jedná o nákup v tuzemsku a o aký typ vozidiel sa jedná.

Následne možno vyvstanú súvisiace otázky.
andrea
20.09.05,13:31
Ako to nedostatok informácii??? Však *názov* obstaranie auta v tuzemsku. T.j. auto predané aj kupené na Slovensku ide o terenné auto.
Jana Acsová
20.09.05,13:59
Ako to nedostatok informácii??? Však *názov* obstaranie auta v tuzemsku. T.j. auto predané aj kupené na Slovensku ide o terenné auto.Ten názov témy som dala ja, nakoľko som si to domyslela, ale domyslené uzávery nemusia byť správnehttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif. Terénne auto má kategóriu. Je potrebné ju uviesť. Avšak je uvedený prípad s dvoma autami. K čomu má smerovať odpoveď? Ku kúpe, alebo predaju. Ak iba k jednému je potrebný podrobnejší popis transakcie.
andrea
20.09.05,16:37
Ja som asi blbá....Ale jedná sa o predaj v bazáre a kúpu v autoservise na SLOVENSKU v jeden deň... chápeš??? Je to terenné auto BMW. Ja len potrebujem vedieť, či som DPH-čko správne dala??? Chápeš??? Ja som už magor.....:D Pekný večer
Johanka
20.09.05,17:40
To Andrea : Ak Ti ide len o to, či si "trafila " riadky - tak áno.
KEJKA
20.09.05,18:30
Ja som asi blbá....Ale jedná sa o predaj v bazáre a kúpu v autoservise na SLOVENSKU v jeden deň... chápeš??? Je to terenné auto BMW. Ja len potrebujem vedieť, či som DPH-čko správne dala??? Chápeš??? Ja som už magor.....:D Pekný večerja len upozorním, že je podľa mňa jedno, či ide o nákup a predaj v jeden den alebo nie. Predaj auta treba riešiť osobitne a nákup osobitne.
Terénne autá sú minimálne 2 typy kde je e kde nie je DPH odpočitateľná.
Ale zrejme vieš že je a ide teda len o tie riadky tak na to si odpoved dostala.
Jana Acsová
21.09.05,05:31
Ja som asi blbá....Ale jedná sa o predaj v bazáre a kúpu v autoservise na SLOVENSKU v jeden deň... chápeš??? Je to terenné auto BMW. Ja len potrebujem vedieť, či som DPH-čko správne dala??? Chápeš??? Ja som už magor.....:D Pekný večerVozidlá, ktoré majú rovnaké konštrukčné znaky sú podľa Zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách rozdelené do nasledujúcich kategórií:

- motorové vozidlá s menej ako štyrmi kolesami a štvorkolky (L)

- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu osôb (M)

- motorové vozidlá, ktoré majú najmenej štyri kolesá a používajú sa na dopravu nákladov (N)

- prípojné vozidlá (O)

- kolesové traktory (T)

- pásové traktory (C)

- prípojné vozidlá traktorov (R)

- traktormi ťahané vymeniteľné stroje (S)

- pracovné stroje (P)

- ostatné vozidlá, ktoré sa nedajú zaradiť do uvedených kategórií (V).



Z pohľadu dane z pridanej hodnoty majú osobitné postavenie vozidlá kategórie M a to v súvislosti s možnosťou odpočítať daň. V rámci kategórie vozidiel M sú vozidlá členené nasledovne:

- M1 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, najviac s ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča,

- M2 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla pre vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou neprevyšujúcou 5000 kg,

- M3 – vozidlá projektované a konštruované na prepravu cestujúcich, s viac ako ôsmimi sedadlami okrem sedadla vodiča, s najväčšou prípustnou celkovou hmotnosťou vyššou ako 5000 kg.



V rámci vozidiel kategórie N sú tieto členené v závislosti od najväčšej prípustnej celkovej hmotnosti. V zásade sa jedná o motorové vozidlá konštruované a projektované na prepravu tovaru (bližšie viď. príloha č. 1 k zákonu č. 725/2004 Z.z., ktorým sa menil a dopĺňal Zákon NR SR č. 315/1996 Z.z. o premávke na pozemných komunikáciách).

Chápeš? ... Aj od tohto závisí použitie riadkov v daňovom priznaní.
anto
21.09.05,05:37
Predaj auta v bazáre - ak sa jedná o osobné motorové vozidlo, u ktorého nebol nárok na odpočet DHP pri nákupe, tak toto motorové vozidlo sa predáva za cenu 800000,00 Sk. DPH sa neodvádza. V daňovom priznaní sa uvedie - do koĺónky oslobodené od dane. Ak sa jedná o úžitkové auto, na ktoré bolo uplatnený odpočet DPH, tak sa zo sumy 800000,00 Sk sa musí odviesť daň a aj to uviesť v daňovom priznaní.
Jana Acsová
23.09.05,15:13
Mne nie je celkom jasne ako je to s osobnym autom v s.r.o. ako je to s uzitkovym autom? ako sa odpisuje a uplatnuje DPH pri osobnych autach a ako pri uzitkovych?
Je mozne kupit na firmu ojazdene auto, ktore je v zahranici vedene ako osobne auto a mi by sme ho chceli pouzivat vo firme ako uzitkove? Nakupovat by sme chceli od platcu DPH v nemecku. My sme tiez platcami.
DakujeeemmKategórie vozidiel su uvádzané v príspevku č. 8, je možné si to tam pozrieť. Od kategórie zapísanej v technickom preukaze (osvedčení o evidencii) závisí nárok na odpočítanie dane. Nie je nárok na odpočítanie dane u vozidiel kategórie M1. Kategóriu nájdeš v Technickom preukaze pod bodom 1 v časti "technický popis vozidla" alebo v Osvedčení o evidencii pod bodom 2 v časti "vozidlo".

Uvedené platí u podnikateľských subjektov, ktorých predmetom činnosti nie je kúpa a predaj motorových vozidiel.
Tryxy
23.09.05,17:44
Kategorie som pozrela, vela mi to nepomohlo. Viem, ze niektore kombi auta mozes preradit na N1 kategoriu, ale neviem, ci sa to da zmenit iba pri kupe noveho auta, kde sa to automaticky napise do technicaku, alebo sa tato zmena moze urobit aj u ojazdeneho auta, ktore pred kupou bolo evidovane ako osobne?
Mam pred sebou technicky preukaz, je vsak v nemcine a ziadne M ani M tu nemaju. Je to iba hodntenie ako PKW - teda ako osobne auto.
Teda plati, ze na osobne auto si vo firme odpisat DPH nemozes? na uzitkove ano?
Jana Acsová
24.09.05,07:02
DPH nemožno odpočítať pri nákupe nového osobného auta (nepredajcom). U ostatných motorových vozidiel možno daň u platiteľa odpočítať, v prípade, že je voči nemu iným platiteľom uplatnená, alebo sa jedná o nadobudnutie tovaru v tuzemsku z iného členského štátu EÚ.

Záleží však na režime, v akom sa ojazdené vozidlo nakúpi ... a tých je veľa.

Zmenu kategórie je podľa môjho názoru možné v niektorých prípadoch zmeniť tzv. povolenou "prestavbou" vozidla. Vtedy sa vykoná aj zápis v technickom preukaze (osvedčení).
Osvedčenie o vozidle obdržíš na Slovensku.
Ale to už nie je otázka týkajúca sa DPH.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
24.09.05,07:04
Teda plati, ze na osobne auto si vo firme odpisat DPH nemozes? na uzitkove ano?Také jednoduché to v prípade ojazdených automobilov nie je ... záleží na podmienkach kúpy:
- kto,
- od koho,
- odkiaľ,
- v akom režime dane.
Tryxy
27.09.05,07:36
Avo , dakujem posunul si ma trochu dopredu, hmm... velmi sa v problemetike uctovnictva a dani necitim doma :-(

O akom rezime mi pises?

Záleží však na režime, v akom sa ojazdené vozidlo nakúpi ... a tých je veľa.
Dakujem za trpezlivost pri vysvetlovani
Tweety
28.09.05,10:15
Príjemný deň, rada by som vedela Váš názor na riešenie prípadu:
Máme v majetku spoločnosti osobné auto po ukončení lízingu zaradené v zostatkovej cene 1000.-Sk.Teraz sme sa rozhodli, že ho vymeníme za nové
a tu nastáva otázka, ako poriešiť predaj auta a následnú kúpu nového.
Sme plátcovia DPH: ako fakturovať predaj ?, pôjde o výmenu starej Octavie predajcovi vozidiel na Slovensku za novú Octávku.
Vyradenie vozidla z majetku je jasné, ale čo s tým ostatným? Za auto iba doplatíme rozdiel z celej transakcie.
Vopred veľmi pekne ďakujem za Vaše príspevky

Mária M
Jana Acsová
28.09.05,10:17
To Tweety:

Predaj auta bude štandardnou účtovnou operáciou. Ak predajca berie auto "na výmenu" za nové, spravidla ošetrí aj prevzatie starého vozidla. Je potrebné sa s ním kontaktovať, ako to bude riešiť. Stretla som sa aj so samostatným uzatvorením kúpnej zmluvy. Viac info viem dať, iba keď budeš vedieť podrobnosti. Z hľadiska účtovného a daňového však pôjde o dve rôzne transakcie. Predaj osobného auta kategórie M1 je riešený v predchádzajúcich príspevkoch.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Jana Acsová
28.09.05,10:21
Tweety
28.09.05,10:22
Nevedela som tému Obstaranie auta na Slovensku najprv nájsť, tak preto som to fukla nesprávne do zahraničia,ale po Tvojom upozornení sa mi príspevok podarilo dať do správneho šuflíka.
Srdečné ďakujem za ten presun príspevku, skúsila som to urobiť aj ja a čuduj sa, ono sa mi to podarilo!
Mária M
Jana Acsová
28.09.05,10:24
Avo , dakujem posunul si ma trochu dopredu, hmm... velmi sa v problemetike uctovnictva a dani necitim doma :-(

O akom rezime mi pises?

Záleží však na režime, v akom sa ojazdené vozidlo nakúpi ... a tých je veľa.
Dakujem za trpezlivost pri vysvetlovaniVašu otázku je lepšie zadať sem, resp. tam je aj viac infohttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
http://www.porada.sk/showthread.php?t=13106&highlight=Obstaranie+auta
Tweety
28.09.05,10:32
To Tweety:

Viac info viem dať, iba keď budeš vedieť podrobnosti. Z hľadiska účtovného a daňového však pôjde o dve rôzne transakcie. Predaj osobného auta kategórie M1 je riešený v predchádzajúcich príspevkoch.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
Ďakujem za rýchlu reakciu na môj príspevok. Zatiaľ neviem nijaké podrobnosti transakcie, len som v predstihu chcela vedieť nejaké názory na vec. Momentáne nie som v práci už tretí deň, pretože nejaké chrípkové vírusy si zmysleli, že mi budú ubližovať. No ja som sa nedala a poriadne sa liečim medíkom s citrónmi a čajíkmi a trošku liekom Paral....plus a tak stiahli chvost a sú na ústupe, takže zajtra
už budem OK. Potom sa Ti ozvem ako to chcú naši poriešiť. OK?
Mária M
Jana Acsová
28.09.05,10:34
orazel
08.07.08,11:06
Chchem sa opýtať na konkrétny príklad: Kupujem auto osobné do firmy, bez nároku na odpočet DPH( kat M1). Som platcom DPH, taak ako je to s druhotnými nákladmi na kúpené auto. Konkrétne mám na mysli odpočet DPH z PHM, zo servisovania uvedeného auta, z náhradných dielov na uvedenéauto. Dakujem za odpoved. S pozdravom Jano
junes
12.02.09,22:26
Posuvam vyssie tiez ma zaujima - tusim doplnky ako alarm, autoradio, dialkove uzamykanie a este nieco - z toho sa DPH nemoze uplatnit, ale co tak napr. sezonne pneumatiky ? Sluzby spojene so servisovanim vozidla a PHM, tam sa DPH odpocitat moze - citala som o tom, len si nespominam, kde.