bv_alexandra
19.01.10,13:43
Ahojte. Chcela by som Vami prekonzultovať dnešné známkovanie.
Moja dcéra včera prišla domov s tým že bude mať na vysvedčení 3 zo SJ. Všetko sme prekonzultovali ale zarazila ma jedna vec.
Písali polročnú písomnú prácu z ktorej dostala 3
Ale...
A tu je vec nad ktorou sa zamýšlam celý deň, keďže dnes idem na rodičovské, a rada by som počula názor iných.
Znamky za pol roka sú : 5,3 - diktáty, ostatné 1,1,2,2,2 a teraz trojka z písomky. Výchádza to na priemer 2,37 čo je bližšie k dvojke.
Ide však o to že pani učitelka jej do klasifikačného z polročnej písomky zapísala 4, aby jej vyšiel priemer 2,5 aby jej mohla dať trojku.
Vraj teraz jej dá 3 aby na konci roka bolo z čoho uberať.
A toto je vec ktorá ma zarazila.
Chcela by som preto počutť názor aj iných
Vopred ďakujem za každú rekciu. ;)
Ešte podotknem, aj keď asi to nie je moc dôležité jej vysvedčenie bude jednotky, z matiky 2 a zo SJ 3.A preto ma tiež napadlo či sa pani učitelka nemohla radšej prikloniť k tej dvojke.
JarkaL
19.01.10,12:50
Ani učitelia mojich synov nepoužívajú naše "matematické" zaokrúhľovanie. Jednoducho, ak im vychádza primer nad 2,01 a synáčik sa neprihlási aby si známku opravil, dostane 3.

Má právo jej tú trojku dať a ak chce, bude si to vedieť zdôvodniť (nedám 2 žiačke, čo má z diktátov 3 a 5, možno niektorým 1 a 2 nepripisuje takú váhu, ktovie), ale tiež sa mi nepáči, že jej do hárku zapísala 4 - to snáď nemôže, nie? Určite sa na to na RZ opýtaj, aby dcéra nebola ukrivdená.
bv_alexandra
19.01.10,12:57
Ani učitelia mojich synov nepoužívajú naše "matematické" zaokrúhľovanie. Jednoducho, ak im vychádza primer nad 2,01 a synáčik sa neprihlási aby si známku opravil, dostane 3.

Má právo jej tú trojku dať a ak chce, bude si to vedieť zdôvodniť (nedám 2 žiačke, čo má z diktátov 3 a 5, možno niektorým 1 a 2 nepripisuje takú váhu, ktovie), ale tiež sa mi nepáči, že jej do hárku zapísala 4 - to snáď nemôže, nie? Určite sa na to na RZ opýtaj, aby dcéra nebola ukrivdená.
Veď práve tá štvorka ma úplne zarazila.A som začala nad tým rozmýšlať. Preto sa radšej pýtam aj iných aký majú názor.A ešte podotknem že z tej písomky jej chýbal jeden bod do dvojky a nakoniec má mať z nej 4.
Zita5
19.01.10,13:56
Nika , treba sa sa s pani učiteľkou porozprávať na rodičku , ak vychádza na vysvečko 3 , nech jej ju da , ale ak dieťa dostalo z písomky 3 , tak žiadaj , aby v klasifikačnom bola aj trojka zapísaná a nie štvorka . Tak to by nahnevalo aj mňa , na to právo nemá .
ludex
19.01.10,16:31
Vieme,že naše deti si niekedy pravdu trocha prikrášlia,ale ak je pravda,že učitelka jej zapísala štvorku,tak by si sa mala s učitelkou porozprávať a ešte by som si tú písomku aj vypýtal,aby som tú trojku videl na vlastné oči. Inak je pravda,že učitelia sa nedržia priemeru,ale zohladňujú aj aktivitu na hodine. ;)
Prešovčanka
19.01.10,17:40
Prečo si Tvoja dcérka myslí, že pni učiteľka jej zapísala 4. namiesto 3. Možno šlo o chybu, aj učitelia sú omylní. Písomné práce žiakov sa musia rok archivovať. Ako rodič máš právo do nich nahliadnuť. Neverím, že pedagóg zapíše horšiu známku, aby mohol zhoršiť výslednú známku na vysvedčení ! Žiak väčšinou hľadá chybu vždy v niečom inom ,až na koniec v sebe. My sme neboli iní. Verím, že ti to pani učiteľka rozumne vysvetlí.
betrix
19.01.10,18:37
Ahoj, už si asi doma z rodičovského, tak potom napíš, ako to dopadlo. Reagujem, lebo aj ja som učiteľka. Tak v prvom rade- v žiadnom prípade v klasifikačnom hárku nemôže byť známka 4, ani žiadna iná, ak ju dcéra naozaj nedostala. Určite si treba vypýtať tú písomku,prípadne sa spýtať učiteľky, či známka nie je za skúšanie.
Po druhé- áno, žiak má právo byť skúšaný, má právo známku opraviť, ale predsa len učiteľ určuje pravidlá. Ak už napísali všetky písomky, žiak bol vyskúšaný z každého celku, mal na to priestor a čas, tak učiteľ naozaj nemusí skúšať na poslednú chvíľu, tesne pred klasifikáciou. Na to bol predsa celý polrok.
Po tretie- pokiaľ ide o výslednú známku, nedovolím si u žiadneho kolegu radiť, aká známka má byť výsledná. Váhu každej známky pozná skúšajúci a má ju poznať i žiak. V žiadnom prípade sa nevyratúva aritmetický priemer, ráta sa tzv. vážený priemer, vtedy je to oveľa spravodlivejšie a objektívnejšie.
Na záver- nie som ani na strane žiačky ani na strane učiteľky. Je na svedomí učiteľky, či jej hodnotenie bolo spravodlivé a objektívne. Ako matka by som však samozrejme išla za učiteľkou a nechala si to všetko vysvetliť, prípadne by som žiadala nápravu, ak tam je známka, ktorá tam nepatrí.
220870
19.01.10,18:55
My sme mali na ZŠ učiteľku slovenčiny a to bola riadna špina.Dodnes neviem čo to bolo za človeka a ako vôbec mohla učiť.Ona všetky decká doslova nenávidela a výborným žiakom robila doslova naschvál(ja som nebol výborný).
JarkaL
19.01.10,18:58
My sme mali na ZŠ učiteľku slovenčiny a to bola riadna špina.Dodnes neviem čo to bolo za človeka a ako vôbec mohla učiť.Ona všetky decká doslova nenávidela a výborným žiakom robila doslova naschvál(ja som nebol výborný).
mimotemyAle pravopis Ťa naučila dobre.
220870
19.01.10,19:20
Štvorku na vysvedčení som mal len od nej.Takýto ľudia vedia totálne demotivovať nemáš šancu si polepšiť .Dobre to býva vidieť na rozdiele známkovania z písomiek a ústnych odpovedí.Dobre si pamätám ,že spolužiačka mala čisté jednotky z písomiek ,ale z ústnych odpovedí len dvojky a trojky.Pritom z ostatných predmetov bola čistá jednotkárka.Za komančov povyhrávala aj nejaké sútaže recitácií básní.Jej rodičia protestovali ,ale nič nezmohli ,tak ju dali po polroku preradiť do inej školy.Dnes je z nej profesorka ,na gymnáziu učí mimo iné slovenský jazyk.
val007
19.01.10,19:32
No my sme mali tiež na slovenčine nie práve najlepšiu učiteľku. Jednotku mali len traja žiaci a tí bývali v jej dome. My sme mohli robiť, čo by sme chceli aj tak sme nemali jednotky. Napríklad ja som mala vždy len jednu dvojku a to zo slovenčiny. No a k tej štvorke ... Aj mne dali na strednej napríklad na pol roka dvojku z nemčiny, že veď na konci roka mi potom zasa polepšia a aby som mala motiváciu. No ale to už boli pre mňa nerváky, lebo tie známky mi zasa išli na príjmačky na vysokú. A zo strojopisu som mala napríklad za pol roka päť jednotiek a z poslednej písomky som sedela pri inom písacom stroji a nešlo mi a dostala som päťku. Tak som mala zas jedinú dvojku zo strojopisu, že priemer nepustí. Koľko učiteľov, toľko chutí. Ešte Vám povedia, že veď oni toho žiaka poznajú lepšie ako vy, oni ho hodnotia a podobné žvásty. A nebojíte sa, že keď to budete takto riešiť u učiteľky, tak to bude možno pre to dieťa ešte horšie? Niektorí ľudia sú fakt nevyspytateľní.
bv_alexandra
20.01.10,06:12
Tak bola som tam.
Bolo to tak ako mi to povedala dcéra tak som žiadala vysvetlenie, pani učitelka mi povedala, že to na známke aj tak nič nezmení. Ja som jej povedala, že to beriem, to že bude mať 3 na vysvedčení beriem,že voči jej hodnoteniu nenamietam, aj keď by som bola radšej keby to bola dvojka, ale že žiadam aby v klasifikačnom boli pravdivé záznamy, a preto ju žiadam aby tú štvorku prepísala.
Tak ju prepísala a do slovníčka svojho si dala výkričnik, takže predpokladám že moja dcéra ďalší polrok nebude mať na ružiach ustlané.
..............
JarkaL
20.01.10,06:18
Tak to je sila....
bv_alexandra
20.01.10,06:41
Nie som zástanca toho aby rodič chodil orodovať za známky svojho dieťaťa, ani môj otec nikdy nechodil - aj keď je pravda že som vždy robila všetko preto aby som na vysvedčku trojku nemala, tá mi vždy hrozila na druhom stupni z dejepisu, ale svojou "nevymáchanou hubou":D a neodbytnosťou som to vždy na dvojku dosiahla.
Pani učiteľka z dejepisu, ma pravdepodobne za to milovala:D, ale vždy sa to nejako dalo. Samozrejme že nie zadarmo, bola som aj dva tri krát preskúšana.
................................
Len ma zaráža postoj niekedy niektorých učiteľov.
To isté som riešila minulý rok na konci roka. Na pol roka mala mladá 1 z AJ a na konci vraj 3. No v tomto prípade ani známky nehovorili nič o trojke.
Vtedy mala známky medzi 1-2.
Tak som išla za pani učiteľkou, porozprávali sme sa a povedala mi že saška je slabá v písomkách.
Tak som sa jej opýtala či ju nemôže skúšať radšej ústne, lebo u našej mladej to vieme že pre písomkou je vždy v strese.
Pani učiteľka ju začala skúšať ústne, viacej ju vyvolávala a nakoniec bola jednotka na vysvedčení, a tetno rok ked som ju stretla na chodbe tak Sašku chválila pomaly do nebies ako jej tá AJ ide.
...................................
Dopadlo to dobre k spokojnosti obidvoch strán, ale s touto pani učiteľkou sa nedalo ani rozprávať, jednozančne mi dala najavo, že ona je učiteľ a ja jej nebudem kafrať do roboty. :rolleyes:
elpka
20.01.10,07:35
po prečítaní všetkých príspevkov sa mi zdá, že len moja dcérka 4.trieda má také šťastie na učiteľku, teda mojej Veronky sa to síce nikdy netýkalo má samé jednotky aj v žiackej, ale na rodičovskom v 3 ročníku učiteľka rodičov uistila, že nebude dávať horšie známky ako dvojky a len výnimočne bude nejaká trojka, nechce aby žiaci stratili motiváciu. Teraz v štvrtom ročníku už je trošku prísnejšia, ale aj tak sa každému žiakovi keď vychádzala známka na rozmedzí, priklonila sa k tej lepšej. Myslím, že na konci tohto školského roku bude veľa uplakaných detičiek, strašne ju majú radi...:)
Žabinka
20.01.10,10:10
Nedá mi, aby som tiež nezareagovala. Môj syn dostal ešte v septembri 5 z obč. výchovy za to, že si neurobil projekt-jeho lajdáckosť. Po minuloročných skúsenostiach s pani učiteľkou som ho upozornila, že mu hrozí 5 aj na vysvedčení. Pani učiteľka totiž hodnotila žiakov len z jednej známky. Keď tam bola napr. 4, na vysvedčení bola tiež 4. Syn to zobral na vedomie, musím povedať, že na hodiny sa neustále pripravoval pod mojim dozorom. Pani učiteľka ho skúšala počas celého polroka, ani raz ho však neohodnotila. Mne to už pripadalo, že striehne na to, kedy nebude pripravený. Až po mojej intervencii u triedneho učiteľa ho konečne ohodnotila - na 1. Takže na vysvedčení bude 3. Ale za konkrétnou učiteľkou som nešla, lebo som mala pocit, že synovi viac uškodím, ako pomôžem. Po rozhovore s niektorými spolužiakmi som zistila, že medzi nimi vládne obojstranná antipatia. Je pravda, že syn je ťažká povaha, ale snaží sa zlepšiť, čo si všimli aj iní učitelia, ktorí mu to aj povedali. To ho samozrejme potešilo, aj povzbudilo. Len táto jedna učiteľka ho má už zaškatuľkovaného, a hodnotí aj z tohto pohľadu. Nepáči sa mi to, ale nič s tým nenarobím.
JarkaL
20.01.10,10:26
mimotemy
Čo tak skúsiť do daňového priznania dať namiesto základu dane 10000€ len 5000€, viete, aby mi vyšla taká daň, akú chcem.
betrix
20.01.10,13:58
Tak bola som tam.
Bolo to tak ako mi to povedala dcéra tak som žiadala vysvetlenie, pani učitelka mi povedala, že to na známke aj tak nič nezmení. Ja som jej povedala, že to beriem, to že bude mať 3 na vysvedčení beriem,že voči jej hodnoteniu nenamietam, aj keď by som bola radšej keby to bola dvojka, ale že žiadam aby v klasifikačnom boli pravdivé záznamy, a preto ju žiadam aby tú štvorku prepísala.
Tak ju prepísala a do slovníčka svojho si dala výkričnik, takže predpokladám že moja dcéra ďalší polrok nebude mať na ružiach ustlané.
..............
Tak teda naozaj, pri čítaní takýchto vecí o učiteľoch mi je naozaj smutno, lebo sama som učiteľka. Nechápem, ako dakto môže takto zapisovať známky, klamať, správať sa nečestne. Máme naozaj všelijakých žiakov, ale toto by som si nedovolila k žiadnemu. Ako matka by som asi zašla za riaditeľom alebo zmenila školu, i keď viem, že to nie je jednoduché.