Hecega
19.01.10,16:07
Chcela by som Vás skúsení poraďáci poprosiť súrne o radu. Od 1.4.05 do 16.9.09 som bola v pracovnom pomere. Od 16.9.09 som nezamestnaná, som tehotná a od 25.11.09 som si začala platiť DNP z najvyššieho VZ, takže do nástupu na materskú by som mala stihnúť trvanie DNP min.26 týždňov. Ked´že sa my nepodarilo už zamestnať sa , rozmýšľam o založení živnosti a o požiadanie príspevku z úradu práce. Musím pri nástupe na materskú zrušiť živnosť? A čo potom ak prejdem na poberania rodičovského príspevku? Vopred ďakujem za skorú odpoved´.
brčko
19.01.10,20:17
Chcela by som Vás skúsení poraďáci poprosiť súrne o radu. Od 1.4.05 do 16.9.09 som bola v pracovnom pomere. Od 16.9.09 som nezamestnaná, som tehotná a od 25.11.09 som si začala platiť DNP z najvyššieho VZ, takže do nástupu na materskú by som mala stihnúť trvanie DNP min.26 týždňov. Ked´že sa my nepodarilo už zamestnať sa , rozmýšľam o založení živnosti a o požiadanie príspevku z úradu práce. Musím pri nástupe na materskú zrušiť živnosť? A čo potom ak prejdem na poberania rodičovského príspevku? Vopred ďakujem za skorú odpoved´.

počas poberania materského môžeš mať aktívnu živnost, no ak bude živnosť aktívna po ukončení poberania materského, tak nebudeš mať nárok na rodič.príspevok (žiadny, ani nižší), ale len na príspevok na starostlivosť o dieťa (PnSoD) a to v prípade, že sa budeš o dieťa starať ty + v prípade že budeš pracovať otec alebo babka, t.j. niekto bez živnosti, tak by si poberala PnSoD vo výške len 25% z nižšieho RP, t.č. myslím 41eur (25% z 164,22eur). Lebo ak máš aktívnu, t.j. nie aspon prerušenú živnost, tak si považovaná za zárobkovo činnú a teda nesplnaš podmienky na nárok na rodičovský príspevok. A tiež nesplnaš podmienku riadnej a "osobnej" starotlivosti o dieťa, lebo sa nestaráš počas práce na živnosť o dieťa osobne, t.j. nemohla by si byť dôchodkovo poistná štátom, lebo nesplnaš podmienky riadnej starostlivosti o dieťa.
veronikasad
19.01.10,20:25
Chcela by som Vás skúsení poraďáci poprosiť súrne o radu. Od 1.4.05 do 16.9.09 som bola v pracovnom pomere. Od 16.9.09 som nezamestnaná, som tehotná a od 25.11.09 som si začala platiť DNP z najvyššieho VZ, takže do nástupu na materskú by som mala stihnúť trvanie DNP min.26 týždňov. Ked´že sa my nepodarilo už zamestnať sa , rozmýšľam o založení živnosti a o požiadanie príspevku z úradu práce. Musím pri nástupe na materskú zrušiť živnosť? A čo potom ak prejdem na poberania rodičovského príspevku? Vopred ďakujem za skorú odpoved´.
To nerob. Ak chceš mať nárok na zvýšený RP, musíš živnosť prerušiť a tým vrátiť alikv.časť príspevku na samostatne zárobkovú činnosť.
Hecega
20.01.10,17:59
Ďakujem pekne za odpovede.