stefany2505
19.01.10,17:26
ahojte, potrebujem poradiť:
kupa auta - december 2009
kupa hlin. diskov - december 2009

Tie disky zaúčtujem na 511?
A obstaravacia cena auta bude navýšená o cenu diskov?

ďakujem
IvoM
19.01.10,18:49
Pokiaľ si kúpil auto aj disky v jednom mesiaci asi by som ich dal spolu s vozidlom do obstarávacej ceny teda na 042.
stefany2505
20.01.10,06:09
Pokiaľ si kúpil auto aj disky v jednom mesiaci asi by som ich dal spolu s vozidlom do obstarávacej ceny teda na 042.

aj keď časť auta zaplatil v hotovosti a na časť má úver?
IvoM
20.01.10,06:17
Zdroj financií na úhradu DM nemá vplyv na účtovanie jeho obstarania.
stefany2505
20.01.10,06:35
Zdroj financií na úhradu DM nemá vplyv na účtovanie jeho obstarania.

takže to dam na 042 ako aj auto - bez DPH?
Stefan2005
20.01.10,06:52
Na daný problém by som sa pozrel ešte i takto:

1) nakupili sa tie disky pred zaradením auta do užívania, alebo až po jeho zaradení

2) tie AL disky sa kúpili namiesto plechových, alebo sa vybavia ďalšou sadou pneumatík, a budú ako celok používať na sezónne prezúvanie auta...

Aj tu na Porade sú príspevky (treba troška aj pohľadať), ktoré hovoria, že zámena disku (plechový na hliníkový rovnakých profilov) nie je technické zhodnotenie (ako ani výmena drevených okien za plastové, kovové,...).
stefany2505
20.01.10,07:05
Na daný problém by som sa pozrel ešte i takto:

1) nakupili sa tie disky pred zaradením auta do užívania, alebo až po jeho zaradení

2) tie AL disky sa kúpili namiesto plechových, alebo sa vybavia ďalšou sadou pneumatík, a budú ako celok používať na sezónne prezúvanie auta...

Aj tu na Porade sú príspevky (treba troška aj pohľadať), ktoré hovoria, že zámena disku (plechový na hliníkový rovnakých profilov) nie je technické zhodnotenie (ako ani výmena drevených okien za plastové, kovové,...).


disky kúpene skôr, nakoľko vedel čo všetko k autu potrebuje a dodanie auta bolo omeškané cca o mesiac a pol
pneumatiky kupil bez dokladu, takže ich v učto nema

veď som najprv hľadala na porade aby som nemusela zadávať novu temu, ale našla som tu veľa rozdielov. bolo tu množstvo nazorov a neviem z toho či to ide na 042, 511, 501.
a čo je teraz správne? :confused:
Stefan2005
20.01.10,09:20
Pre investície je docela charakteristické ich plánovanie a cieľavedomé usmerňovanie. A to platí nielen pre prepočet ich ekonomickej opodstatnenosti a návratnosti, ich finančného krytia, ale i "riadenie papierovej dokumentácie" okolo nich. Vtedy sa ľahko identifikujú skutočnosti, podstatné pre ich budúce použitie, včítane potrieb účtovníctva.
Už len skutočnosť, že firma kupuje bez dokladov súčasti, ktoré sa majú využívať, resp. stať súčasťou dlhodobého majetku, do značnej miery vnáša
do tohoto procesu prvky, ktoré môžu byť zdrojom neskorších problémov (nielen v účtovníctve).

Podľa uvedených skutočností disky boli nakúpené pred obstaraním auta, teda aj jeho uvedením do prevádzky. Logické by bolo jeho účtovanie na 042. Ale auto bolo kúpené predsa na ďalších diskoch - súčasne však nemôže premávať na 8 diskoch. Fakt je aj ten, že v budúcnosti nebude mať ani doklady na prezúvanie sezónnych pneumatík, lebo tie (nadobudnuté bez dokladov) sú namontované na kúpených diskoch, teda nebude treba ich prezúvať.

Existuje i možnosť, že spoločník vloží pneumatiky do majetku spoločnosti (treba to ošetriť dokladovo). Osobne by som účtoval obstaranie diskov na 112, po "obstaraní" pneumatík dal kompletizovať disky s pneumatikami (zdokladované pneuservisom) a vydal do spotreby. Na 042 iba obstarávaciu cenu auta.
stefany2505
20.01.10,09:41
a nemôže ich dať rovno na 501?
Stefan2005
20.01.10,09:51
a nemôže ich dať rovno na 501?

... no môcť môže, otázke je, či to bude správne. Ako obhájite "spotrebu" diskov keď ste ešte ani nemali auto?