cacka
19.01.10,20:52
Ako je to s poskytnutou službou z Ukrajiny (prieskum trhu, sprostredkovanie)?
Má to vplyv na DPH? Naša sro je platca v SR.
cacka
20.01.10,05:28
prosím... súrne
Vladimír Ozimý
20.01.10,07:34
Ako je to s poskytnutou službou z Ukrajiny (prieskum trhu, sprostredkovanie)?
Má to vplyv na DPH? Naša sro je platca v SR.

od 1.1.2010 sa zmenilo určovanie miesta dodania služby. Ak sa služba dodáva zdaniteľnej osobe, miesto dodania je tam kde je sídlo, miesto podnikania tejto zdaniteľnej osoby. Ide o § 15 ods. 1 zákona o DPH.
Skôr než určite miesto dodania všeobecným pravidlom treba skúmať či nepatríte do § 16 (špecifické pravidla).
Podľa otázky ide o zdanteľnú osobu so sídlom na Ukrajine. Služba nepatrí do § 16 a preto miesto dodania služby je na Ukrajine. Faktúrujete bez DPH a do DP to neuvádzate.
Nevstupuje to ani do súhrnného výkazu.

Podotýkam že je to platné pre rok 2010 nie pre rok 2009
cacka
20.01.10,08:05
Asi som to zle napísala. Týka sa to roku 2009 a Ukrajina vystavuje fakturu nám za služby. Ako to je v takomto prípade.
Vďaka.
Vladimír Ozimý
20.01.10,08:17
Ako je to s poskytnutou službou z Ukrajiny (prieskum trhu, sprostredkovanie)?
Má to vplyv na DPH? Naša sro je platca v SR.

aha tak to som skôr ja nepochopil.

treba si odpovedať kde dochádza k sprostredkovaniu. ak v tuzemsku tak ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 ak na ukrajine nie je to predmetom dane.
Pri prieskume trhu postupujete po starom podľa § 15 ods. 7 t.j. vykonáte samozdanenie podľa § 69 ods. 3
cacka
20.01.10,08:25
ĎAKUJEM!!!
cacka
20.01.10,08:30
aha tak to som skôr ja nepochopil.

treba si odpovedať kde dochádza k sprostredkovaniu. ak v tuzemsku tak ste osobou povinnou platiť daň podľa § 69 ods. 2 ak na ukrajine nie je to predmetom dane.
Pri prieskume trhu postupujete po starom podľa § 15 ods. 7 t.j. vykonáte samozdanenie podľa § 69 ods. 3

Ak je služba poskytnutá v tuzemsku, tak vykonám samozdanenie, tzn. DPH na vstupe aj výstupe? Alebo len výstup?
zuzanna
21.01.10,07:14
ja maám tiez taky problem dostali sme fa z ČR od neplatitela DPH za spostredkovanie prepravy my sme platitelia DPH v SR mám to samozdanit je to za 12/2009 prosim poradte mi vdaka
Vladimír Ozimý
21.01.10,07:17
ja maám tiez taky problem dostali sme fa z ČR od neplatitela DPH za spostredkovanie prepravy my sme platitelia DPH v SR mám to samozdanit je to za 12/2009 prosim poradte mi vdaka

áno vykonajte samozdanenie. Riaďte sa druhou vetou § 16 ods. 6 zákona o DPH.
zuzanna
21.01.10,09:12
vladimír prosím ta DPH pojde do výstupu aj vstupu alebo len výstup prosim este to mi poradte
Vladimír Ozimý
21.01.10,10:51
vladimír prosím ta DPH pojde do výstupu aj vstupu alebo len výstup prosim este to mi poradte

ste platiteľom takže máte aj nárok na odpočítanie dane na vstupe v súlade s § 49. Takže za bežných podmienok pôjde to aj na výstup a zároveň aj do vstupu