Tomah
19.01.10,21:46
Zdravim,
chcem si popri zamestani otvorit zivnost.

Oblast podnikania by bol dovoz,distribucia a predaj specializovanej techniky (jak velkoobchodom po celej EU tak priamo cez vlastny eshop,ebay,aukro) a poskytovanie sluzieb v roznych oblastiach (webdizajn a ine).Tovar by bol jak elektronika,tak tasky,puzdra a podobne (ziadne fake vyrobky).

Precital som si toho vela jak tu,tak na inych strankach a stale mi je vela veci nejasnych.
Viem,kam ist ake papiere mat pri zakladani zivnosti,mam aj cloveka,ktory by mi robil danove priznanie.
Avsak stale neviem nasledne kroky.Neviem si vypocitat naklady,odvody atd.
A kedze neviem tieto naklady,tazko sa mi urcuje marza na vyrobkoch.
Zaroven neviem ako fakturovat,co si mozem dat do nakladov, ci potrebujem pokladnicu a proste ako dalej ked uz budem mat zivnost v ruke.
Viem,ze je to dost vseobecne napisane,ale kedze som nikdy nepodnikal neviem sa vtomto vyjadrit presnejsie. Mozno by mi pomohlo,keby mi niekto napisal kratky STEP BY STEP ako on zacal takto podnikat.Pripadne doporucit nejaku aktualnu knihu.

Konkretnejsia sa vsak chcem spytat na nasledovne.
Co chvilu budem obnovovat najomnu zmluvu.Byvam v byte spolocne prenajatom s kamaratmi.Dal by si dat tento najom do nakladov a ako musi byt podla toho postavena zmluvu.V povodnej bolo,ze nemozeme vyuzivat priestory na podnikatelske ucely ale ak je to len problem dohody tak to by sa dalo zrusit.

Dalsia vec je ze planujem byt exkluzivnym dodavatelom jednej americkej firmy (nie elektronika) pre celu EU.Uz sme si vymenili niekolko emailov a vyzera to zatial pozitivne.Predpokladam,ze vyrobok by sa dovazal z Ciny,kedze tam sa vyraba,ale je mozne ze by sa doviezol z USA.
Ktomu mam samozrejme niekolko nejasnosti.
Kedze sa dany vyrobok este do EU nedovaza,kde najdem zoznam certifikatov/povoleni ktore ktomu treba.Kedze budem predavat z SK je mi jasne,ze musim pribalit SK navod.Ale neviem ci som nutny mat hned aj navody ostatnych krajin. Samozrejme planujem spravit preklad do nemciny a francuzstiny.Ale kedze neratam velky predaj do vsetkych krajin nechcem nadarmo platit preklady.
Dalej by som uvital navod ako postupovat na colnici pri dovoze toho tovaru (vyrobca by poslal z ciny alebo Usa) a kde si vyhladat dopravcou.

Zaroven planujem byt aj distributorom inych znaciek pre strednu europu alebo to by bolo pravdepodobne v mensom a na zaklade pre objednavania tovaru z USA.Tj zakaznik si objedna odomna, ja objednam od vyrobcu z USA,ten tovar posle mne a ja ho nasledne predam.Kedze ide o specializovany tovar nebude treba mat rychlu dodaciu lehotu.Casom by som vsak chcel oslovit velke netshopy a velkosklady.
Uvital by som radi aj v tejto oblasti.

Ohladom Ebayu mam tiez vela otazok.
Planujem kupovat na ebayi z ciny a predavat vo svojom webshope.A to jak originalne vyrobky od Cinskej firmy (cize nie fake vyrobok) - nekupoval by som od vyrobcu kedze mi pri minimalnom odbere dal taku cenu ako viem kupit na ebayi po jednom kuse. Tak jednak o vyrobky zapadnych firiem vyrabane v cine,ktore uz maju u nas distibutora (draheho a neochotneho).
Som si tu precital,ze urcite znacky moze legalne zakazat predat,kedze sa operuje zjeho znackou.By ma zaujimalo ako zistim,ci teda vyrobky daneho vyrobcu mozem predavat alebo nie.

Ztoho co som si tu precital mi je jasne ze ak chcem podnikat legalne a nechcem na seba zavolat kontrolu budem vyzadovat aby mi z ebayu tovar NEposielali ako GIFT.

Vopred vsetkym dakujem.

Tomas
Tomah
20.01.10,18:11
Moc vela otazok,ci len som nedockavy na odpovede?
Tomah
24.01.10,12:44
Nikto nic.Ani ktomu najmu?
Lianka
24.01.10,13:39
Odporucam najst si sikovnu uctovnicku, nielen "niekoho na danove priznanie". Agenda a legislativa okolo dovozu tovaru tovaru zo zhranicia nie je jednoducha. Zaroven ti sikovna uctovnicka zodpovie mnohe tvoje otazky.
Lianka
24.01.10,13:41
Co chvilu budem obnovovat najomnu zmluvu.Byvam v byte spolocne prenajatom s kamaratmi.Dal by si dat tento najom do nakladov a ako musi byt podla toho postavena zmluvu.V povodnej bolo,ze nemozeme vyuzivat priestory na podnikatelske ucely ale ak je to len problem dohody tak to by sa dalo zrusit.

Absolutne nie, ide o nedanovy vydavok.

Musel by to byt nebytovy priestor, preukazatelne pouzivany na podnikanie. Co tu planujes mat? Prevadzku - predajnu, kancelariu, sklad?
Tomah
24.01.10,13:58
Absolutne nie, ide o nedanovy vydavok.

Musel by to byt nebytovy priestor, preukazatelne pouzivany na podnikanie. Co tu planujes mat? Prevadzku - predajnu, kancelariu, sklad?

Byvat :).Ok,teda pochopil som,ze to do nakladov nedam.

Tento tyzden by som mal stretnutie s doporucenou uctovnickov.Pokecam snou aj o zbytku.
Tomah
16.02.10,17:43
Ok,
takze idem si zalozit s.r.o.
Podla uctovnicky sa to aj pri malom obrate do roka vrati oproti tomu co by som musel platit ako zivnostnik popri TPP.