kacena
20.09.05,11:29
Poprosila by som Vás o radu. Bola som na rodičovskom príspevku do 04.05.2005.od 05.05.2005 som nastúpila do zamestnania. dnes mi prislo predvolanie na sociálku , ze sa tam mám súrne dostaviť , doniesť potvrdenie od kedy do kedy som bola na RP a rodný list malého , potrebné k vypísaniu registračného listu. čo môžu odo mňa chcieť ? mala som nejakú povinnosť sa registrovať ? ďakujem za každú radu. kacena
svobodova
20.09.05,09:53
Áno táto povinnosť platí pre ženy na MD, ktoré nastúpili na MD po 1.1.2004.
kacena
20.09.05,09:55
Áno táto povinnosť platí pre ženy na MD, ktoré nastúpili na MD po 1.1.2004.
ale ja som na MD bola od januara 2003. takze ako to mam chapat ?
svobodova
20.09.05,09:59
Ak MD pokračovala po tomto dátume, je potrebné to nahlásiť do SP. Asi preto Ťa aj vyzývajú. Nie je to podľa mňa nič strašné, pretože asi veľké percento žien na MD, toto nevedeli a podávajú tieto RL až teraz, keď napr.uzatvorili zmluvu o DSS.
Janka6685
20.09.05,10:22
Ak MD pokračovala po tomto dátume, je potrebné to nahlásiť do SP. Asi preto Ťa aj vyzývajú. Nie je to podľa mňa nič strašné, pretože asi veľké percento žien na MD, toto nevedeli a podávajú tieto RL až teraz, keď napr.uzatvorili zmluvu o DSS.
Podľa mňa by to nemalo byť nič hrozné, lebo je väľa a môžem povedať, že väčšina žien na MD, ktoré nečítajú pravidelne zákony a zmeny. Úrady sa síce ohradzujú vetou, že neznalosť zákona neospravedlňuje, ale pri takýchto veciach sú zhovievavejší.
kacena
21.09.05,04:31
Mám pred sebou to PREDVOLANIE,v ktorom sa píše :
Dňa 01.07.2005 nadovudol účinnosť zákon č. 2004/2005 Z.z. ...... o rodičovskom príspevku.
Zo zmien a doplnení zákona o soc.poistení vyplýva že od 01.07.2005 v odbdobí počas ktorého sa poistencovi poskytuje rodičovský príspevok sa prerušuje poistenie a poistné na dôch.poistenie platí za túto FO štát.
Nakoľko vaša registrácia v registri poistencov neobsahuje uvedenú skutočnosť dostavte sa čo v najkratšom termíne do pobočky Soc. poisťovne za účelom vyplnenia RL.

Nechápem ako sa to týka mňa , keď som do zamestnania nastúpila 04.05.2005 a zamestnávateľ ma riadne prihlásil na registračnom liste.Neobávam sa nejakých postihov , len chcem zistiť či je skutočne nutné tam ísť , nakoľko máme pobočku dosť ďaleko od môjho pracoviska a kôli niečomu takémuto si budem musieť zobrať dovolenku. Ďakujem
ala13
21.09.05,04:39
Tak tam zatelefonuj, na internetovej stranke maju telefonne cisla. A hlavne daj vediet, ako si dopadla. Ja som este stale na RD, mam sa tam ist hlasit? Snad to za mna hlasi moj zamestnavatel.
svobodova
21.09.05,05:01
Kacena, mala by si si to dať určite doporiadku. Aby Ťa ale neprehnali, radšej tam zavolaj, lebo okrem tohto RL budeš potrebovať aj fotokópiu rodného listu dieťaťa a tuším, niesom si istá aj nejaké čestné prehlásenie. Mohla by si poprosiť Vašu mzdárku, určite chodieva do SP, či by to nemohla za teba odovzdať a nemusíš si preto brať dovolenku. Tlačivá su na webe, takže s vypísaním by si nemala mať žiaden problém, ak predsa, tak daj vedieť. Nechala by som si potvrdiť kópiu.
Paula
21.09.05,05:04
.
Zo zmien a doplnení zákona o soc.poistení vyplýva že od 01.07.2005 v odbdobí počas ktorého sa poistencovi poskytuje rodičovský príspevok sa prerušuje poistenie a poistné na dôch.poistenie platí za túto FO štát.
Nakoľko vaša registrácia v registri poistencov neobsahuje uvedenú skutočnosť dostavte sa čo v najkratšom termíne do pobočky Soc. poisťovne za účelom vyplnenia RL.

Nechápem ako sa to týka mňa , keď som do zamestnania nastúpila 04.05.2005 a zamestnávateľ ma riadne prihlásil na registračnom liste.Myslím, že zamestnávateľ neoznámil prerušenie od 1.7.05 a preto urgujú teba.
svobodova
21.09.05,05:06
Asi to bude tak, že Kacena nebola pred nástupom na MD a potom na RD zamestnaná.
Inak by naháňali zamestnávateľa, pretože by to bola jeho povinnosť.
kacena
21.09.05,05:51
Asi to bude tak, že Kacena nebola pred nástupom na MD a potom na RD zamestnaná.
Inak by naháňali zamestnávateľa, pretože by to bola jeho povinnosť.Bola som zamestnaná a počas MD som bola stále v evidencií u zamestnávateľa.
Bola som riadne nahlásená pri nástupe na MD aj po ukončení. Len nechápem prečo ma mal niekto nahlasovať po 01.07.2005 keď ja už som vlastne nebola na RP. A dovolať sa ku nám na pobočku je ozaj umenie !!!
svobodova
21.09.05,05:55
Paula si asi nevšimla dátum. Ale ak si bola zamestnaná aj pred MD, mal by to za teba tuším nahlásiť zamestnávateľ. Skús s touto výzvou zájsť za Vašou mzdárkou, možno si túto povinnosť aj splnila a v SP jednoducho RL stratili, nebolo by to prvýkrát.
kacena
21.09.05,06:04
Paula si asi nevšimla dátum. Ale ak si bola zamestnaná aj pred MD, mal by to za teba tuším nahlásiť zamestnávateľ. Skús s touto výzvou zájsť za Vašou mzdárkou, možno si túto povinnosť aj splnila a v SP jednoducho RL stratili, nebolo by to prvýkrát.
Nakoľko som aj naša mzdárka , takže chodiť nemusím ďaleko. Ako som nastúpila , tak som sa odhlásila z RD ku dňu 04.05.2005. Mala som urobiť ešte aj niečo iné ?
kacena
23.09.05,05:01
Kacena, nestíham žasnúť nad sociálkou. Asi im to treba oplieskať v tej sociálke o hlavu. Možno si Ťa zapamätajú a prestanú otravovať.
Skúsil by som to aj tak, že pri osobnej návšteve by som sa najprv zahral na nehcápajúcu a potom by som vybehol na nich ako mzdárka v jednej osobe. Asi by to trochu zaúčinkovalo.
Tak včera som tam bola. Zvolila som taktiku osoby plnej porozumenia , zároveň však nachápajúcej ako to oni nemôžu mať , keď ja mám potvrdené kópie RL.
Tetuska vyzerala velmi ochotna a zlatá , tak som nechcela do nej nejako rýpať. Najprv ma síce asi tri krát presviedčala , že od 01.07.2005 sa musím zaregistrovať po novom , ako FO za ktorú platí štát , nato som jej tri krát vysvetlila , že ja od mája 2005 riadne pracujem , dieťa mám v škôlke a RP už NEPOBERÁM. Nakoniec pochopila. Ofotila sa fotokópie mojich RL , na ktorých som mala začiatok a koniec RP / oni to tam vôbec nemali / , povedala mi nehnevajte sa , ja som jej na to nič sa nestalo a odišla som. Vymeškala som kôli tomu pol dňa z práce,ale čo už. Keby tam sedela nejaká arogantná pani , tak by som jej to veru dala pocítiť , ale pri tejto som nemala to srdce....
kacena
23.09.05,10:26
Vies endriu / odbočím trochu od témy / mne pripadalo ako neopodstatnená buzerácia napríklad aj to , že jeden môj známy dostal výzvu na opravu výkazov do sociálnej poisťovne , mal vo výpočte rozdiel 1,-Sk. Ale to že na to minuli , poštovné 9,-Sk, plus práca nejakej paňulky na písaní listu, to ich asi nezaujímalo. Pravidlá sú pravidlá ..... treba ich dodržiavať. Len keby sa podľa toho aj oni riadili. Možno keby je aj taká možnosť , že stránky môžu pokutovať ich ako oni nás , bolo by v tom celom asi lepší systém.
Livia2
27.09.05,09:04
Prosím, poraďte !

Pracovníčka skončila rodičovský príspevok 09.09.2005, keď jej dcéra dovŕšila 3 roky. Nastúpila do zamestnania, kde pracuje cca 10 rokov a dostala výpoveď - nadbytočnosť k 30.09.2005. Dá si žiadosť o skončenie PP pre začatím plynutia výpovednej lehoty, dostane odstupné.
Odkedy sa môže nahlásiť na úrad práce? Dostane podporu? Z čoho sa jej vypočíta ?
Jura
27.09.05,09:33
Dá si SPP - dohodou pred začatím plynutia výp. lehoty a dostane odstupné.
Livia2
27.09.05,09:48
Ide mi o to, že neviem z čoho sa jej bude počítať podpora. Z predpokladaného zárobku?
Jura
27.09.05,10:31
Ide mi o to, že neviem z čoho sa jej bude počítať podpora. Z predpokladaného zárobku?
Na podporu v nezamestnanosti budeš mať nárok v prípade, keď si v posledných 4 rokoch bola aspoň 3 roky poistená v nezamestnanosti. Iné podmienky ÚPSVaR neskúma.
Livia2
27.09.05,10:37
A aká bude výška podpory?
Jura
27.09.05,10:55
Zita4
27.09.05,11:05
A aká bude výška podpory?Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
ajobs
27.09.05,12:15
Výška dávky v nezamestnanosti je 50 % denného vymeriavacieho základu.
Výška dávky v nezamestnanosti v roku 2005 je najviac 35 % denného vymeriavacieho základu (maximálne 546,2877 Sk denne), až v roku 2006 to bude 50 % DVZ. Ak vie obdobie do konca roka 2005 preklenúť napr. PN, v roku 2006 dostane vyššiu dávku v nezamestnanosti.
Zita4
27.09.05,12:23
Výška dávky v nezamestnanosti v roku 2005 je najviac 35 % denného vymeriavacieho základu (maximálne 546,2877 Sk denne), až v roku 2006 to bude 50 % DVZ. Ak vie obdobie do konca roka 2005 preklenúť napr. PN, v roku 2006 dostane vyššiu dávku v nezamestnanosti.Ďakujem za opravu, prehliadla som prechodné ustanovenia § 276.:p
m_miriam3
29.09.05,06:23
Prerušenie poistenia do Socialnej poistovne nahlasuje zamestnávateľ?
ajobs
29.09.05,18:01
Pri zamestnancovi je to zamestnávateľ.