ambro
20.01.10,10:39
Kto presne pochopil novelu zákona o DPH 222/2004 platnú od 1.1.2004?
Ani po školení neviem vyriešiť ďalej popísaný problém.
Živnostník so slovenskou živnosťou a sídlom v SR, neplatca DPH, vykonáva stavebné práce (lešenárske, natieračské, zemné a demolačné, murárske, zámočnícke..., ktoré považujem za dodanie služieb) pre českú firmu s.r.o. so sídlom v Prahe registrovanej v ČR ako platca DPH, ktorá je v postavení zdaniteľnej osoby podľa §15 odst. 1.
Podľa §16 odst. 1 predpokladám, že miesto dodania služby sa vzťahuje na nehnuteľnosť, kde reálne vykonáva svoju činnosť na základe zmluvy o dielo s českou firmou. Česká firma má zasa zmluvu o dielo s príslušnými investormi v ČR, alebo vyššími dodávateľmi. Miesto dodania služby však nie je totožné so sídlom českej firmy, ale stavebné objekty prevzala do užívania či už odovzdaním staveniska, alebo prevzatím priestoru na výkon stavebných prác. Práce sú vykonávané na elektrárňach, teplárňach, budovách na území ČR, ktoré sú nehnuteľnosťami.
Príklad:
Živnostník SR, (neplatca DPH) fakturuje stavebné práce (služby) bez dodania materiálu uskutočnené na konkrétnych nehnuteľnostiach v ČR českej firme (platca DPH v ČR), česká firma ďalej fakturuje dodanie celého diela odberateľovi v ČR bez ohľadu na to či je, alebo nie je platcom DPH v ČR s DPH.
1.Otázka:
kde je miesto dodania služby ? Do ktorého odst. § 16 ich zaradiť?
2.Otázka:
je povinný registrovať sa podľa §7a odst. 2 ?
3.Otázka:
ak je povinný registrovať sa, je povinný podávať súhrnný výkaz podľa §80 ?
4.Otázka
ak nie je povinný registrovať sa na Slovensku, je povinný registrovať sa v ČR ?
Školiteľka ma buď nepochopila, alebo ja ju, ale tvrdila, že takýto živnostník nemá povinnosť registrovať sa, ale ja si myslím opak.
Komu to je jasné? Ďakujem
aňuci
20.01.10,09:50
Podľa mňa
za1. - ČR
za2. - nie
za3. - nie
za4. - nie
sama som zvedavá na ďalšie reakcie
ambro
20.01.10,10:20
Ďakujem Ańuci, písal som aj na UDR, ale odpoveď čakám tak najskôr 31.1.2010. Budem informovať o ich vyjadrení a som zvedavý či bude taká jednoznačná.
Vladimír Ozimý
20.01.10,10:39
Podľa mňa
za1. - ČR
za2. - nie
za3. - nie
za4. - nie
sama som zvedavá na ďalšie reakcie

všetky odpovede sú správne.

registrácia a súhrnný výkaz sa týka výslovne len § 15 ods. 1 a miesto dodania je v inom členskom štáte. V tomto prípade je miesto dodania podľa § 16 ods. 1. To znamená, že vy nespadáte do všeobecného pravidla a preto vám nevznikajú žiadne povinnosti ani voči ČR, keďže daň za vás odvedie zdaniteľná osoba v ČR.
katka s.
21.01.10,08:10
Dobrý deň. Prosím Vás potrebovala by som súrne pomoc. Jedná sa o dodanie stavebných služieb do EÚ aj s materiálom pre platcu DPH ešte v roku 2009. Faktúra má byť vystavená v členení na DPH, alebo bez. Dpĺňam jedná sa o jednorazovú akciu, s materiálom zo Slovenska.
Ďakujem.
Heni
02.03.11,13:09
Ďakujem Ańuci, písal som aj na UDR, ale odpoveď čakám tak najskôr 31.1.2010. Budem informovať o ich vyjadrení a som zvedavý či bude taká jednoznačná.

ambro, prišla ti už odpoved z UDR?