zukana
20.01.10,09:58
Dobrý deň.

Čo so susedovou plynovou prípojkou na našom pozemku. Kúpili sme stavebný pozemok a sused tam má plyn. prípojku. Podotýkam, že nie je na ňu zriadedné vecné bremeno. On tvrdí, že mu musíme zabezpečiť prístup k plynu, my si myslíme, že nie. A ako ju dať odstrániť. Komu to nahlásiť? Stretol sa niekto s podobným problémom.

zuzana
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.01.10,18:09
Čo tak osloviť predávajúceho.
Niekto Vám predal pozemok a určite uviedol v zmluve, že na pozemku neviaznu žiadne ťarchy.
Hovorí sa tomu uvedenie do omylu a je to predpoklad na odstúpenie od kúpnej zmluvy, možno na prípadné rokovanie s predávajúcim.

Ak sused má na Vašom pozemku prípojku plynu, musí ju mať oficiálne.

Ak ju nemá, tak treba dať podnet na stavebný úrad aby vo veci začal konanie podľa § 88a stavebného zákona a podľa § 88a ods. 3 by Vás mal odkázať na podanie žaloby na súd, ako vlastníka pozemku.

Samozrejme všetkému možno predísť dohodou, ale ...............



CIMOM
val007
21.01.10,20:12
No najprv by si mohla navštíviť alebo zavolať do SPP a popýtať sa na túto prípojku. Vysvetliť im situáciu a možno sa táto prípojka bude dať preložiť na jeho pozemok a možno aj na náklady plynárov a bude pokoj. Spokojní budete obaja a nemusíte ísť do krajností. Veď ak ste si kúpili pozemok a chcete tam stavať a žiť, tak dobré vzťahy nebudú na zahodenie.
Miloš Mičega - CIMOM TN
21.01.10,20:17
No najprv by si mohla navštíviť alebo zavolať do SPP a popýtať sa na túto prípojku. Vysvetliť im situáciu a možno sa táto prípojka bude dať preložiť na jeho pozemok a možno aj na náklady plynárov a bude pokoj. Spokojní budete obaja a nemusíte ísť do krajností. Veď ak ste si kúpili pozemok a chcete tam stavať a žiť, tak dobré vzťahy nebudú na zahodenie.

Nič v zlom.

S tým dovetkom súhlasím, preto som vo svojom príspevku uviedol dovetok s bodkami, cit. "Samozrejme všetkému možno predísť dohodou, ale ...............
".
Za tú prvú časť tohoto príspevku som ochotný navrhnúť aj Nobelovu cenu, ak také niečo bude reálne, resp. sa zrealizuje. (treba na to zabudnúť)

K plynárom netreba ani chodiť, teda v tomto štádiu.


CIMOM
val007
21.01.10,20:38
No neviem aké máš skúsenosti, ale moja známa práve toto u plynárov robí, preto som to napísala, mohla by som sa zajtra popýtať presne. Možno to závisí aj od konkrétneho mesta, od konkrétneho pracovníka plynární a jeho dobrej vôle. Tým som nemyslela, že nemajú rovnaké predpisy.
zukana
24.01.10,09:03
No neviem aké máš skúsenosti, ale moja známa práve toto u plynárov robí, preto som to napísala, mohla by som sa zajtra popýtať presne. Možno to závisí aj od konkrétneho mesta, od konkrétneho pracovníka plynární a jeho dobrej vôle. Tým som nemyslela, že nemajú rovnaké predpisy.
Bola by som rada ak by si mi zistila niečo konkrétkne, poprípade by
mi pomohlo, ak by si ma spomenula u známej a dala na ňu kontakt a ja by som jej zavolala.
zuzana
Miloš Mičega - CIMOM TN
25.01.10,09:05
Výňatok zo zákona č. 656/2004 Z.z. o energetike v platnom znení :


§ 58
Preložka plynárenského zariadenia

(1) Preložkou plynárenského zariadenia na účely tohto zákona je premiestnenie niektorých prvkov plynárenského zariadenia alebo zmena trasy.

(2) Náklady na preložku plynárenského zariadenia je povinný uhradiť ten, kto potrebu preložky vyvolal, ak sa vlastník plynárenského zariadenia a ten, kto potrebu preložky vyvolal, nedohodnú inak. Vlastníctvo plynárenského zariadenia sa preložkou nemení.


CIMOM
zukana
26.01.10,07:43
No dobre, ja to chápem tak, že plyn.prípojka je susedov majetok.
Ale ak na môj pozemok nie je založená ťarcha v prospech tejto plyn.prípojky, môžem ho vyzvať, na odstránenie. Ja to odstránenie aj zaplatím, len nech si ho dá odstrániť. Má sused právo, aby nás takto obťažoval?
Zaujímavé je, že ako vôbec mohol dať zriadiť takúto prípojku, keď viem, že nikdy nedostal povolenie od nás ani od minulých vlastníkov na toto.
zuzana