balunka
20.01.10,12:25
účtujem v JU,neplatca DPH,v r.1999 som zobrala OA na leasing,v.2001 som ho doplatila,všetko bolo v poriadku.
Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň.Chcela by som auto vyradiť z obchodného majetku firmy,čo mám urobiť,mám ho ísť niekde odhlásiť?
babi2
20.01.10,11:29
účtujem v JU,neplatca DPH,v r.1999 som zobrala OA na leasing,v.2001 som ho doplatila,všetko bolo v poriadku.
Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň.Chcela by som auto vyradiť z obchodného majetku firmy,čo mám urobiť,mám ho ísť niekde odhlásiť?
To, že uplatňuješ paušálne výdavky Ťa nezbavuje povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.
balunka
20.01.10,11:38
To, že uplatňuješ paušálne výdavky Ťa nezbavuje povinnosti platiť daň z motorových vozidiel.
ale ja si predsa nedávam výdavky spojené s prevádzkou auta do nákladov,nemám nahlásené auto na DU,tak prečo by som mala platiť cestnú daň?
Evanka
20.01.10,11:40
Súhlasím s babi2, daň z MV si povinná zaplatiť z titulu využívania automobilu na podnikanie. Alebo ho vôbec nepoužívaš?
balunka
20.01.10,11:53
Súhlasím s babi2, daň z MV si povinná zaplatiť z titulu využívania automobilu na podnikanie. Alebo ho vôbec nepoužívaš?
ja ho už vôbec nepoužívam na podnikateľské účely a preto ho chcem vyradiť z majetku firmy ale neviem ako
Evanka
20.01.10,11:59
Doplním:
Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Ty FO a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba. Auto vyradíš z knihy hmotného majetku a prestaneš ho evidovať v obchodnom majetku.
babi2
20.01.10,12:07
ale ja si predsa nedávam výdavky spojené s prevádzkou auta do nákladov,nemám nahlásené auto na DU,tak prečo by som mala platiť cestnú daň?
Na základe tejto Tvojej vety,Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň, mi vyšlo že si myslíš že keď sa uplatňujú paušálne výdavky, nie je povinnosť platiť daň z MV. Nikdy si ho nemala prihlásené na DÚ? Prikladám súbor DRSR, kde je na 1. strane otázka o paušálnych výdavkoch a dani z MV
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/otod2009.pdf
balunka
20.01.10,12:28
Doplním:
Pri vyradení majetku z podnikania fyzickej osoby do osobného používania nedochádza k zmene vlastníka majetku. Ty FO a ty podnikateľ je jedna a tá istá osoba. Auto vyradíš z knihy hmotného majetku a prestaneš ho evidovať v obchodnom majetku.
ale vo veľkom technickom preukaze je ako držiteľ vozidla napísané meno,ale namiesto rodného čísla je tam napísané IČO,preto neviem čo s tým,ja som ho z majetku už vyradila,len neviem či to ešte mám niekde hlásiť
balunka
20.01.10,12:29
Na základe tejto Tvojej vety,Ale už dva roky si uplatňujem paušálne výdavky,takže už neplatím ani cestnú daň, mi vyšlo že si myslíš že keď sa uplatňujú paušálne výdavky, nie je povinnosť platiť daň z MV. Nikdy si ho nemala prihlásené na DÚ? Prikladám súbor DRSR, kde je na 1. strane otázka o paušálnych výdavkoch a dani z MV
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/otod2009.pdf
Ďakujem
ja som sa asi zle vyjadrila
tibor1000
23.01.11,08:37
Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?
No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??

ďakujem pekne
tibor1000
23.01.11,14:58
Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?
No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??

ďakujem pekne
posúvam
tibor1000
25.01.11,16:34
poradí mi niekto prosím?
tibor1000
20.02.11,07:48
Dobrý deň prajem poraďáci
prosím Vás,ako sa postupuje na polícii-ked sa podnikateľ rozhodne vyradiť automobil z podnikania,a preradiť ho na súkromné účely?
v techn.preukaze je zapísaný on-živnostník-ale aj s dodatkom obchodného mena
ako sa to prepisuje na polícii ? výmaz staré údaje, tj.meno,priezvisko,obchodné meno,a zápis nové údaje: meno,priezvisko,rodné číslo.? :eek:
ďakujem moc za radu
KEJKA
20.02.11,08:10
Dobrý deň. My máme v podnikaní vozík k automobilu. Platíme za neho každý rok aj cestnú daň. Vozík je už odpísaný. Keď ho chceme vyradiť z majetku - máme ho odhlásiť z Daňového úradu,áno?.............áno treba poslať na DU oznámenie do 30 dní
No hlavne nás zaujíma - vozík bude používať SZČO,ktorá ho mala v majetku-ale po novom ho už nebude používať na podnikanie,iba na súkromné účely.
Jednoducho ho iba vyradíme - netreba nič zdaňovať,áno? a vlastne - po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,ani ďalej predaj - do 5 rokov??
ďakujem pekne
cestnú daň.........správne DMV=daň z motorových vozidiel
My máme v podnikaní ...............kto je to "my" ?
vozík bude používať SZČO...............vozík bude používať občan, nie SZČO
samozrejme ak je vozík vyradený, môže ho používať len mimo podnikania
po tomto vyradení z podnikania ho nemôže opäť do podnikania zaradiť,........môže, prečo nie. kedykoľvek, stačí poslať zasa oznámenie na DU o zmene
ani ďalej predaj - do 5 rokov??.môže, prečo nie? Akurát príjem zdaní.



Dobrý deň prajem poraďáci
prosím Vás,ako sa postupuje na polícii-ked sa podnikateľ rozhodne vyradiť automobil z podnikania,a preradiť ho na súkromné účely?
v techn.preukaze je zapísaný on-živnostník-ale aj s dodatkom obchodného mena
ako sa to prepisuje na polícii ? výmaz staré údaje, tj.meno,priezvisko,obchodné meno,a zápis nové údaje: meno,priezvisko,rodné číslo.? :eek:
ďakujem moc za radu
Dá si zapísať zmenu na DI - tlačivo o zmene. Chcú aj pri zmene vidieť auto, aspoň u mňa to tak bolo.
DušanČ
20.02.11,08:31
ale vo veľkom technickom preukaze je ako držiteľ vozidla napísané meno,ale namiesto rodného čísla je tam napísané IČO,preto neviem čo s tým,ja som ho z majetku už vyradila,len neviem či to ešte mám niekde hlásiť
Už pri skončení leasingu Ti vznikla povinnosť nechať prepísať vozidlo, ktorého majiteľom bola leasingovka, na seba. Vtedy si mohla využiť situáciu a prepis vykonať na seba ako FO. Leasingovka pri ukončení leasingu Ti predsa musela dať splnomocnenie na vykonanie tohto prepisu.
Takže rýchlo treba ísť na DI polície a prepis uskutočniť. Stojí to tuším 33,50 €. Treba si na to priniesť kolky, niektoré DI berú aj hotovosť. Treba si to zistiť, lebo neviem kde máš auto registrované.
Od konca leasingu je už 10 rokov, tak je možné, že z toho bude aj pokuta. Záleží od prístupu policajta.
tibor1000
20.02.11,10:35
Dá si zapísať zmenu na DI - tlačivo o zmene. Chcú aj pri zmene vidieť auto, aspoň u mňa to tak bolo.

ďakujem pekne za pomoc Kejka
čo to je prosím DI?
Tweety
20.02.11,10:36
ďakujem pekne za pomoc Kejka
čo to je prosím DI?
Dopravný inšpektorát nie, či?:)
tibor1000
20.02.11,17:23
aha,super,ďakujem :-D