hanjel
20.01.10,11:40
Zdravím Vás a prosím o radu

robím ročný výkaz zamestnávania občanov so ZP .
Zamestnávame 2 pracovníkov- invalidný dôchodca -55% a 1 ZŤP s mierou funkčnej poruchy 50 %

Ráta sa aj ten ZŤP ?

Ďakujem za odpoveď
hanjel
20.01.10,12:31
prosím poraďte, pracovník so ZŤP nemá invalidný ani čiastočne invalidný len jeho miera funkčnej poruchy je 50 % a je považovaný za ZŤP, mám ho zarátať do osôb so zdravotným postihnutím keď nepoberá dôchodok,ale je len ZŤP a poberá sociálne dávky ? Ja by som ho tam dala lebo je to občan so ZP

Prosím, prosím :confused::mee:
hanjel
20.01.10,13:03
prosím,prosím ozaj mi neporadíte ? :mee::mee:
Aňuška
20.01.10,14:47
Zákon o službách zamestnanosti:
§ 9
Občan so zdravotným postihnutím


(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)
hanjel
20.01.10,14:59
Ale pracovníčka má preukaz ZŤP a z úradu práce a sociálných vecí má posudok o znížení funkčnosti na 50 % , stačí to ? Oni ju uznali za invalidnú ZŤP len nemá invalidný dôchodok, takže som z toho jeleň, prosím ešte mi poraďte
hanjel
20.01.10,15:33
prosím , poraďte alebo sa ozvite s nejakým názorom, aňuškine vyjadrenie som čítala, ale paragr.71Zákona o sociálnom poistení píše že poistenec je invalidný ak má pokles schopnosti vykonávať svoju prácu o viac ako 40 % - tu sa nepíše o poberaní invalidného dôchodku, takže ozaj neviem čo na to hovoríte ?
Písala som aj na upsvar takže ak dostanem odpoveď oznámim vám,ale dovtedy Vás prosím o nejaké názory.
hanjel
20.01.10,16:04
ja verím že som otravná ale prosím o nejaké vyjadrenie
Xanti
20.01.10,17:30
Zákon o službách zamestnanosti:
§ 9
Občan so zdravotným postihnutím


(1) Občan so zdravotným postihnutím na účely tohto zákona je občan uznaný za invalidného podľa osobitného predpisu.14)

(2) Občan so zdravotným postihnutím preukazuje invaliditu a percentuálnu mieru poklesu jeho schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť z dôvodu telesnej poruchy, duševnej poruchy alebo poruchy správania rozhodnutím alebo oznámením Sociálnej poisťovne alebo posudkom útvaru sociálneho zabezpečenia podľa osobitného predpisu.16)


Ale pracovníčka má preukaz ZŤP a z úradu práce a sociálných vecí má posudok o znížení funkčnosti na 50 % , stačí to ? nestačí to, sú to dve rozdielne veci.
Oni ju uznali za invalidnú ZŤP neuznali za invalidnú
len nemá invalidný dôchodok, takže som z toho jeleň, prosím ešte mi poraďte
To že má pracovníčka preukaz ŤZP neznamená, že je invalidná. Je ťažko zdravotne postihnutá, ale nie invalidná.

Invalidnou by bola rozhodnutím sociálnej poisťovne ak by jej priznala tá zníženie pracovnej schopnosti (ZPS). Ak by to zníženie ZPS by bolo viac ako 41%.

UPSaR nemôže nikoho uznať invalidným, nakoľko toto nie je v ich kompetencii.
Aňuška
21.01.10,07:47
Hanjel, mýliš si dve veci.
1. Pokles schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť (SP, invalidita)
2. Miera funkčnej poruchy (ÚPSVaR, preukaz ZŤP)