1hugo1
20.01.10,12:26
SZČO, neplátca DPH, robí si ďaňovú evidenciu

Uvažujem o kúpe auta a uvažujem, či by sa mi oplatilo registrovať sa za plátcu DPH z dôvodu odpočtu DPH pri kúpe auta. Ak by som sa zaregistroval, je tam nejaká min. doba ako dlho musím byť plátca DPH? Po akej dobe by som mohol zrušiť registráciu? Ide mi o vrátenie DPH pri kúpe auta, inak mám len zopár fa za materiál a tak 5 za prácu. Je to pre mňa výhodné? Keby som auto nekúpil, asi nie, lebo na materiál si vždy niečo prihodím a potom by som musel zbytočne odvádzať DPH.

ďakujem za pomoc
Aljok
20.01.10,12:07
ZDPH
§ 81

(1) Platiteľ registrovaný podľa § 4 môže požiadať o zrušenie registrácie pre daň najskôr po uplynutí jedného roka odo dňa, keď sa stal platiteľom, ak jeho obrat nedosiahol za 12 predchádzajúcich po sebe nasledujúcich kalendárnych mesiacov sumu 49 790 eur. Platitelia, ktorí podnikajú spoločne na základe zmluvy o združení, započítavajú do obratu svoje obraty a obrat zo spoločného podnikania.
Johanka
20.01.10,12:29
Doplním z citovaného § 81 ďalší odstavec:
(6) V poslednom zdaňovacom období vzniká platiteľovi daňová povinnosť vzťahujúca sa na majetok, pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň úplne alebo čiastočne odpočítaná, a na majetok, ktorý nadobudol bez dane (§ 10 ods. 1) a pri ktorého nadobudnutí alebo vytvorení vlastnou činnosťou bola daň u predchádzajúceho vlastníka úplne alebo čiastočne odpočítaná. Daň sa vypočíta zo zostatkovej ceny majetku zistenej podľa osobitného predpisu30) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia a z ceny zásob zistenej podľa osobitného predpisu31) ku dňu skončenia posledného zdaňovacieho obdobia. Platiteľ, ktorý nie je účtovnou jednotkou, použije pri výpočte odvodu dane postup ako platiteľ, ktorý je účtovnou jednotkou.

Vo vzťahu k plánovanému nákupu automobilu a následnému odpočtu DPH - ak by si zrušil registráciu, vznikla by ti povinnosť odvodu DPH zo zostatkovej ceny ... takže žiadna výhra.