venus
20.09.05,13:32
Prosim o pomoc, ak ma niekto skusenosti s podobnym pripadom :
sme firma, platca SPH, náš obchodný partner z Madarska-platca DPH nam dodal tovar-použitý nábytok z Holandska, ktorý máme predávať v nasej predajni. Platby za tovar požaduje az po predaji tovaru, t.z.: predame 1 ks tovaru - on posle nan fakturu a my to uhradime.
Nevystavil nam faktúru-daňový doklad, len dohodu o uložení tovaru v našej predajni.
Môže to takto fungovať?
Nebudeme mať problemy, keby prišla kontrola z DÚ na DPH? nemali sme si zdaniť tovar hned ako ho u nas ulozil? Ako sa taketo pripady riesia?
dakujem za akúkoľvek pomoc.
venus
22.09.05,06:18
nikto mi v tomto nevie poradiť?
KEJKA
22.09.05,06:23
naozaj záleží od zmluvy, ale ak ste dostali tovar a nemáte faktúru, pritom môžete s ním nakladať - teda predávať, ja by som to označila za ekonomické vlastníctvo. Tak sa to uvádza v zákone o DPH. No a bez faktúry sa za deň dodania považuje 15.deň nasledujúceho mesiaca. S týmto dátumom ste to mali samozdaniť. Bez faktúry nemáte nárok na odpočítanie dane.
evina
22.09.05,06:39
Ja súhlasím s Lidou, a dokonca /neviem ako prebehla fakturácia medzi Holandskom a Maďarsko/, či by táto transakcia neniesla atribúty trojstranného obchodu.
venus
22.09.05,07:13
dakujem Vam pekne za pomoc, trojstranny obchod to nie je, lebo v Holandsku vystavili fakturu za predaj tovaru pre Madara, s nami to nemalo nic spolocne, len po určitom čase sa Madar rozhodol, či by sa to nedalo predavat na Slovensku.
ešte raz dakujem.
ecuch
22.09.05,07:34
Nie je to niečo na spôsob konsiskladu, t.j. že tovar je ich /Maďarov/, kým ho nepredáte? Potom by išlo z ich strany v prvom kole za premiestnenie tovaru a v druhom kole /pri predaji/ za intrakomunitárne dodanie.
venus
23.09.05,08:45
ano, asi to bude ono, ale neviem co s tym dalej?
KEJKA
23.09.05,08:53
ano, asi to bude ono, ale neviem co s tym dalej?pozri este na Porade, je tu taký prípad s ČR, skus "premiestnenie" na vyhľadanie. Alebo v zákone. Ak v SR dodávaš len jednému odberateľovi, tak by sa to nemuselo samozdaňovať. Ale to asi nie je tvoj prípad.
ecuch
23.09.05,10:03
Vo všeobecnosti platí, že Maďar by sa mal zaregistrovať pre DPH na našom území, keďže tu premiestňuje svoj tovar. Takže "prúser" je najmä z jeho strany. Avšak za určitých okolností po vzájomnej dohode by sa dalo použiť ustanovenie § 11a) zákona o DPH a potom by vám vznikla v momente uskladnenia daňová povinnosť. Toto ustanovenie však nie je povinné. Treba upozorniť dodávateľa na jeho povinnosti ohľadom registrácie resp. preštudovať si citovaný paragraf, či sa môže na vás vzťahovať a ak áno, prípadne sa dohodnúť s Maďarom na daňovom režime.