sabová1
20.01.10,17:21
Prosím Vás pekne poraďte nám v 11/2009 sme mali kráde� tovaru v predajni,bola vykonaná inventúra ,kde bolo vykázané manko. Kráde� bola nahlásená na políciu, ale boteraz sme nedostali �iadnu správu z polície a potrebujeme zaučtova� manko, hlavne kvoli DPH.Velmi pekne ďakujem Viera
betka
20.01.10,20:20
Z o DPH:

53/(5) V prípade krádeže tovaru, pri ktorom platiteľ odpočítal daň, je platiteľ povinný odviesť daň vo výške odpočítanej dane; ak je tovar predmetom odpisovania podľa osobitného predpisu, 26) zníži platiteľ odvod dane o pomernú časť dane zodpovedajúcu odpisom. Ak bol odcudzený tovar, ktorý bol predmetom nájmus dojednaným právom kúpy prenajatej veci, odvedie platiteľ daň zníženú o daň, ktorú z tohto tovaru už odviedol, najviac však do výšky odpočítanej dane. Platiteľ daň odvedie za to zdaňovacie obdobie, v ktorom zistil krádež tovaru.
azla
20.01.10,21:27
a potrebujeme zaučtova manko, hlavne kvoli DPH.

krádež tovaru -manko na tovare ......... 549/132
odvod Dph z krádeže..........................549/343
LUBY
26.03.10,09:30
Dobry den, ja mam manko na sklade, ale zrejme chybnym vyskladnenim, je tam vsak take mnozstvo pohybov, ze kontrolovat to po dokladoch je skoro nemozne, predpokladam, ze sa to taha z viacerych rokov, lebo nebola robena poriadna inventura:
zauctujem to
549 nedanovy/132
a 549/343 ?
Dakujem
ALBO
26.03.10,09:58
Určite nájdete aj iný výklad pojmu krádež, ja som narýchlo našla takýto:
Druhým pojmovým znakom krádeže je tzv. prisvojenie si cudzej veci, čiže získanie možnosti trvalej dispozície s vecou, teda vylúčenie doterajšieho vlastníka alebo faktického držiteľa veci z jej držby, užívania a zaobchádzania s vecou. Pojem trvalé pritom neznamená len navždy, ale aj na dobu neurčitú, do času, kým sa daná osoba nerozhodne s vecou naložiť inak (napríklad darovať ju, opustiť ju, vrátiť majiteľovi, atď.) alebo kým jej ju neodnímu príslušné orgány.6
Podľa ustanovenia § 130 ods. 4 TZ prisvojením veci sa na účely tohto zákona rozumie odňatie veci vlastníkovi alebo inej osobe, ktorá ju má oprávnene, bez súhlasu, s úmyslom s ňou nakladať ako s vlastnou. Táto definícia prisvojenia si veci zahŕňa aj tretí pojmový znak krádeže, ktorým je neoprávnenosť, t.j. nakladanie s vecou bez výslovného alebo inak prejaveného súhlasu osoby, ktorá je oprávnená tento súhlas udeliť.
Z právneho hľadiska môžeme krádež ako spoločenský javy považovať buď za priestupok postihnuteľný v administratívnom konaní, alebo za trestný čin stíhateľný v rámci trestného konania, či civilný delikt, v dôsledku ktorého dotknutej osobe vznikajú rôzne práva, napr. požadovať vrátenie ukradnutej veci, náhradu škody.



Ide totiž o to, že manko sa nechápe ako krádež a potom neni dôvod vracať daň.
LUBY
26.03.10,20:57
Vdaka za odpoved ALBO:)
azla
27.03.10,08:48
Dobry den, ja mam manko na sklade, ale zrejme chybnym vyskladnenim, je tam vsak take mnozstvo pohybov, ze kontrolovat to po dokladoch je skoro nemozne, predpokladam, ze sa to taha z viacerych rokov, lebo nebola robena poriadna inventura:
zauctujem to
549 nedanovy/132
a 549/343 ?
Dakujem

Ak je manko z dôvodu chybného vyskladnenia (vydá 5 namiesto 4 )alebo zámena (vydá drahší tovar namieto lacnejšieho), toto by som posúdila ako
549/132 bez odvodu Dph.
Tovar chýba, ale nebol ukradnutý. Toto by som pod §53 nedávala. (v praxi to tak používam)
Ak bola krádež (vlamanie a pod. , mám zápis polície ...vtedy odvádzam Dph).
LUBY
27.03.10,08:52
Srdečná vďaka Azla:)
ewita888
11.09.10,16:49
ahojte, prosím vás, vykradli nám predajnu a policajti chcú vyčíslit škodu.. neviem, či v nákupných cenách, či predajných...
KEJKA
11.09.10,17:10
v nákupných plus DPH, lebo DPH musíš odviesť, ak si si ju odpočítavala.
ewita888
11.09.10,17:24
Ďakujem Kejka, myslela som si, len šéf to chce v predajných, tak som si to radšej overila.. inak je to podla mňa nespravodlivé, lebo nakradol si vlastne v NC, čo sa mu oplatilo, zlodejiskovi...
KEJKA
11.09.10,21:20
no nakradol - teda vlastne v nulových, nie? :-)
jemu je jedno v akých cenách, aj ked predá pod vašu nákupnú bude mať zisk.
Inak neviem, ako bude polícia preverovať tie ceny, ak tam dáš predajné, akurát si zvýšiš DPH na výstupe a čo z toho bude šéf mať, ked aj tak páchateľ je neznámy?
Tie nákupné pre objektívne vyčíslenie škody tiež nie je úplne správna úvaha z mojej strany, treba tam pripočítať režijné náklady - napr. nájomné za sklad, mzdy skladníka apod. Ved tou predajnou cenou by sa dosiahol zisk=marža, z ktorej by sa tieto druhotné náklady vykryli.
Ja som odpoveďou sledovala takýto prípad ako poistnú udalosť, kedy poisťovňa môže preverovať ceny = žiadať faktúry o nákupe ukradnutého tovaru.
Záver - myslím si, že vyčísliť škodu nie je úplne jednoznačné, čo tam dať, treba sa nad tým zamyslieť a aj nad spôsobom ako výšku škody obhájiš v prípade kontroly. Takže je potrebná nejaká kalkulácia.
ewita888
12.09.10,14:27
Kejka, páchatel je známy, pristihli ho, ale čast lupu už bol preč.. tie NC som myslela tak, že ked my dáme škodu v NC, on to tak bude aj hradit..
KEJKA
12.09.10,15:22
v takom prípade by som dala predajné ceny, alebo nejaké priemerné predajné ceny, ak zvyknete dať napr. množstevné rabaty :-), odviedla DPH a žiadala náhradu.