sumak
20.01.10,16:24
Dobry den,
som SZCO, v lete som bol na sluzobnej ceste v zahranici spojenej so skolenim.
Letenku som si zakupil sam, klient mi ju preplatil v hotovosti, taktiez aj diety.
V zmluve mam uvedene, ze klient mi cestovne naklady mimo trvaleho pracoviska bude preplacat.
Klientova uctovnicka chce, aby som vystavil fakturu na sluzby v cene letenky a diet (dokopy cca 1000 eur). U mna to teda bude ako prijem, ktory musim zdanit.
Je takato poziadavka opodstatnena? Uvitam pripadne rady.

Klient: PU + DPH, ja JU (najskor pausal)

Vdaka vopred.
Marianna01
20.01.10,15:42
Ano, Ty to budeš musieť zdaniť, lenže rovnako si uplatníš aj cestovné náklady a diéty ako výdavok ovplyvňujúci ZD. To znamená, že suma sumárom nezdaníš nič (teda pokiaľ nebudeš skutočne uplatňovať 40/60% výdavky, lenže tie by Ti mali zohľadniť aj tieto výdavky, ináč sa Ti to neoplatí)

Takže by to v konečnom sôledku malo vyzerať:
1. vyúčtovanie SC - náklady na cestovné + diéty 1000 € do výdavkov
2. fa klientovi 1000 € - do príjmov
3 - zdaniteľný príjem = 0
sumak
21.01.10,18:43
Dakujem za odpoved.

Este som to neprerataval, ale asi naozaj budem uplatnovat pausal. Este v minulom roku som poziadal prepravcu o zaslanie faktury za letenku, vysku diet som vyfakturoval ako sluzbu. Nebude problem s odpisom diet, kedze nemam doklad, ze to skutocne diety boli? Ich vyska bola dohodnuta priamo na mieste a preplatena v hotovosti, nevychadzali sme zo zakonnych predpisov.
plakatos
16.02.10,14:46
ahojte, a ako to bude z hladiska DPH? kedze budem pravidelne ako SZCO lietat, pricom za letenku si budem fakturovat, hrozi mi, ze splnim zakonnu podmienku obratu 49700 EUR. Poznate sposob, akym sa tomuto da vyhnut?

vdaka