Zita5
20.09.05,12:33
Veľmi by ma potešilo pár rád dodržiavania diéty pri cukrovke DM II.typu . Taktiež aj konkrétne jedlá resp. určité všeobecné rady resp.recepty . V živote som sa s touto chorobou nestretla , ani nemám skúsenosti z rodiny , že by to niekoho postihlo v minulosti , ale teraz to postihlo manžela . Tak neviem som bezradná zo všetkého , čo ako mám robiť . To čo nám narozprával lekár ,tak mi z toho už asi haraší . Tie jedlá , to váženie , počítanie no neviem .:confused: :o :mad:

Za každú radu vopred ďakujem .
KEJKA
20.09.05,11:48
žiaľ, mám ten istý problém, ale aj nezodpovedného manžela. Kašle na diétu, zje na čo mu príde chuť, a tie tzv dietne položky si dáva ako zákusok naviac.
Existuje literatúra, zrejme to máš k dispozícii, naozaj by sa to tak malo dodržiavať, ako tam píšu. Ja by som vybrala tie najjednoduchšie jedlá a s tým začala a potoom postupne rozširovala jedálniček.
otázka
20.09.05,11:50
Takže predsa, je mi to ľúto.Skúste www.diabetik.sk (http://www.diabetik.sk)
Zita5
20.09.05,12:01
Manžel mi odprisahal , že sa cukrovky chce zbaviť a sľubuje všetko , diétu , cvičenie , prestane fajčiť atď . Som zvedavá čo z toho dodrží . Ale som z toho veľmi unavená , tá perepúť , ktorú musí ešte absolvovať . No ale snažím sa aj tak v duchu byť pokojná a želám mu , aby nič hroznejšieho sa neudialo . Doktor vravel , že 99 % pacientov nie je schopný vyliečiť / nedoržiavajú správnu životosprávu/ a podarí sa vyliečiť len 1% . Manžel vraví , že on bude zaradený v tom 1%. Držím mu palce . Dnes mu hrozila už aj nemocnica , ale naštastie nebolo miesto, tak začali ambulantne .
Zita5
20.09.05,12:02
Takže predsa, je mi to ľúto.Skúste www.diabetik.sk (http://www.diabetik.sk)
otázka Tebe som sa včera ja ohlasovala v téme - preventívna prehliadka , ale asi si si to nevšimla .
Beba
20.09.05,12:24
http://www.imber.sk/head_recepty.htm - sú tam aj iné linky na riešenie problému cukrovky
Evaman
20.09.05,12:29
Ahoj Zitka, je mi to ľúto ale zas nie je to také beznádejné ako by sa ti mohlo zdať. Pokiaľ bude manžel fakt dodržiavať niektoré obmedzenia v strave , dá sa s tým v pohodičke žiť. V mojom okolí mám aj takých známych, ktorí majú túto chorobu a tiež kašlú na dodržiavanie obmedzenia stravy no a potom keď sa blíži pravidelná kontrola dodržujú ostošesť aby akože mali dobré výsledky. Ale tým ohrozujú sami seba. Moja mamka mala tiež problémy ale ona mala len mierne zvýšený cukor. Každý deň brala poctivo lieky, dávala si pozor na sladké a chodila pravidelne na kontroly. Žiaľ , potom ju postihla veľmi zákerná choroba, o ktorej teraz nechcem písať a dostala sa do nemocnice.Pobudla tam 2 mesiace, mala 4 operácie a práve ten zvýšený cukor v krvi spôsoboval , že rany po operácii sa vôbec nehojili, ... Domov sa už bohužiaľ nevrátila.Taktiež "prekonala" šedý zákal a dopomohol jej k tomu vraj cukor v krvi.
Takže záleží len na tom , ako sa k tomu tvoj manžel postaví a či bude ochotný dodržiavať niektoré obmedzenia.
Myslím , že sa to dá zvládnuť.
otázka
20.09.05,13:12
Včera som tu dlho nebola. Ale je super, že Tvoj manžel to berie tak pozitívne a je odhodlaný zabojovať. Pretože choroby zapríčiňujú aj stresy, problémy. Podľa mňa stav mysle je veľmi dôležitý. Držím mu palce.
babenko1
20.09.05,15:08
Môj svokor má tiež cukrovku. Našťastie si nemusí pichať inzulín, je iba na tabletkách. Dôležité pri cukrovke je pravidelná strava, t.j. 5x denne, nič mastného, žiadny alkohol...skôr zeleninka, rybky, hydina...
Monica
20.09.05,17:45
[QUOTE=Zita5) Dnes mu hrozila už aj nemocnica , ale naštastie nebolo miesto, tak začali ambulantne .[/QUOTE] V nemocnici sa lepšie môže sledovať kolísanie hladiny cukru v krvi.Odoberá sa krv na glykemický profil 3,4,alebo až 5 x za deň. Podľa zistených hodnôt sa nastaví inzulínová liečba. Preto netreba sa zdráhať hospitalizácie. Veľa šťastia prajem.
ondrejvla
20.09.05,19:27
Manžel mi odprisahal , že sa cukrovky chce zbaviť a sľubuje všetko , diétu , cvičenie , prestane fajčiť atď . Som zvedavá čo z toho dodrží . Ale som z toho veľmi unavená , tá perepúť , ktorú musí ešte absolvovať . No ale snažím sa aj tak v duchu byť pokojná a želám mu , aby nič hroznejšieho sa neudialo . Doktor vravel , že 99 % pacientov nie je schopný vyliečiť / nedoržiavajú správnu životosprávu/ a podarí sa vyliečiť len 1% . Manžel vraví , že on bude zaradený v tom 1%. Držím mu palce . Dnes mu hrozila už aj nemocnica , ale naštastie nebolo miesto, tak začali ambulantne .
I keď som bola rozhodnutá, že na túto stránku už nepôjdem, dnes mi to nedalo, nazrela som a nakoľko tento problém máme v rodine, skúsim poradiť.

Diabetes Melitus II.typu, ale ani I. typu sa nedá vyliečiť. Len sa treba naučiť s ňou žiť, dodržiavať režim a diétu a človek je opäť schopný sa zaradiť do pracovného procesu. Manžel musí diétu dodržiavať, inak sa pridružia ďalšie komplikácie, táto choroba, keď je neliečená a nedodržiavaná diéta, postihuje nielen ochorenia očí - retinopatiu, ale aj ochorenia pečene, diabetická noha...
Je nutné vyradiť zo svojho jedálnička všetko mastné mäso, mastné výrobky, údeniny,párky, koláčiky s cukrom, menej mastiť jedlá - napr.zemiaky, ryžu, cestoviny, ja pokvapkám len trochou olivového oleja. Prívarky a omáčky variť zásadne bez smotany, len s mliekom a zahusťovať nie múkou, ale maizenou. Dá sa na to zvyknúť, keď máš pocit, že mu to neberie, dochuť mu to horčicou, Dobrotkou - nahraď ňou vegetu, neobsahuje glutamán sódny. Koláče pečiem všetky tie isté, čo aj pre zdravých, len cukor nahrádzam sladidlom, nám najviac chutí sladidlo Imber do pečenia, múku miešam napolovicu s maizenou, krémy robím z masla - toho dám 1/4 a zostatok nahradím nadstavením krému, resp.kaše zo zlatého klasu a šťavy z Dia kompóta. Kompóty a džemy sú jednoduché, ak budeš mať záujem, už som tu poprikladala veľa Dia receptov, taktiež som už dávnejšie prilepila stránku www.imber.sk (http://www.imber.sk) je tam veľa chutných receptov.
Veľmi veľa ochucujem bylinkami, ak máš možnosť zohnať niekde Čubricu, pridá výbornú chuť do všetkých jedál. Taktiež robievam zemiakové placky, "vyprážam" ich nasucho na teflónovej panvici a potom pre oklamanie oka a jazyka ich jemne potriem maslom. Ramu zásadne nepoužívam a neodporúčam ju, mne zvyšovala acetón. Potom už radšej tie Ramy s príchuťami, prípadne rozmixujem tvaroch, pridám pažítku, pár lyžičiek pochúťkovej kyslej smotany, má málo percent tuku. Taktiež syry kupujem len s obsahom tuku do 40%.
Keď správne prichutíš jedlo, zvykne si. Prinúť ho dodržiavať zatiaľ prísnu diétu, kým nebude jeho liečba správne kompenzovaná.
Neviem, či som už písala, že treba dodrživať prísny pitný režim, treba veľa piť, ale nesladené!!!
Inak, cukrovka je choroba, ktorú nevidieť, ale je to zákerák. Treba sa s ňou naučiť žiť. A ešte niečo Ti poviem, preto, že má niekto cukrovku, ešte nie je vadný ako človek. A aj mi to myslí, som presvedčená, že na kvalite inteligencie a kvalite človeka to neuberá.
Tak zatiaľ odo mňa toľko. Želám Tvojmu manželovi spokojný život s touto príťažou, ale keď sa s ňou spriatelí, a nebude jej robiť naprieky, ona sa umúdri a nebude moc vyskakovať.
ondrejvla
20.09.05,19:30
A ešte niečo, inzulínu nech sa nebojí, je vždy lepšie si pichať inzulín, ako užívať lieky. Neničí tak pečeň. A pichanie? - prosím Ťa, veď to vôbec nebolí. Je to vždy ľahšie, ako zvracanie po chemoterapii. Viem o čom hovorím, len to s ním vydrž, lebo tie začiatky sú najhoršie.
kukučka
20.09.05,20:26
Ach Vlasti, už včera som rozmýšľala kde napísať výkrik: Vlasta vráť sa! - alebo: Baby nechýba Vám Vlasta? a som šťastná, že si ma telepaticky počula a môžem ťa privítať, chýbala si mi tu! Dúfam, že si si na dovolenke oddýchla a naďalej nám budeš pomáhať, tak ešte raz, vitaj naspäť do veľkej rodiny Poraďákov!
Zita5
21.09.05,05:15
Veľmi pekne Vám ďakujem a zároveň som šťastná , že Vlastička zareagovala tiež a veľmi výstižne , čo si veľmi cením . Vlasti písala si , že si prilepila na PORADE DIA recepty , ale neviem kde ich mám hľadať . Ak mrkneš na nás / a mohla by si už aj na stálo/ ;) :) tak prilep prosím link .


Začína to vrieť v našej rodine , len taká perlička každý deň kupujem 6 litrov mlieka , to je dávka - manžel z tejto dávky vypil denne 5 litrov .Dnes ráno idem do chladničky a vidím tam mlieko :eek: :rolleyes: , čo sa za celé roky u nás nestalo . On môže vypiť denne len 2 dcl . Je strašne nervózny , ale už to začína tuším brať aj mňa už som sa pristihla , že sa musím kontrolovať .
Ešte raz vďaka a ak niekoho niečo napadne rada sa poučím .
zuzanar
21.09.05,05:53
Ja len na povzbudenie. Otec má cukrovku, asi pred 3 mesiacmi mu zistili, bol hospitalizovaný skoro dva týždne a pichá si inzulín 2x denne. Používa na to pero. Nie injekcie. To je taká vec na pichanie. Ak by bol nútený si pichať a dalo by sa to skúste to takto. Otec mal porážku (už dávno) a odvtedy na jednu ruku má zlú citlivosť. Preto dostal to pero. Mama sa veľmi bála, že mu to nedokáže pichnúť. Ale s tým perom je to hračka. Otec to zvládne v pohode sám.
Naša neter (z mužovej strany - nezdedila po mojom otcovi) má 2,5 roka. Pred rokom jej zistili cukrovku. Bolo to strašné, plakala celá rodina, také malé bábätko. Dlho ležali v nemocnici. Veľa ľudí netuší, že maličká má takúto chorobu. Naozaj sa s tým treba naučiť žiť. Vôbec jej nevadí, že ju musí pichnúť "včelička" 3x denne.
Takže hlavu hore, touto chorobou vraj trpia aj vrcholí športovci.
zuzanar
21.09.05,05:55
A veľmi ma potešilo, že som uvidela ten starý známy nick ondrejvla. Dúfam, že nám teta Vlasta bude zase veľmi múdro radiť.
Zita5
21.09.05,05:59
Snažíme sa mať hlavu hore , ale určite poznáš aj Ty tie bočné myšlienky a potrebujem sa ich zbaviť a bojovať s nimi . Viem , že dnes veľa ľudí trpí touto chorobou .

Vieš môj manžel nikdy nechodil po doktoroch , dokonca podceňoval aj chrípku , tvrdohlavý , zadubený , nikdy ma nechcel počúvať . Pýtala som sa lekára , ako k tomu mohol prísť , vravel , že je to génová záležitosť . Oni ani neprikladajú veľký vplyv stresom a zlej životospráve ako je to medializované. Aspoň včera som to takto vnímala , pretože on nie je ani obézny a ni neholduje /val/ dákej strave tučnej , nepije ale fajčí a veľa .
zuzanar
21.09.05,06:09
Mne povedal lekár, že to je jedna z chorôb a to veľmi rozšírených a dlho známych pri ktorej stále nevedia odpovedať na otázku prečo? Tiež vravel, že je to génové - dedičné. Ale nemusí to zdediť po rodičoch ale po pra pra pra rodičoch. Takže suma sumárom nikto nikdy nevie.
Poznám ľudí ktorý veľa pijú, veľa fajčia a nie je im ani .... .
Pepa
21.09.05,06:19
Ach Vlasti, už včera som rozmýšľala kde napísať výkrik: Vlasta vráť sa! - alebo: Baby nechýba Vám Vlasta? a som šťastná, že si ma telepaticky počula a môžem ťa privítať, chýbala si mi tu! Dúfam, že si si na dovolenke oddýchla a naďalej nám budeš pomáhať, tak ešte raz, vitaj naspäť do veľkej rodiny Poraďákov!
Kukučka, hovoríš mi zo srdca. Vždy keď otváram stránku porady dúfam, že tu Vlastička bude. Vlasti, chýbaš nám.
liba2
21.09.05,06:47
I keď som bola rozhodnutá, že na túto stránku už nepôjdem, dnes mi to nedalo, nazrela som a....Vlastička, som rada že ti to "nedalo" a že ťa opäť vidíme na tejto stránke Poraďákovhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
janasv
21.09.05,06:52
Snažíme sa mať hlavu hore , ale určite poznáš aj Ty tie bočné myšlienky a potrebujem sa ich zbaviť a bojovať s nimi . Viem , že dnes veľa ľudí trpí touto chorobou .

Vieš môj manžel nikdy nechodil po doktoroch , dokonca podceňoval aj chrípku , tvrdohlavý , zadubený , nikdy ma nechcel počúvať . Pýtala som sa lekára , ako k tomu mohol prísť , vravel , že je to génová záležitosť . Oni ani neprikladajú veľký vplyv stresom a zlej životospráve ako je to medializované. Aspoň včera som to takto vnímala , pretože on nie je ani obézny a ni neholduje /val/ dákej strave tučnej , nepije ale fajčí a veľa .

Viem, o com hovorite. Mojmu svokrovi to zistili nedavno, po infarkte. Ma k tomu este aj vysoky tlak. Teraz ho este caka bypass. Mal by sa setrit, ale aj tak sa vytrepe do mesta, co ma asi 15 min peso od domu. Tam to este ide, ale naspat ma neprijemny kopec..... A tiez si neda povedat - vid Vasa definicia Vasho manzela.... Nas pacient sice tiez nepije a nefajci, ale zato sa rad napapkal. A ak sa to spocitalo s vysokym tlakom a neustalou nervozitou, tak to asi nemohlo inak dopadnut.
Tiez som vdacna pani Vlaste /tak ju tu vsetci volate/ za napady ohladne diety. Hned ich zavediem do praxe.
luebchenko
21.09.05,10:26
Veľmi pekne Vám ďakujem a zároveň som šťastná , že Vlastička zareagovala tiež a veľmi výstižne , čo si veľmi cením . Vlasti písala si , že si prilepila na PORADE DIA recepty , ale neviem kde ich mám hľadať . Ak mrkneš na nás / a mohla by si už aj na stálo/ ;) :) tak prilep prosím link .


Začína to vrieť v našej rodine , len taká perlička každý deň kupujem 6 litrov mlieka , to je dávka - manžel z tejto dávky vypil denne 5 litrov .Dnes ráno idem do chladničky a vidím tam mlieko :eek: :rolleyes: , čo sa za celé roky u nás nestalo . On môže vypiť denne len 2 dcl . Je strašne nervózny , ale už to začína tuším brať aj mňa už som sa pristihla , že sa musím kontrolovať .
Ešte raz vďaka a ak niekoho niečo napadne rada sa poučím .
Zitka, hned po tom čo som si prečítala tvoje príspevky, som nevychádzala z úžasu - ten váš pán doktor by bol pri tom čo i len 1% vyliečených diabetikov kandidátom na nobelovku! :D ale vlasta to tu uviedla na pravú mieru, dúfam že sa tu ešte ukáže :). Tu je ten link na jej výborné koláče: http://www.porada.sk/showthread.php?t=6441 ale myslím že sú aj na iných miestach, vyhľadaj v téme recepty všetko čo je od ondrejvla. Ja som diabetik už 23 rokov (dostala som to rovno po pôrode, a zrovna tú detskú I.typu :D takže rovno na inzulín ma dali :D). Chápem že kým sa s tým ako rodina vyrovnáte, to bude trochu náročnejšie, ale keď si tak mrkneš diabetické recepty a diétu vôbec prídeš na to, že je to vlastne zdravá strava pre kohokoľvek - obmedzuješ hlavne tuky a cukry - no a muž by si mal zvyknúť na určité dávky. Ja som si nezvykla doteraz, ale tým že som na inzulíne si to pri "prehnaní" - t.j. ked mi stúpne moc cukor, tak si jednoducho dopichnem inzulín. Zdravé to určite nie je, ale ono aj stres má vplyv na zvyšovanie cukru, tak mám na výber: stres a následné zvýšenie cukru zo slintania nad maškrtou či zvýšenie cukru maškrtou bez stresu a následné zrazenie toho cukru inzulínom (to pichanie už dnes ozaj pomocou pera nič nieje :) ). Len toto prosím ťa mužovi čítať nedaj, lebo správne to nie je! Ale čo už so mnou ked som tak nedisciplinovaná? :D Následkov som si vedomá, prosím nepoučovať! som nepoučiteľná, na to musia prísť nejaké komplikácie. Ale Zitka, ak máš možnosť muža "vychovať" tak ho pekne navykni na správnu životosprávu a komplikáciám sa čo najdlhšie vyhnete. A ja som taký večný optimista, akosi stále verím, že na tú sladkú potvoru už musia aj čosi vymyslieť! Možno je ten váš pán doktor na dobrej ceste s tým 1%! Držím palce a až budeš potrebovať radu, kľudne sa pýtaj, teoreticky to ovládam :D:D:D Inak sú aj rôzne kuchárske knihy špeciálne pre diabetikov!
Zita5
21.09.05,10:37
Ľubka ďakujem , potešila si moje srdiečko , ale určite sa mužovi nepochválim , čo si mi napísala . To bude tajné . Ak budem potrebovať radu , určite sa na Teba s Tvojim dovolením obrátim;)
ondrejvla
21.09.05,13:46
Začína to vrieť v našej rodine , len taká perlička každý deň kupujem 6 litrov mlieka , to je dávka - manžel z tejto dávky vypil denne 5 litrov .Dnes ráno idem do chladničky a vidím tam mlieko :eek: :rolleyes: , čo sa za celé roky u nás nestalo . On môže vypiť denne len 2 dcl . Je strašne nervózny , ale už to začína tuším brať aj mňa už som sa pristihla , že sa musím kontrolovať .
Ešte raz vďaka a ak niekoho niečo napadne rada sa poučím .[/QUOTE]
K tomu mlieku Ti dám tiež radu, ak tak veľmi ľúbi mlieko, kupuj mu trvanlivé s obsahom 0,5% tuku. Na oklamanie nepriateľa (cukrovky ) si ho dovolíme viac a riedime ho čerstvo uvareným čajom. Takže čierny čaj do pol pohára a dolejeme mliekom s obsahom tuku 0,5%. Chutí to výborne, doprajem si to aspoň 1 x denne. Ale aj tak by som na začiatku liečby, kým bude cukrovka kompenzovaná inzulínom a telo sa naučí prijímať inú potravu, s mliekom opatrne a mäkké syry výlučne light, alebo jogurtové. S váhou, ak je silnejší, nech nepočíta, že pôjde dolu, pri II.type DM to ani pri prísnej diéte ide veľmi ťažko. A nezabudni 6 x denne v pravidelných intervaloch stravu. Nech si meria pravidelne na glukometri hodnoty cukru, na začiatku je dobré každé 3 hodiny, aby vedel ktorá strava mu zvyšuje mmol hodnoty.
Zita5
22.09.05,05:49
Vlastička , manželovi nasadili lieky . No podľa vaších názorov , sú horšie kvôli pečeni . Berie lieky na cukrovku a na cholesterol . Takže niekedy to je zle , lebo čo môže na cukrovku nemôže na cholesterol . Neviem učím sa , pôjdem si kúpiť nejakú literatúru okolo toho / tak ako radí luebchenko / bude to aj pre mňa lepším vodítkom .
Včera som robila diétnu večeru a jedla celá rodina , chalani mi povedali , že je to jedlé , ale vôbec necítia prepchatý žalúdok a ani , že nie sú moc najedený o chvíľu už snorili po chladničke . Manžela sme tým podporili , pretože som robila zapekaný karfiol so šunkou zmiešaný vajíčkom , bez oleja a smotany. Normálne som prekvapená čakala , ako sa to v rúre zapečie , keď to nemá žiadnu šťavu a bolo to na moje prekvapenie super .K tomu som uvarila zemiaky , zliala , dala som petržlenovú vňať a na povrch som dala za 1 lyžicu olivového oleja . No proste suchota . Ešte som naložila na misu nastrúhanú surovú kapustu bielu , červenú, hlávkový šalát a bolo . Manžel s takou radosťou jedol , že som sa nestačila čudovať , čo pred tým by ma poslal do čerta , teraz bolo dobré . No ale taký je život .

Ešte prosím Ťa napíš mi , lebo sa v tabuľkách , ktoré sme dostali nevyznám koľko napr.ražného chlebu môže denne zjesť . Já som porozumela , že len 3 polovičky a to je denná dávka .

Vlasti , ešte by som sa Ti poďakovala , že sa na mňa takto mrkneš , ale prosím Ťa za kolegov z PORADY a sama aj vidíš , ako len túžia , aby si sa na PORADU vrátila , já síce neviem o čo sa jedná, prečo to tak je , ako to je :rolleyes: , ale sprav im radosť .:) ;) Už sa nehnevaj , prihováram sa aj za nich .Prosím prosím .

Ešte raz srdečná vďaka .
ondrejvla
22.09.05,08:01
Vlastička , manželovi nasadili lieky . No podľa vaších názorov , sú horšie kvôli pečeni . Berie lieky na cukrovku a na cholesterol . Takže niekedy to je zle , lebo čo môže na cukrovku nemôže na cholesterol . Neviem učím sa , pôjdem si kúpiť nejakú literatúru okolo toho / tak ako radí luebchenko / bude to aj pre mňa lepším vodítkom .
Včera som robila diétnu večeru a jedla celá rodina , chalani mi povedali , že je to jedlé , ale vôbec necítia prepchatý žalúdok a ani , že nie sú moc najedený o chvíľu už snorili po chladničke . Manžela sme tým podporili , pretože som robila zapekaný karfiol so šunkou zmiešaný vajíčkom , bez oleja a smotany. Normálne som prekvapená čakala , ako sa to v rúre zapečie , keď to nemá žiadnu šťavu a bolo to na moje prekvapenie super .K tomu som uvarila zemiaky , zliala , dala som petržlenovú vňať a na povrch som dala za 1 lyžicu olivového oleja . No proste suchota . Ešte som naložila na misu nastrúhanú surovú kapustu bielu , červenú, hlávkový šalát a bolo . Manžel s takou radosťou jedol , že som sa nestačila čudovať , čo pred tým by ma poslal do čerta , teraz bolo dobré . No ale taký je život .

Ešte prosím Ťa napíš mi , lebo sa v tabuľkách , ktoré sme dostali nevyznám koľko napr.ražného chlebu môže denne zjesť . Já som porozumela , že len 3 polovičky a to je denná dávka .

Vlasti , ešte by som sa Ti poďakovala , že sa na mňa takto mrkneš , ale prosím Ťa za kolegov z PORADY a sama aj vidíš , ako len túžia , aby si sa na PORADU vrátila , já síce neviem o čo sa jedná, prečo to tak je , ako to je :rolleyes: , ale sprav im radosť .:) ;) Už sa nehnevaj , prihováram sa aj za nich .Prosím prosím .

Ešte raz srdečná vďaka .
Zitka,
pokiaľ manželovi nasadili lieky, ešte nie je cukrovka taká vysoká. Chápem ťa, vystraší to celú rodinu, máte obavy čo bude v prípade, ak by sa stav zhoršil.
Neviem, koľko má rokov tvoj manžel, no ak je vo veku nás"dospelých", tak to záleží len na ňom, ak sa bude držať.
Chlebík-vieš ja striedam klasický zemiakový chlieb s čiernym, tzv.komisárom, občas grahamové alebo sójové pečivo. U nás je veľký výber chlebíkov, ktoré sú vhodné pre diabetikov. Zo začiatku sme aj my všetko vážili, a najmä u vnúčika, ktorý dostal cukrovku ako bábätko, nemal ešte ani 2 roky no a vysvetli takému diaťaťu, prečo nemôže dostať viac ryže, zemiačikov, mäska...
Ja som chodila potajme plakávať do kúpeľne, ťažko sme to prežívali všetci. Potom, keď sa naučil trošku chápať, čo mu vlastne je, prečo nesmie to alebo ono, vychovával on nás.
Ale nie o tom som chcela, aby opäť niekomu neprekážalo, že tu píšem o sebe a mojej rodine, ale chcem ti povedať, chlebík skutočne málo, daj mu krajček chleba a plný tanier paradajok, pekne mu ich nakrájaj, ja som zo začiatku vytvárala na tanieroch obrázky, aby bolo ovocie a zelenina lákavejšia. Teraz už nie, ale krájajú si a zdobia i tí, čo cukrovku nemajú, proste sa im to páči.
Samozrejme, že i ja občas zhreším, veď som tiež len človek, tak to nezazlievaj ani tvojmu manželovi. No a že strava vhodná pre diabetikov nie je na cholesterol? - tak to vôbec nie je pravda, práve naopak. Táto strava len pomáha pri znižovaní cholesterolu!
Vajíčka na karfiole - áno, ale nie na jeho diagnózy. Skús občas zameniť vajíčka, ktorými polievaš zapekané jedlá nasledovne :
1 krabička jogurtového nízkotučného syra, 4-5 lyžíc horčice, asi 2 dl mlieka,
predtým si na 1 lyžici olivového oleja opraž asi polovicu balíčka droždia, ako na mozoček, pridaj horčicu, rozmačkaný syr a mlieko, trošku soli, nechaj zavariť a polievaj tým zapekané cestoviny, mäsko, zemiačiky...
Keď nikomu nepovieš, ani nebudú vedieť, že tam vajíčka nie sú.

No a na Poradu ma vrátila tvoja téma, lebo je pravdou, že nikdy nevieš pochopiť ako sa cíti a žije Indián, kým si neobuješ jeho mokasíny.
Som tu, ďakujem všetkým priateľom, chýbali aj oni mne a vrámci svojich možnosti som ochotná pomáhať.
Želám veľa zdravia.
Zita5
22.09.05,08:16
Vlastička , já som to vajíčko použila na základe receptov, ktoré nám dal lekár. Bolo tam : 250 g karfiol a 30 g vajíčko . Tak preto som .... . Inak som sa čudovala .

Ešte k tej hladine : v pondelok mu výsledkami zistil hodnotu cukru 21,89 v utorok ráno to bolo už len 14,1 . Takže to je asi takto kolísavé , zrejme podľa toho , že čo zje . Lebo musím priznať, ako som už písala , cítil sa zle od jari , ale nechcel ísť k doktorovi . No a v nedeľu pred vyšetrením večer/to som ešte nevedela , že určite mi dá súhlas že pôjdeme k lekárovi/zjedol za dva plytké taniere krupičnej kaše fajn s grankom a cukrom !!! No a v pondelok ráno mu zobrali krv a zrazu bum . Tak si myslím že kvôli iba tomu bola tá vysoká hodnota . Ale príznaky mal únava , chudnutie , závraty , zlá orientácia keď stal zo stoličky a podobne . Inak manžel má 49 rokov .

Teraz odbočím z uvedenej témy a musím povedať , že si úžasný človek / já som Ti to už raz písala ak sa pamätáš,to bolo pri inej téme/, že si sa nám vrátila na poradu . Určite majú z toho veľkú radosť aj ostatní kolegovia .

Ďakujem !! To hovorí za všetko .:)
luebchenko
22.09.05,08:21
vlasti ja len žasnem z tvojej vynachádzavosti :), kam na tie novotvary diabetické chodíš? Ono asi platí, že nouze naučila Dalibora.... ako teba pri vnúčikovi. Alebo by si bola taká uvedomelá aj sama pre seba? Takých ľudí obdivujem, ja som ako väčšina ľudí - poučiteľná až keď je už zle :D. Ale ked mal syn kombináciu nemastnej, neslanej a netučnej diéty - to si mala vidieť, čo som navymýšľala! Chvalabohu je to za nami :) A vlasti, určite vieš že aj dobrá nálada a optimistická myseľ je súčasťou liečby diabetu, takže: kým nejde o život ide o h...o a usmievaj sa tu na nás pekne a "nepaprč sa pre prkotiny" (jazykolam pre orange :D:D:D).... a píš recepty :D ide sezona jablk.
Pepa
22.09.05,09:16
[QUOTE=Zita5]

Teraz odbočím z uvedenej témy a musím povedať , že si úžasný človek , já som Ti to už raz písala ak sa pamätáš, že si sa nám vrátila na poradu . Určite majú z toho veľkú radosť aj ostatní kolegovia .


Obrovskú radosť.http://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon7.gif
mončičak
22.09.05,09:45
Veľmi by ma potešilo pár rád dodržiavania diéty pri cukrovke DM II.typu . Taktiež aj konkrétne jedlá resp. určité všeobecné rady resp.recepty . V živote som sa s touto chorobou nestretla , ani nemám skúsenosti z rodiny , že by to niekoho postihlo v minulosti , ale teraz to postihlo manžela . Tak neviem som bezradná zo všetkého , čo ako mám robiť . To čo nám narozprával lekár ,tak mi z toho už asi haraší . Tie jedlá , to váženie , počítanie no neviem .:confused: :o :mad:

Za každú radu vopred ďakujem .
Trocha pozde ale aj tak skusim poradit. Mam tiez choreho manzela a tak viem, ze dodrziavat diety dlhodobo je katestrofa. Zacali sme k tomu z bylinkami takze si sem tam moze dopriat aj nieco navyse a vysladky ma ok. Pridavam mu to aj do jedla a ani to neni citit. Keby tak mozem pozriet aj nejake presne druhy a poradit.
Zita5
22.09.05,09:49
Nepohrdnem žiadnou radou , pokiaľ sa dá privítam .
mončičak
22.09.05,09:54
Pozrim to presne a zajtra sa ozvem.
Monica
22.09.05,16:18
Nepohrdnem žiadnou radou , pokiaľ sa dá privítam .Dnes som kúpila najnovšie číslo mesačníka Zdravie. Je tam niekoľko dia receptov.
ondrejvla
22.09.05,19:45
Zitka, toto som našla v časopise Zdravie, prikladám ti to v prílohe, dúfam, že sa mi to podarí, a zároveň ti odporúčam stránku www.casopiszdravie.sk (http://www.casopiszdravie.sk)
janasv
22.09.05,20:02
Co sa tyka vajicok - svokor ma zvyseny cukor i cholesterol a vysoky tlak. Prve, co som mu povedala, ze nebude moct vajicka a on mi na to, ze v nemocnici mu davali same vajicka....Musia tam mat nejakeho specialistu, ked aj dojciacim matkam, ktore mali mat setriacu dietu dali polievku z kyslej kapusty alebo cviklu. Potom na oddeleni prestrasene zistovali, co sa deje, ze deti maju tmavu stolicu....Inak mam knihu - jedlo jed alebo liek, kde pri cukrovke pisu /okrem ineho/ - stravovacie pokyny -)...najmenej 2-krat denne by ste mali jest maso, alebo vajcia ci syr.... Pri cholesterole ale pozor. Svetova zdravotnicka org. povazuje za bezpecne max 3 vajcia tyzdenne.

Na to Zdravie sa tesim, mam ho predplatene.
pyton
22.09.05,21:48
mončičak
23.09.05,17:21
Ako som slubila posielam par rad o cukrovke,
na snizenie hladiny cukru je dobry zeler, syrova stava z kyselej kapusty a denna konzumacia mrkve,taktiez cibula a cesnak- najlepsie cerstve z celozrn. chlebom. Hladinu cukru upravuje aj zihlava - pije sa caj z cerstvej zihlavy alebo sa da kupit extrakt v lekarni. Na jar je velmi dobre jest kazdy den listy mladej pampelisky- ked sa primiesa do zeleninoveho salatu neni ani citit. Por je vyborny na cukrouku- je sa cerstvy najemno nakrajany s chlebom alebo ako salat.
Recept na vyrobu domaceho napoja - 500g poru nakrajat na drobno az po zelene listy, zaleje sa 0.7l biele vino bez cukru tak aby bolo vsetko ponorene a nehame 24 hodin posobit. Scedi sa do lahve a pije sa rano a vecer po jednom dusku. Zbytky poru po vyluhovani mozeme natriet na chleba a zjest.
Alebo tri struciky cesnaku rozdrvit a dame do litrove lahve zaliat cistu napr. reznu a nehat 10-14 dnu stat. Uziva sa rano pred ranajkami jednu cajovu lizicku.
Dufam, ze si z toho nieco vyberiete a pomoze vam to.http://www.porada.sk/images/icons/icon10.gifhttp://www.porada.sk/images/icons/icon10.gif
kukučka
23.09.05,18:22
trisestri
26.06.11,18:54
Zita5
10.05.13,09:05
Čítam spätne moju tému , lebo sa nám výsledky podstatne zhoršili .Ale to je tvrdohlavosť môjho manžela, ktorý si nedá ani dohovoriť .Doposiaľ to bolo všetko dobre a po troch mesiacoch katastrofa.Nedá si povedať vrátil sa k tomu mlieku,však to vidím ako mlieko ide ak mu dohovorím tak sa ešte urazí:) .Ja to pripisujem zvýšenej konzumácii mlieka a pojedávaniu tvrdého ementálneho syra.Je to možné?
KEJKA
10.05.13,10:10
v čom spočíva katastrofa? Môj manžel medzičasom prišiel o nohu - diabetická noha, stav sa zhoršoval, rok tvrdohlavo odmietal amputáciu, napokon mu ju vzali až nad kolenom - toto považujem za katastrofu. Źiaľ, z čoho je tvoja katasttrofa - musí si vedieť udržať hodnoty v norme, cukor mu nesmie skákať, takže je nutná veľká disciplína.
Moj teraz je nízkotučné syry, Kleopatra light, a ešte jeden Dumbier? zabudla som ten má len 3% tuku. Lenže to je o tom, že aj ked je potravina vhodná, veľa závisí aj na množstve. Pravidelná strava a v malých množstvách je základ.
Držím palce.
Zita5
12.05.13,16:48
Tak katastrofa som nazvala jeho stav, ktorý ani nie je katastrofou,len som už znepokojená .Je mi ľúto, že ste dopadli tak ako píšeš.Katastrofu som mala na mysli to , že hladina cukru sa mu zvýšila a o 3,5 mesiaca má ísť na kontrolu ,ktorá je s otáznikom ?Inzulín .Dosť hodnôt má zlých .Keď začínal s cukrovkou tak mal hodnotu 21,9 ...potom mu pekne pri dodržiavaní určitých stravovacích návykov klesol ,a 7-8 ....ale zasa to ide hore .Naposledy (apríl 2013)mal pri liekoch 14,2.Ale diétu nie a nie dodržiavať .
KEJKA
12.05.13,17:19
diéta je alfa a omega............
buchač
13.05.13,08:21
diéta je alfa a omega............
...AJ diéta ....

ALE aj celkový denný režim ....
Cez zimu sedím doma na riti , žiaden pohyb ... len by som do hlavy tlačil ...
Samozrejme , že keď dôjdem na kontrolu a následne ma doktorečka dodrbe jak malého ...
Od kedy som ale na chalupe a makám jak čierny ???
Nuž poviem inak ...na budúci týždeň idem na odpich ...očakávam pochvalu , nakoľko mám hodnoty jak oči ...pohybujú sa v tom rozpätí tých cca 6 - 9 ...a to sú u mňa ako u zdravého jedinca .....
Zita5
13.05.13,16:30
Juraj však tieto hodnoty ako píšeš mával aj môj manžel.Pohyb má, to nemôžem povedať .Nemá nadváhu .Zhodil 25 kg .Len chybu vidím v diéte, tam je tvrdohlavý.
Jurivo
14.05.13,05:20
Nedávno som čítal zaujímavú knihu Čínska štúdia od T.Campbella. Dosť sa v nej rozoberá cukrovka typu I. a II. Autor doporučuje obmedziť alebo úplne vylúčiť zo stravy všetky živočíšne bilekoviny, podľa štúdie sú práve tie zodpovedné za rôzne choroby. Strava má byť prevažne rastlinného charakteru. Prečítajte si tú knihu a urobte si na to vlastný názor.
janamirka2
08.06.13,06:02
Ahoj, chcem saopýtať ohľadne môjho otca, má cukrovku už dlhé roky pichá inzulín a v poslednom čase má stále vysoký cukor, doktorka mu zmenila inzulín, ale to je stále rovnaké, čo s tým? A ešte by som chcela vedieť čo sa môže stať pri zvýšenom cukre v krvi???
marjankaj
08.06.13,06:55
Nedávno som čítal zaujímavú knihu Čínska štúdia od T.Campbella. Dosť sa v nej rozoberá cukrovka typu I. a II. Autor doporučuje obmedziť alebo úplne vylúčiť zo stravy všetky živočíšne bilekoviny, podľa štúdie sú práve tie zodpovedné za rôzne choroby. Strava má byť prevažne rastlinného charakteru. Prečítajte si tú knihu a urobte si na to vlastný názor.
To môžeš radiť eskimákom. Tí tam bežne pestujú papriku a banány a.... :---
buchač
08.06.13,09:28
Ahoj, chcem saopýtať ohľadne môjho otca, má cukrovku už dlhé roky pichá inzulín a v poslednom čase má stále vysoký cukor, doktorka mu zmenila inzulín, ale to je stále rovnaké, čo s tým? A ešte by som chcela vedieť čo sa môže stať pri zvýšenom cukre v krvi???
Organizmus si musí zvyknúť na nový druh inzulínu a je aj to možné , že sa netrafila doktorka do toho pravého ...niekedy je nutné vyskúšať ( doslova ) viac druhov a aj to dávkovanie , nakoľko ani lekár nevie zaručiť ten správny vplyv .
Mňa doktorka nastavovala na tie správne hodnoty a druhy 1/2 roka ...

Daj si do prehliadača výraz ...Hyperglykemický šok - čiže vysoké hodnoty cukru
Opakom je Hypoglykemický šok - veľmi nízke hodnoty ...

Čo sa môže stať ???
Nuž nechcem strašiť , ale je niekedy možná aj tá smrť , ak nie je poskytnutá adekvátne rýchla zdravotná pomoc ...