andrea4211
20.01.10,17:29
Ahojte! Potrebujem poradit. Platca DPH prijal statnu dotaciu z polnohospodarskej platobnej agentury. Dotacia nevstupuje do DPH? Kde je to uvedene v zakone? Dakujem.
betka
20.01.10,19:01
Tu:

§ 2
Predmet dane


(1) Predmetom dane je
a) dodanie tovaru za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
b) poskytnutie služby (ďalej len dodanie služby ) za protihodnotu v tuzemsku uskutočnené zdaniteľnou osobou, ktorá koná v postavení zdaniteľnej osoby,
c) nadobudnutie tovaru za protihodnotu v tuzemsku z iného členského štátu Európskych spoločenstiev Európskeho spoločenstva (ďalej len členský štát ),
d) dovoz tovaru do tuzemska.

Otázka:
Je dotácia tovarom?
Je dotácia službou?
andrea4211
20.01.10,19:20
Dakujem. To znamena, ze nie.
certik
21.01.10,16:14
Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?
certik
22.01.10,13:57
Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?
Prvú časť otázky - v tej už mám jasno, ale trápi má tá DPH. Myslím si však, že nárok na odpočet je, pretože to nebolo použité na plnenia oslobodené, ktorým dotácia nie je. Môže mi to niekto potvrdiť alebo vyvrátiť?
IvoM
22.01.10,14:51
Dotácia nemá žiaden vplyv ani súvis s DPH, na vstupe normálne uplatníš DPH z tovaru prípadne služieb na ktoré predmetná dotácia bola poskytnutá.
certik
23.01.10,12:42
Ďakujem :o)
halmir
24.01.10,13:46
Andrea, ako si zaúčtovala prijatú dotáciu 346/648? A nevyčerpanú dotáciu som preniesla na výnosy budúcich období.
A ešte ma zaujíma, platila si z nej určité náklady, ak boli niektoré náklady od platiteľa DPH, odpočítala si ju na vstupe?
Pri účtovaní dotácií v PU je dôležité rozlišovať či je smerovaná do prevádzky alebo je investičného charakteru.Zvyčajne sa o nej účtuje na základe podpísanej zmluvy s PPA , pripísanie finančnej čiastky na účet je druhoradé.Ak sa jedná o dotáciu do prevádzky účtuje sa celá čiastka do výnosov. Ak sa jedná o dotáciu prevádzkového charakteru, rozpúšťa sa postupne.
JanaKop
27.01.10,06:53
Chcem sa opýtať ako je to s platením dane z dotácie? Podľa môjho názoru ju normálne zahrniem do výnosov a teda daň zaplatím v daňovom priznaní PO.
Naša firma totiž dostala od Univerzity dotáciu na usporiadanie športového podujatia a keď som sa radila s jednou účtovníčkou tak tá vravela, že zálezí v akej výške bola dotácia poskytnutá, že do nejakej výšky sa daň neplatí?
SAIVI
12.04.10,06:12
Platca DPH chce kúpiť stroj od maďarského dodávateľa,tiež platcu DPH na krorý dostane príspevok z eurofondov.
Faktúra príde bez DPH.
Za normálnych okolnosti by som sumu DPH priznala a zároveň uplatnila v DPH priznaní za príslušný mesiac.
V tomto prípade ale odvediem plnú výšku DPH a uplatniť si môžem len pomernú časť,podľa % kolko hradila spoločnosť a kolko bola dotácia?
SAIVI
12.04.10,06:38
Platca DPH chce kúpiť stroj od maďarského dodávateľa,tiež platcu DPH na krorý dostane príspevok z eurofondov.
Faktúra príde bez DPH.
Za normálnych okolnosti by som sumu DPH priznala a zároveň uplatnila v DPH priznaní za príslušný mesiac.
V tomto prípade ale odvediem plnú výšku DPH a uplatniť si môžem len pomernú časť,podľa % kolko hradila spoločnosť a kolko bola dotácia?


..alebo odvádzame DPH len z čiastky ktorú platila za stroj spoločnosť a v tej istej výške si ju zároveň aj uplatníme (samozdanenie s výsledkom 0 )
SAIVI
15.04.10,16:16
..alebo odvádzame DPH len z čiastky ktorú platila za stroj spoločnosť a v tej istej výške si ju zároveň aj uplatníme (samozdanenie s výsledkom 0 )

posúvam