Prima73
20.01.10,18:24
Dobry den, chcela by som si overit, ci dobre nahadzujem v jednoduchom uctovnictve vydavky SZCO podnikajuceho v stavebnictve:

monterky - prevadzkova rezia, analytika ochranny pracovny odev
peciatka - prevadzkova rezia, analytika kancelarske potreby
hladitka - vydavok na material, analytika material do spotreby
cistiace prostriedky - prevadzkova rezia, analytika cistiace prostriedky
vrtacka - pôvodne som dala prevadzkova rezia, po upozorneni som to zmenila na: vydavok na material, analytika kratkodoby majetok

Este mam otazku, ked SZCO vybera peniaze na svoju osobnu spotrebu, ma sa to nahodit ako iny neovplyvnujuci dan z prijmu, s analytikou osobna spotreba?

Dakujem za odpoved.
Johanka
20.01.10,17:25
§ 11 Postupov účtovania
(2) Ako materiál sa účtujú najmä suroviny, pomocné látky a prevádzkové látky, náhradné dielce, obaly a majetok podľa § 10 ods. 25 do doby jeho uvedenia do používania a majetok podľa § 10 ods. 26, pričom ako
a) suroviny sa účtujú hmoty, ktoré pri výrobnom procese prechádzajú úplne alebo sčasti do výrobku a tvoria jeho podstatu,
b) pomocné látky sa účtujú hmoty, ktoré prechádzajú priamo do výrobku, netvoria však jeho podstatu,
c) prevádzkové látky sa účtujú hmoty, ktoré sú potrebné na prevádzku účtovnej jednotky ako celku, napríklad mazadlá, palivo, čistiace prostriedky,
d) náhradné dielce sa účtujú predmety určené na uvedenie hmotného majetku do pôvodného stavu alebo prevádzkyschopného stavu,
e) obaly sa účtujú veci, ktoré slúžia na ochranu a dopravu nakúpeného materiálu, tovaru a vlastných výrobkov; a ak sa nevratné obaly dodávajú zákazníkovi alebo odovzdávajú vo vnútri účtovnej jednotky spolu s dodaným
obsahom.
Monika Kováčová
20.01.10,17:40
Dobry den, chcela by som si overit, ci dobre nahadzujem v jednoduchom uctovnictve vydavky SZCO podnikajuceho v stavebnictve:

monterky - prevadzkova rezia, analytika ochranny pracovny odev
peciatka - prevadzkova rezia, analytika kancelarske potreby
hladitka - vydavok na material, analytika material do spotreby
cistiace prostriedky - prevadzkova rezia, analytika cistiace prostriedky
vrtacka - pôvodne som dala prevadzkova rezia, po upozorneni som to zmenila na: vydavok na material, analytika kratkodoby majetok

Este mam otazku, ked SZCO vybera peniaze na svoju osobnu spotrebu, ma sa to nahodit ako iny neovplyvnujuci dan z prijmu, s analytikou osobna spotreba?

Dakujem za odpoved.

monterky, pečiatka, hladítka, čistiace prostriedky, vŕtačka sú všetko materiál...
vŕtačka je navyše Hmotný majetok použiteľný viac ako rok

osobná spotreba OK.
Prima73
20.01.10,17:55
monterky, pečiatka, hladítka, čistiace prostriedky, vŕtačka sú všetko materiál...
vŕtačka je navyše Hmotný majetok použiteľný viac ako rok

osobná spotreba OK.

Dakujem za rady, co teda davat do prevadzkovej rezie, iba sluzby, vydavok na telefon, na internet, najomne, vodne, stocne a pod.?
Monika Kováčová
20.01.10,18:04
Dakujem za rady, co teda davat do prevadzkovej rezie, iba sluzby?
do PR ide všetko okrem materiálu, tovaru, miezd, odvodov, DPH, a ostatných Výdajov neovplyvňujúcich ZD.
Napr. software je prevádzková réžia.

pre úplnosť pozri ešte Postupy účtovania v JÚ:)
maturantka
20.01.10,18:26
Dobrý večer, ručne vediem účtovníctvo len 1 živnostníkovi, tiež stavbár, v peňažnom denníku. Tam tie analytiky nemám. Prosím o vyjadrenie sa k môjmu postupu:

1. Na Porade som pred približne rokom zachytila informáciu, viedla sa taká diskusia, že do materiálu musím dávať veci, ktoré tvoria postatu výrobku (kameň, cement, oceľ) a podľa internej smernice môžem ostatné veci (náradie, náhradné diely, tmely, benzín, nafta, ochranné prac. prostriedky, klince...) účtovať ako prevádzkovú réžiu. Podľa toho som potom aj účtovala. Je to chyba, alebo sa to dá považovať za správne? Ďakujem.

2. Keď kúpil nejaké náradie ako brúsku, vŕtačku, ktoré nesplňajú kritériá na povinné zaradenie do DM, musím ich viesť ešte v inej evidencii, keď živnostník je len sám vlastníkom firmy? Nikomu ich nevydáva do používania.

Ďakujem pekne za ochotu a radu.
maturantka
21.01.10,14:28
Skúsim posunúť...
Manual
21.01.10,15:25
Dobrý večer, ručne vediem účtovníctvo len 1 živnostníkovi, tiež stavbár, v peňažnom denníku. Tam tie analytiky nemám. Prosím o vyjadrenie sa k môjmu postupu:

1. Na Porade som pred približne rokom zachytila informáciu, viedla sa taká diskusia, že do materiálu musím dávať veci, ktoré tvoria postatu výrobku (kameň, cement, oceľ) a podľa internej smernice môžem ostatné veci (náradie, náhradné diely, tmely, benzín, nafta, ochranné prac. prostriedky, klince...) účtovať ako prevádzkovú réžiu. Podľa toho som potom aj účtovala. Je to chyba, alebo sa to dá považovať za správne? Ďakujem.

2. Keď kúpil nejaké náradie ako brúsku, vŕtačku, ktoré nesplňajú kritériá na povinné zaradenie do DM, musím ich viesť ešte v inej evidencii, keď živnostník je len sám vlastníkom firmy? Nikomu ich nevydáva do používania.

Ďakujem pekne za ochotu a radu.
1. Osobne by som to už nechal tak a r. 2010 začal účtovať v zmysle postupov JU. Musíš sa sama rozhodnúť.
2. Ano treba viesť v evidencii krátkodobého majetku. Ak dá SZČO napr. brúsku do opravy, aby bolo zrejmé "aj iným" že ten bloček alebo faktúra za opravu patrí k drobnému majetku, ktorý má v evidencii.
maturantka
21.01.10,18:38
Ďakujem, skúsim sa podľa toho zariadiť. Dúfala som, že to bude možné účtovať ako doteraz. Akosi sa mi to vnútorne prieči, dávať do materiálu aj iné veci, ktoré netvoria hmotnú podstatu výrobku. To bolo také logické (pre mňa:()... Ach, jaj...
Marína
21.01.10,19:35
Tu sa o tom viedla zaujímavá diskuzia http://www.porada.sk/t92867-zosuladenie-ju-s-pu.html
maturantka
21.01.10,19:47
Evička, zdravím, ďakujem za tip, musím to podrobne preštudovať... myslela som, že keď to dám do Internej smernice tak, ako som účtovala doteraz, že to bude dobre. Momentálne som z toho trochu dezorientovaná, musím sa do toho lepšie "zahryznúť".

Len to je oveľa tvrdšie sústo, než Štrúdľa od Maríny a Medové rezy od Maríny, ktoré sú u nás už klasikoumimotemy.
demeter
21.01.10,20:02
Mohol by som poprosiť o vzor internej smenice pre živnostnika o ktorej piše maturantka Ďakujem.
Marína
21.01.10,21:37
Evička, zdravím, ďakujem za tip, musím to podrobne preštudovať... myslela som, že keď to dám do Internej smernice tak, ako som účtovala doteraz, že to bude dobre. Momentálne som z toho trochu dezorientovaná, musím sa do toho lepšie "zahryznúť".

Len to je oveľa tvrdšie sústo, než Štrúdľa od Maríny a Medové rezy od Maríny, ktoré sú u nás už klasikoumimotemy.
Anička, tiež som si na to zo začiatku zvykala ale ide to.
mimotemySom rada, že vám chutia a tiež rada, že si mi pripomenula ako si mi udelila rád zlatej varešky, dokonca 3. stupňa, pamätáš?:D Tu je to http://www.porada.sk/140968-post23.html Časom si však vymenila obrázok, vareška tam už nie je.:rolleyes: Ale to som už fakt mimo témy. Prepáčte ten mrník.;)
maturantka
22.01.10,17:40
fíha, obrázok ako zo zahraničnej kuchárskej knihy... Pocta... Klasika, ktorá nikdy nesklame.
tinaM
23.01.10,15:03
Môj klient, SZČO bez zamestnancov prevádza montážne práce.
Zakúpil si práčku na pranie montérok.
Odmietla som mu ju dať do VOZD s odvolaním sa na § 21 ods.1 písm.i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka.
Klientovi sa to nepáči.:mad:
Som zvedavá na Váš názor, ako by Ste to riešili Vy.
Ďakujem.
Lianka
23.01.10,15:09
Ja myslim, ze aspon alikvotna cast by sa dala obhajit. Neskor ti bude nosit bloky na prasok na pranie a pod.

Ja uctujem ambulancie, a doktorka perie doma, pracku zadovazila uz davno, tak nebola VOZD, ale prasky na pranie a pod. sme v primeranej vyske davali do nakladov.
tinaM
23.01.10,15:16
Ja myslim, ze aspon alikvotna cast by sa dala obhajit. Neskor ti bude nosit bloky na prasok na pranie a pod.

Ja uctujem ambulancie, a doktorka perie doma, pracku zadovazila uz davno, tak nebola VOZD, ale prasky na pranie a pod. sme v primeranej vyske davali do nakladov.
Lianka, aj ja som dala práčku do VOZD v lekárni, ktorá má zamestnancov. Tam sa to dá obhájiť, lebo nedáva prať prac.oblečenie v práčovni.
Ale tu ide o pranie vyslovene len pre samotného SZČO.

Vychádzam z toho, že raz som dala do výdavkov SZČO toaletný papier.
Kontrola mi to vyhodila.
Tak ja už neviem....
tinaM
23.01.10,17:07
Môj klient, SZČO bez zamestnancov prevádza montážne práce.
Zakúpil si práčku na pranie montérok.
Odmietla som mu ju dať do VOZD s odvolaním sa na § 21 ods.1 písm.i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka.
Klientovi sa to nepáči.:mad:
Som zvedavá na Váš názor, ako by Ste to riešili Vy.
Ďakujem.
posúvam
Monika Kováčová
23.01.10,17:09
Ak sa to klientovi nepáči, nech ti na doklad napíše, že" Zaúčtovať do VOZD, obhájim si pri kontrole sám"... Ja by som to do VOZD tiež remeselníkovi nedala.
tinaM
23.01.10,17:12
Ak sa to klientovi nepáči, nech ti na doklad napíše, že" Zaúčtovať do VOZD, obhájim si pri kontrole sám"... Ja by som to do VOZD tiež remeselníkovi nedala.
Som rada, že nie som sama. Monika ďakujem.
tinaM
28.01.10,17:52
Môj klient, SZČO bez zamestnancov prevádza montážne práce.
Zakúpil si práčku na pranie montérok.
Odmietla som mu ju dať do VOZD s odvolaním sa na § 21 ods.1 písm.i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka.
Klientovi sa to nepáči.:mad:
Som zvedavá na Váš názor, ako by Ste to riešili Vy.
Ďakujem.
Tak predsa som sa rozhodla, že napíšem dopyt na drsr, aby som klienta presvedčila.
Tu je odpoveď. Možno pomôže aj niekomu z Vás :).

Dobrý deň,
na základe Vášho dopytu podaného prostredníctvom internetu Vám Daňové riaditeľstvo SR Banská Bystrica oznamuje nasledovné:
Výdavok (náklad) vynaložený daňovníkom je možné uznať za daňový výdavok, ak je splnená základná podmienka daňovej uznateľnosti podľa § 2 písm. i) zákona o dani z príjmov, a to podmienka, že výdavok musí byť preukázateľne vynaložený daňovníkom na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie príjmov, zaúčtovaný v účtovníctve daňovníka alebo zaevidovaný v evidencii daňovníka podľa § 6 ods.11 cit. zákona. Ďalej výdavok musí časovo a vecne súvisieť s dosahovanými príjmami (výnosmi) daňovníka. Preto je potrebné posúdiť každý jednotlivý prípad uplatnenia výdavkov samostatne, v súvislosti s vykonávanou činnosťou, z ktorej daňovník dosahuje zdaniteľné príjmy.
Výšku daňového výdavku, resp. iné podmienky pre jeho uznanie do základu dane sú upravené v §§ 17 a 19 zákona o dani z príjmov. Niektoré náklady aj napriek ich zaúčtovaniu v účtovníctve, nie sú pre účely zákona o dani z príjmov uznané za daňové výdavky (§ 21).
Podľa § 21 ods. 1 písm. i) zákona o dani z príjmov sa za daňové výdavky okrem iného nepovažujú ani výdavky na osobnú potrebu daňovníka vrátane výdavkov (nákladov) na ochranu osoby daňovníka a blízkych osôb daňovníka, na ochranu majetku daňovníka, ktorý nie je súčasťou obchodného majetku daňovníka, a majetku blízkych osôb daňovníka; toto ustanovenie sa nepoužije na výdavky (náklady) podľa § 19 ods.2 písm. e) a p).
Z uvedeného ustanovenia vyplýva, že za daňové výdavky nemožno považovať tie výdavky, ktoré sú vynakladané za účelom uspokojovania osobných potrieb daňovníka, jeho rodiny, blízkych osôb, teda tie výdavky, ktoré majú osobný charakter. Takýto charakter má podľa nášho názoru aj obstaranie práčky., resp. pracieho prášku v prípade uvedenom v podaní. V prípade daňovej kontroly je daňovník povinný správcovi dane preukázať súvislosť, opodstatnenosť a výšku vynaloženého výdavku s vykonávanou činnosťou a dosahovanými príjmami. V prípade, že daňovník využíva služby práčovne, potom výdavky preukázateľne hradené za poskytovanie služieb práčovne ( výlučne za účelom prania pracovného odevu) je možné považovať za výdavky na dosiahnutie, zabezpečenie a udržanie zdaniteľného príjmu.

Odbor služieb pre verejnosť, DR SR Banksá Bystrica

Váš dopyt:

Môj klient, SZČO bez zamestnancov prevádza montážne práce.
Zakúpil si práčku na pranie svojich montérok.
Odmietla som mu ju dať do VOZD s odvolaním sa na § 21 ods.1 písm.i) výdavky na osobnú potrebu daňovníka.

Zaujíma ma, či je môj postup správny.

Ešte by som poprosila aj o Váš názor:

1. Ak by si táto SZČO dávala prať prac.odev v práčovni, bol by to VOZD?
2.Môže si uplatniť výdavok v hodnote napr. na 10% z ceny práčky a tiež prášok na pranie ?

Ďakujem.
Prima73
17.02.10,06:57
SZCO si chce uplatnovat do nakladov faktru za telefon. Od februara si u operatora zmenil fakturaciu zo sukromnej osoby na podnikatela. Kedze ma iba jeden telefon, ktory pouziva nielen na podnikanie ale aj na sukromne ucely, mam mu tuto fakturu dat do VOZD percentom, napr. 60%? Toto percentualne rozdelenie treba uviest v internej smernici? Mozem mu uplatnovat tieto naklady aj v mesiacoch, kedy nevykazal ziadny prijem?
Iwett
17.02.10,07:23
SZCO si chce uplatnovat do nakladov faktru za telefon. Od februara si u operatora zmenil fakturaciu zo sukromnej osoby na podnikatela. Kedze ma iba jeden telefon, ktory pouziva nielen na podnikanie ale aj na sukromne ucely, mam mu tuto fakturu dat do VOZD percentom, napr. 60%? Toto percentualne rozdelenie treba uviest v internej smernici? Mozem mu uplatnovat tieto naklady aj v mesiacoch, kedy nevykazal ziadny prijem?
Vždy je to o tom istom. Telefóny, aj vlastne všetky náklady, ktoré sa vynaložia na dosiahnutie príjmov musí FO pri kontrole obhájiť. Ak dokážeš, že telefonáty boli použité na dosiahnutie príjmov, tak je to v poriadku. A je na tebe, ako to obhájiš. Nikto ti nepovie, či si máš dať do nákladov 30, alebo 50%, či za obdobie, keď máš príjem, alebo nemáš. Lebo to je u každého individuálne. Niekto si z výpisu vyznačuje služobné hovory, niekto si stanoví percentuálne na základe faktúr z minulého obdobia, niekto si dáva do N celý telefón, môžeš aj tri. Ak si ich obhájiš;)
Prima73
17.02.10,07:27
Vždy je to o tom istom. Telefóny, aj vlastne všetky náklady, ktoré sa vynaložia na dosiahnutie príjmov musí FO pri kontrole obhájiť. Ak dokážeš, že telefonáty boli použité na dosiahnutie príjmov, tak je to v poriadku. A je na tebe, ako to obhájiš. Nikto ti nepovie, či si máš dať do nákladov 30, alebo 50%, či za obdobie, keď máš príjem, alebo nemáš. Lebo to je u každého individuálne. Niekto si z výpisu vyznačuje služobné hovory, niekto si stanoví percentuálne na základe faktúr z minulého obdobia, niekto si dáva do N celý telefón, môžeš aj tri. Ak si ich obhájiš;)

Ak by mal dva telefony, tak by som mu odporucila jeden pouzivat iba ako sluzobny a druhy na sukromne ucely a nebol by problem. Takze je to cisto na tom co si v pripade kontroly obhajim.. dakujem za vyjadrenie.
ivustek
18.02.10,09:29
Som zamestnankyňa aj SZČO/popri zamestnaní/-poskytujem ubytovanie v chate. Zakúpila som si do domácnosti počítač a neviem či si ho môžem dať do výdavkov v plnej výške. Ako SZČO ho využívam na komunikáciu s cest.kanceláriami, s ktorými máme zmluvy. Zasielajú mi mailom objednávky, ktoré ja následne potrvdzujem. Stačilo by to ako obhájenie, že počítač využívam ako SZČO a teda uplatniť celú sumu za nákup do výdavkov?
Ďakujem.
Zita5
18.02.10,09:31
Som zamestnankyňa aj SZČO/popri zamestnaní/-poskytujem ubytovanie v chate. Zakúpila som si do domácnosti počítač a neviem či si ho môžem dať do výdavkov v plnej výške. Ako SZČO ho využívam na komunikáciu s cest.kanceláriami, s ktorými máme zmluvy. Zasielajú mi mailom objednávky, ktoré ja následne potrvdzujem. Stačilo by to ako obhájenie, že počítač využívam ako SZČO a teda uplatniť celú sumu za nákup do výdavkov?
Ďakujem.


Stačilo .PC priamo do výdavkov v OC do 1700 Euro . Nad uvedenú sumu sa musí odpisovať .
ivustek
18.02.10,09:34
Veľmi pekne ďakujem za potešujúcu a rýchlu odpoveď.
maxipc
18.02.10,09:44
Zamestnanec popritom aj szčo- vykonáva školenia vo svojom vlastnom dome, chcem sa skúsenejších opýtať, či je možné dať do výdavkov szčo nejakým percentom aj náklad na nájom?
vopred ďakujem za odpoveď
Zoltán Kovács
18.02.10,09:46
Zamestnanec popritom aj szčo- vykonáva školenia vo svojom vlastnom dome, chcem sa skúsenejších opýtať, či je možné dať do výdavkov szčo nejakým percentom aj náklad na nájom?
vopred ďakujem za odpoveď
Aký nájom? Sám sebe platí prenájom? Je to z právneho, ale aj daňového hľadiska nemožné.
Zita5
18.02.10,09:47
Zamestnanec popritom aj szčo- vykonáva školenia vo svojom vlastnom dome, chcem sa skúsenejších opýtať, či je možné dať do výdavkov szčo nejakým percentom aj náklad na nájom?
vopred ďakujem za odpoveď


Prečítajte si pozorne tento Pokyn DRSR
http://www.porada.sk/t94701-pokyn-dr-sr-k-obchodnemu-majetku-ktory-je-vyuzivany-danovnikom-s-prijmami-6-a.html
maxipc
18.02.10,10:39
Veľmi pekne ďakujem za odpoveď