77Miriam
20.01.10,22:13
Dobrý večer,uskutočnili sme pre odberateľa prepravu zo SR do Zágrebu (Chorvátsko). Sme registrovaný pre DPH, taktiež odberateľ je registrovaný pre DPH SK. Prepravca registrovaný tiež pred DPH SK nám vyfakturoval prepravné služby bez dph s odvolávkou na § 47. Postupoval správne, nakoľko sa jedná o prepravu SR - Chorvátsko (nie je členom EÚ) a teda aj my sme mali túto prepravu fakturovať ako oslobodenú od DPH podľa § 47?
Ďakujem
77Miriam
21.01.10,12:30
Súúúrne
77Miriam
21.01.10,12:40
Otázka č.2 - preprava Slovensko-Taliansko, objednávateľ SK - fa vystavím s 19% DPH. Prepravu mi zabezpečoval neplatca DPH z Maďarska, ktorý vyfakturoval samozrejme bez dph. To, že prepravca nie je platiteľom v HU, nemá vplyv na vykonanie samozdanenia, takže postupovala som správne, ak som vykonala samozdanenie?
77Miriam
22.01.10,08:27
Skúste sa vyjadriť.
danushka
24.01.10,17:02
Dobrý večer,uskutočnili sme pre odberateľa prepravu zo SR do Zágrebu (Chorvátsko). Sme registrovaný pre DPH, taktiež odberateľ je registrovaný pre DPH SK. Prepravca registrovaný tiež pred DPH SK nám vyfakturoval prepravné služby bez dph s odvolávkou na § 47. Postupoval správne, nakoľko sa jedná o prepravu SR - Chorvátsko (nie je členom EÚ) a teda aj my sme mali túto prepravu fakturovať ako oslobodenú od DPH podľa § 47?
Ďakujem
Postup bol správny, zadávateľovi SK s ič DPH SK fakturujete bez DPH a aj SK dopravca reg.platca DPH na SK Vám fakturuje bez DPH podľa par. 47. Jedná sa o vývoz do tretej krajiny. Avšak musí to byť jasné zo sprievodných dokumenov, teda že tovar opustil našu krajinu, v HR bol vyložený a súčasťou dokumentov je buď CARNET, alebo Ex dokument - opečiatkované colnicami.
danushka
24.01.10,17:24
Otázka č.2 - preprava Slovensko-Taliansko, objednávateľ SK - fa vystavím s 19% DPH. Prepravu mi zabezpečoval neplatca DPH z Maďarska, ktorý vyfakturoval samozrejme bez dph. To, že prepravca nie je platiteľom v HU, nemá vplyv na vykonanie samozdanenia, takže postupovala som správne, ak som vykonala samozdanenie?
Uf...
Objednávateľovi prepravy s ič DPH SK vystavuješ fa s DPH, to je OK.
Teraz však neviem a priznám sa bez mučenia, či sa môže samozdaniť fa od HU dopravcu, ktorý nie je registrovaný pre DPH vo svojej krajine:confused:

Položím otázku, či takýto dopravca má vôbec oprávnenie vykonávať prepravy mimo HU?
Ako môžme samozdaniť fa za službu od dopravcu z HU, keď vo svojej krajine nie je registrovaným platcom DPH.
Pozisťujem a doplním, teraz naozaj neviem ako to je, zapeklitô toto:eek:
Jajina
25.01.10,06:49
Uf...
Objednávateľovi prepravy s ič DPH SK vystavuješ fa s DPH, to je OK.
Teraz však neviem a priznám sa bez mučenia, či sa môže samozdaniť fa od HU dopravcu, ktorý nie je registrovaný pre DPH vo svojej krajine:confused:

Položím otázku, či takýto dopravca má vôbec oprávnenie vykonávať prepravy mimo HU?
Ako môžme samozdaniť fa za službu od dopravcu z HU, keď vo svojej krajine nie je registrovaným platcom DPH.
Pozisťujem a doplním, teraz naozaj neviem ako to je, zapeklitô toto:eek:

Odpoveď bude zaujímať aj mňa. Nemal by sa podľa nového zákona HU - dopravca pred dodaním služby do iného šlenského štátu zaregistrovať na DÚ v HU a poslať súhrnný výkaz, tak ako aj u nás v SR podľa § 7a ?
Potom by sa táto služba mala samozdaniť v SR.
77Miriam
25.01.10,18:13
Táto otázka sa týkala ešte roku 2009. Dopravca bol z HU, nebol registrovaný pre DPH. Bolo potrebné vykonať samozdanenie, aj keď nebol registrovaný? Aj keď som si nie istá, či je plátca, alebo nie, pretože z faktúry som to nevyčítala, zadala som cez stránku DÚ overenie IČ DPH a nevyhľadalo mi ho. Momentálne som to dala overiť, ale berme situáciu, keby skutočne nebol plátca, ako by som postupovala v roku 2009 a ako v roku 2010.