kowalski
20.09.05,15:46
Ahojte, prosím poraďte kto viete v mojom probléme. Naša firma sa zúčastnila veľtrhu v Nemecku, kde nám spolu s našou materskou firmou so sídlom v USA vystavovateľ poskytol priestor na prezentáciu, takže nám vyfakturoval za reklamné služby sumu s nemeckou DPH. Ja potrebujem tieto reklamné služby fakturovať (prefakturovať) materskej spoločnosti so sídlom v USA. Aj nemecká fy, aj my sme registrovaný platci DPH iba vo svojich krajinách.

Otázky: Vyfakturovala NEM firma správne sumu aj s DPH?



Nemal som si to ja samozdaniť a zároveň aj uplatniť odpočet, alebo mám žiadať NEM daňový úrad o vrátenie DPH?



Mám to do USA fakturovať bez DPH podľa §15 ods.8a) zákona o DPH?

Vopred vrela vďaka za odpoveď
kowalski
23.09.05,05:16
Prosím, poradte dakto...Dakujem!!!
petra:-)
23.09.05,06:12
V prvom rade treba upresniť, že v tomto prípade sa nejedná o trojstranný obchod v ponímaní podľa zákona o DPH.

Pokiaľ Vám nemecký dodávateľ poskytol reklamné služby v zmysle § 15 ods. 8 písm. a , mal podľa môjho názoru fakturovať bez DPH a Vy ste mali uvedené služby samozdaniť podľa § 69. Bolo by asi potrebné požiadať dodávateľa o správne vystavenie faktúry. V prípade, že to nie je možné, bol mi na školení odprezentovaný nasledovný názor: nakoľko ide o službu podľa § 15 ods.8 je našou povinnosťou je samozdaniť celú takto prijatú službu (vrátane DPH) a v Nemecku si požiadať o vrátenie DPH. Správnosť tohto názoru však nemám overenú.
Pokiaľ ide o fakturáciu tejto služby do USA podľa mňa sa fakturuje bez DPH.
kowalski
26.09.05,05:18
Ďakujeem!!