Janette
20.09.05,16:17
Ahojte, klientka si chce požičiavať ,,občas,, auto od známeho do podnikania. Aké sú jej povinnosti, a čo si môže uplatniť? ako výdavok? Ďakujem Vááám.
emily
20.09.05,15:22
Ahojte, klientka si chce požičiavať ,,občas,, auto od známeho do podnikania. Aké sú jej povinnosti, a čo si môže uplatniť? ako výdavok? Ďakujem Vááám.

Požicia si ho ako zamestnanec, alebo ako firma?
Záleží od zmluvy, ktorú podpíšu
Janette
21.09.05,17:57
Ona je podnikateľka, a chce si požičať auto sem-tam, od nepodnikateľa , ale na podnikateľské účely... aké má povinnosti, a aké náklady môže uplatniť? prosíím o pomoc. Ďakujem..
emily
21.09.05,18:54
Ona je podnikateľka, a chce si požičať auto sem-tam, od nepodnikateľa , ale na podnikateľské účely... aké má povinnosti, a aké náklady môže uplatniť? prosíím o pomoc. Ďakujem..
Uzatvorí zmluvu o nájme auta, nájomné je jej nákladom a takisto PHM, parkovné a ostatné náklady ako si dohodnú v zmluve. K dani z motorových vozidiel sa ťažko vyjadriť. Je tu na porade k tomu veľa príspevkov a sú rozdielné, podľa mňa by mala byť zaplatená po dobu kedy je auto použité na podnikanie.
svobodova
22.09.05,05:04
S tou cestonu daňou súhlasím, ak sa použije na podnikanie, v každom prípade musí držiteľ - teda ten, kto auto požičal zaplatiť alikvótnu časť cestnej dane. Všetko ostatné tak ako napísala Emily.
Janette
22.09.05,17:01
Ahojte, píšete mi, že PHM donákladov,,, nejde to náhodou cez paušál? Alebo priamo, každá platba PHM do nákladov celá-na základe knihy jázd? Prosím o odpoveď. Ď.
Johanka
22.09.05,17:07
"Paušál" je možný iba pri vlastnom osobnom motorovom vozidle.
STRELEC
22.09.05,17:17
Ahojte, píšete mi, že PHM donákladov,,, nejde to náhodou cez paušál? Alebo priamo, každá platba PHM do nákladov celá-na základe knihy jázd? Prosím o odpoveď. Ď.K prenajatému autu sa správa (daňovo, účtovne) ako k autu firemnému.
Do nákladov môže dať:
- nájomné za vozidlo
- náklady na PHM (na základe dokladu) ... + kniha jázd (podľa TP)
- prevádzkové opravy (primerane dobe zapožičania, nájmu) a údržbu ... uvedené v zmluve o prenájme ako povinnosť nájomcu
- iné náklady súvisiace s prevádzkou vozidla (napr. parkovné, umývanie ...)
Janette
25.09.05,17:31
Len sa chcem ešte overiť, že či naozaj osobné auto, ktoré nie je v podnikaní, a je ,,požičané,, cez nájomnú zmluvu, môže sa uplatniť len vydokladované bločky PHM, tj. že si nemôžem uplatniť ,,paušál,,.? overte mi to viacerí, ďakujem.
dom
25.09.05,18:46
Len sa chcem ešte overiť, že či naozaj osobné auto, ktoré nie je v podnikaní, a je ,,požičané,, cez nájomnú zmluvu, môže sa uplatniť len vydokladované bločky PHM, tj. že si nemôžem uplatniť ,,paušál,,.? overte mi to viacerí, ďakujem.

Podľa Pokynov Daňového riaditeľstva SR k zákonu č. 539/2004, ktorým sa doplňa ZDP, si výdavky do výšky náhrady za spotrebované pohonné látky/t.j. vydokladované bločky PHM, daňové náklady podľa prepočtu spotreby v technickom preukaze/ a základnú náhradu za každý km jazdy,/ paušál/, môže uplatniť len daňovník, ktorý použije pri pracovných cestách v súvislosti s podnikateľskou činnosťou vlastné osobné motorové vozidlo, (nie vozidlo prenajaté a ani vozidlo vypožičané), ktoré nemá zahrnuté v obchodnom majetku.

V tvojom prípade "paušál" - základnú náhradu za každý km si nemôže uplatniť.
Janette
27.09.05,08:59
Ahojte, ešte sa chcem opýtať, s tou cestnou daňou. Má zaplatiť alikvotnu časť, dajme tomu do konca roka. Na aké meno ju má zaplatiť?? Podá daňové priznanie k cestnej dani, na meno prenajímateľa? alebo?.. ďakujem za odpovede.
lenkak
27.09.05,09:03