wanilka
21.01.10,09:19
ahojte, potrebujem surne poradit ohladom okamzitej vypovede zo strany zamestnanca, o ktorej hovori §69.

moja situacia je: mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu v firmou X so zmluvnou hrubou mzdou 600€. zamestnavatel vsak uz niekolko mesiacov bez akehokolvek dodatku ku pracovnej zmluve mi na pasku dava hrubu mzdu 500€. zvysok penazi mi vyplati z uctu firmy Y.

otazka: jej tato situacia este stale definovatelna ako nevyplatenie mzdy? mozem dat okamzitu vypoved? staci napisat vypoved s popisom situacie? vyplyva z toho nejake odstupne alebo nahrady mzdy? mozem vycerpat svoj narok na dovolenku alebo mi ho musi preplatit?

dakujem za rady
Chobot
21.01.10,09:08
ahojte, potrebujem surne poradit ohladom okamzitej vypovede zo strany zamestnanca, o ktorej hovori §69.

moja situacia je: mam pracovnu zmluvu na dobu neurcitu v firmou X so zmluvnou hrubou mzdou 600€. zamestnavatel vsak uz niekolko mesiacov bez akehokolvek dodatku ku pracovnej zmluve mi na pasku dava hrubu mzdu 500€. zvysok penazi mi vyplati z uctu firmy Y.

otazka: jej tato situacia este stale definovatelna ako nevyplatenie mzdy? mozem dat okamzitu vypoved? staci napisat vypoved s popisom situacie? vyplyva z toho nejake odstupne alebo nahrady mzdy? mozem vycerpat svoj narok na dovolenku alebo mi ho musi preplatit?

dakujem za rady

Asi som pomalšie chápajúci, ale môžeš nám to bližšie ozrejmiť? To máš akože 2 výplatné pásky, aj z firmy X aj z firmy Y? Či akým spôsobom ti vypláca tých 500 EUR a akým spôsobom tých 100 EUR?

A ak dostaneš to, čo ti sľúbil, (síce iným spôsobom, otázne teraz je, či je to legálny spôsob), tak prečo chceš okamžite skončiť PP?
wanilka
21.01.10,09:14
dostavam len jednu vyplatnu pasku z firmy X s hrubou mzdou 500€. z firmy Y mi posle zvysnych 100€ a ked bude mat viac casu, tak mi na tie sumy z firmy Y urobi mandatne zmluvy. urcite to nie je legalny postup... svoju dohodu o skonceni pracovneho pomeru som predlozila tri tyzdne vopred s tym, ze posledny tyzden mam naplanovanu dovolenku (dva mesiace dozadu a v decembri mi ju schvalil) a od 1.2. nastupujem v inej spolocnosti.
Evanka
21.01.10,09:31
dostavam len jednu vyplatnu pasku z firmy X s hrubou mzdou 500€. z firmy Y mi posle zvysnych 100€ a ked bude mat viac casu, tak mi na tie sumy z firmy Y urobi mandatne zmluvy. urcite to nie je legalny postup... svoju dohodu o skonceni pracovneho pomeru som predlozila tri tyzdne vopred s tym, ze posledny tyzden mam naplanovanu dovolenku (dva mesiace dozadu a v decembri mi ju schvalil) a od 1.2. nastupujem v inej spolocnosti.
Ak máš v zmluve 600 €, tak by si ich mala dostať od firmy, s ktorou máš zmluvu na túto sumu. Ak chcel zamestnávateľ 100 € dávať za prácu z inej firmy, mali takto znieť aj zmluvy. resp sám mohol refundovať, ak by to bolo opodstatnené
Ako je dokladovaných tých 100€?
wanilka
21.01.10,09:40
Evanka... tych 100€ je podla jeho slov "doplatok ku firme X", plati to z uctu firmy Y, avsak na konci roka nam vzdy dava podpisovat mandatne zmluvy pre firmu Y. cize tie peniaze nie su doplatkami ku mzde z firmy X... snad sa v tom este niekto vyzna :)

cize mozem dat okamzitu vypoved s formulaciou, ze mi nevyplatil mzdu za mesiac november?
Chobot
21.01.10,09:46
dostavam len jednu vyplatnu pasku z firmy X s hrubou mzdou 500€. z firmy Y mi posle zvysnych 100€ a ked bude mat viac casu, tak mi na tie sumy z firmy Y urobi mandatne zmluvy. urcite to nie je legalny postup... svoju dohodu o skonceni pracovneho pomeru som predlozila tri tyzdne vopred s tym, ze posledny tyzden mam naplanovanu dovolenku (dva mesiace dozadu a v decembri mi ju schvalil) a od 1.2. nastupujem v inej spolocnosti.

Tak to vyzerá, že tých 100 sú nejaká čiernota...

Podľa všetkého teda ti nevypláca celú mzdu a preto môžeš okamžite ukončiť PP.
wanilka
21.01.10,09:52
dakujem chobot. to som potrebovala vediet, ci mozem dat okamzitu vypoved s odovodnenim, ze mi bez akehokolvek zmluvneho dodatku znizil hrubu mzdu,a teda porusil pracovnu zmluvu a tym padom ani nevyplatil mzdu podla pracovnej zmluvy.

ako je to potom s nevycerpanou dovolenkou? a odstupnym pri okamzitej vypovedi?
Evanka
21.01.10,10:03
Evanka... tych 100€ je podla jeho slov "doplatok ku firme X", plati to z uctu firmy Y, avsak na konci roka nam vzdy dava podpisovat mandatne zmluvy pre firmu Y. cize tie peniaze nie su doplatkami ku mzde z firmy X... snad sa v tom este niekto vyzna :)

cize mozem dat okamzitu vypoved s formulaciou, ze mi nevyplatil mzdu za mesiac november?
Podľa mňa sa takto chcel vyhnúť plateniu odvodov z časti mzdy.
Na jednej strane si aj ty pochybila, pretože ti v podtate nevypláca celú mzdu podľa zmluvy už dlhšie.
Vychádza mi to tak, že doteraz ti to nevadilo a teraz hľadáš spôsob ako čo najrýchlejšie ukončiť PP, pretože máš inú pracovnú ponuku.
Je to trocha zamotané, hlavne keď píšeš, že mandátne zmluvy dorába, keď má čas.
Zákon hovorí, že zamestnanec môže dať okamžitú výpoveď ak zamestnávateľ nevyplatí mzdu do 15 dní po splatnosti termínu na vyplácanie. Z tohto pohľadu môžeš dať okamžitú výpoveď.
Ja by som však radšej tento prípad riešila dohodou, nedá sa?
wanilka
21.01.10,10:15
chcela som to riesit dohodou. dodnes mi ju nepodpisal, ked sa ho pytam na stanovisko, tak mi vzdy povie, ze teraz nema cas, ze treba vyriesit x inych veci. tak preto potrebujem vediet, ci v pripade, ze mi dnes dohodu nepodpise, ci mozem dat okamzitu vypoved.

nevyhovovalo mi to vyplacanie nikdy, ale nedarilo sa mi v hladani novej prace a teraz sa mi podarilo po dlhom case najst a tak chcem odist.
rozeta
21.01.10,10:16
pri okamžitej výpovedi podľa §69 odst. 1 písm b/ nie je odstupné, ale zamestnanec podľa toho istého §69 odst. 4 má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu 2mesiacov
rozeta
21.01.10,10:17
len pozor na to, že kedy je splatná mzda, napr. ak za december je 31.1. okamžitá výpoveď môže byť daná až 15.2.
wanilka
21.01.10,10:22
dakujem rozeta... tu by sa dala uplatnit este novembrova vyplata, ktora bola splatna 31.1. a kedze je dnes 21.1. mozem dat vypoved... vsetko, aj co sa tyka nahrady skody, tak treba napisat vo vypovedi?

dufam, ze k tomuto kroku sa nedopracujeme a ze mi podpise dohodu...
Evanka
21.01.10,10:30
chcela som to riesit dohodou. dodnes mi ju nepodpisal, ked sa ho pytam na stanovisko, tak mi vzdy povie, ze teraz nema cas, ze treba vyriesit x inych veci. tak preto potrebujem vediet, ci v pripade, ze mi dnes dohodu nepodpise, ci mozem dat okamzitu vypoved.

nevyhovovalo mi to vyplacanie nikdy, ale nedarilo sa mi v hladani novej prace a teraz sa mi podarilo po dlhom case najst a tak chcem odist.
Ak sa to nedá riešiť dohodou, tak to nútená riešiť tak ako píšeš.
Preštuduj si hlavne toto

§ 69
(3) Zamestnanec môže okamžite skončiť pracovný pomer iba v lehote jedného mesiaca odo dňa, keď sa o dôvode na okamžité skončenie pracovného pomeru dozvedel.

(4) Zamestnanec, ktorý okamžite skončil pracovný pomer, má nárok na náhradu mzdy v sume svojho priemerného mesačného zárobku za výpovednú dobu dvoch mesiacov.

§ 70
Okamžité skončenie pracovného pomeru musí zamestnávateľ aj zamestnanec urobiť písomne, musia v ňom skutkovo vymedziť jeho dôvod tak, aby ho nebolo možné zameniť s iným dôvodom, a musia ho v ustanovenej lehote doručiť druhému účastníkovi, inak je neplatné. Uvedený dôvod sa nesmie dodatočne meniť.
wanilka
21.01.10,11:17
chcem to riesit dohodou stale, len ked mi ju do zajtra nepodpise, tak mu poslem okamzitu, pretoze buduci tyzden som v zahranici a nemozem sa vratit a nemat ukoncenu pracovnu zmluvu, lebo od 1.2. nastupujem v inej firme.