janka a danka
21.01.10,09:33
moze si dobrovolne nezamestnany, teda ten co si plati zdravotne odvody zahrnut tieto odvody do danoveho priznania?

priklad, pol roka je student a brigaduje na dohody, 3 mesiace je dobrovolne nezamestnany a popritom ma dohody. za ten cas co je dobrovolne nezamestnany plati zdravotne poistenie do zdravotky

moze si pri vypisovani danoveho priznania tieto odvody zahrnut?
Andyke
21.01.10,12:24
Áno , zaplatené odvody na ZP môže zahrnúť do DP a znižujú základ dane.
statue1
21.01.10,15:02
Dajú sa odrátať aj dobrovoľné poistenia v nezamestanosti a nemocenské poistenie dobrovoľne nezamestnanej osoby?
Za odpoveď vopred veľmi pekne ďakujem.
janka a danka
03.02.10,09:45
Áno , zaplatené odvody na ZP môže zahrnúť do DP a znižujú základ dane.
vyda mi k tomu ZP nejaky doklad?
Andyke
03.02.10,09:48
Pokiaľ si platila pošt.poukážkou, tak treba ich ofotiť .
veronikasad
03.02.10,09:51
moze si dobrovolne nezamestnany, teda ten co si plati zdravotne odvody zahrnut tieto odvody do danoveho priznania?

priklad, pol roka je student a brigaduje na dohody, 3 mesiace je dobrovolne nezamestnany a popritom ma dohody. za ten cas co je dobrovolne nezamestnany plati zdravotne poistenie do zdravotky

moze si pri vypisovani danoveho priznania tieto odvody zahrnut?
Aká je výška príjmu na dohodu ? Mal zrazenú daň ?
janka a danka
18.02.10,06:53
Aká je výška príjmu na dohodu ? Mal zrazenú daň ?

zalezi na vyske? dan bola zrazena
Timka1
18.02.10,06:57
zalezi na vyske? dan bola zrazena

ak bola nejaká zrazená daň, oplatí sa podať DP, pretože pri uplatnení nezdaniteľnej časti by ti mal vyjsť preplatok, ktorý ti daňový úrad vráti .....
j.u.l.i.a
04.03.10,11:51
Je povinnosťou súčasného zamestnávateľa vykonať zamestnancovi ročné zúčtovanie dane ak bol časť roku 2009 dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody sám?
Eva R
15.03.10,10:40
Na ktorom riadku DP B treba uviesť sumu odvodov do ZP ako dobr. nezamestnaný?
Ďakujem
Lanaj
15.03.10,14:24
Je povinnosťou súčasného zamestnávateľa vykonať zamestnancovi ročné zúčtovanie dane ak bol časť roku 2009 dobrovoľne nezamestnaný a platil si odvody sám?

Ak zamestnanec požiadal zamestnávateľa do 15.2.2010 o RZD a iné príjmy nemal, zamestnávateľ je povinný urobiť RZD za predpokladu, že aj v minulom roku bol jeho zamestnávateľom.
janaGT
17.01.11,07:20
do ktorého riadku v DP "A" uvádzame výšku zaplateného poistného na DNP a DPvNZ?
Andyke
17.01.11,19:39
r. 33A a v IX. ODD. MIESTO NA OSOBITNÉ ZÁZNAMY DAŇOVNÍKA vy som vyčíslila sumy uplatneného dobrovoľného poistného
janaGT
18.01.11,06:27
a v žiadosti o vykonanie ... sa to uvedie kam? ( ak žiada zamestnanec zamestnávateľa )
Llívia
18.01.11,06:52
JanaGT, asi nikde. Zamestnávateľ to nemôže zohľadniť v ročnom zúčtovaní. Zamestnanec by si mal podať daňové priznanie sám, ak si chce znížiť základ dane o zaplatené poistné. (S týmto názorom som sa stretla aj v odborných článkoch).

§ 38 Ročné zúčtovanie

(4) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná výpočet dane a súčasne prihliadne na úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) na zrazené preddavky na daň, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka podľa § 11 ods. 2 písm. a) alebo písm. b), na nezdaniteľnú časť základu dane na manželku (manžela) podľa § 11 ods. 3, na nezdaniteľné časti základu dane podľa § 11 ods. 4, na nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka uvedeného v § 11 ods. 7, na zamestnaneckú prémiu a na daňový bonus, ak zamestnanec do 15. februára po uplynutí zdaňovacieho obdobia žiada o vykonanie ročného zúčtovania a podpíše vyhlásenie, ktorého vzor určí ministerstvo.

(5) Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) vykoná ročné zúčtovanie podľa odsekov 1 a 2 na základe údajov o zdaniteľnej mzde (§ 35 ods. 1), ktoré je povinný viesť podľa tohto zákona (§ 39), dokladov preukazujúcich úhrady zdravotníckeho pracovníka za jeho ďalšie vzdelávanie23b) vzdelávacej ustanovizni23c) preukázateľne zaplatené v príslušnom zdaňovacom období za podmienok a do výšky ustanovenej osobitným predpisom23d) nárok na zníženie základu dane a na daňový bonus a potvrdení o úhrne zúčtovaných a vyplatených príjmov zo závislej činnosti a o zrazených preddavkoch na daň a zrazenej dani, ak zamestnanec použije postup podľa § 43 ods. 7, z týchto príjmov, o nedoplatku dane z nepeňažných zdaniteľných príjmov a o priznanom a vyplatenom daňovom bonuse od všetkých zamestnávateľov, ktorí sú platiteľmi dane. Zamestnanec je povinný doklady za uplynulé zdaňovacie obdobie predložiť zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, najneskôr do 15. februára roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Ak zamestnanec požiada zamestnávateľa, ktorý je platiteľom dane, o vykonanie ročného zúčtovania a nepredloží požadované doklady v ustanovenom termíne, je povinný podať daňové priznanie (§ 32).
Llívia
18.01.11,06:55
Platím si DPvN. Platím ho cez účet a bankové výpisy nemienim pre daňový úrad prefocovať. Vydá mi SP doklad o zaplatenom poistnom?

Z poučenia k daňovému priznaniu typ A:

Riadok č. 78 - uvádza sa počet príloh, ktoré sa prikladajú k priznaniu typ A. Povinnou prílohou priznania typ A sú kópie potvrdení o príjmoch zo závislej činnosti, o zrazených preddavkoch na daň a o nedoplatku dane z nepeňažných príjmov podľa § 5 zákona, z ktorých zamestnávateľ nemohol vykonať zrážku podľa § 35 ods. 3 písm. a) zákona, ktoré v zdaňovacom období, za ktoré sa podáva priznanie, plynuli daňovníkovi zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí, o zaplatenom povinnom poistnom a príspevkoch, tiež aj potvrdenie o zaplatenom poistnom v zahraničí, ktoré je rovnakého druhu ako povinné poistné na území Slovenskej republiky a ktoré je povinný platiť zamestnanec podľa osobitných predpisov (zdravotné poistenie, sociálne poistenie - § 5 ods. 8 zákona), o daňovom bonuse.
Andyke
18.01.11,18:57
Zamestnávateľ môže aj pri RZD prihliadať na dobrovoľne platené poistné.
Citujem :
Zákonom o dani z príjmov nie je obmedzená výška uplatnenia výdavku u zamestnanca, t.j. poistného a príspevkov. Ak sa neuplatní dobrovoľne platené poistné u zamestnanca počas kalendárneho roka z dôvodu nepreukázania nároku, resp. nízkych alebo žiadnych príjmov, potom sa dodatočne uplatní u zamestnanca v ročnom zúčtovaní alebo pri podaní daňového priznania
Pozri pokyn DRSR: http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danov...ta/mp5ods8.rtf
Llívia
18.01.11,20:02
Andyke, odkaz je nefunkčný. Dopĺňam: našla som to podľa tvojho odkazu a tento "môj" funguje :eek: Je to pre mňa záhada.
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/pokyny_dr_sr/data/mp5ods8.rtf
janullika
19.01.11,09:13
Dobry, potrebujem poradit.Kam podat danove priznanie ked som bola v roku 2010 4 mesiace na materskej a 8 mesiacov som bola zamestnana. Teraz od noveho roka som nezamestnana tak neviem ako dalej. Predtym som bola vzdy zamestnana tak to robil zamestnavatel a pocas materskej som to davala muzovi do roboty. Dakujem
Timka1
19.01.11,09:16
Dobry, potrebujem poradit.Kam podat danove priznanie ked som bola v roku 2010 4 mesiace na materskej a 8 mesiacov som bola zamestnana. Teraz od noveho roka som nezamestnana tak neviem ako dalej. Predtym som bola vzdy zamestnana tak to robil zamestnavatel a pocas materskej som to davala muzovi do roboty. Dakujem

môže ti posledný zamestnávateľ urobiť RZD, ak ho o to požiadaš písomne do 15.2.2011 je povinný ti ho urobiť, alebo vystvaí ti Potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, vyplníš DP typ A a podáš na Daňovom úrade podľa trvalého pobytu, potvrdenie o príjme je príloha k DP
KEJKA
19.01.11,09:16
aj ked si teraz nezamestnaná, môžeš požiadať bývalého zamestnávateľa o ročné zúčtovanie.
alebo si urob DP sama -ale v takom prípade si musíš vyžiadať Potvrdenie o príjme.
Llívia
22.02.11,11:31
V r. 2010 som zaplatila dobrovoľné poistné 13x. Do ročného zúčtovania mám zarátať len 12 mesiacov alebo všetkých 13 mesiacov?

V zákone o DZP som našla len toto:
§ 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Píše sa len o povinnosti platiť, nie o tom, že by mali byť príspevky zaplatené, alebo koľko maximálne zaplatených príspevkov sa môže zahrnúť do ročného zúčtovania.

Ešte som našla v usmernení z DRSR toto:
"Neuplatnené poistné možno odpočítať z mesačných zdaniteľných príjmov v priebehu kalendárneho roka alebo rámci ročného úhrnu zdaniteľných príjmov, len do skutočne zaplatenej výšky."
veronikasad
22.02.11,11:34
V r. 2010 som zaplatila dobrovoľné poistné 13x. Do ročného zúčtovania mám zarátať len 12 mesiacov alebo všetkých 13 mesiacov?

V zákone o DZP som našla len toto:
§ 5
(8) Základom dane (čiastkovým základom dane) sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti znížené o poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

Píše sa len o povinnosti platiť, nie o tom, že by mali byť príspevky zaplatené, alebo koľko maximálne zaplatených príspevkov sa môže zahrnúť do ročného zúčtovania.
Lívia, kludne 13 platieb - ak sú to platby za 12/09-12/10 (dember 2010 uhradený do konca roka 2010)
Llívia
22.02.11,11:42
Sú to 1/2010 - 1/2011.
veronikasad
22.02.11,11:48
V JU učtuješ o skutočných výdavkoch, časovo nerozlišuješ. DU by to nemal považovať za poistné zaplatené bez právneho dôvodu. Riskla by som to. (môže sa to stať, ak je trvalý príkaz na začiatku mesiaca a tento deň je víkend. Banka príkaz zrealizuje v posledný prac.deň pred splatnosťou).
Llívia
22.02.11,12:00
OK, nechám to tak.
Je to síce k ročnému zúčtovaniu preddavkov, ale tiež by som si tento postup obhajovala tým, že v. 2010 bolo 13x skutočne zaplatené a poistenie trvalo ďalej (čiže nebolo zaplatené bez právneho dôvodu).
kacena
08.03.11,17:06
Ak mám úhrn príjem z dohôd za celý rok 2010 1248 EUR , preddavky na daň 41,59 EUR a platila som si 3 mesiace zdravotné poistenie ako dobrovoľne nezamestnaná ( ostatné mesiace som bola evidovaná na ÚP ) tak v riadku 33a daňového priznania musím uviesť zaplatené poistné do zdrav.poisťovne ? Výsledok mi to stejne nijak neovplyvní .... ďakujem za radu. Katka
Andyke
08.03.11,17:25
Nemusíš tam uviesť dobrovoľne platené poistné.
1gabika1
21.02.13,13:21
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, moja známa bola od 01/2012 do 08/2012 dobrovoľne nezamestnaná - bola odcestovaná v zahraničí. Od 09/2012 sa v zahraničí zamestnala a dosiahla príjem viac ako 1822,37 €. Je potrebné aby podávala daňové priznanie A? Ak áno aký doklad priloží za obdobie od 01 do 08/2012?
Tweety
21.02.13,13:23
Dobrý deň, chcela by som sa opýtať, moja známa bola od 01/2012 do 08/2012 dobrovoľne nezamestnaná - bola odcestovaná v zahraničí. Od 09/2012 sa v zahraničí zamestnala a dosiahla príjem viac ako 1822,37 €. Je potrebné aby podávala daňové priznanie A? Ak áno aký doklad priloží za obdobie od 01 do 08/2012?
Áno, má povinnosť podať DP. A k tej prílohe do 8/12. Netreba žiadnu.