jokoas
21.01.10,09:43
Dobry den.

potrebujem poradiť
moj scenar:

manželka pracovala od 12/2007 - 10/2008 (teda cca 300 dni +- zaňu zamestnavateľ platil nemocenské)
od 11/2008 - sa venovala naplno škole až do pôrodu - 07/2009.

V zmysle § 48 ods. 1 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

otazka:
má narok na materskú alebo len na rodičovský príspevok? pytam sa preto, lebo socialka nás o tomto odseku neinformovala, a ja teraz neviem kde je pravda...
Andyke
21.01.10,09:21
Ukončila prac.pomer k 31.10.008 ? Ak áno, tak ohranná lehota poistenkyne, ktorej nemocenské poistenie zaniklo v období tehotenstva, je šesť mesiacov. Počítaj od 11/2008, takže v ochrannej lehote už nebola, nie je nárok na materské.
Ona síce splnila podmienku 270 dní nemoc. poistenia z prac.pomeru, ale keď nastupovala na materskú, už nebola nemocensky poistená a nebola ani v ochrannej lehote.
jokoas
21.01.10,09:23
my sme do SP ani nesli, pretoze jej na urade prace soc.veci a rodiny povedali ze narok mat nebude ked nepracovala poslednych 9mec...nikto nespomenul ze sa to rata aj za posledne 2 roky, takze sme ani nic nedokladovali / nežiadali.

ideme pozhaňať potvrdenie od zamestnavateľa o nemocenskych davkach a uvidime čo bude ďalej.
Xanti
21.01.10,09:24
Dobry den.

potrebujem poradiť
moj scenar:

manželka pracovala od 12/2007 - 10/2008 (teda cca 300 dni +- zaňu zamestnavateľ platil nemocenské)
od 11/2008 - sa venovala naplno škole až do pôrodu - 07/2009.

V zmysle § 48 ods. 1 zákona poistenkyňa, ktorá je tehotná, alebo ktorá sa stará o narodené dieťa, má nárok na materské, ak v posledných dvoch rokoch pred pôrodom bola nemocensky poistená najmenej 270 dní.

otazka:
má narok na materskú alebo len na rodičovský príspevok? pytam sa preto, lebo socialka nás o tomto odseku neinformovala, a ja teraz neviem kde je pravda...
V období od 11/08 od kedy sa naplno venovala škole do času pôrodu 07/09 uplynulo viac ako 1/2 rok počas ktorého bola v ochrannej dobe. Nakoľko jej stačilo tesne pred pôrodom uzavrieť DNP na minimum tak materskú by mala.

Kedže to neurobila tak nárok na materskú jej nevznikol, nakoľko nebola v ochrannej dobe aj ked mala dostatočný počet dní poistenia.

Bohužial SP mala pravdu, tvoja mng. môže poberať RP v normálnej výške 164,22 eura. Nemá nárok na zvýšený RP.
jokoas
21.01.10,09:36
tak potom sa to celé vysvetľuje...diky za odpoveď
Xanti
21.01.10,09:40
tak potom sa to celé vysvetľuje...diky za odpoveď
Viem, že ťa nepotešila. :confused:
Martinella
21.01.10,09:41
Ja by som Vás chcela poprosiť o nasledovnú radu:
Kamarátke som poradila, ako si má zvýšiť materské počas MD na ktorú sa chystala.
Všetky podmienky mala splnené (270 dní trvania zamestnania, zamestnaná bola aj ku dňu nástupu na MD, 270 dní DNP) len problém bol, že jej chýbali 2 týždne aby splnila 26 týždňov nepretržitého DNP). Poradila som jej, nech skúsi požiadať lekára, aby jej termín nástupu na MD posunul o tieto 2 týždne a v práci chcela čerpať dovolenku. Lenže keď doručila žiadosť o materské do SP s termínom asi 4 týždne pred pôrodom, pracovníčka SP jej tento prečiarkla a prepísala na termín klas.6 týždňov pred pôrodom.
Môže nárok na materské byť aj neskorší ako 6 týždňov pred pôrodom, alebo musí byť tých 6 týždňov dodržaných?
Andyke
21.01.10,10:55
§ 167 Zák.práce

(1) Žena nastupuje materskú dovolenku spravidla od začiatku šiesteho týždňa pred očakávaným dňom pôrodu, najskôr však od začiatku ôsmeho týždňa pred týmto dňom.

(2) Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov, pretože pôrod nastal skôr, ako určil lekár, patrí jej materská dovolenka odo dňa nástupu až do uplynutia času ustanoveného v § 166 ods. 1. Ak žena vyčerpá z materskej dovolenky pred pôrodom menej ako šesť týždňov z iného dôvodu, poskytne sa jej materská dovolenka odo dňa pôrodu len do uplynutia 22 týždňov alebo 31 týždňov, ak ide o ženu, ktorá porodila zároveň dve deti alebo viac detí, alebo ak ide o osamelú ženu.
---
Takže podľa mňa v SP za to jej škrtla ten dátum, aby mohla poberať materskú 28 týždňov.
Ale ja nevidím dôvod, aby ona oznámila, že nástup na materské je ten dátum neskorší , lebo ona sa dobrovoľne rozhodla,že ešte bude pracovať tie 2 týždne.
jelka25
24.01.10,09:14
Dobrý deň,
od 04.01.2008 som ako doktorandka platila vsetky odvody ako DNP z minimalnej mzdy. Doktorandske studium som ukoncila 30.09.2009 a od 01.10.2010 som evidovana ako zamestnanec.

Vznikli mi 2 druhy poistenia- DNP (z minimalnej mzdy hradeny viac ako 2 roky) +zamestnavatel (hradeny 115 dni, tu mam vyssi vymeriavaci zaklad).

Od 25.01.2010 som na materskej. Pracovnicka soc. poistovne mi poskytla informacie:
1. nemam narok na materske
2. mam si podat odlhlasku z DNP (co som bohuzial už urobila ku dnu 24.01.2010), ma zmysel sa prihlasovať s datumom 25.01.2010 kvoli RD, alebo nie?
3. neviem, ci stacilo podat ziadost o materske iba zamestnavatelovi, nakolko mam od pracovnicky SP protichodne informacie o dvoch - citujem "kladenkach", nie ziadostiach, a v uplnom zavere mi povedala, ze mam podat odhlasku a uz nic nerobit. Mam teda podať žiadosť o materske aj z DNP?

Vobec mi nie je jasne, z coho sa mi ma materska pocitat. Ci iba z DNP alebo sa berie do uvahy uhrn prijmov (nakoľko sa mi tam kryju obdobia).?

Po komunikácii s pracovnickou som uplne zufala a zvazujem podať sťažnosť.

Prosim poradte mi. Ďakujem.
Xanti
24.01.10,09:18
Dobrý deň,
od 04.01.2008 som ako doktorandka platila vsetky odvody ako DNP z minimalnej mzdy. Doktorandske studium som ukoncila 30.09.2009 a od 01.10.2010 som evidovana ako zamestnanec.

Vznikli mi 2 druhy poistenia- DNP (z minimalnej mzdy hradeny viac ako 2 roky) +zamestnavatel (hradeny 115 dni, tu mam vyssi vymeriavaci zaklad).

Od 25.01.2010 som na materskej. Pracovnicka soc. poistovne mi poskytla informacie:
1. nemam narok na materske lož, mala si nárok na materské z DNP ( z minima )
2. mam si podat odlhlasku z DNP to ti poradila dobre, ukončené poistenie sa priráta k tým 115 dnom zo zamestnania, takže materskú by si mala mať z výšky platu (co som bohuzial už urobila ku dnu 24.01.2010), ma zmysel sa prihlasovať s datumom 25.01.2010 kvoli RD, alebo nie? to celkom nechápem, prečo sa chceš opäť prihlasovať.
3. neviem, ci stacilo podat ziadost o materske iba zamestnavatelovi, nakolko mam od pracovnicky SP protichodne informacie o dvoch - citujem "kladenkach", nie ziadostiach, a v uplnom zavere mi povedala, ze mam podat odhlasku a uz nic nerobit. Mam teda podať žiadosť o materske aj z DNP? No ked si zrušila DNP a bolo nizke nedávaj žiadosť o materskú z DNP ale len zo zamestnania. To zrušené DNP sa priráta k zamestnaniu, tým pádom budeš mať splnenú podmienku 270 dní poistenia a dostaneš materskú zo zamestnania.
V tvojom prípade nie je možné dostať materskú aj zo zamestnania aj z DNP.

Vobec mi nie je jasne, z coho sa mi ma materska pocitat. Z VZ z práce. Ci iba z DNP alebo sa berie do uvahy uhrn prijmov (nakoľko sa mi tam kryju obdobia).?

Po komunikácii s pracovnickou som uplne zufala a zvazujem podať sťažnosť.

Prosim poradte mi. Ďakujem.vt exte ,
Katy a R
24.01.10,10:09
pre jelka:
Ak si dala žiadosť o materské zamestnávateľovi a DNP si zrušila tak ako píšeš, tak už nič nerob ... materská bude z VZ zo zamestnania;)
(ten začiatok PP je predpokladám minulý rok?)
jelka25
25.01.10,15:16
Ďakujem za radu.

Bola som dnes na socialnej poisťovni znova riešiť matersku a tentokrat mi pracovníčka poradila podať aj žiadosť z DNP, že sa bude materská počítať aj z DNP aj zo zamestnania. Urobila som dobre?

Prosím, bolo by možné vysvetliť pojem úhrn príjmov? Nie som si istá, či tomutu termínu správne rozumiem.
Príjmy sa spočítavajú delené 270 dní = denný vymeriavací základ alebo 1.príjem/počet dní+2.príjem/počet dní = denný vymeriavací základ?

Ďakujem.
jelka25
25.01.10,15:18
Áno, PP je za minulý rok
Xanti
25.01.10,15:22
Ďakujem za radu.

Bola som dnes na socialnej poisťovni znova riešiť matersku a tentokrat mi pracovníčka poradila podať aj žiadosť z DNP, že sa bude materská počítať aj z DNP aj zo zamestnania. Urobila som dobre? Nemyslím, ak si mala neprerušené a v kuse poistenie v DNP. Len aby Ti nevyrátali materskú z DNP a nie z VZ zo zamestnania.

Prosím, bolo by možné vysvetliť pojem úhrn príjmov? Nie som si istá, či tomutu termínu správne rozumiem.
Príjmy sa spočítavajú delené 270 dní = denný vymeriavací základ alebo 1.príjem/počet dní+2.príjem/počet dní = denný vymeriavací základ?

Ďakujem.text
jelka25
25.01.10,17:15
Ďakujem, radšej vám budem dôverovať.;) Ste ozaj skvelí.:)
Xanti
25.01.10,17:17
Ďakujem, radšej vám budem dôverovať.;) Ste ozaj skvelí.:)
DNP si mala naozaj v kuse? Nemala si ukončené a novo začaté? Niekedy v polovici?
Katy a R
25.01.10,17:19
no veru .. :confused::confused:
nárok z obidvoch poistení určite nemáš
.. len dúfam, že to nebude z DNP....