wikino
21.01.10,11:17
Ahojte,
chcel by som si ujasniť 1 vec:
Pod pojmom základ dane FO (zamestnanec = prijmy iba zo zavislej cinnosti) na ucely vypracovanie DzP za rok 2009 rozumieme: sumu prijmov znizenu o povinne odvody a poistne (13,4%)? alebo iba sumu prijmov za rok? Ide mi o to, aby som vedel, ktoru sumu mam porovnat zo sumou 17.892 € (100x nasobok zivotneho minima platneho k 01.01.2009) pre ucely zistenia, ci mam narok na odpocitanie nezdanitelnej casti na danovnika v plnej vyske, alebo si budem nezdanitelne minimum kratit...Podla mna je spravna prva moznost, a teda porovnava sa suma prijmy minus odvody a poistne...
Dakujem za pomoc & pekny den
IvoM
21.01.10,10:22
Áno, máš pravdu je to príjem znížený o odvody.
Krakonoš
21.01.10,10:31
Základ dane zamestnanca je definovaný v paragrafe 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov. Zhruba: základ dane je príjem zo zamestnania znížený o poistné.

Pre rok 2009 sa odpočitateľná položka určí podľa paragrafu 52g ods. 1 zákona 60-2009. Je to 86- násobok životného minima.

(1) Na zníženie základu dane o nezdaniteľné časti základu dane sa na zdaňovacie obdobia rokov 2009 a 2010 nepoužije § 11 ods. 2 a 3 a základ dane sa na tieto zdaňovacie obdobia zníži takto:
a) ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý
1. sa rovná alebo je nižší ako 86-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 22,5-násobku sumy platného životného minima,
je vyšší ako 86-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule
wikino
21.01.10,13:29
to: Krakonoš

Ja som nasiel ine cisla:
"Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

Ak je základ dane: je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

Praktická rada: Za platné životné minimum sa považuje životné minimum platné k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. K úprave sumy životného minima dochádza pravidelne k 1. júlu bežného kalendárneho roka a upravená suma životného minima sa začne používať na účely určenia nezdaniteľnej časti základu dane vždy od 1. januára nasledujúceho roka a platí až do konca tohto roka."
Aljok
21.01.10,13:46
to: Krakonoš

Ja som nasiel ine cisla:
"Ak daňovník v príslušnom zdaňovacom období dosiahne základ dane, ktorý sa rovná alebo je nižší ako 100-násobok sumy platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca 19,2-násobku sumy platného životného minima,

Ak je základ dane: je vyšší ako 100-násobok platného životného minima, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka je suma zodpovedajúca rozdielu 44,2-násobku platného životného minima a jednej štvrtiny základu dane; ak táto suma je nižšia ako nula, nezdaniteľná časť základu dane ročne na daňovníka sa rovná nule.

Praktická rada: Za platné životné minimum sa považuje životné minimum platné k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia. K úprave sumy životného minima dochádza pravidelne k 1. júlu bežného kalendárneho roka a upravená suma životného minima sa začne používať na účely určenia nezdaniteľnej časti základu dane vždy od 1. januára nasledujúceho roka a platí až do konca tohto roka."

Prečo nehľadáš tam kde máš? T.j. v platnom ZoDP.

Pozri konkrétne § 52g ods. 1 a § 52h ods. 13

http://www.porada.sk/t6023-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-01-2010-a.html#52h