AlenockaS
21.01.10,10:59
Môže sa pooraná zem hnojiť hnojom aj na jar pred sadením, či len na jeseň ?
Lenka*1
21.01.10,10:02
myslim, ze moze... v detstve som byvala vedla druzstva a myslim, ze oni hnojili cosi aj na jar a zaoravali...
wabi
21.01.10,12:54
Hnojiť sa dá v podstate kedykoľvek, len teda je dôležité aby hnojivo nebolo úplne čerstvé. Čím uležanejšie tým lepšie.:)
pavol54
21.01.10,13:47
Hnoj nie, je to na dlhú debatu, kompost áno, viac osohu spravíš keď ho necháš skompostovať do dalšej jesene, sú aj výnimky, pod melóny, uhorky, plus veľmi veľa vody v sezóne, tam to však plní aj inú funkciu.
220870
21.01.10,13:57
Maštalným hnojom lepšie na jeseň.Na jar umelým hnojivom.
kukučka
21.01.10,14:22
a čo tam budeš sadiť? Ak zemiaky áno, ale dosť plodín, napr. hrach nemá rado čerstvé hnojenie
Silvernola
21.01.10,14:53
a čo tam budeš sadiť? Ak zemiaky áno, ale dosť plodín, napr. hrach nemá rado čerstvé hnojenie
PO hnoji budeš mať mrkvu ako ruku. Ale nie tak veľkú, ale s prstami:D:D:D:D:D
pavol54
21.01.10,15:49
a čo tam budeš sadiť? Ak zemiaky áno, ale dosť plodín, napr. hrach nemá rado čerstvé hnojenie

hrach sa ako dusíkotvorná plodina používa pred inými náročnými na dusík, hrach potrebuje draslík nič iné a potom len zbierať.
AlenockaS
22.01.10,05:24
Sadiť budem všeličo, ešte sa len učím...:-) No tak to asi zvážim, či hnojiť teraz či nie....ale tiež myslím,že lepšie je na jeseň, alebo
možno ešte teraz keby sa stihlo....
wabi
22.01.10,05:39
Ak je hnoj čerstvý, tak do treba nechať uležať najlepšie v jame, alebo prekryté zeminou či aspoň fóliou, najmä ak je slamnatý treba pridať močovibu aby mikróby mali čo papať a neochudobňovali hnoj o dusíkaté látky, ak však nie je čerstvý alebo nie je slamnatý a dobre ho zapracujete, tak splní svoj účel a vo všeobecnosti je lepšie hnojiť ako nehnojiť. Radšej teraz ako nikdy.
Ideálne urobte kompromis a časť záhrady pohnojte a časť necháte uležať a podľa toho tiež urobíte výsevný plán.:)
BXLmiami
22.01.10,07:46
Nikede som ale čítala,že aj prehnojená pôda je problém.Ako to vlastne je?Co sa stane,ak pôdu okolo ovocných stromkov prehnojím?
wabi
22.01.10,11:02
Je to hodne teoretická otázka. Skôr opačný extrém je v praxi problém než prehnojenie.:D
V prípade maštalného hnoja je obava z prehnojenia iste zbytočná, pretože koncentrácia nie je pre rastliny tak ľahko nebezpečná, najmä ak je hnoj uležaný.
Ale čo sa týka stromov, ktoré sú už zakorenené, teda nie čerstvo vysadené, tak organickými neumelými hnojivami si prehnojenosť neviem ani predstaviť.
Predstavme si viac ako 2 roky vysadený strom. Ak by sme hneď pod neho navŕšili hoci aj polmetrovú vrstvu hnoja, tak mu nijako neublížime, práve naopak. K hlbším koreňom sa dostane len časť živín a strom bude naďalej veľmi dobre prosperovať.
Rovnako granulovanými postupne sa rozpúšťajúcimi hnojivami sa vám tak ľahko prehnojiť nepodarí, ak máte aspoň trocha schopnosť prečítať si priložený návod a spočítať si koľko hnojiva zapracovať, tak problém nenastane dokonca, keby ste sa pomýlili o jedno desatinné miesto a dodali 10x viac hnojiva, než je predpis.
Jedine umelými hnojivami s okamžitým účinkom sa vám reálne môže podariť prehnojiť pôdu do tej miery, že by to trvalkám vadilo, aj tu však po niekoľkých výraznejších dažďoch by sa hnojivo dostatočne spláchlo, čo by bol potom skôr problém pre spodné vody, ak však sa vaša záhradka ráta iba na áre a nie hektáre, tak aj tu veľa škody dlhodobo nenarobíte.
Hnojivá vo všeobecnosti sú oveľa menej toxické a škodlivé než postreky proti škodcom.
Nebojte sa hnojiť organickými hnojivami a hnojivami s dlhodobým účinkom, rastlinám tým pomôžete, úrodu zvýšite a u záhradkárov sa naozaj nestáva, že by dlhodobo prehnojili.
aviator
22.01.10,18:19
Nikede som ale čítala,že aj prehnojená pôda je problém.Ako to vlastne je?Co sa stane,ak pôdu okolo ovocných stromkov prehnojím?

Následky sú rôzne, podľa toho, akým prvkom prehnojíš. Napríklad dusík môže spôsobiť problémy s kvitnutím a kvalitou plodou, rýchlejší rast, riedke pletivá a následné problémy s prezimovaním. Niečo o tom vyhodí aj google.
Zažil som pôdu v okrasnej záhrade prehnojenú všetkým, ale najviac draslíkom a fosforom /trojnásobok hornej hranice optimálnej dávky, robili sme rozbor/ trávnik mal svietivú žltozelenú farbu, bol riedky a rástlo v ňom veľa prasličky. Dreviny /spomínam si na Budleiu/ rástli rýchlo a lámal ich vietor. Boli tam aj staršie ovocné stromy, ale boli v zlom stave a príznaky prehnojenia na nich neboli vidieť.
dj22
13.10.14,17:28
Dal som pod dvojrocne ovocne stromceky 1kg kravskeho hnoja granulovaneho v kruhu o priemere 60cm a prikryl.som to 5cm hliny, nespali mi to korene stromov ?
koňo
13.10.14,18:36
Poprosím Vás o informáciu ohľadom ukladania pokosenej trávy okolo kmeňa ovocného stromu. Vraj je to účinná forma hnojenia. Počul som o tom od kamaráta, ale detaily mi nevedel povedať. Ide mi o to, koľko pokosenej trávy sa môže dať, do akej šírky okolo kmeňa, do akej výšky a či tam nie sú ďalšie podmienky, ktoré treba splniť. Ďakujem!!