pieere
21.01.10,11:42
Dobry den. Prosim Vas viete pomoct ako zdanuje dochodca prenajom nebyt. priestorov ( dielna) ? Nieco som postrehol vcera v TN ze limit je ak zoberie za rok cca: 890 eur musí platit dan 19 %. Ale nie je mi jasné ci len z toho o co prekroci limit, alebo zo vsetkeho. Dakujem.
Anja111
21.01.10,11:00
Dobry den. Prosim Vas viete pomoct ako zdanuje dochodca prenajom nebyt. priestorov ( dielna) ? Nieco som postrehol vcera v TN ze limit je ak zoberie za rok cca: 890 eur musí platit dan 19 %. Ale nie je mi jasné ci len z toho o co prekroci limit, alebo zo vsetkeho. Dakujem.
Príjmy z prenájmu a iných príležitostných činností sú v roku 2009, do sumy 894,60 €, (úhrn týchto príjmov), oslobodené od dane z príjmov, takže sa zdaňuje len príjem prevyšujúci túto sumu...
Zoltán Kovács
21.01.10,11:09
A nedá sa aplikovať možnosť §46 ZoDP? Ak celoročný zdaniteľný príjem nepresiahne 50% nezd.čiastky, tak daň sa nevyrubuje.
pieere
21.01.10,11:15
Dakujem za radu. A plati to aj pre tento rok?
IvoM
21.01.10,11:26
§ 9
Príjmy oslobodené od dane


(1) Od dane je oslobodený príjem

h) podľa § 6 ods. 3 a § 8 ods. 1 písm. a), ak nejde o príjmy, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, ak úhrn týchto príjmov nepresiahne v zdaňovacom období päťnásobok sumy životného minima39a) platného k 1. januáru príslušného zdaňovacieho obdobia (ďalej len "platné životné minimum ); ak takto vymedzené príjmy presiahnu päťnásobok sumy platného životného minima, do základu dane sa zahrnú len príjmy nad takto ustanovenú sumu; výdavky k príjmom zahrnovaným do základu dane sa zistia rovnakým pomerom, ako je pomer príjmov zahrnovaných do základu dane k celkovým príjmom,

Treba si dať pozor, ak príjmy presiahnu uvedenú sumu /894,60 EUR/, a počítate potom paušálne výdavky 40%, tieto treba počítať len zo sumy presahujúcej 894,60 EUR.
Anja111
21.01.10,11:27
Dakujem za radu. A plati to aj pre tento rok?
Pre rok 2010 sa mení suma oslobodených príjmov na 925,95 €...
dvojča
07.02.10,19:47
ahojte, rada by som sa pripojila. Starobný dôchodca môže zarobiť polovicu nezd. čiastky bez ohľadu na výšku jeho dôchodku, napr. na dohodu o prac.činnosti s tým, že zrazené preddavky si môže pýtať späť v daňovom priznaní. Je to pravda? ktorý paragraf o tom píše a ako potom správne vyplním daňové priznanie, keď star.dôchodcovi nemôžem uplatniť odp.položku ? veľká vďaka za odpoveď
mysimis
07.02.10,20:00
ahojte, rada by som sa pripojila. Starobný dôchodca môže zarobiť polovicu nezd. čiastky bez ohľadu na výšku jeho dôchodku, napr. na dohodu o prac.činnosti s tým, že zrazené preddavky si môže pýtať späť v daňovom priznaní. Je to pravda? ktorý paragraf o tom píše a ako potom správne vyplním daňové priznanie, keď star.dôchodcovi nemôžem uplatniť odp.položku ? veľká vďaka za odpoveď

§ 46
Minimálna výška dane
Na začiatok (http://www.porada.sk/t126521-zakon-o-dani-z-prijmov-od-01-09-2009-do-31-12-2009-a.html#hore)

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
dvojča
07.02.10,20:13
ahoj, čiže ak dôchodcovi bola zo mzdy na dohodu zrazená zrážková daň vo výške napr. 382 eur (hrubá mzda bola cca 2012 eur), môžem ju v daňovom priznaní pýtať späť? a v daňovom priznaní napíšem vypočítanú daň 0 a zrážkovú pýtam ako preplatok?
mysimis
07.02.10,20:15
ahoj, čiže ak dôchodcovi bola zo mzdy na dohodu zrazená zrážková daň vo výške napr. 382 eur (hrubá mzda bola cca 2012 eur), môžem ju v daňovom priznaní pýtať späť? a v daňovom priznaní napíšem vypočítanú daň 0 a zrážkovú pýtam ako preplatok?

Áno, môžeš si ju pýtať späť - na r. 45 uvedieš daňovú povinnosť a na r. 54 bude 0 a preplatok bude 382,- €.
VieraPopluharova
23.03.10,13:23
Pridavam otazku i ja:
musi dochodca zdanovat prijem za prenajomak nepresiahol 2012,85€, alebo plati, ze ano a odpocita si len nezdanitelnu ciastku z prenajmu 894,60€ a pouzije pausal 40 %?
Dakujem.