britta
21.01.10,11:44
Zdravim poradaci, po dlhej dobe som opat tu - nevieme si s celou rodinou rady: moja 94-rocna babicka zije v CR. Obe jej dcery sa vydali pred rokmi do SR, kde ziju dodnes, aj ich potomstvo.
Chceli by sme babicku umiestnit do domova dochodcov /alebo podobneho ustavu s celodennou starostlivostou/ v SR. Viem, ze s volnymi miestami je problem, to nie je nic nove. Avsak necakala som, ze problemom je aj dopatrat sa ku korektnym informaciam o tom, ako postupovat na uradoch, keby sme babicku chceli prestahovat do SR.
v jednom domove dochodcov nam povedali, ze babicka musi mat vybavene slovenske obcianstvo, ze len tak sa da prihlasit na slov. poistovne , az potom si moze zaziadat o miesto v DD. Na zdrav. poistovni nam zasa povedali, ze najprv musime mat potvrdenie od konkretneho DD, ze babicku tam umiestnia a odkedy. S tym treba ist na cudzinecku policiu vybavit doklad cudzieho st. prislusnika zijuceho v nasom state, kde uz uvedu adresu DD. Potom v CR odhlasit z poistovni a zaziadat cesku SP o zasielanie dochodku na slovensko. Prosim vas, mate nejaku osobnu skusenost s podobnym pripadom, lebo uz tusim, ze to bude ako v rozpravke o kohutikvi a sliepocke ... Poznate to - pustite sa v dobrej voli do vybavovania niecoho a na kazdom urade sa dozviete, ze to, co vam povedali na predoslom neplati ...
viktorviktor
21.01.10,12:51
problém vidím v trvalom pobyte, prihláste ju niekto u seba, vybavte čo treba a môže odísť do domova.
také isté trable sú aj opačne, suseda dôchodkyňa sa presťahovala do Čiech a tiež to trvalo a tie vybavovačky, ale všetko v lehote, mnoho trpezlivosti