peres
21.01.10,12:34
Na fóre som sa dočítal, že krbová vložka môže byť obmurovaná aj pálenou tehlou, kolega mal vložku obmurovanú bielou vapenocementovou tehlou(údajne to vyčítal na českom fore,že táto tehla dobre akumuluje teplo,len o niečo horšie ako šamotka),lepil to vapenocementovou maltou,na otvor na krbovú vložku použil preklad a práve tam mu vznikla prasklina po celom obvode,prečo??mal to lepiť lepidlom na šamotky?
220870
21.01.10,11:48
Aký preklad?Nieje preklad ako preklad.Biela tehla na krb je to najhoršie riešenie.
kyblik
21.01.10,11:48
Nie. Mal to lepiť Flexi lepidlom určeným na krby.
peres
21.01.10,12:00
prečo je biela tehla nevhodná?
arizona
21.01.10,12:43
Na obstavby krbov je potrebné používať materiály, ktoré sú k tomu špeciálne určené, lebo tam vznikajú vysoké teploty a krb sa nestavia na jeden-dva roky...
Takto to vyzerá, ak chce niekto ušetriť a používa rôzne lacnejšie "náhrady".
Asi už je neskoro radiť...Ak aj opraví prasklinu, bude to iba nakrátko...:rolleyes:
vemak
21.01.10,14:46
ja sa zďaleka nevyznám, len bolo spomenuté že biele tehly sú nevhodné, mne vložku na chate krbár práve nimi obmuroval, to bolo pred 12 rokmi, zatiaľ žiadna prasklina. Ale už sa mi to nepáči z hľadiska dizajnu.
220870
21.01.10,16:52
Biele tehly sa špinia.Sú veľmi nasiakavé nie len na vodu ale aj všetku špinu.
kyblik
21.01.10,17:20
ja sa zďaleka nevyznám, len bolo spomenuté že biele tehly sú nevhodné, mne vložku na chate krbár práve nimi obmuroval, to bolo pred 12 rokmi, zatiaľ žiadna prasklina. Ale už sa mi to nepáči z hľadiska dizajnu.

Ver či nie ale ani ja sa nevyznám hlavne v tom, prečo kedysi škridle boli oveľa kvalitnejšie ako sú dnes, prečo bola kvalitnejšia tehla, keramika, spotrebiče...
220870
21.01.10,18:33
Ver či nie ale ani ja sa nevyznám hlavne v tom, prečo kedysi škridle boli oveľa kvalitnejšie ako sú dnes, prečo bola kvalitnejšia tehla, keramika, spotrebiče...
Tzv rýchloobrátkový tovar.Slovensko je preň doslova raj.
alltracboy
21.01.10,20:59
ake vonkajsie rozmery treba ratat na maly krb a ake na stredne velky? V projete ten krb zabera skoro polovicu izby :D
P07
27.01.10,15:14
Ak to statika domu dovoľuje tak najlepšie tehly sú magnezitové (sú ťažké). Majú omnoho vyššiu akumulačnú schopnosť a teplota ktorú dokážete dosiahnuť krbovou vložkou (800-950°C) je pre tento materiál absolútne smiešna.
radolukac
27.01.10,17:52
Nechcem do vas ripat ale vyriesi si aj zadnu stenu lebo teplote z krbu ti zacne rozsusat stenu. Daju sa zohnat original platne na obmurovanie krbu aj lepidlo len je to dost drahe
P07
28.01.10,07:34
Nechcem do vas ripat ale vyriesi si aj zadnu stenu lebo teplote z krbu ti zacne rozsusat stenu. Daju sa zohnat original platne na obmurovanie krbu aj lepidlo len je to dost drahe


Nie nie nie toto nieje žiadne rýpanie. Je to správna poznámka. Zadnú stenu treba istotne izolovať. To je bez debaty.

Ak originálnymi platňami máte na mysli krbové skladačky tak tie moc nemusím. Krb stráca originalitu, prispôsobenie krivým stenám je náročné, vlastnosti nedostatočné.
radolukac
01.02.10,16:01
Aj ja idem obmurovavat krbovu vlozku v rohu,skelet vystavym z tepelno izolacnych platni a celu ju oblozim imitaciou starej tehly
Tie orygos obmurovky mne nic nehovoria
radolukac
01.02.10,16:02
radolukac
01.02.10,17:12
dracul
26.06.10,20:07
vie mi niekto povedat aka je spravna vzdialenost obstavby od vlozky pre najlepsie prudenie vzduchu/mam tarnavu 15KW
niekde odporucaju 5-10 a inde 10-15 dokonca az 20cm???
220870
27.06.10,06:39
Vo všeobecnosti sa dá povedať že čím je tá vzdialenosť väčšia tým je to lepšie pre prúdenie vzduchu a celkový ohrev a výkon vložky krbu.Inak povedané ideálny stav by nastal ak by vložka nebola obostavaná vôbec.
dracul
27.06.10,07:12
praveze to asi pravda nebude pretoze cim je ta vzdialenos vacsia tak sa prudenie vzduchu spomaluje a samotna vlozka uz len potom sala teplo ale viac tepla odovzda ked okolo nej vzduch obteka a zaroven ju ochladzuje a tym sa dostane do miestnosti viac tepla a ja hladam to najlepsie riesenie
220870
27.06.10,07:23
Účinnosť krbových vložiek sa pohybuje niekde na úrovni 45%, účinnosť krbových kachiel na úrovni 75%.Je to práve preto že vložka je obmurovaná a tým na rozdiel od kachlí ,bráni dokonalému prúdeniu vzduchu.
Laco-monter
27.06.10,07:35
Tu už bola tema ohľadom vystavby krbov, či presnejšie obstavby krbovej vložky:o

tu je podrobný popis ako sa obmuruje krb.vložka /prilepil link TomasHC/

http://grenaisol.cz/cz/?stranka=moderni-krb

Veľmi dobre, hlavne pre kutilov, čo chcú ušetriť na "majstrovi" a vedeli by si to spraviť aj sami.:D
dracul
28.06.10,09:46
tie stranky poznam no nikde nieje uvedena optimalna vzdialenost vlozky od obstavby
dracul
21.07.10,18:32
kde by som na slovensku kupil toto:
http://www.profikrby.cz/20-Krbove-ventilatory/1488-Termostat-RD-1-pro-krbovy-ventilator.html?page=1
je to termostat ku krbovemu ventilatoru
marleau
21.07.10,18:46
Ver či nie ale ani ja sa nevyznám hlavne v tom, prečo kedysi škridle boli oveľa kvalitnejšie ako sú dnes, prečo bola kvalitnejšia tehla, keramika, spotrebiče...
Biznis veru,biznis...Amerika nás (m)učí.
alltracboy
02.02.11,18:08
mozem obmurovat krbovu vlozku normalnou palenou tehlou? nebude to praskat? Z dovodu akej takej akumulacie tepla.
arizona
02.02.11,18:19
mozem obmurovat krbovu vlozku normalnou palenou tehlou? nebude to praskat? Z dovodu akej takej akumulacie tepla.
NIE , zbytocna praca, budes lutovat...

- zvnutra sa ti zacne drolit,kvoli vysokej teplote z KV
-zvonka budes mat obstavbu horucu ( pri origin.platniach mas obstavbu zvonka studenu)
tzn., ze budes mat problem s povrchovym materialom,aby ti udrzalo aspon nejaku "maltu",nieto este nejaky obklad
alltracboy
02.02.11,18:36
ani naukladat dovnutra a krb spravit normalne zo superizolu? Alebo mam zohnat akumulacnu platnu?
mendo933
02.02.11,18:41
co ti nestaci tych par ton akumulacnej hmoty v stenach domu? tych par tehiel co das do obosastavby ti uzc neprinesie, musel by si spravit tazku obostavbu. Ak by si mal drevostavbu, malo by to vetsi ucinok
alltracboy
02.02.11,18:46
no prave stenu chcem odizolovat aby nepraskala. Len som chcel aby nieco este trochu kurilo ked uz krb vyhasne.
mendo933
02.02.11,19:14
no prave stenu chcem odizolovat aby nepraskala. Len som chcel aby nieco este trochu kurilo ked uz krb vyhasne.
pri obostavbe zo superizolu sa sa dosky lepia aj na zadnu stenu . mal som na mysli vsetky steny, ktore naakumuluju viac tepla, ako tych par tehiel. Skus si otom viac prestudovat ci sa ti do toho plati ist. Na ceskych forach a na krby astranet bolo toho dost
alltracboy
03.02.11,06:17
spravim to cele zo superizolu a hotovo. Budem obkladat aj stenu za krbom tym materialom, to je jasne, len by ma zaujimalo, ze ked cez tu zadnu nosnu stenu spravim prieduch do vedlajsej izby, ci aj tu dieru treba oblozit zvnutra.
TomasHC
03.02.11,06:36
spravim to cele zo superizolu a hotovo. Budem obkladat aj stenu za krbom tym materialom, to je jasne, len by ma zaujimalo, ze ked cez tu zadnu nosnu stenu spravim prieduch do vedlajsej izby, ci aj tu dieru treba oblozit zvnutra.

Mal by si aj dieru oblozit. Ja som ale takuto dieru nerobil (kvoli hluku), ale dal som na povalu krbovy ventilator...

Pozri aj s fotkami - http://www.porada.sk/1576284-post9.html
arizona
03.02.11,07:40
spravim to cele zo superizolu a hotovo. Budem obkladat aj stenu za krbom tym materialom, to je jasne, len by ma zaujimalo, ze ked cez tu zadnu nosnu stenu spravim prieduch do vedlajsej izby, ci aj tu dieru treba oblozit zvnutra.
Ak mas za krbom dalsiu izbu co chces vykurovat,myslim, ze je lepsie ju izolom neobkladat, da ti dost tepla ,nemusis robit prieduch.
Izol.platne za krb sa davaju,ak mas krb na vonkajsej stene,aby si vyrovnal rozdielne teploty a aj preto , aby ti teplo cez stenu neunikalo von.

Inak,ma napadla este jedna varianta v tvojom pripade...nerozmyslal si na odojstranne presklenym krbom?;)
arizona
03.02.11,07:47
ani naukladat dovnutra a krb spravit normalne zo superizolu? Alebo mam zohnat akumulacnu platnu?
krb.vlozka potrebuje pre spravne horenie aj prudenie vzduchu okolo seba...

Viem o jednom pripade,ked jeden "slovensky kutil" zalial krb. vlozku betonom !!!...aby mal teplejsie.
Asi sa domyslite ako to dopadlo... :rolleyes:
alltracboy
03.02.11,07:50
obojstranne urcite nie. Aj tak ma uz kupeny krb. Ja to chcem oblozit, aby mi stena nepraskla ked na nu bude smazit. V izbe mam krb a ta stena ma aj 50 stupnov ked sa kuri a je tam prasklina. Bohvie co by to narobilo s ytongom.
Generalissimus
10.10.11,12:08
Tak to by ma zaujímalo. Čo to spraví s porfixom a s komínovými tvárnicami ak sa zozadu nedá superizol alebo podobné produkty? mám mať krb v strede domu v rohu, z jednej strany nosný porfix 300 z druhej komín a priečka 10 porfix, chcel by som aby vykurovalo aj tie izby za krbom(detská izba a malý záchod). Je vhodné tam dávať ten izol alebo netreba?
andiablo
10.10.11,12:27
no budú tepelne parádne namáhané. Neboj sa na jeden krát sa im nič nestane ale po určitom čase (ten sa nedá presne určiť=množstvo stupných faktorov) najdíde ten správny čas keď jednoducho u týchto tvárnic dôjde k ich deformáciám. Pod vplyvom teplôt dôjde k poškodeniu tvárnic. Keď si to zoberieš každá tvárnica má určitú požiarnu odolnosť. Keď vezemem že by to bolo 90 min. To znamená že táto tvárnica dokáže odolávať priamemu účinku ohňa 90 minút bez poškodenia. Po tomto čase nastávajú v tvárnici nezvratné zmeny. DOchádza k jej poškodeniu. U teba nebude dochádzať k priamemu kontaktu ohňa a tvárnice ale tvárnice budú vystavené obrovskej teplote a postupom času si tieto tvárnice "nazbierajú" a rozsypú sa. A ešte ten superizol a pod. materiály sa tam dávajú aj preto aby na druhej strane steny nebola veľká teplota. Aby nechodhádzalo k presnosu tepla za stenu a k možnému zapáleniu horľavých materiálov.
jurohonda
19.12.11,14:21
dobrý deň ja by som chcel umiestniť krbovú vložku obojstranne presklenú do nosnej priečky z porfixu 300mm, má s tým niekto skúsenosť. v porfixe mi povedali, že by to mohlo byť ale musí sa dobre odizolovať vložka od tých tvárnic.
alltracboy
19.12.11,14:46
ja som to nakoniec spravil podla svojich poznatkov nasledovne :

zadna stena za vlozkou je odvetravana a izolovana superizolom (rath) inak niekto tu pisal ze superizol je krivy.. aj ten rath teda nieje rovny.. mal som dosku co bola mierne prehnuta.
na zadnu tenu prisli hlinikove platne ktore odrazaju teplo. Komin schiedel ktory je sucastou krbu som oblepil FKD 20mm + hlinik. Rohy v styku s ytongom-hlinik. Krbove telo zosrobovany rath (to lepidlo co k tomu tuma predava je uplne na prd, neda sa s tym robit, ako by som natieral na dosky mokry piesok-odpadava, nechyta.. bolo uz mierne po odporucanej spotrebe, predajca dal pokyny ako to nahodit, ale nefunguje.. podla mna je stare. Takze som to len sroboval, je to dostatocne pevne a na moj ucel postacujuce. Dalej sa spravi obmurovna komplet krbu z 5cm ytongu a nan pojde obklad a klasicka omietka lebo to uz nebude vobec tepelne namahane. Uvidim podla toho ako sa bude krb prehrievat na povrchu, potom sa definitivne rozhodnem.
iv@n
19.12.11,14:59
dal si ten superizol a naňho ideš ešte robiť obmurovku 5cm ytongom?
alltracboy
19.12.11,17:23
presne tak a ten ytong bude pekne na zaklade, takze tam mozem dat obklad a nemusim sa bat ze sa mi to rozpadne. Hlavne ten superizol vyzera byt celkom krehky material. S ytongom sa daju robit rozne kreacie. Hlavne to spevni cely krb. Aby som bol presny superizol som dal iba 3cm a na ten by obklad ani ist nemal.
iv@n
19.12.11,19:23
ja mám tiež iba 3cm superizol, nedával som obklad, iba sieťka lepidlo stierka a farba. ten ytong mi tam príde zbytočný, to ideš dávať tak ťažký obklad, alebo neveríš tej zmontovanej obostavbe?
alltracboy
19.12.11,19:42
z ytongu mozem spravit rimsu alebo cokovek ma napadne.. najprv som s ytongom nepocital, ale teraz myslim ze to bude lepsie s nim. Tiez sa mi nepaci ked zaklopem na krb a znie to ako papierova krabica. Napisem resume ked to bude hotove..
220870
20.12.11,04:58
Ak idete robiť vrchnú rímsu z ytongu tak na to rýchlo zabudnite.
220870
20.12.11,05:00
dobrý deň ja by som chcel umiestniť krbovú vložku obojstranne presklenú do nosnej priečky z porfixu 300mm, má s tým niekto skúsenosť. v porfixe mi povedali, že by to mohlo byť ale musí sa dobre odizolovať vložka od tých tvárnic.
Mám s tým skúsenosť.V porfixe vám dobre poradili.Treba ju obaliť superizolom.
alltracboy
20.12.11,07:27
Ak idete robiť vrchnú rímsu z ytongu tak na to rýchlo zabudnite. dovod?
220870
20.12.11,08:08
Praskne od tepla.
alltracboy
20.12.11,08:13
no o tom dost pochybujem. V tom mieste uz nebude viac ako 40 stupnov. Mozno si pod vrchnou rimsou predstavujeme kazdy nieco ine.
arizona
20.12.11,09:15
TomasHC
20.12.11,09:39
no o tom dost pochybujem. V tom mieste uz nebude viac ako 40 stupnov. Mozno si pod vrchnou rimsou predstavujeme kazdy nieco ine.

Kdekoľvek nad vložkou je aj z vonkajšej strany pri kúrení minimálne 60°C. Radšej si priplať a urob tie ozdoby z izolačných dosiek, minimálne sa vyhneš praskaniu kvôli rôznym koeficientom rozťažnosti.
alltracboy
20.12.11,10:39
ja neviem mili poradaci ci tu mam este vobec nieco vypisovat ohladne krbu nakolko sa zasa ukazalo ze ABSOLUTNE necitate co pisem. Zasa len vidite debila co chce setrit na superizole a obmurovat krb ytongom.
TomasHC
20.12.11,13:06
ja neviem mili poradaci ci tu mam este vobec nieco vypisovat ohladne krbu nakolko sa zasa ukazalo ze ABSOLUTNE necitate co pisem. Zasa len vidite debila co chce setrit na superizole a obmurovat krb ytongom.

Chceš ho prilepiť na izolačné dosky, nie?
alltracboy
20.12.11,13:31
v podstate tam moze byt vzduchova medzera. to ci to dam natesno sa uvidi az neskor ked bude cely krb zatvoreny.
TomasHC
20.12.11,14:15
Je pravda že obstavba z izolačných dosiek neznesie hádzanie manželky smerom na krb alebo boxovanie, ale keď s tým počítaš tak je to podľa mňa akceptovateľné. Nehovoriac o tom, že sieť+kleber to značne spevní.
alltracboy
20.12.11,14:43
hlavne niekto nechce mat na krbe iba omietku.