suklova
18.02.10,13:32
Zamestnanec u nás nastupil od 1.10.2009. Z predchádzajúceho zamestnania mi doniesol k RZD ako doklad o príjme /bol tam zamestnaný na dohodu/ nie normálne tlačivo o príjme, ale tlačivo "Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou". Čo s tým? Môžem mu takéto tlačivo uznať v rámci ročného zúčtovania?

Prosím, poradí mi niekto?
5marian5
18.02.10,13:55
ahojte, chcem sa len uistit. mame dochodcu na dohodu za rok 2009 cca 300 euro. dobre som pochopil, ze mu mozem spravit ja RZD a celu dan mu vratit, lebo mal prijem do 2012? dakujem za odpoved
čarodejka
19.02.10,06:20
Dobré ránko poraďáci,
mám tu ďalší prípad:
zamestnanec si uplatňuje na manželku NC, tá mala materské od 01.01.2009 do 14.2.2009 v sume 319,40 €, potom poberala rodičovké, ale ona zdokladovala, že spolu žili len 10 mesiacov, takže ja dám do vlast. príjmov manželky tých 319,40 a počet mesiacov pre zadnit. časť 10 ?? je to správne??
ďakujem za odpoveď
čarodejka
19.02.10,07:05
noo vidím, že všetci pozerali hokej a teraz oslavujúúúúúú, máte pravdu, dnes nebudeme pracovať :-)
5marian5
19.02.10,07:08
Dobré ránko poraďáci,
mám tu ďalší prípad:
zamestnanec si uplatňuje na manželku NC, tá mala materské od 01.01.2009 do 14.2.2009 v sume 319,40 €, potom poberala rodičovké, ale ona zdokladovala, že spolu žili len 10 mesiacov, takže ja dám do vlast. príjmov manželky tých 319,40 a počet mesiacov pre zadnit. časť 10 ?? je to správne??
ďakujem za odpoveď

ano presne tak. pocet mesiacov bude len 10
Santal11
19.02.10,07:54
ahojte,
zamestnanec mi doniesol na uplatnenie nezdanitelnej casti na manzelku..... z uradu prace, potvrdenie o poberani prenazneho prispevku za opatrovanie
Je to pre jeho manzelku prijem - ak si chce na nu uplatnit nezdanitelnu cast?

dakujem
Lanaj
19.02.10,07:56
ahojte,
zamestnanec mi doniesol na uplatnenie nezdanitelnej casti na manzelku..... z uradu prace, potvrdenie o poberani prenazneho prispevku za opatrovanie
Je to pre jeho manzelku prijem - ak si chce na nu uplatnit nezdanitelnu cast?

dakujem

Peňažný príspevok za opatrovanie sa ráta do príjmu manželky.
Timka1
19.02.10,07:58
ahojte,
zamestnanec mi doniesol na uplatnenie nezdanitelnej casti na manzelku..... z uradu prace, potvrdenie o poberani prenazneho prispevku za opatrovanie
Je to pre jeho manzelku prijem - ak si chce na nu uplatnit nezdanitelnu cast?

dakujem

zrátaš tieto príjmy z úradu práce a za opatrovanie a urobíš rozdiel z NČ, teda 4025,70 mínus príjmy manželky a rozdiel môžeš uplatniť ako nČ manželky
majernikova
19.02.10,10:23
Ahojte,
nie som si istá či to mám správne tak by som poprosila o usmernenie.
Zamestnanec ma príjem zo ZČ 3 489,85€ za 8 mesiacov a plus ta záloha 9/09
Poistné a príspevky 465,86€
Rukou dopísaná záloha v 9/2009 400,00€
Úhrn preddavkov na daň 84,00€

môj výpočet je r.32 3 889,85
r.33a 465,86
r.34 3 423,99
r.36 3 423,99
r.37 4 025,70
r.43 4 025,70
r.45a 3 423,99
r.45c 76,22
r.61 84,96
r.65 - 84,96


podľa toho /nie som si istá či správneho/ výpočtu mi vyšlo, že má nárok na vrátenie preddavku na daň a aj ZP
zadala som to správne alebo som to celé zle pochopila?
ďakujem
majernikova
19.02.10,13:37
Ahojte,
nie som si istá či to mám správne tak by som poprosila o usmernenie.
Zamestnanec ma príjem zo ZČ 3 489,85€ za 8 mesiacov a plus ta záloha 9/09
Poistné a príspevky 465,86€
Rukou dopísaná záloha v 9/2009 400,00€
Úhrn preddavkov na daň 84,00€

môj výpočet je r.32 3 889,85
r.33a 465,86
r.34 3 423,99
r.36 3 423,99
r.37 4 025,70
r.43 4 025,70
r.45a 3 423,99
r.45c 76,22
r.61 84,96
r.65 - 84,96


podľa toho /nie som si istá či správneho/ výpočtu mi vyšlo, že má nárok na vrátenie preddavku na daň a aj ZP
zadala som to správne alebo som to celé zle pochopila?
ďakujem

Viem , že mate veľa práce ,no prosím "kuknite" sa mi na ten výpočet či to je takto správne alebo mám niečo niekde upraviť. Podľa toho čo som si prečítala/nie som si istá či som to aj pochopila/ o ZP.

Prosím
majernikova
20.02.10,07:16
Viem , že mate veľa práce ,no prosím "kuknite" sa mi na ten výpočet či to je takto správne alebo mám niečo niekde upraviť. Podľa toho čo som si prečítala/nie som si istá či som to aj pochopila/ o ZP.

Prosím
posuvam
zuzana.š.
20.02.10,07:42
Pre čarodejku:
Pri uplatňovaní nezdaniteľnej časti len jeden alebo niekoľko kalendárnych mesiacov sa môže znížiť základ dane o nezdaniteľnú časť zodpovedajúcu 1/12 za každý kalendárny mesiac, na začiatku ktorého boli splnené podmienky na uplatnenie tejto nezdaniteľnej časti základu dane. Treba vidieť sobášny list, kedy mali sobáš.
keri
20.02.10,13:28
Dalsi dochodca, ktory u nas pracuje na HPP, mal prijem vyssi ako tych 2012,85 EUR. Jemu mozem urobit RZ, kde mu uplatnim ako nezdan. ciastku rozdiel medzi vyskou dochodku a nezdan. ciastkou na danovnika. Cast dani sa mu tym padom vrati. Moze byt?

Skusim este raz, otazka sa stratila medzi dalsim prispevkami. Len este upresnim, ze tento dochodca pocas roka neuplatnoval NC a pobera dochodok od roku 2008. Dakujem.
Timka1
20.02.10,14:03
Skusim este raz, otazka sa stratila medzi dalsim prispevkami. Len este upresnim, ze tento dochodca pocas roka neuplatnoval NC a pobera dochodok od roku 2008. Dakujem.

Dôchodcovi, ktorý k 1.1.2009 už poberá starobný dôchodok, nemôžeš uplatniť celú NČ iba rozdiel NČ a dôchodku. Môžeš mu urobiť RZD, tým pádom ak mal dôchodok menší ako NČ, mal by mať preplatok.
timejka200
21.02.10,16:26
môžem zamestnancom stiahnuť nedoplatky a preplatky aj v marcovej výplate? aký je najpozdejší termín?
rodina1
21.02.10,16:42
môžem zamestnancom stiahnuť nedoplatky a preplatky aj v marcovej výplate? aký je najpozdejší termín?
Zákon o dani z príjmu, § 38
ods. (6) Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom. O vrátený rozdiel z ročného zúčtovania zníži zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) odvod preddavkov na daň (dane) najneskôr do konca kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, alebo sa uplatní postup podľa § 35 ods.
Z citácie uvedeného § vyplýva, že v marcovej výplate môžeš z-com stiahnuť nedoplatky a doplatiť preplatky z ročného zúčtovania.
gven75
22.02.10,06:23
Ahojte! Zam-covi vznikol preplatok na poistnom (spätné priznanie predč. star. dôchodku), tie peniaze som mu vrátila vo výplate, no zadaním nesprávneho prvku mi urobilo odvod aj do ZP, a to vraj nemalo... upravením tejto chyby som mu mala vrátiť ešte nejaké peniaze. Šef mu ich vratil cez pokladňu. Mám aj tento príjem zarátať k jeho príjmu v RZD? Ak áno ako to mám zdokladovať? A ešte sme dostávali od zam-ľa niečo ako vianočný príspevok cez pokladňu, a platí tá istá otázka ako vetu dozadu??? Ďakujem za rýchlu odpoveď!!!
PROSIM VIETE MI POMOCT?????? PROSIIIIIIIIIIIM
Bibiana_77
22.02.10,07:30
Dobrý deň, prosím Vás, dajú sa odpočítať v ročnom zúčtovaní dane i príspevky na stavebné sporenie? Teraz mi priniesol jeden zamestnanec výpis z účtu z PSS, že mu tam povedali, že sa to dá odpočítať... Ďakujem pekne za odpoveď :)
Timka1
22.02.10,07:32
Dobrý deň, prosím Vás, dajú sa odpočítať v ročnom zúčtovaní dane i príspevky na stavebné sporenie? Teraz mi priniesol jeden zamestnanec výpis z účtu z PSS, že mu tam povedali, že sa to dá odpočítať... Ďakujem pekne za odpoveď :)

Ak si chce uplatniť daň z úrokov zo stavebného, musí si podať DP typ B, nakoľko v RZD to nemáš ani kde zapísať.

Príjmy z úrokov sú príjmy z kapitálového majetku.
Reve
23.02.10,07:46
Zdravím,
neviem, či sa nebudem opakovať, súrne potrebujem zistiť, či zamestnanec, ktorý u nás pracoval len na základe dohody /dohodár/ môže požiadať o ročné zúčtovanie dane z príjmov u zamestnavateľa, u ktorého pracoval na dohodu. Ide o študentku, ktorá ale nedoniesla potvrdenie o návšteve školy, takže to bola normálna dohoda.
Ďakujme
Renatta
Timka1
23.02.10,07:47
Zdravím,
neviem, či sa nebudem opakovať, súrne potrebujem zistiť, či zamestnanec, ktorý u nás pracoval len na základe dohody /dohodár/ môže požiadať o ročné zúčtovanie dane z príjmov u zamestnavateľa, u ktorého pracoval na dohodu. Ide o študentku, ktorá ale nedoniesla potvrdenie o návšteve školy, takže to bola normálna dohoda.
Ďakujme
Renatta

môže požiadať, ak ste boli jej posledný zamestnávateľ
L-M
23.02.10,08:33
Prosím, akú máte skúsenosť s potvrdzovaním platenia dobrovoľného poistenia na menocenské zo SP? Chcú vam dať nejaké normálne potvrdenie aj s pečiatkou, alebo ako treba postupovať v prípade dokladovania dobrovoľného poistného, ktoré si zamestnanec chce uplatniť na zníženie základu dane k RZD?
Ja osobne som si pýtala potvrdenie z DNP- dali mi saldokonto a opečiatkovali mi to- podčiarkla som si úhrady v roku 2009 a zrátala, ale čítala som, že môžu byť aj kópie z bank.výpisov, alebo šekov ako potvrdenia o zaplatení.
L-M
23.02.10,08:37
Prosím Vás, potvrdenie o RZD dávate ZC originál a zakladáte kópiu, alebo si to mám dva krát vytlačiť obe podpísať a mám dva originály :)
Timka1
23.02.10,08:40
Prosím Vás, potvrdenie o RZD dávate ZC originál a zakladáte kópiu, alebo si to mám dva krát vytlačiť obe podpísať a mám dva originály :)

Potvrdenie o príjme zamestnancovi dávam originál, podpíše ti vo Vyhlásení na poslednej strane - Údaje o vydaní potvrdení, že ho prevzal a dňa.
L-M
23.02.10,09:50
A ešte jedna otázočka ma napadla- RZD podisujete vy ako mzd.účtovníci, alebo dávate podpisovať zamestnávateľovi?
Timka1
23.02.10,09:51
A ešte jedna otázočka ma napadla- RZD podisujete vy ako mzd.účtovníci, alebo dávate podpisovať zamestnávateľovi?

tak u nás ho podpisujem ja a nie spoločník
Mia3683
23.02.10,09:59
Ahoj, prosím o ďalšiu radu. Zamestnancovi bol priznaný predčasný starobný dôchodok v mesiaci október 2009. V RZD mu do úhrnu príjmu mám prirátať výšku tohoto vyplateného starobného dôchodku? Alebo si tento dôchodok vôbec nevšímam? Alebo si má zamestnanec urobiť sám daňové priznanie? Prosím ako mám postupovať? ĎAKUJEM
Timka1
23.02.10,10:02
Ahoj, prosím o ďalšiu radu. Zamestnancovi bol priznaný predčasný starobný dôchodok v mesiaci október 2009. V RZD mu do úhrnu príjmu mám prirátať výšku tohoto vyplateného starobného dôchodku? Alebo si tento dôchodok vôbec nevšímam? Alebo si má zamestnanec urobiť sám daňové priznanie? Prosím ako mám postupovať? ĎAKUJEM

starobný dôchodok nie je zdaniteľný príjem, čiže si ho nevšímaš .... ak mu nebol priznaný spätne napr. od 1.1. 2009, ak až od októbra, má nárok na celú nČ, môžeš mu urobiť RZD
5marian5
23.02.10,10:03
ahojte, mam jednu otazocku. zamestnanec si uplatnuje NČ na manzelku a aj donovy bonus na dve deti za cely rok, nakolko si ho mesacne neuplatnoval. vratim mu celu dan za to ze si uplatnuje NČ na manzelku + danovy bobus za 2 deti??
alebo najskor od dane odpocitam danovy bonus a potom co ostane tak NČ na manzelku?

pytam sa lebo to vide s niekolko 100 eurovym rozdielom.
Timka1
23.02.10,10:05
ahojte, mam jednu otazocku. zamestnanec si uplatnuje NČ na manzelku a aj donovy bonus na dve deti za cely rok, nakolko si ho mesacne neuplatnoval. vratim mu celu dan za to ze si uplatnuje NČ na manzelku + danovy bobus za 2 deti??
alebo najskor od dane odpocitam danovy bonus a potom co ostane tak NČ na manzelku?

pytam sa lebo to vide s niekolko 100 eurovym rozdielom.



nakoľko si neuplatňoval počas roka nČ, vyjde mu vysoký preplatok dane, má naň nárok aj na daňový bonus
o NČ na manželku ponižuješ ZD
katka50
23.02.10,10:14
ahojte, mam jednu otazocku. zamestnanec si uplatnuje NČ na manzelku a aj donovy bonus na dve deti za cely rok, nakolko si ho mesacne neuplatnoval. vratim mu celu dan za to ze si uplatnuje NČ na manzelku + danovy bobus za 2 deti??
alebo najskor od dane odpocitam danovy bonus a potom co ostane tak NČ na manzelku?

pytam sa lebo to vide s niekolko 100 eurovym rozdielom.

Základ dane-NČ naňho - NČ na manželku, ak výsledok je 0 a menej vrátiš mu zrazený preddavok. Daňový bonus posudzuješ zvlášť. Ak má zd.príjem za r. 2009 min. 1773,00 € má nárok na DB na jedno dieťa vo výske 235,92€, čiže na 2 deti 235,92 x 2.
anenka.s
23.02.10,10:15
Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
5marian5
23.02.10,10:43
Základ dane-NČ naňho - NČ na manželku, ak výsledok je 0 a menej vrátiš mu zrazený preddavok. Daňový bonus posudzuješ zvlášť. Ak má zd.príjem za r. 2009 min. 1773,00 € má nárok na DB na jedno dieťa vo výske 235,92€, čiže na 2 deti 235,92 x 2.


takze ak to dobre chapem, zamestnancovi sa oplati neuplatnovat danovy bonus na dve deti pocas roka. lebo ak by si ho uplatnoval, tak by sa mu vratilo o cca čéé euro menej. takze mu aj mozem poradit, aby si to este tento rok neuplatnoval. spravne si to myslim?
Llívia
23.02.10,11:04
Aké potvrdenie vydávajú DDS-ky k doplnkovému dôchodkovému sporeniu? Doteraz som mala len zamestnancov, ktorí mali životné poistenie. K tomu poisťovne poslali list, kde bolo napísané, že v r. XXXX boli zaplatené finančné prostriedky vo výške XXXX. Od jedného zamestnanca som dostala podrobný výpis z osobného dôchodkového účtu, kde sú nejaké pripísané sumy každý mesiac, ale neviem, či to k RZD stačí, alebo či DDS-ka pošle taký papier ako posielajú poisťovne k životnému poisteniu.


Ano posielajú rovnaký papier, ale zamestnanec si ho musí vyžiadať, niektoré ho same neposielaju (napr. ING)

Je za preukázateľne zaplatený príspevok na doplnkové dôchodkové sporenie podľa § 11 ods. 4 písm. a) považované potvrdenie o zdaniteľných príjmoch, kde je tento príspevok uvedený na r. 9, alebo zamestnanec musí zaplatenie príspevku preukázať potvrdením od DSS-ky?
Veronika31
23.02.10,11:11
potrebujem poradit ohladne nezdanitelnej casti na danovnika.. v priebehu roka 2009 bol zamestnanec vedeny dva mesiace na urade prace.. uplatnim mu celych 4025,70 €?
Timka1
23.02.10,11:13
potrebujem poradit ohladne nezdanitelnej casti na danovnika.. v priebehu roka 2009 bol zamestnanec vedeny dva mesiace na urade prace.. uplatnim mu celych 4025,70 €?

áno, celú ročnú NČ 4025,70
suklova
23.02.10,12:06
Prosím, poradí mi niekto?
Zamestnanec u nás nastupil od 1.10.2009. Z predchádzajúceho zamestnania mi doniesol k RZD ako doklad o príjme /bol tam zamestnaný na dohodu/ nie normálne tlačivo o príjme, ale tlačivo "Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou". Čo s tým? Môžem mu takéto tlačivo uznať v rámci ročného zúčtovania?

Zamestnancovi povedali u bývalého zamestnávateľa, že mu iné tlačivo nedajú a basta. Prosím, môžem uznať takéto tlačivo v rámci RZD? Ide o uplatnenie zráž.dane. Vopred ďakujem. :) Pekný deň.
anenka.s
23.02.10,12:08
Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
poradí mi niekto?
Reve
23.02.10,12:27
môže požiadať, ak ste boli jej posledný zamestnávateľ
Ďakujem
nebola som si 100% istá
renata
Ančika
23.02.10,13:11
Ahoj prosím o radu. Zamestnávali sme v minulom roku starobnú dôchodkyňu. Podala si u nás žiadosť o vykonanie RZD a doložila sobášny list rozhodnutie o invalidnom dôchodku manžela od 01.01.2009 v sume 193,10 € splatnom 24. v mesiaci a úmrtný list manžela z 08.07.2009. Môžem jej uplatniť nezdaniteľnú čiastku na manžela vo výške rozdielu 4025,70 a 6x193,10? To by bolo uplatnenie nezd.časti vo výške 2867,10 € a vrátili by sme jej preplatok vo výške cca 540 €. Alebo treba manželov dôchodok dosiahnutý do dňa úmrtia považovať za celoročný príjem a zohladniť z neho len 7/12? Vtedy by preplatok na dani mohol byť až cca 637 €. Ktorý postup je správny? Ďakujem
NZČ na neb. manžela bude:
4025,70 - (193,10 x 6) : 12 x 7 mes. = 1672,47 môžeš uplatniť ako NZČ na manžela:)
anenka.s
23.02.10,13:25
Véééľmi pekne ďakujem .Ja by som to bola úplne celé doplietla. Ja som z nevedomosti delila celý príjem na mesiace, a pritom treba zohľadnovať pomernú časť už z rozdielu NZČ a vlastného príjmu manžela Vďaka za uvedenie na pravú mieru.
kunecka
24.02.10,17:32
Ahojte, zamestnanec ma u nas prijmy nad 16 000 eur za rok 2009 a pracoval aj na dohodu o prac. cinnosti, kde mal zrazenu dan. Musim to potvrdenie zahrnut do RZD? Dan by mala byt podla mna vysporiadana. Ak mu to zahrniem, tak bude mat este nizsiu nezd. cast.
drobeceva
24.02.10,17:56
Ahojte, zamestnanec ma u nas prijmy nad 16 000 eur za rok 2009 a pracoval aj na dohodu o prac. cinnosti, kde mal zrazenu dan. Musim to potvrdenie zahrnut do RZD? Dan by mala byt podla mna vysporiadana. Ak mu to zahrniem, tak bude mat este nizsiu nezd. cast.
Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Prvýkrát v tomto roku je možné aj v RZD oddaniť. Má právo sám rozhodnúť koľko si uplatní.
kunecka
25.02.10,06:51
Zrážková daň sa považuje za vysporiadanú. Prvýkrát v tomto roku je možné aj v RZD oddaniť. Má právo sám rozhodnúť koľko si uplatní.

To znamena, ze si zrazkovu dan moze uplatnit. Ale jemu sa to vobec neoplati, lebo by sa mu znizila odpocitatelna polozka na danovnika, takze nemusi ju zahrnut?
jana1972
25.02.10,07:26
mne pomohla stránka na webovej stránke daňového riaditeľstva sr - nájdeš tam všetky tlačivá a pomôcky k vypĺňaniu tlačív, len si treba stiahnuť ich program....je to výborná vec (taktiež má voľný program na to firma kros - taktiež nájdeš na nete)!
MGiti
25.02.10,09:07
Prosila by som o jednu dopĺňujúcu informáciu v ohľade RZ pre dôchodcov. Dozvedela som sa, že dôchodcovia ktorí si podávajú DP si musia v DP uviesť aj výšku svojho dôchodku za rok 2009.Chcela by som vedieť či sa to týka aj dôchodcov, ktorím budem robiť RZ ako zamestnávateľ. Mám dvoch takých dôchodcov a obaja mali vyšší dôchodok ako je NČ. V programe pri výpočte RZ mám aj kolonku na vyplnenie dôchodku, aj keď im konečný výsledok pri vyplnení dôchodku nič neovplyvní, mám ho tam vypĺňať?
blondy
25.02.10,09:33
Prosila by som o jednu dopĺňujúcu informáciu v ohľade RZ pre dôchodcov. Dozvedela som sa, že dôchodcovia ktorí si podávajú DP si musia v DP uviesť aj výšku svojho dôchodku za rok 2009.Chcela by som vedieť či sa to týka aj dôchodcov, ktorím budem robiť RZ ako zamestnávateľ. Mám dvoch takých dôchodcov a obaja mali vyšší dôchodok ako je NČ. V programe pri výpočte RZ mám aj kolonku na vyplnenie dôchodku, aj keď im konečný výsledok pri vyplnení dôchodku nič neovplyvní, mám ho tam vypĺňať?
citujem z poučenia na vyplnenie DP A :
Riadky č. 28 a 29 – vyplňuje len daňovník - poberateľ dôchodku (ov) uvedených v § 11 ods. 7 zákona, alebo daňovník, ktorému bol tento dôchodok (ky) priznaný spätne k začiatku (k 1. januáru) zdaňovacieho obdobia, za ktoré podáva priznaniea ktorý si uplatňuje nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka v ustanovenej výške (§ 11 ods. 7 zákona ) - ak suma dôchodku (ov) v úhrne nepresahuje sumu, o ktorú sa znižuje vypočítaný základ dane na daňovníka, zníži sa základ dane len vo výške rozdielu medzi a vypočítanou sumou nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka a vyplatenou sumou dôchodku (ov) podľa pomôcky.
Teda ak si neuplaňuje rozdiel medzi NZD a dôchodkom, uvádzať to tam nemusí
MGiti
25.02.10,09:40
Ďakujem pekne blondy za rýchlu odpoveď.
5marian5
25.02.10,09:54
ahojte, mam jednu otazocku tykajucu sa zaokruhlovania, pri rocnom zuctovani zaokruhlujem mesacne dan na 2 des. miesta, alebo najskor spocitam so vsetkymi des. miestami a az nakoniec celkovu sumu zaokruhlim? dakujem
SIUX
25.02.10,11:58
Prosím o radu.

V ročnom zúčtovaní preddavkov na daň z prímov fyzickej osoby zo závislej činnosti za rok 2009 mi bol do základu dane zarátaný aj tzv. fiktívny príjem za použitie služobného vozidla, čo spôsobilo zvýšenie základu dane cca o 2000 EUR. Keďže sa pohybujem v príjmovom pásme od 15 387,16 - 31 489,91, nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka sa mi kráti podľa vzorca (44*178,92)-(1/4 ZD). Fiktívny príjem spôsobil, že súčet hrubej mzdy za rok 2009 je nižší ako je samotný základ dane (vzorec: hrubá mzda-poistné a príspevky+fiktívny príjem). Týmto sa mi nedoplatok na dani ešte výraznejšie zvýšil.

Chcem sa teda opýtať, či je v poriadku mať v základe dane započítaný tento fiktívny príjem za použitie služobného vozidla, nakoľko mi fyzicky nikdy nebol vyplatený. Ďakujem za skoré odpovede.
fipina
26.02.10,06:48
Prosím o pomoc v prípade zamestnanca, ktorý si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Môžem mu urobiť RZD? Kde uvediem výšku zaplateného poistného - do poistné platca alebo do poistné iný? Ak to dám do kolónky poistné iný, vyjde mi základ dane (iný) mínusový.
5marian5
26.02.10,08:33
ahojte, potrebujem surne pomoct s porovnavanim mzdoveho listu a spracovanim RZD. na mzdovom liste maju zamestnanci mensie zaklady dane. nie je tam zapocitany prispevok zamestnavatela na dds a zp. musi to tam byt alebo to tam nema byt?? dakujem
jennka
27.02.10,10:00
ahojte, potrebovala by som jednu rychlu radu ohladne RZ r.2009
mala som prijem cca 1700 eur par. 5 zo zamestnania, taktiez prijem na zaklade prikaznej zmluvy, ktory nebol zdaneny, tym padom par. 8 cca 120 eur. Jedna sa mi o to ci mi vznikne narok na danovy bonus??? Budem velmi rada ak mi poradite. dakujem dopredu:):):)
Lanaj
27.02.10,10:12
ahojte, potrebujem surne pomoct s porovnavanim mzdoveho listu a spracovanim RZD. na mzdovom liste maju zamestnanci mensie zaklady dane. nie je tam zapocitany prispevok zamestnavatela na dds a zp. musi to tam byt alebo to tam nema byt?? dakujem

Základ dane a aj vymeriavací základ pre zdrav.poist. musí byť navýšený o príspevok zamestnávateľa na DDS.
RichardGala
27.02.10,16:25
ak zamestannec poziadna o rocne zuctovanie dane ( mame jedneho) normalne bez problemov som vyratal rocne zuctovanie dane, vysla mu zamestanencka premia, ktoru mu vyplatim v aprili za marcovu mzdu ..... co davam na danovy urad okrem hlasenia o vyuctovani dane?
Lanaj
27.02.10,16:31
ak zamestannec poziadna o rocne zuctovanie dane ( mame jedneho) normalne bez problemov som vyratal rocne zuctovanie dane, vysla mu zamestanencka premia, ktoru mu vyplatim v aprili za marcovu mzdu ..... co davam na danovy urad okrem hlasenia o vyuctovani dane?

Nezabudni na štvťročný prehľad. Ale to aj keby nevyšla zamestnanecká prémia. Čo sa týka priamo ročného zúčtovania - nezasielaš nič.
mirka06121985
02.03.10,06:51
Ahojte. Prosim pomôžte mi. Chcem sa opýtať: už som urobila zúčtovanie dane všetkým zamestnancom a chcem si vytlačiť tlačivo: Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti...ale neviem, či sa na riadku 07 Základ dane na uplatnenie zamestnaneckej prémie, udáva základ dane, aj keď nárok na zamestnaneckú prémiu nevzniká. Vopred ďakujem za odpoveď.
fipina
02.03.10,11:04
Prosím o pomoc v prípade zamestnanca, ktorý si dobrovoľne platí nemocenské poistenie. Môžem mu urobiť RZD? Kde uvediem výšku zaplateného poistného - do poistné platca alebo do poistné iný? Ak to dám do kolónky poistné iný, vyjde mi základ dane (iný) mínusový.

posúvam
eričitka
02.03.10,19:50
Pekný večer, asi sa opýtam na jednoduchú vec, ale už som popletená. Keď zamestnankyňa poberala 8 mes. rodičovský príspevok,nepracovala a potom od septembra odpracovala 4 mesiace, môžem jej uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka? A ešte niečo: Posudzuje sa rodičovský príspevok ako zdaniteľný príjem pre zamestnankyňu, keď jej robím RZD? Ďakujem za odpoveď..
Timka1
02.03.10,19:52
Pekný večer, asi sa opýtam na jednoduchú vec, ale už som popletená. Keď zamestnankyňa poberala 8 mes. rodičovský príspevok,nepracovala a potom od septembra odpracovala 4 mesiace, môžem jej uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka? A ešte niečo: Posudzuje sa rodičovský príspevok ako zdaniteľný príjem pre zamestnankyňu, keď jej robím RZD? Ďakujem za odpoveď..

rodičovský príspevok nie je zdaniteľný príjem, uplatňuješ celú ročnú NČ 4025,70 bez ohľadu na to koľko mesiacov pracovala
Zoltán Kovács
02.03.10,19:53
Pekný večer, asi sa opýtam na jednoduchú vec, ale už som popletená. Keď zamestnankyňa poberala 8 mes. rodičovský príspevok,nepracovala a potom od septembra odpracovala 4 mesiace, môžem jej uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku na daňovníka? A ešte niečo: Posudzuje sa rodičovský príspevok ako zdaniteľný príjem pre zamestnankyňu, keď jej robím RZD? Ďakujem za odpoveď..

Na NČ má nárok v plnej výške. Rodičovský príspevok nie je zdaniteľný príjem.
Andyke
02.03.10,19:53
Eričitka: zamestnankyňa má nárok na celú NČZD 4O25,70 €.
Rodič.príspevok nie je zdanit.príjem, takže do RZD nevstupuje.
eričitka
02.03.10,19:58
Dík moc všetkým, ste strašne zlatí, že ste tak rýchlo odpovedali, dúfam, že aj ja Vám to budem môcť niekedy vrátiť... Ešte ma napadla jedna vec: Zamestnanec bol 2 mesiace v roku dobrovoľne nezamestnaný, sám si platil odvody do zdr. poisťovne. Môžem mu to v RZD započítať ako zaplatené poistné. Prečítala som si v dvoch knihách dva rôzne názory. Jeden áno, druhý nie, tak som z toho vedľa.
Andyke
02.03.10,20:13
Áno, zaplat.poistné znižuje základ dane a prihliadni na to v RZD.
eričitka
02.03.10,20:18
V knihe Čo má vedieť mzdová účtovníčka som čítala názor, že RZD sa týka zúčtovania daní zo závislej činnosti a poistné zaplatené počas obdobia "dobrovoľnej nezamestnanosti" vraj nesúvisí so závislou činnosťou. Ako by ste to chápali vy? Bohužial nemám tú knihu teraz pri sebe, aby som to presne citovala....
Andyke
02.03.10,20:25
Poistné znižuje základ dane.
Pozri 3. stranu : http://www.drsr.sk/drsr/slovak/uvitanie/aktuality/data/rz2010.pdf
Andyke
02.03.10,20:32
Našla som ešte :
3. strana pozri priamo otázku aj odpoveď (presne Tvoj prípad)
https://www.drsr.sk/drsr/slovak/poskytovanie_informacii/zovseobecnene_informacie/data/rz2008_0209.pdf
Jeniffer
03.03.10,07:49
Ahojte, neviem sa dostať na ten link kde je napísané o platení dobrovoľne nezamestnaných
Mám tiež prípad, že ma bývalý zamestnanec , ktorý pracoval v našej firme od 1.1.2009 do 30.10.2009 a od 1.11.2009 išiel do zahraničia za svojou priateľkou a tu na slovensku si platí odvody ako dobrovoľne nezamestnaný. Poslal mi žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania.
Potrebujem aj výšku odvodov zaplatených do ZP?
A druhý prípad...moja známa ma požiadala aby som jej urobila daňové priznanie, bola zamestnaná asi u troch zamestnávateľov počas roka 2009 a to ešte čerpala neplatené voľno asi 3 mesiace u jedného zamestnávateľa. Príjem je taký , že spĺňa podmienky na zamestnaneckú prémiu..takže asi tiež potrebujem aby mi predložila nejaký výpis či si v čase neplateného voľna odvádzala nejaké poistné?
Komplikuje sa to všetko nejak toho roku.
Ďakujem za odpoveď a za pomoc.
Timka1
03.03.10,08:08
Dobrý deň,
zamestnankyňa bola v minulom roku časť roka na materskej / rodičovskej dovolenke ( a ešte stále je). Požiadala o vykonanie RZD. Chcem sa spýtať, či prihladam na materskú resp. rodičovský príspevok pri vykonaní RZD? NČ si môže uplatniť na celý rok?
VĎaka,:)

materská a rodičovský príspevok nie sú zdaniteľné príjmy, uplatňuješ jej celú NČ bez ohľadu na to koľko mesiacov odpracovala
Jeniffer
03.03.10,09:00
Re: Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009
Ahojte, neviem sa dostať na ten link kde je napísané o platení dobrovoľne nezamestnaných
Mám tiež prípad, že ma bývalý zamestnanec , ktorý pracoval v našej firme od 1.1.2009 do 30.10.2009 a od 1.11.2009 išiel do zahraničia za svojou priateľkou a tu na slovensku si platí odvody ako dobrovoľne nezamestnaný. Poslal mi žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania.
Potrebujem aj výšku odvodov zaplatených do ZP?
A druhý prípad...moja známa ma požiadala aby som jej urobila daňové priznanie, bola zamestnaná asi u troch zamestnávateľov počas roka 2009 a to ešte čerpala neplatené voľno asi 3 mesiace u jedného zamestnávateľa. Príjem je taký , že spĺňa podmienky na zamestnaneckú prémiu..takže asi tiež potrebujem aby mi predložila nejaký výpis či si v čase neplateného voľna odvádzala nejaké poistné?
Komplikuje sa to všetko nejak toho roku.
Ďakujem za odpoveď a za pomoc.

Prosím pomôžte
janaZH
03.03.10,12:01
Dobrý deň. Tiež by ma zaujímalo, či môžem urobiť ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý bol dva mesiace nezamestnaný, ale nebol evidovaný. A ako je to s odvodmi, ktoré si platil ako samoplatiteľ?
A ešte - iný zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Musí tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie?
Ďakujem.
janaZH
03.03.10,12:03
Dobrý deň. Tiež by ma zaujímalo, či môžem urobiť ročné zúčtovanie zamestnancovi, ktorý bol dva mesiace nezamestnaný, ale nebol evidovaný. A ako je to s odvodmi, ktoré si platil ako samoplatiteľ?
A ešte - iný zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Musí tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Môžem mu urobiť ročné zúčtovanie?
Ďakujem.
Ospravedlňujem sa, teraz som si všimla príspevky hore.... Ale prosím odpoveď na moju druhú otázku.
nina100
03.03.10,16:34
Chcem sa opýtat :
Zamestnanec požiadal o rzd zamestnávateľa no a dnes doniesol ešte nejaké vraj zabudnuté potvrdenie od iného zamestnávateľa, kde pracoval na dohodu 3 mesiace - má tu preddavky na dań podľa par. 35 aj daň zrážkovú podľa par. 43.
Môže mu zamestnávateľ vykonať RZD alebo si musí podať sám DP?
Timka1
03.03.10,16:38
Chcem sa opýtat :
Zamestnanec požiadal o rzd zamestnávateľa no a dnes doniesol ešte nejaké vraj zabudnuté potvrdenie od iného zamestnávateľa, kde pracoval na dohodu 3 mesiace - má tu preddavky na dań podľa par. 35 aj daň zrážkovú podľa par. 43.
Môže mu zamestnávateľ vykonať RZD alebo si musí podať sám DP?

v podstate mal tie doklady dodať do 15.2., ale keď si ešte nerobila RZD tak môžeš urobiť ak si bola jeho posledný zamestnávateľ
nina100
03.03.10,16:41
v podstate mal tie doklady dodať do 15.2., ale keď si ešte nerobila RZD tak môžeš urobiť ak si bola jeho posledný zamestnávateľ

ano mal to dodať, ale vraj zabudol, no a vlastne ide len o to, ze mu to musím prerobiť a nie som si istá tou zrážkovou danou - podľa mna môžem aj tú zrážkovú dan započítať do RZD. len toto si chcem ujasniť.
Timka1
03.03.10,16:47
ano mal to dodať, ale vraj zabudol, no a vlastne ide len o to, ze mu to musím prerobiť a nie som si istá tou zrážkovou danou - podľa mna môžem aj tú zrážkovú dan započítať do RZD. len toto si chcem ujasniť.

ak je to zrážková daň zo závislej činnosti môžeš mu urobiť RZD - tento rok prvý krát
nina100
03.03.10,16:57
ak je to zrážková daň zo závislej činnosti môžeš mu urobiť RZD - tento rok prvý krát

ano je to zrážková zo ZC, dík
ivetakli
03.03.10,17:58
prosím Vás máme v práci jednu zamestnankyňu, požiadala o Rzd, dnes mi oznámila, že jej prišlo z DÚ oznámenie o registrácii a pridelení DIČ od 15.12.2009, vraj nevie o čo sa jedná a žiadne iné príjmy ako zo ZČ nemá, môžem jej vykonať RzD?
Timka1
03.03.10,18:01
prosím Vás máme v práci jednu zamestnankyňu, požiadala o Rzd, dnes mi oznámila, že jej prišlo z DÚ oznámenie o registrácii a pridelení DIČ od 15.12.2009, vraj nevie o čo sa jedná a žiadne iné príjmy ako zo ZČ nemá, môžem jej vykonať RzD?

a neregistrovala sa kvôli prenájmu? počkaj najprv, nech zistí na daňovom úrade o čo ide .... a potom sa zariadiš
ivetakli
03.03.10,18:05
ak by to bolo z dôvodu prenájmu, čo si myslím, že asi bude?
tigy
04.03.10,09:23
U dôchodcov sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. Daň sa mu vráti preto, lebo príjem do 2012.85 sa vôbec nezdaňuje, a tak daň, ktorú odviedol bola zaplatená bez právneho dôvodu.

Dobry den,
mozte mi prosim povedat, preco sa u dochodcu prijem zo zavislej cinnosti do 2012,85 eur nezdanuje, podla akeho paragrafu?
Viem, ze vtedy nemusi podat DP, ale ak ho poda, podla akeho § je tento prijem oslobodeny od dane? V §9 (prijmy oslobodene od dane) som to nenasla, je to v nejakom inom paragrafe?
Vopred vdaka...
Timka1
04.03.10,09:30
nájdeš to v ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.
tigy
04.03.10,09:42
nájdeš to v ZoDP

§ 46
Minimálna výška dane

Daň sa nevyrubí a neplatí, ak za zdaňovacie obdobie nepresiahne 16, 60 eura alebo celkové zdaniteľné príjmy daňovníka, ktorý je fyzickou osobou, za zdaňovacie obdobie nepresiahnu 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). To neplatí, ak daňovník uplatňuje daňový bonus podľa § 33 alebo ak sa daň vyberá podľa § 43, alebo ak sa zrážajú preddavky na daň podľa § 35 alebo preddavky na zabezpečenie dane podľa § 44. Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7 daň neplatí, ak za zdaňovacie obdobie úhrn jeho zdaniteľných príjmov, okrem príjmov, z ktorých bola daň vybraná zrážkou a pri ktorých nepoužil postup podľa § 43 ods. 7, nepresiahne 50 % sumy podľa § 11 ods. 2 písm. a). Tento postup použije aj daňovník s obmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 11 ods. 7, ak úhrn jeho zdaniteľných príjmov zo zdrojov na území Slovenskej republiky (§ 16) v príslušnom zdaňovacom období tvorí najmenej 90 % zo všetkých príjmov tohto daňovníka, ktoré mu plynú zo zdrojov na území Slovenskej republiky a zo zdrojov v zahraničí.

Dakujem za odpoved, uz som to nasla aj ja :o)
Bohuzial, tatko dochodca zarobil 2105,- cize tesne nad, takze mu uplatnim aspon ten rozdiel medzi dochodkom a nezdan. castou, aj to je nieco :o(
tigy
04.03.10,09:52
Ak som dobre pochopila nove tlacivo prehladu o zrazenych a odvedenych preddavkoch, tak preplatky z rocneho zuctovania zamestnancov mozem odratavat iba z preddavkov na dan ale zo zrazkovej dane nie, avsak zamestnanecku premiu mozem aj z preddavkov aj zo zrazkovej dane, je to tak?
Cize, kedze my vysli dost vysoke preplatky, tak ich budem poslusne kompenzovat z preddavkov az do konca roka a co mi zostane nevykompenzovane, si budem moct vypytat az na konci roku 2010 v Hlaseni? Ale zamestnanecku premiu si mozem vyziadat uz v najblizsom Prehlade....
Dobre to chapem?
zhv
04.03.10,15:16
Preplatky na dani alebo nedoplatky na dani z RZD sa zaokrúhlujú?
tigy
04.03.10,16:01
Preplatky na dani alebo nedoplatky na dani z RZD sa zaokrúhlujú?

Ako to myslis, ci sa zaokruhluju? Myslis na cele eura? Nie, vycisluju sa v eurocentoch, cize na dve desatinne miesta.
Vypocitana dan sa zaokruhluje na eurocenty nadol (§47), zrazene preddavky resp. zrazenu dan mas uz na potvrdeniach o prijmoch zaokruhlene tiez na dve desatinne miesta, a vysledny nedoplatok alebo preplatok je uz len rozdiel tychto cisiel...

Alebo som nerozumela otazke?
zhv
04.03.10,16:37
Áno máš pravdu, zaokrúhľuje sa len daň,
Ďakujem
janaZH
05.03.10,08:27
Ešte raz vkladám svoju otázku - zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Bola to len jednorázová záležitosť. Musí zamestnanec tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Prečítala som si, že záleží od toho, čo je napísané v zluve a či by sa to dalo považovať za závislú činnosť... Prosím o vašu radu.
Ďakujem.
GABAZ
08.03.10,06:47
Chcela by som poprosiť o radu. Zamestnanec si v predchadzajucich rokoch uplatnil zivotne poistenie ako nezdanitelnu cast. V roku 2009 vsak uvedené poistenie zrusil. Podla zakona je povinny do troch rokov od porusenia podmienok poistenia uplatnenu nezdanitelnu sumu dodanit. Ked sa zamestnanec rozhodne, ze si dodani uplatnene poistenie az za rok 2010, mozem mu v roku 2009 vykonat rocne zuctovanie dane?
Vopred dakujem za odpoved.
irena249
08.03.10,06:56
Dobrý deň, prosím o radu, zamestnanec priniesol potvrdenie o zaplatenom životnom poistení z poisťovne Generali Praha, suma je uvedená v CZK. Čo s tým do RZD? Ďakujem
jankasm
08.03.10,20:16
Chcela by som poprosiť o radu. Zamestnanec si v predchadzajucich rokoch uplatnil zivotne poistenie ako nezdanitelnu cast. V roku 2009 vsak uvedené poistenie zrusil. Podla zakona je povinny do troch rokov od porusenia podmienok poistenia uplatnenu nezdanitelnu sumu dodanit. Ked sa zamestnanec rozhodne, ze si dodani uplatnene poistenie az za rok 2010, mozem mu v roku 2009 vykonat rocne zuctovanie dane?
Vopred dakujem za odpoved.

Samozrejme, môžeš. Len v tom roku, kedy si bude chcieť povýšiť základ dane o tú poistku, čiže za rok 2010, si musí podať DP. Teraz mu kľudne môžeš urobiť RZD, teda ak Ťa požiadal. ;)
GABAZ
09.03.10,05:24
Veľmi pekne ďakujem Janka za odpoveď. Aj mne to tak logicky vychádza, že ešte je v časovom limite 3 rokov, kedy to musí dodaniť. Mala som však pochybnosti, nakoľko z textu žiadosti o vykonanie RZD (bod 2c) mi to presne nevyplýva. Prajem príjemný deň.
irene
09.03.10,10:38
Ešte raz vkladám svoju otázku - zamestnanec mal príjem 250,- Eur na základe inominátnej zmluvy, išlo o lektorskú činnosť. Bola to len jednorázová záležitosť. Musí zamestnanec tieto príjmy zdaniť, alebo sa môžu považovať za príležitostný príjem? Prečítala som si, že záleží od toho, čo je napísané v zmluve a či by sa to dalo považovať za závislú činnosť... Prosím o vašu radu.
Ďakujem.

Potrebovala by som tiež poradiť s podobným problémom-
Nasa zamestnankyňa (zamestnaná u nás celý rok 2009-na KPP) mala s našou organizáciou uzavreté dve Príkazné zmluvy
1. na prednášku na seminári - 70 EUR
2. za prace na projektoch - 750 EUR (iná práca ako v prac.zmluve)
ani jedna PZ zdanená nebola
Požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Otázky:
- či neexistuje limit na prácu mimo pracovného pomeru do ktorého sa tieto príjmy nemusia zahrnúť do celk.príjmov zamestnanca?
- tieto príjmy započítam do úhrnu príjmu zo závislej činnosti?
Llívia
09.03.10,16:27
Trochu mimotemy
§ 38 ods. 6:
Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom.
Ako mám správne chápať to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Ročné zúčtovania zamestnancov boli robené priebežne od konca januára do konca februára 2010. Hneď po ich spracovaní boli tlačené aj potvrdenia o vykonaní RZD (číže dátumy na nich sú 1/2010, príp. 2/2010). Zamestnávateľ sa rozhodol, že preplatky z RZD budú zahrnuté až v marcovej výplate. Je to tak v poriadku, neporuší sa tým to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Nemali by sa preplatky vracať vo februárovej výplate?
Lanaj
09.03.10,16:32
Trochu mimotemy
§ 38 ods. 6:
Ročné zúčtovanie a výpočet dane vykoná zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) najneskôr do 31. marca roka nasledujúceho po uplynutí zdaňovacieho obdobia. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122) zamestnancovi po vykonaní ročného zúčtovania, najneskôr však pri zúčtovaní mzdy za apríl v roku, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonáva, vráti rozdiel medzi vypočítanou daňou a úhrnom zrazených preddavkov na daň v prospech zamestnanca a vyplatí zamestnaneckú prémiu (§ 32a) a daňový bonus alebo jeho časť (§ 33) do výšky ustanovenej týmto zákonom.
Ako mám správne chápať to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Ročné zúčtovania zamestnancov boli robené priebežne od konca januára do konca februára 2010. Hneď po ich spracovaní boli tlačené aj potvrdenia o vykonaní RZD (číže dátumy na nich sú 1/2010, príp. 2/2010). Zamestnávateľ sa rozhodol, že preplatky z RZD budú zahrnuté až v marcovej výplate. Je to tak v poriadku, neporuší sa tým to "po vykonaní ročného zúčtovania"? Nemali by sa preplatky vracať vo februárovej výplate?

Nemusíte vracať preplatky hneď po vykonaní RZ.. Ako hovorí zákon, najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl.
Llívia
09.03.10,16:49
Nemusíte vracať preplatky hneď po vykonaní RZ.. Ako hovorí zákon, najneskôr pri zúčtovaní mzdy za apríl.

Ďakujem. Zákon hovorí, že po vykonaní ročného zúčtovania, ale nie je tam presne uvedené kedy, len kedy najneskôr (t.j. do konca apríla). Doteraz som s tým nemala problém, lebo preplatky boli vrátené v tom mesiaci, kedy bolo vykonané RZD. Malo to byť tak aj teraz (RZD vo februári, preplatky vrátené vo februárovej výplate), jasnačka, že už som to mala nahraté v mzdách :mad:, len vedenie si to rozmyslelo.
kay2s2
10.03.10,08:52
Mam jednu otazku k preplatkom. Robili sme RZ byvalemu zamestnancovi a vznikol mu preplatok. Mame mu preplatok vratit my formou "vyplaty" a o to menej poslat DU? Alebo mu preplatok vrati DU?
Timka1
10.03.10,08:57
Mam jednu otazku k preplatkom. Robili sme RZ byvalemu zamestnancovi a vznikol mu preplatok. Mame mu preplatok vratit my formou "vyplaty" a o to menej poslat DU? Alebo mu preplatok vrati DU?

vyplatíte mu ho vy formou výplaty, v ktorej budú len preplatky

o túto sumu preplatkov si ponížite v prehľade preddavky na daň za ďalší kvartál
jaja8008
10.03.10,09:27
dobry den,
ja sa chcem spytat ohladne RZD, zamestnankyna ktorej robim RZD si uplatnuje NCZD na manzela. zobrali sa v maji 2009, takze si moze uplatnit iba po dobu 8 mesiacov, ano? otazka je, ze ked tento manzel bol celu dobu manzelstva dobrovolne nezamestnany, ale od januara do aprila 2009 poberal davky v nezamestnanosti, mam to zahrnut do prijimov manzela alebo nie, kedze mal prijmy iba v case ked neboli manzelia?

dakujem
rodina1
10.03.10,09:31
dobry den,
ja sa chcem spytat ohladne RZD, zamestnankyna ktorej robim RZD si uplatnuje NCZD na manzela. zobrali sa v maji 2009, takze si moze uplatnit iba po dobu 8 mesiacov, ano? otazka je, ze ked tento manzel bol celu dobu manzelstva dobrovolne nezamestnany, ale od januara do aprila 2009 poberal davky v nezamestnanosti, mam to zahrnut do prijimov manzela alebo nie, kedze mal prijmy iba v case ked neboli manzelia?

dakujem

Dávky v nezamestnanosti nie sú zdaniteľný príjem.
jaja8008
10.03.10,09:34
rodina1, ale predsa pokial ide o uplatnenie nczd na manzela, tato davka patri a zahrna sa do vlastneho prijmu manzela.
mne ide o to, ci zahrnut kedze neboli este v tom case manzelia..

vdaka
rodina1
10.03.10,09:42
rodina1, ale predsa pokial ide o uplatnenie nczd na manzela, tato davka patri a zahrna sa do vlastneho prijmu manzela.
mne ide o to, ci zahrnut kedze neboli este v tom case manzelia..

vdaka
Keďže ešte neboli manželia, tak by som to tam nezahrnula. Veď už z názvu vyplýva - nezdaniteľná čiastka na manžela ...
katkarbk
10.03.10,13:19
Ahoj, aj ja idem práve robiť RZD našim zamestnancom, akurát si chcem ozrejmiť jednu skutočnosť:
Nezdaniteľná časť na daňovníka pre rok 2009 je skutočne
4025,70 EUR tak, ako všetci píšete?
Pýtam sa preto, lebo táto suma by mala byť platná až od 01.03.2009, teda si myslím, že za január, február/2009 by sa mala uplatniť 1/12 NČZD zo "starej" sumy 3435,27 EUR (286,27 EUR/mesiac) a za mesiace marec - december/2010 1/12 NČZD zo sumy 4025,70 EUR (335,47 EUR/mesiac).
Tzn.: 01-02/2009 286,27 x 2 = 572,54 EUR
03-12/2009 335,47 x 10 = 3354,70 EUR

Spolu NČZD za rok 2009 = 572,54 + 3354,70 = 3927,24 EUR.

Myslím si správne?
rodina1
10.03.10,13:21
Ahoj, aj ja idem práve robiť RZD našim zamestnancom, akurát si chcem ozrejmiť jednu skutočnosť:
Nezdaniteľná časť na daňovníka pre rok 2009 je skutočne
4025,70 EUR tak, ako všetci píšete?
Pýtam sa preto, lebo táto suma by mala byť platná až od 01.03.2009, teda si myslím, že za január, február/2009 by sa mala uplatniť 1/12 NČZD zo "starej" sumy 3435,27 EUR (286,27 EUR/mesiac) a za mesiace marec - december/2010 1/12 NČZD zo sumy 4025,70 EUR (335,47 EUR/mesiac).
Tzn.: 01-02/2009 286,27 x 2 = 572,54 EUR
03-12/2009 335,47 x 10 = 3354,70 EUR

Spolu NČZD za rok 2009 = 572,54 + 3354,70 = 3927,24 EUR.

Myslím si správne?

Nezdaniteľná čiastka na rok 2009 je skutočne 4 025,70!

mimotemy dúfam, že si nemyslíš, že všetci, ktorí tu napísali, že NZČ za rok 2009 je 4 025,70 sa mýlia?:eek::mee:
katkarbk
10.03.10,13:29
No, ja len že som mala v ruke oznámenie Ministerstva financií na zabezpečenie jednotného postupu pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka č. MF/011585/2009-72 z 28.02.2009 a tam je uvedený postup, ako som napísala, teda som to považovala za smerodatné...
rodina1
10.03.10,13:51
No, ja len že som mala v ruke oznámenie Ministerstva financií na zabezpečenie jednotného postupu pri výpočte nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka č. MF/011585/2009-72 z 28.02.2009 a tam je uvedený postup, ako som napísala, teda som to považovala za smerodatné...
Tá suma, ktorú si napísala bola skutočne za rok 2009 zamestnancom uplatnená. Ale pre ročné zúčtovanie dane platí suma, ktorú som uviedla.
irene
10.03.10,16:47
Potrebovala by som tiež poradiť s podobným problémom-
Nasa zamestnankyňa (zamestnaná u nás celý rok 2009-na KPP) mala s našou organizáciou uzavreté dve Príkazné zmluvy
1. na prednášku na seminári - 70 EUR
2. za prace na projektoch - 750 EUR- nebola to pravidelná práca (iná prac.náplň ako v prac.zmluve)
ani jedna PZ zdanená nebola
Požiadala o ročné zúčtovanie dane.
Otázky:
- či neexistuje limit na prácu mimo pracovného pomeru do ktorého sa tieto príjmy nemusia zahrnúť do celk.príjmov zamestnanca?
- tieto príjmy započítam do úhrnu príjmu zo závislej činnosti?

Viete mi prosim niekto pomôcť s týmto problémom? :confused: Urobila som jej skúšobne ročné zúčtovanie s tým, že som jej to prirátala k príjmu.. A vyšiel tým pádom dosť velký nedoplatok dane. Nechcem jej poškodiť, preto veľmi súrne prosím o radu.. :mee:
ADA35
14.03.10,10:36
Chcem Vás veľmi pekne požiadať o kontrolu RZD, zamestnanec mal príjem od 1.zamestnávateľa :3605,36, poistné 394,08 a zrazenú predd. daň: 22,28, príjem od druhého zamestnáv. 366,16 , poistné 0 a zraž. daň: 69,46. Urobila som 2 výpočty: v 1. príjmy: 3971,52 -poistné 394,08 =3577,44 tak mi vyšiel preplatok 91,74 ZP: 85,17 a v druhom výpočte som dávala iba jeden príjem z pracovného pomeru a vyšiel mi preplatok dane:22,28 a ZP: 154,74. Má teda nárok na preplatok dane aj ZP? dakujem vopred
jacekova
14.03.10,10:43
Viete mi prosim niekto pomôcť s týmto problémom? :confused: Urobila som jej skúšobne ročné zúčtovanie s tým, že som jej to prirátala k príjmu.. A vyšiel tým pádom dosť velký nedoplatok dane. Nechcem jej poškodiť, preto veľmi súrne prosím o radu.. :mee:


Takže treba poriadne prečítať tie príkazné zmluvy. Ak nebola zrazená žiadna daň, to znamená, že príjmy neboli podľa §5 a nespadá to ani do §6, tak je to §8- príležitostné príjmy a do sumy 894,60€ je tento príjem oslobodený.

toto je z DRSR:
Pre správne posúdenie príjmu, ktorý fyzickej osobe plynie na základe príkaznej zmluvy alebo zmluvy o dielo je nevyhnutné správne určenie druhu príjmu. Až keď takýto príjem daňovníka nie je príjmom podľa § 5 až § 7 zákona o dani z príjmov, zaradí tento príjem daňovník medzi ostatné príjmy v § 8 tohto zákona. Za príjem z príležitostných činností nemožno však považovať príjem, ktorý bol zmluvne dohodnutý ako v tomto prípade alebo príjem z činnosti, ktorá bola vykonávaná na základe pokynov a príkazov platiteľa príjmu. Medzi príjmy z príležitostných činností možno zaradiť príjem, ktorý plynie fyzickej osobe ak napr. sama bez príkazu inej osoby vykoná zber zberných surovín ako je železo, papier a pod. a odovzdá tieto suroviny do zberu surovín a dosiahne príjem, prípadne obdobnej príležitostnej činnosti.
jacekova
14.03.10,10:48
Chcem Vás veľmi pekne požiadať o kontrolu RZD, zamestnanec mal príjem od 1.zamestnávateľa :3605,36, poistné 394,08 a zrazenú predd. daň: 22,28, príjem od druhého zamestnáv. 366,16 , poistné 0 a zraž. daň: 69,46. Urobila som 2 výpočty: v 1. príjmy: 3971,52 -poistné 394,08 =3577,44 tak mi vyšiel preplatok 91,74 ZP: 85,17 a v druhom výpočte som dávala iba jeden príjem z pracovného pomeru a vyšiel mi preplatok dane:22,28 a ZP: 154,74. Má teda nárok na preplatok dane aj ZP? dakujem vopred


aké 2 výpočty? nemôžeš predsa dať do RZD iba jeden príjem od zamestnávateľa. Musia sa zrátať príjmy zo všetkých potvrdení za rok 2009, takže správny je ten prvý výpočet.
Ak bol zamestnanec zamestnaný viac ako 6mesiacov a splnil aj ostatné podmienky, tak má nárok na preplatok aj ZP.
ADA35
14.03.10,11:52
asi som zabudla napísať, že ten druhý príjem mala na dohodu a mala tam len zrážkovú daň, tak som si myslela že tuto daň môžem považovať za vysporiadanú. Tak asi sa mýlim.
Anik
14.03.10,12:03
ale veď mná nárok na vrátenie tej dane a mimo toho do nároku na zam. prámiu sa dohoda nezaratáva ak nie je splnená podmienka 6 mes. v trvalom PP, ale ak je a plynuly mu príjmy zo ZČ na základe dohôd aj v iných mesiacoch ako PP tak sa to už zaratáva do počtu mes. napr. pracoval 7 mes. + ešte 3 mes.na dohodu má nárok na 10 mes. ZP
započítaš mu všetky mesiace v ktorých mal zdaniteľný príjem
ADA35
14.03.10,12:22
anik to znamená že ked pracovný pomer mal 1-11 mesiacov a 12 mesiac pracoval na dohodu u dvoch zamestnávateľov, tak mu započítam tie príjmy z dohôd a vráti sa mu aj daň zrážková z dohody aj prddavková- a ZP za 12 mesiacov. dakujem za trpezlivosť
elizabet100
15.03.10,11:31
Poprosím Vás o radu.

Má niekto skúsenosti s poskytnutím paušálneho príspevku na aktivačnú či nnosť formou dobrovoľníckej služby? par. 52a zákona o služb. azamestnanosti.

Chcem sa Vás opýtať:

Známej bol vyplatený v 1/2009 horeuvedený príspevok vo výške 178,92 Eur./žiadna daň ani odvody/ Na potvrdení je iba suma 178,92 Eur.
od 2/2009 HPP HM 178,92 Eur, od 3/2009 až do 8/2009 bola na UP. Od 9 až do 12/2009 uhrn príjmov 1469,34. Eur

Pri vypracovní DP typ A mám daný príspevok zaratávať ku celkovým zúčtovaným a vyplateným príjmom?

A ak si chce jej manžel , ktorý je SZCO uplatniť NC na ňu/manželku/ mám tento aktivačný príspevok zaratávať do príjmu? Alebo je to oslobodené?

Ďakujem za rady.:confused:
viktor24
16.03.10,08:01
Citát:
Pôvodca textu príspevku: čarodejka
1. mám vysluhového dôchodcu, ktorý si podal žiadosť o vykonanie roč.zúč. d., nemá podpísanie vyhlásenie - mám mu robiť ročné zúčtovanie??Áno-ak bol dôchodcom od 1.1.2009 bez NČZD

2. mám aj starobného dôchodcu, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a ten si nepodal žiadosť o vyko. roč. z. d., čo ten??
nemusím mu robiť ani zúčtovanie a on si nemusí podávať daň. priznanie???
Ak mal príjem za r.2009 nižší ako 2012,85 € nemusíš, ale sa mu oplatí podať DP-vráti sa mu daň. Ak mal príjem vyšší ako 2012,85 € musí buď roč. zúčt. , alebo DP.
3. zamestnankyňa, ktorí je češka, pracuje na Slovenku, má podpísané vyhlásenie, podala si žiadosť... má jej zamestnávateľ spraviť roč. zúč.d.??Áno.
Ďakujem 1000 x za odpovede a rady.

Odpovede v texte.

v texte
Dôchodcovi, ktorý k 1.1.2009 už poberá starobný dôchodok, nemôžeš uplatniť celú NČ iba rozdiel NČ a dôchodku. Môžeš mu urobiť RZD (http:///), tým pádom ak mal dôchodok menší ako NČ, mal by mať preplatok.
viktor24
16.03.10,08:06
Polozim i ja jednu otazku: zamestnancovi v ramci RZ dane vysiel preplatok 2,68 EUR. Mozem mu tu vratit v ramci vyplaty, alebo mam to nechat tak?Dakujem.
katka.fin
16.03.10,11:48
ahoj poraďáci, potrebujem súrne poradiť, robila som rz dane bývalej zamestnankyni a vyšiel jej preplatok, ktorý jej chceme vyplatiť, ale nechce mi ju načítať do hromadného príkazu, pracujem s MRP WIN.
Aknazuz
16.03.10,16:09
Polozim i ja jednu otazku: zamestnancovi v ramci RZ dane vysiel preplatok 2,68 EUR. Mozem mu tu vratit v ramci vyplaty, alebo mam to nechat tak?Dakujem.
zákon síce povoľuje do 3,32 € nevyrovnávať, ale "mojim" zamestnancom som vrátila aj preplatok 0,04 €. Zákon to nezakazuje.
Tamila
16.03.10,17:13
ahoj poraďáci, potrebujem súrne poradiť, robila som rz dane bývalej zamestnankyni a vyšiel jej preplatok, ktorý jej chceme vyplatiť, ale nechce mi ju načítať do hromadného príkazu, pracujem s MRP WIN.
Teraz nemám pred sebou MRP, ale mala by si RZD načítať do výplaty cez agendu. Keď je načítané vo výplate, musíš prepočítať mzdu. Potom je RZD pripočítané v mzde na účet a musí sa dostať aj do hromadného príkazu.
viktor24
17.03.10,19:55
zákon síce povoľuje do 3,32 € nevyrovnávať, ale "mojim" zamestnancom som vrátila aj preplatok 0,04 €. Zákon to nezakazuje.
Najde sa este niekto, kto to robi takto? Suhlasim, ze zakon nezakazuje vracat preplatky resp. zrazat nedoplatky do 3,32 Eur, ale je spomenute i to, ze DU nevyrubuje - nevracia sumy do tejto sumy. A ja vlastne po vrateni preplatkov (aj) o tuto sumu odvediem menej DU za mesiac marec...
Zuzy
18.03.10,10:28
Aj ja som mala zamestnanca, ktorému vyšiel preplatok 1,58 EUr, a je rozdiel, keď robíš ročné zúčtovanie, alebo keď si podajú daňové priznanie, nie vtedy je tam hranica 3,32 EUR?
viktor24
18.03.10,11:49
V zakone o DzPr, par. 38 sa vlastne vobec nespomina preplatok ako taky z rocneho zuctovania... (aspon ja som to nenasiel). Takze vyzera to tak, ze je mozne vratit preplatky aj zrazit nedoplatky vyplyvajuce z RZ do sumy 3,32 EUR.
bubu1977
18.03.10,11:59
Chcem sa poradiť. Mám zamestnanca, ktorý mal u mňa dohodu o vykonaní práce - zrážková daň, iný príjem nemal, môžem mu urobiť ročné zúčtovanie dane?
suklova
18.03.10,12:35
Áno, ak o ročné zúčtovanie dane požiada a v časti VI. Žiadosti vyznačí, že si uplatňuje postup podľa §43 ods.7 zákona, zrážková daň mu bude vrátená.
bubu1977
18.03.10,12:47
Áno, ak o ročné zúčtovanie dane požiada a v časti VI. Žiadosti vyznačí, že si uplatňuje postup podľa §43 ods.7 zákona, zrážková daň mu bude vrátená.
Chcem sa ešte poradiť ohľadne hlásenia. V hlásení mi tohto zamestnanca (zrážková daň - dohoda) zaradí do oddielu V. a v riadkoch 4,5,6,7,8 mám nuly len do r. 7 mi poznačí krížik, že bolo vykonané ročné zúčtovanie. Je to správne?
čarodejka
19.03.10,07:24
Ahojte :-)
prosím súrne o radu,
zamestnanec pracoval v od 1.1.2009 do 31.12.2009 vo firme, kt. je v likvidácii, nebola mu vyplatená mzda ua 10,11,12 mesiac.Na potvrdení o príjme má úhrn 3439,04, základ dane 2983,29 a daň 31,91 eur, počet mesiacov na potvrdení má 1-9, ja sa pýtam, má nárok na zam. prémiu ale počet mesiacov dám 12 alebo 9??
Pracovný pomer skončil k 31.12.2009.
Ďakujem za odpoveď.
čarodejka
19.03.10,07:51
nikto mi neporadí?????prosím
bubu1977
19.03.10,10:46
Ahojte :-)
prosím súrne o radu,
zamestnanec pracoval v od 1.1.2009 do 31.12.2009 vo firme, kt. je v likvidácii, nebola mu vyplatená mzda ua 10,11,12 mesiac.Na potvrdení o príjme má úhrn 3439,04, základ dane 2983,29 a daň 31,91 eur, počet mesiacov na potvrdení má 1-9, ja sa pýtam, má nárok na zam. prémiu ale počet mesiacov dám 12 alebo 9??
Pracovný pomer skončil k 31.12.2009.
Ďakujem za odpoveď.
Nárok na zamestnaneckú prémiu má len za mesiace v ktorých mal príjem t.j. 9 mesiacov. Mal by mať v potvrdení o príjmoch v časti: údaje na uplatnenie zamest.prémie vyznačené v ktorých mesiacoch mal príjem. Na nárok musí mať minimálne 6 mesiacov v pracovnom pomere.
londay
19.03.10,10:51
Dobrý deň,
dočítala som sa, že do vlastného príjmu manželky sa započítava aj suma, ktorou zamestnávateľ prispieva na stravovanie nie je mi jasné či sa jedná o príspevok na stravovanie zo sociálneho fondu ktorý vyplýva zo zákona alebo o aký konkrétny príspevok sa jedná? Ďakujem za odpoveď.
Marta Dömötörová
19.03.10,10:57
Prosím o radu. Mám 2 zemstnacov, ktorí k nám nastúpili v júni 2009.
1. bol evidovaný na úrade práce - potvrdenia mi doniesol
2.k nám nastúpil po ukončení VŠ štúdia.
Môžem im v ročnom zúčtovaní uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku?
ˇUčtujem v Pohode - mám im v Personalistike uviesť niečo do "Dane a poistné" za 1. polrok 2009?
Timka1
19.03.10,11:00
Prosím o radu. Mám 2 zemstnacov, ktorí k nám nastúpili v júni 2009.
1. bol evidovaný na úrade práce - potvrdenia mi doniesol
2.k nám nastúpil po ukončení VŠ štúdia.
Môžem im v ročnom zúčtovaní uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku?
ˇUčtujem v Pohode - mám im v Personalistike uviesť niečo do "Dane a poistné" za 1. polrok 2009?

môžte im uplatniť celú nč 4025,70 obidvom
Ivana 1511
19.03.10,11:45
Musí podať daňovník daňové priznanie ak bol nezamestnaný a v 11 - 12/2009 sa zamestnal na pracovnú zmluvu. Uhrn vyplatených príjmov bol 723,38 a na dani zaplatil 0,41 e. O RZ nepožiadal a aj keď podá priznanie, nič mu nevrátia. Musí podať DP?
Timka1
19.03.10,11:48
Musí podať daňovník daňové priznanie ak bol nezamestnaný a v 11 - 12/2009 sa zamestnal na pracovnú zmluvu. Uhrn vyplatených príjmov bol 723,38 a na dani zaplatil 0,41 e. O RZ nepožiadal a aj keď podá priznanie, nič mu nevrátia. Musí podať DP?

nemá povinnosť podať, pretože jeho príjem neprekročil limit na povinnosť podať DP čo je 2012,85 pre rok 2009

nevyjde mu ani Zamestnanecká prémia, pretože neodpracoval 6 kal. mesiacov v hlavnom PP
Ivana 1511
19.03.10,11:53
Timka 1, veľmi pekne ti ďakujem, ja som si to aj myslela že nemusí podať, ale potrebovala som si to overiť. Ešte raz ďakujem.
janka.mo
19.03.10,11:55
dobry den, potrebovala by som poradit.
kamarat mi doniesol potvrdenie o vykonani rocneho zuctovania dane z roboty. mal tam preplatok cca 19 eur. lenze zabudol si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. ta mala prijem zo zivnosti 723 eur( odvody neplatila, vysporiada to az teraz), takze ak si poda opravne danove priznanie, tak mu vychadza preplatok cez 600 eur, pretoze v robote mu neuplatnili zrazky na dochodkove poistenie a nezdanitelnu cast na manzelku. co mam ale spravit s tymi 19 eurami, ktore uz ma na vyplatnej paske, tada mu ich uz vyplatili, kde to mam uviest? nemala som este taky pripad, tak vas prosim o pomoc....
dakujem
janka.mo
19.03.10,12:15
dobry den, potrebovala by som poradit.
kamarat mi doniesol potvrdenie o vykonani rocneho zuctovania dane z roboty. mal tam preplatok cca 19 eur. lenze zabudol si uplatnit odpocitatelnu polozku na manzelku. ta mala prijem zo zivnosti 723 eur( odvody neplatila, vysporiada to az teraz), takze ak si poda opravne danove priznanie, tak mu vychadza preplatok cez 600 eur, pretoze v robote mu neuplatnili zrazky na dochodkove poistenie a nezdanitelnu cast na manzelku. co mam ale spravit s tymi 19 eurami, ktore uz ma na vyplatnej paske, tada mu ich uz vyplatili, kde to mam uviest? nemala som este taky pripad, tak vas prosim o pomoc....
dakujem
nedalo mi, a zavolala som na danovy urad.... ta pani sice nebola najmilsia, ale asi toho maju vela.... bolo mi povedane, ze mam upravit preddavok o tych 19 eur, kedze mu uz boli vyplatene. tak dufam, ze mi to odobrite aj vy....
rozmyslala som, ze potom k danovemu priznaniu prilozim aj to rocne zuctovanie, co mu spravili v zamestnani, aby videli, preco su preddavky v DP nizsie ako na potvrdeni.
pisem to sem preto, aby ked niekto mal podobny problem, tak mu to mozno pomoze....
irena249
22.03.10,08:50
Dobrý deň, zamestnanec mal príjmy zo závislej činnosti 11 mesiacov, v januári bol dobrovoľne nezamestnaný, ešte mi zisťuje, či si za 1/2009 zaplatil sám poistenie. Ako mu spravím RZD ak si zaplatil? Len mu navýšim sumu zaplateného poistného? Potrebujem nejaký doklad o úhrade? Aký doklad k RZD za ten prvý mesiac, že bol doma? Treba jeho prehlásenie alebo nepotrebujem nič? ďakujem
Timka1
22.03.10,08:53
Dobrý deň, zamestnanec mal príjmy zo závislej činnosti 11 mesiacov, v januári bol dobrovoľne nezamestnaný, ešte mi zisťuje, či si za 1/2009 zaplatil sám poistenie. Ako mu spravím RZD ak si zaplatil? Len mu navýšim sumu zaplateného poistného? Potrebujem nejaký doklad o úhrade? Aký doklad k RZD za ten prvý mesiac, že bol doma? Treba jeho prehlásenie alebo nepotrebujem nič? ďakujem

v žiadosti o vykonanie RZD prehlasuje, že nemal žiadne iné príjmy, takže nepotrebuješ za január prehlásenie, ale ak chceš môžeš mu dať podpísať čestné prehlásenie o tom, že v uvedenom období nemal zdaniteľné príjmy

poistné mu môžeš prirátať a ponížiť ZD, nemá doklad o úhrade?
irena249
22.03.10,10:11
ďakujem

nemá doklad o úhrade a zdá sa mu, že ani nič nezaplatil, ale ešte mi to má potvrdiť :o(
Timka1
22.03.10,10:12
ďakujem

nemá doklad o úhrade a zdá sa mu, že ani nič nezaplatil, ale ešte mi to má potvrdiť :o(

keď nedonesie doklad, nech si vypýta potvrdenie z poisťovne a keď nebude mať ani to, nepripočitala by som
irena249
22.03.10,11:34
tiež som tak uvažovala, bez potvrdenia nič neprirátať, ale nerada by som ho poškodila, ak to zaplatil. no možno si začne dávať pozor na doklady ďakujem pekne
Tomi
22.03.10,11:37
Dobrý deň, prosím o radu. V roku 2009 sme zamestnávali na dohodu invalidného dôchodcu.Požiadal o RZ. Môžem mu uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 4025,70. Nemá podpísane vyhlásenie. Preplatok mu vyjde cez 700 EUR
Timka1
22.03.10,11:41
Dobrý deň, prosím o radu. V roku 2009 sme zamestnávali na dohodu invalidného dôchodcu.Požiadal o RZ. Môžem mu uplatniť celú nezdaniteľnú čiastku 4025,70. Nemá podpísane vyhlásenie. Preplatok mu vyjde cez 700 EUR

invalidný dôchodca má nárok na celú NČ 4025,70 €, takže mu môžeš uplatniť
blondy
22.03.10,11:43
invalidný dôchodca má nárok na celú NČ 5025,70 €, takže mu môžeš uplatniť
tu je asi preklep ... 4025,70€
florkula
27.03.10,15:31
zdravím a ja by som chcela vedieť či si musí známy podať dp ak bol síce zamestnaný do 31.10.2009 ale od 14.02.2009 do 31.10.2009 bol PN a dostal 164,40€ a príjmy mal za celý rok len 429,96€ daň nebola žiadna a od marca mu bol priznaný invalidný dôchodok (ktorý má platnosť od 1.1.2009,vsume 2899,09€,velmi pekne ďakujem
Timka1
27.03.10,15:34
zdravím a ja by som chcela vedieť či si musí známy podať dp ak bol síce zamestnaný do 31.10.2009 ale od 14.02.2009 do 31.10.2009 bol PN a dostal 164,40€ a príjmy mal za celý rok len 429,96€ daň nebola žiadna a od marca mu bol priznaný invalidný dôchodok (ktorý má platnosť od 1.1.2009,vsume 2899,09€,velmi pekne ďakujem

v tomto prípade nemá povinnosť podať DP, preotež do limitu polovice NČ 2012,85 nie je povinnosť podať a jeho príjmy boli vo výške len 429,96 €

ani sa mu neoplatí, pretože nemal zrazenú žiadnu daň

invalidný dôchodok nemá na to vplyv a je to nezdaniteľný príjem, tiež pri invalidnom dôchodku nestráca nárok na NČ
florkula
28.03.10,10:36
Timka1 ja som si to aj myslela len som si to potrebovala overiť a zmiatol ma ten inv.dôchodok ,ale som rada že to je tak a velmi pekne ti ďakujem za poradenie
ADA35
29.03.10,18:36
chcem poprosiť o radu. zamestnancom sme vykonali RZD za rok 2009 a vyšli im vysoké preplatky.Zamestnancom som ich vysporiadali v mzde 02 a ešte aj vo výplate 03.Aký je postup, keby sme si tento preplatok z RZD chceli požiadať na DÚ a neponižovali preddavky v roku 2010? A ešte Vás poprosím, keďže sme nevyčerpali preplatok z RZD za rok 2008 / mali sme nízke preddavky/ dá sa to ešte nejakým spôsobom vysporiadať? dakujem vopred
Tamila
29.03.10,19:20
chcem poprosiť o radu. zamestnancom sme vykonali RZD za rok 2009 a vyšli im vysoké preplatky.Zamestnancom som ich vysporiadali v mzde 02 a ešte aj vo výplate 03.Aký je postup, keby sme si tento preplatok z RZD chceli požiadať na DÚ a neponižovali preddavky v roku 2010? A ešte Vás poprosím, keďže sme nevyčerpali preplatok z RZD za rok 2008 / mali sme nízke preddavky/ dá sa to ešte nejakým spôsobom vysporiadať? dakujem vopred
Ak sa nevysporiadali preplatky z minulého roka do konca roka 2009, treba požiadať DÚ o ich vrátenie. Ja som to robila tak, že som napísala žiadosť, kde som vyčíslila presne, koľko bolo RZD, koľko bolo odpočítané v jednotlivých mesiacoch od daňovej povinnosti, priložila som menný zoznam s výškou RZD a vrátili mi zvyšok.
V štvrťročnom prehľade podľa § 39 odst. 9 Zák. o dani z príjmov bude žiadosť o doplatenie bonusu a zamestnaneckej prémie z ročného zúčtovania dane. Na základe § 35 odst. 7 a 38 odst. 6 správca dane použije postup podľa § 40 odst. 8 : Ak zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) odviedol preddavky na daň alebo daň vyššou sumou, ako bol povinný odviesť, a nemôže o túto sumu znížiť odvod preddavkov na daň, požiada správcu dane o vrátenie tejto sumy. Rovnaký postup sa môže uplatniť aj v prípade rozdielu vyplývajúceho z ročného zúčtovania. Správca dane vráti požadovanú sumu zamestnávateľovi, ktorý je platiteľom dane, 122 (http://www.porada.sk/t59462-122-polotovary-vlastnej-vyroby.html)) do jedného mesiaca od doručenia žiadosti.
Takže ZP a doplatky bonusu sa vysporiadajú na základe štvrťročného prehľadu a o preplatky na dani môžeš požiadať DÚ ako som písala na začiatku.
5marian5
30.03.10,09:15
ahojte poradaci, vie mi niekto poradit ako sa riesi RZD, ked zamestnanec priniesol doklad o zivot. poisteni az teraz? ja mam uz vsetko uzavrete, vsetko odovzdane. ako sa to da poriesit dodatocne? moc krat vam budem povdacny
drobeceva
30.03.10,09:18
ahojte poradaci, vie mi niekto poradit ako sa riesi RZD, ked zamestnanec priniesol doklad o zivot. poisteni az teraz? ja mam uz vsetko uzavrete, vsetko odovzdane. ako sa to da poriesit dodatocne? moc krat vam budem povdacny
Zamestnanec bol povinný Ti všetko predložiť do 15.2. Teraz mu môžeš vystaviť potvrdenie o vykonaní RZD, potvrdiť druhú stranu a on si to môže riešiť cez DP.
ADA35
30.03.10,10:38
Dakujem moc
irena249
07.04.10,08:21
Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať v nasledujúcom prípade. Preplatky z ročného zúčtovania dane z príjmu vyšli vyššie ako preddavok na daň z príjmu za 3/2010. Za 3/2010 som teda neodviedla žiadne preddavky a teraz neviem, či môžem zvyšok ešte odpočítať v preddavku na 4/2010 alebo mám ten rozdiel žiadať od DÚ a preddavky za 4/2010 odviesť v plnej výške. Ďakujem
drobeceva
07.04.10,08:27
Dobrý deň, prosím o radu ako postupovať v nasledujúcom prípade. Preplatky z ročného zúčtovania dane z príjmu vyšli vyššie ako preddavok na daň z príjmu za 3/2010. Za 3/2010 som teda neodviedla žiadne preddavky a teraz neviem, či môžem zvyšok ešte odpočítať v preddavku na 4/2010 alebo mám ten rozdiel žiadať od DÚ a preddavky za 4/2010 odviesť v plnej výške. Ďakujem
môžeš ponížiť preddavok za 4/2010
irena249
07.04.10,12:07
ďakujem
sybila3
08.04.10,08:18
Volala mi jedna pani, ktorá končila PP v apríli 2009. Že z daňového úradu jej volali, že mala zlé tlačivo Potvrdenie o príjme, že bolo staré, že treba dodať nové, ale zaujímavé, že som si porovnávala všetky tlačivá, ktoré mi dodali ostatní a ja som tlačila, sú úplne rovnaké a tak isto som ich dávala iným, ktorí končili a nikto sa neozval. Veď v programe mám tlačivá najnovšie. Dokonca jednej SZČO som bola zaniesť osobne a od zamestnávateľa mal potvrdenie, kde bolo v zátvorke nie euro ale SK a zobrali ho. ?????
Tamila
08.04.10,08:27
Mala si tlačivo, kde boli krížiky pre uplatnenie ZP? Ak neboli, bolo to zlé tlačivo.
sybila3
08.04.10,08:49
nie, ale ona končila v apríli 2009, to všetkým, ktorým som vtedy tlačila tlačivo, tak som mala vystavovať nové.
Niektorým, ktorým som robila ročné zúčtovanie, doniesli mi od zamestnávateľov, tiež mali staré tlačivá.
Tým, ktorým som robila RZD za 2009 v r. 2010, tak tam už mám tlačivá so zamestnaneckou prémiou, ale keď ona končila apríl 2009, tak tam som tlačivo so zam. prémiou nemala.
sybila3
12.04.10,10:55
už dlhšie hľadám, ale nemôžem nikde nájsť od kedy bolo platné nové tlačivo Potvrdenie so zamestnaneckou prémiou? Kde by som to našla? díky
rodina1
12.04.10,11:04
už dlhšie hľadám, ale nemôžem nikde nájsť od kedy bolo platné nové tlačivo Potvrdenie so zamestnaneckou prémiou? Kde by som to našla? díky

Možno pomôže:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/tlaciva_danovych_priznani/data/pot_uhr_prijm_2009.pdf

ďaľšia strana za "Poučením ..."

mimotemy možno ani tak nie je dôležité, od kedy bolo tlačivo platné, ale dôležité je, že toto nové tlačivo bolo platné pre príjmy za rok 2009.
sybila3
12.04.10,11:09
to som čítala, ale potrebovala by som presný dátum. V bode 4 je písané, že že použitie tlačiva Potvrdenie...platného do uverejnenia tohoto oznámenia, sa akceptuje aj po uverejnení tohto oznámenia, nepochopila som to správne? dík
VERONIKA6
12.04.10,11:28
to som čítala, ale potrebovala by som presný dátum. V bode 4 je písané, že že použitie tlačiva Potvrdenie...platného do uverejnenia tohoto oznámenia, sa akceptuje aj po uverejnení tohto oznámenia, nepochopila som to správne? dík
Používali sa ešte aj staré tlačivá, ale pre uplatnenie zamestnaneckej prémie bolo treba vyznačiť obdobie, za ktoré mesiace mal pracovník nárok na zamestnaneckú prémiu.
sybila3
12.04.10,11:44
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
rodina1
12.04.10,11:49
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
To je síce pravda, že u vás nárok na ZP nemala, ale keď si jej dala staré tlačivo, tak ďalší zamestnávateľ nemohol zistiť, či splnila podmienku na vyplatenie ZP. Pretože aj keď bola u vás zamestnaná 4 mesiace, z potvrdenia sa nedalo zistiť, či tie 4 mesiace mala zdaniteľný príjem. Čo keď niektorý mesiac mala PN?
Z toho dôvodu jej bolo potrebné zaslať nové tlačivo, na ktorom už bola ZP.
Aj ja som ľuďom, ktorí od nás odišli a pri odchode som im vystavila Potvrdenie o príjme ... zasielala nové tlačivo.
VERONIKA6
12.04.10,11:56
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.
Zamestnancom som tlačila nové potvrdenia už 14.1.2010, to znamená, že ich už dodávateľ softu mal oveľa skôr, čiže začiatkom januára už určite boli nové potvrdenia.
Andyke
12.04.10,12:08
ja viem, ale keď končila 30.4.2009 ja som nové tlačivo ešte v programe nemala, tak preto zisťujem od kedy je platné so zam.prémiou, ostatným, ktorí boli celý rok samozrejme som tlačila nové tlačivo. A keď u nás odrobila 4 mesiace tak nárok na zam.prémiu u nás nemala.

Nestresuj sa.
Nové tlačivo bolo uverejnené vo FS 7/2009 22.4.2009.

4. Použitie tlačiva „Potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov
a o daňovom bonuse na vyživované deti („daňový bonus“) za obdobie (kalendárny rok)“ platného do uverejnenia tohto oznámenia, zamestnávateľmi,
ktorí sú platiteľmi dane, sa akceptuje aj po uverejnení tohto oznámenia.

http://www.finance.gov.sk/Documents/1_Adresar_redaktorov/capkovicova/FS_07_2009.pdf
sybila3
13.04.10,07:13
ďakujem pekne, len som si to chcela overiť, uistiť sa, už som jej vytlačila nové. Jej pani účtovníčka mi ešte aj poslala nové tlačivo, ako vyzerá, šak to samozrejme viem, ešte mi ceruzkou napísala, kde mám dať pečiatku a kde krížiky, jak keby som bola debil, tak to ma naštvalo. Keď je taká múdra a vedela, že je to staré tlačivo, prečo nepýtala skôr a odovzdala jej také na DÚ????
sybila3
16.04.10,11:53
K štvrťročnému prehľadu sa neprikladá nič ohľadom zamestnaneckej prémie? Radšej sa opýtam???? dík
hanelie
16.04.10,12:44
nie, nič sa neprikladá
Marika32
17.05.10,09:20
Dobrý deň!
Mám jednu otázku. Môj manžel pracoval v jednej firme celý minulý rok. Bol tam až do konca februára 2010. Otázka je, že v tomto prípade kto je povinný urobiť ročné zúčtovanie dane za neho? Minulý zamestnávateľ alebo tento súčasný zamestnávateľ?

a ešte jedna otázka. keď sa to nespravilo, tak môže podať sám ešte daňové priznanie ešte v tomto mesiaci? ďakujem.
Tweety
17.05.10,09:28
Dobrý deň!
Mám jednu otázku. Môj manžel pracoval v jednej firme celý minulý rok. Bol tam až do konca februára 2010. Otázka je, že v tomto prípade kto je povinný urobiť ročné zúčtovanie dane za neho? Minulý zamestnávateľ alebo tento súčasný zamestnávateľ? Ak ho o RZD požiadal, tak býv. zamestnáv, ak nepožiadal, a mal podať DP, tak si ho mal podať sám..

a ešte jedna otázka. keď sa to nespravilo, tak môže podať sám ešte daňové priznanie ešte v tomto mesiaci? Áno. ďakujem.
Odpovede v texte.