čarodejka
21.01.10,13:43
Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
čarodejka
21.01.10,12:57
ja viem, že žiadosť si vypisuje každý sám ale povedzme si úprimne, taký priemerný robotník netuší čo znamená ten či ten § !!
preto som chcela vedieť, či je podrobný postup na to ako to vypísať, po minulé roky to bolo jednoduchšie a ak mi tie žiadosti budú ludia nosiť a nebude to dobre vypísané, tak pri 150 žiadostiach sa z toho aj zbláznim....
kkllc
21.01.10,13:01
Myslím, že žiadny postup na to nie je. Pozrieť v zákone čo ktorý § znamená a opýtať sa zamestnanca, či sa ho to týka... a vypísať.
Pri toľkých zamestnancoch nezávidím. Zamestnanec namá ani šajnu o tom, čo je napr. zamestn. prémia....a nie to, či má na ňu nárok...
Johanka
21.01.10,13:02
RZD sa vykonáva podľa Zákona o dani z príjmov, takže štúdium treba začať tam - §38.
Žiadosti o RZD sa zase až tak nemenia. V prvom rade si ju poriadne preštuduj ty - ona vôbec nie je náročná, len mať pri seba zákon a pozrieť si §§, na ktoré sú tam odvolávky.
Johanka
21.01.10,13:05
Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Zamestnávateľ ťa nepošle na školenie, kým si školenie sama nevyberieš a nevysvetlíš mu nutnosť vzdelávania. Vybrala si si prácu založenú na sústavnom vzdelávaní a nemôžeš to nechať len na ľubovôli zamestnávateľa. Musíš sa venovať aj samoštúdiu ;).
čarodejka
21.01.10,13:12
Johanka, ver mi, že ak by som na to školenie mohla ísť tak idem. Nie je to na mne ale na mojom zamestnávateľovi.
Kebyže ma táto práca nebaví tak ju už dávno nerobím, ale ďakujem za názor, malo by to byť tak ako si napísala.
Andyke
21.01.10,13:21
Čarodejka vbehni do prvého kníhkupectva a kúp si nejakú odbornú literatúru, aj keď na vlastné náklady. Však Ty ideš robiť 150 zamestnancom RZD a skoro o tom nič nevieš. A medzitým sleduj a čítaj Poradu !!
čarodejka
21.01.10,13:37
Ročné zúčtovanie som robila aj minulý rok aj predminulý, takže o tom "niečo" viem, len som chcela poprosiť o radu, či je niekde dajaký návod ako to robiť po novom... budem to tu sledovať a ak budem mať problém tak napíšem :-)
Ančika
21.01.10,13:58
Ahojte poraďáci,

chcem vás poprosiť, ak už existuje táto téma tak ma nasmerujte kde si ju môžem pozrieť, ak nie tak prosím o radu ako mám správne vypísať žiadosť o vykonanie výpočtu dane..... a kde sa podrobne dočítam o postupoch ako správne vykonanť roč. zúčtov. , keďže ma zamestnávateľ neposiela na žiadne potrebné školenia, všetko si musím hľadať na internete.
Ďakujem za všetky rady.
Chcem sa ťa len spýtať, aký program používaš. V slušnom SW by malo byť zapracované aj tlačivo Žiadosť o RZD. Ja si vytriedim najprv zamestnancov, ktorí by mali požiadať o RZD, vytlačím im žiadosť a obyčajne aj pripnem k nej lístoček s najzákladnejšími pokynmi a hlavne s dátumov vrátenia. Tie špecifické prípady aj tak musím riešiť individuálne.
abel
21.01.10,14:06
ja vkladám veľké nádeje do videoškolenia :D aj keď to nejaký ten rok robím, púšťam si ho po etapách (koľko stíham chápať) , kombinujem s prečítaním zákona a keď sa mi to ujasní, idem o kúsok ďalej

teda zatiaľ mám len videoškolenie o DPH, ale veľmi som s ním spokojná, tak som si teraz objednala balík v akcii ;) a už som na to zvedavá
čarodejka
21.01.10,14:53
Takže zohnala som si brožúru zo školenia pána Mihála, všetko som si to prefotila a budem teda študovať :-)
Používam program Money S3, to je odpoveď Ančičke.
Aknazuz
21.01.10,18:56
MONEY S3 používam aj ja, žiadosti v ňom budú, akurát s pomerne veľkým oneskorením. Takže čakajme spolu, vo verzii 11.054 sú ešte platné pre rok 2008 /"chýba" zamestnanecká prémia/.
jankasm
21.01.10,21:16
Ak Ťa zamestnávateľ nechce poslať na školenie, skús ho popýtať aspoň o kúpu videoškolenia, veľmi výhodný je balíček RZD + RZZP. Ja sa tiež na to chystám, tak dúfam, že pochodím, aj keď názor zamestnávateľov býva dosť často taký, že však načo, naštuduj si to, aj tak nemáš čo iné na práci. :mad:
Mala by som len otázočku. Sú nejaké podstatné zmeny oproti RZD v minulom roku? Nové tlačivá a zamestnanecká prémia, o tom viem.
andrea palcova
21.01.10,21:26
Včera na stránke www.vszp.sk - v sekcii Ročné zúčtovanie, boli pridané nové tlačivá týkajúce sa RZZP pre rok 2009, link: http://www.vszp.sk/showdoc.do?docid=774, možno to niekomu pomôže :)
čarodejka
25.01.10,13:18
Tento mesiac sme prijali nových zamestnancov, ak mi predložia žiadosť o vykonaní výpočtu dane.... môžem im ho spraviť?? alebo si musia požiadať u polsledného zamestnávateľa v roku 2009???
katka50
25.01.10,13:25
Tento mesiac sme prijali nových zamestnancov, ak mi predložia žiadosť o vykonaní výpočtu dane.... môžem im ho spraviť?? alebo si musia požiadať u polsledného zamestnávateľa v roku 2009???
Musia požiadať u posledného zamestnávateľa v r. 2009.
čarodejka
25.01.10,13:29
ďakujem
Ančika
25.01.10,15:07
Musia požiadať u posledného zamestnávateľa v r. 2009.
Alebo si podať DP sami;)
Arava
25.01.10,15:13
Musia požiadať u posledného zamestnávateľa v r. 2009.
Nie je to celkom presné, mali by požiadať toho zamestnávateľa u ktorého si ako u posledného zamestnávateľa v roku 2009 uplatňovali nezdaniteľnú časť základu dane na daňovníka a daňový bonus.
marmal
26.01.10,06:38
Ked si zamestnanec uplatnuje nezdanitelnu cast na manzelku, treba prilozit k ziadosti aj nejaky doklad (myslim napr. sobasny list) alebo nie ?

Dakujem

Marta
:confused:
katka50
26.01.10,06:39
Ked si zamestnanec uplatnuje nezdanitelnu cast na manzelku, treba prilozit k ziadosti aj nejaky doklad (myslim napr. sobasny list) alebo nie ?

Dakujem

Marta
:confused:
Sobášny list - áno.
5marian5
26.01.10,07:53
ahojte, ja robim tento rok prvy krat rocne zuctovanie dane. postup ako pocitat uz mam nastudovany. ale v com si nie som isty su papiere. ake papiere, kedy a kam mam poslat? ktore dam zamestnancom a ktore posielam na danovy urad?moc budem povdacny
spor
30.01.10,13:23
Tu sa človek naozaj niečo naučí.. super poradáci.. dakkujem
Kristinka1402
31.01.10,20:32
Naozaj tam je potrebný ten sobášny list? V žiadosti predsa prehlasuje, že je to jeho manželka :) Nikde som to napísané nevidela...
Manilla
31.01.10,21:01
Dobrý večer,
mám problém. Zistila som až teraz, že za rok 2008 som zamestnancovi urobila zlý výpočet RZD. Vyšiel mi preplatok na dani z príjmu fyz. osoby vyšší o 27 €. Ja som mu vlastne vrátila o tých 27 € viac, taktiež som si to vyrovnala s DU.,
Ako mám postupovať pri oprave RZD za rok 2008? Som z toho velmi nešťastná. Prosím, poradte.
rennka
01.02.10,13:02
Dobry den, je pravda ze do prijmu zamestnanca sa zapocitavaju aj nemocenske davky? Ked ano od kedy to plati? A ktore davky konkretne, nahrada mzdy za nemoc-prvych 10dni, alebo aj nemoc. davky zo SP? Kde potom tieto davky zapisujem v Potvrdeni o prijmoch a v Rocnom zuctovani? Pripocitam to k CZD?
Som z toho zmätena. Dakujem za kazdu odpoved.
Tweety
01.02.10,13:05
Dobry den, je pravda ze do prijmu zamestnanca sa zapocitavaju aj nemocenske davky? Ked ano od kedy to plati? A ktore davky konkretne, nahrada mzdy za nemoc-prvych 10dni, alebo aj nemoc. davky zo SP? Kde potom tieto davky zapisujem v Potvrdeni o prijmoch a v Rocnom zuctovani? Pripocitam to k CZD?
Som z toho zmätena. Dakujem za kazdu odpoved.
Nie, nezapočítaváme ich do príjmu daňovníka. Ale započítame ich vtedy, ak si na neho uplatňujeme NČ.
jankasm
01.02.10,20:28
Naozaj tam je potrebný ten sobášny list? V žiadosti predsa prehlasuje, že je to jeho manželka :) Nikde som to napísané nevidela...

Tiež sobášne listy doložené nemám. V žiadosti prehlasuje, že si uplatňuje NČ na manželku, ktorá s ním žila v domácnosti. Nestačí to?
jankasm
01.02.10,20:31
ahojte, ja robim tento rok prvy krat rocne zuctovanie dane. postup ako pocitat uz mam nastudovany. ale v com si nie som isty su papiere. ake papiere, kedy a kam mam poslat? ktore dam zamestnancom a ktore posielam na danovy urad?moc budem povdacny

Zamestnancom urobíš ročné zúčtovanie dane, ktoré im potom aj odovzdáš. Rovnako by si im mala odovzdať aj potvrdenie o príjme. No a výsledky RZD samozrejme vyplatíš alebo zrazíš, podľa toho, čo im vyjde.
Na DÚ neposielaš nič, všetko zostáva založené u zamestnávateľa. Pre DÚ urobíš potom prehľad za 1. štvrťrok 2010 kde to vlastne budú mať vyčíslené. :cool:
rennka
02.02.10,07:24
Re: Ročné zúčtovanie dane zo závislej činnosti za rok 2009
Citát:
Pôvodca textu príspevku: rennka
Dobry den, je pravda ze do prijmu zamestnanca sa zapocitavaju aj nemocenske davky? Ked ano od kedy to plati? A ktore davky konkretne, nahrada mzdy za nemoc-prvych 10dni, alebo aj nemoc. davky zo SP? Kde potom tieto davky zapisujem v Potvrdeni o prijmoch a v Rocnom zuctovani? Pripocitam to k CZD?
Som z toho zmätena. Dakujem za kazdu odpoved.

Nie, nezapočítaváme ich do príjmu daňovníka. Ale započítame ich vtedy, ak si na neho uplatňujeme NČ.

Takze ked zamestnanec, ktoremu robim RZD, bol PN nie je to jeho prijem. Ale ak by si chcel uplatnit NC na manz. a ona by bola PN,tak je to jej prijem. Dakujem za vysvetlenie, uz mi je to jasne.
rennka
02.02.10,07:29
Nie, nezapočítaváme ich do príjmu daňovníka. Ale započítame ich vtedy, ak si na neho uplatňujeme NČ.
Dakujem za vysvetlenie.
Takze, ak robim RZD zamestnancovi ktory bol PN, nie je to jeho prijem. ale ak by si uplatnoval NC na manz. a ona by bola PN, tak je to jej prijem.
Rozumiem tomu spravne?
Tweety
02.02.10,07:57
Dakujem za vysvetlenie.
Takze, ak robim RZD zamestnancovi ktory bol PN, nie je to jeho prijem. ale ak by si uplatnoval NC na manz. a ona by bola PN, tak je to jej prijem.
Rozumiem tomu spravne?
Áno, veď som to už v príspevku vyššie uviedla.
rennka
02.02.10,09:30
Tweety, nechcela som byt otravna, len som si chcela byt ista, aby som nespravila zbytocnu chybu.
Poznas to: dvakrat meraj a raz strihaj...
Este raz vdaka.
katarinka1985
02.02.10,13:30
Dobrý deň
potrebujem pomoc, prvý krát idem robit ročné zúčtovanie a este nemam dost skusenosti mzdovom uctovnictve.
problem mam nasledovny v Potvrdení o príjmoch riadok 3- Poistné a príspevky celkom - tato suma sa ma rovnat so sumou ktorý mam v Mzdovom liste - zákonne poistne /odvody za cely rok /.
dufam ze mi dakto poradi...lebo byvala mzdarka mi nevie poradit....a to je dost smutne...
drobeceva
02.02.10,13:36
Dobrý deň
potrebujem pomoc, prvý krát idem robit ročné zúčtovanie a este nemam dost skusenosti mzdovom uctovnictve.
problem mam nasledovny v Potvrdení o príjmoch riadok 3- Poistné a príspevky celkom - tato suma sa ma rovnat so sumou ktorý mam v Mzdovom liste - zákonne poistne /odvody za cely rok /.
dufam ze mi dakto poradi...lebo byvala mzdarka mi nevie poradit....a to je dost smutne...
áno, všetky údaje uvedené v Potvrdení...musia sedieť so mzdovým listom
katarinka1985
02.02.10,15:56
áno, všetky údaje uvedené v Potvrdení...musia sedieť so mzdovým listom
dakujem za radu
ptimka
03.02.10,22:22
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, ak idem robiť daňové priznanie/ročné zúčtovanie pre dôchodkyňu, ktorá mala príjmy z dohody za 10,11,12/2009 cca 3000 EUR, aká bude pre ňu nezdaniteľná čiastka? dôchodok poberá strašne nízky, len okolo 230 EUR mesačne, takže ak dobre chápem zákonu § 11 ods. 7, mohla by som jej uplatniť rozdiel medzi NČ a star. dôchodkom? a NČ uplatňujem za celý rok alebo len za tie mesiace, v ktorých mala príjmy z dohody? veľmi pekne vám ďakujem za rady...
Timka1
03.02.10,22:26
Ahojte poraďáci,
chcela by som sa opýtať, ak idem robiť daňové priznanie/ročné zúčtovanie pre dôchodkyňu, ktorá mala príjmy z dohody za 10,11,12/2009 cca 3000 EUR, aká bude pre ňu nezdaniteľná čiastka? dôchodok poberá strašne nízky, len okolo 230 EUR mesačne, takže ak dobre chápem zákonu § 11 ods. 7, mohla by som jej uplatniť rozdiel medzi NČ a star. dôchodkom? a NČ uplatňujem za celý rok alebo len za tie mesiace, v ktorých mala príjmy z dohody? veľmi pekne vám ďakujem za rady...

urobíš rozdiel medzi celou NČ 4025,70 a príjmom z dôchodku, rozdiel jej môžeš uplatniť ako NČ
31Jankal
04.02.10,08:44
Dobrý den, začínam robiť ročné rzp a neviem ako mám vypisovať určité riadky ked si uplatnuje ZP:
1. riadok 04a - treba napísať NZDC, lebo v r. 09 mi ju pýta?
2. riadok 05 Zdaniteľná mzda - ked si uplatnuje ZP tak treba napísať nulu?
3. riadok 08 počet mesiacov - mala 2 zamestnávateľov počas roka v júni prechádzala od jedného k druhému a v januári bola PN.
Koľko mesiacov mám napísať?
4. riadok 10 - kedže v januári bola PN tak má nárok aj za tento mesiac na DB? Mala základ dane spolu u oboch zamestnávateľov 3551€. Ten potom napíšem do r.12.
5. riadok 09 - bude pri 11.mesiacoch suma 82,65?
6. riadok 18 - bude suma 82,65 + 38.64 /DB za 2 deti za mesiac január/ = 121,29?
Dakujem Vám za všetky odpovede
autoholik
04.02.10,08:55
Ahojte. pozrel som niekolko casti fora, ale nenasiel som ....
Od 1.10.2009 som nezamestnany a poberam podporu. Rad by som sa niekde dozvedel, aky termin mam na podanie danoveho priznania /koniec marca?/ - inak povedane, nechcem nic presvihnut. Netusim vsak, ci mi stacit podat danove priznanie ani to, ci mi posledny zamestnavatel ma povinnost dat vyplnene tlacivo "rocne zuctovanie preddavkov na dan" ??? Alebo si to musim usluzne vypytat? Pri odchode zo zam. som od neho dostal akurat zapoctovy list s odprac. rokmi.
Dakujem za kazdu radu, z tychto veci som fakt osol :eek:
Tweety
04.02.10,09:01
Ahojte. pozrel som niekolko casti fora, ale nenasiel som ....
Od 1.10.2009 som nezamestnany a poberam podporu. Rad by som sa niekde dozvedel, aky termin mam na podanie danoveho priznania /koniec marca?/ Áno, 31.3. je posledný termín na jeho podanie. - inak povedane, nechcem nic presvihnut. Netusim vsak, ci mi stacit podat danove priznanie ani to,DP podáš na základe Potvrdenia o príjme zo ZČ, ktoré Ti mal dať tvoj zamestnáv. pri skončení PP, takže sa na neho odbráť s tým, že si nesplnil svoju zákonnú povinnosť. . ci mi posledny zamestnavatel ma povinnost dat vyplnene tlacivo "rocne zuctovanie preddavkov na dan" ??? Alebo si to musim usluzne vypytat? Pri odchode zo zam. som od neho dostal akurat zapoctovy list s odprac. rokmi.
Dakujem za kazdu radu, z tychto veci som fakt osol :eek:
Odpovede v texte.
31Jankal
04.02.10,11:04
Dobrý den, začínam robiť ročné rzp a neviem ako mám vypisovať určité riadky ked si uplatnuje ZP:
1. riadok 04a - treba napísať NZDC, lebo v r. 09 mi ju pýta?
2. riadok 05 Zdaniteľná mzda - ked si uplatnuje ZP tak treba napísať nulu?
3. riadok 08 počet mesiacov - mala 2 zamestnávateľov počas roka v júni prechádzala od jedného k druhému a v januári bola PN.
Koľko mesiacov mám napísať?
4. riadok 10 - kedže v januári bola PN tak má nárok aj za tento mesiac na DB? Mala základ dane spolu u oboch zamestnávateľov 3551€. Ten potom napíšem do r.12.
5. riadok 09 - bude pri 11.mesiacoch suma 82,65?
6. riadok 18 - bude suma 82,65 + 38.64 /DB za 2 deti za mesiac január/ = 121,29?
Dakujem Vám za všetky odpovede
Prosím poradte
hannahg
04.02.10,12:04
Dobrý deň, prosím Vás aká je lehota na odovzdanie žiadosti k vykonaniu ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2009? Vopred ďakujem.
VERONIKA6
04.02.10,12:15
Dobrý deň, prosím Vás aká je lehota na odovzdanie žiadosti k vykonaniu ročného zúčtovania preddavkov na daň za rok 2009? Vopred ďakujem.
15. február.
spor
04.02.10,17:06
tak toto je komplikované: zamestnanec mal živnosť, ktorá pokračovala ešte v januári, ale 26.1 nastúpil do riadneho PP. 15.2 zrušil Živnosť. 31.12 dostal výpoveď v tej firme, ale v zápetí v tej istej firme uzavrel opat riadny PP ( druhú pracovnú zmluvu).
Neviem mu poradiť z danovým priznaným. Viete mi poradit neaké zachytné body. Riešila som iba klasických zamestnancov. Prácu robím len krátko. dakkujem
autoholik
04.02.10,17:55
Odpovede v texte.
DAKUJEM ! zamestnavatel slubil,ze behom tyzdna potvrdenie posle,tak dufam,ze naozaj a ze spravne :)
Este prosim ta - ak budem do 31.3 nezamestnany, musim davat danove priznanie A alebo B ? Teda evidujem, ze su dva druhy, ale netusim, ktory bude v danej situacii pre mna.
tuta
04.02.10,18:13
tak toto je komplikované: zamestnanec mal živnosť, ktorá pokračovala ešte v januári, ale 26.1 nastúpil do riadneho PP. 15.2 zrušil Živnosť. 31.12 dostal výpoveď v tej firme, ale v zápetí v tej istej firme uzavrel opat riadny PP ( druhú pracovnú zmluvu).
Neviem mu poradiť z danovým priznaným. Viete mi poradit neaké zachytné body. Riešila som iba klasických zamestnancov. Prácu robím len krátko. dakkujem

Zamestnanec si musí sám urobiť DP typ B.
tuta
04.02.10,18:14
DAKUJEM ! zamestnavatel slubil,ze behom tyzdna potvrdenie posle,tak dufam,ze naozaj a ze spravne :)
Este prosim ta - ak budem do 31.3 nezamestnany, musim davat danove priznanie A alebo B ? Teda evidujem, ze su dva druhy, ale netusim, ktory bude v danej situacii pre mna.

Bol si len zamestnancom takže podávaš DP typ A.
sanya
05.02.10,08:14
Prajem krásny deň a mám otázku:
Zamestnankyňa vo februári v roku 2009 dosiahla dôchodkový vek. V ten istý mesiac oň aj požiadala. Pracovala u nás popri dôchodu až do augusta 2009. Pýtam sa - urobím jej ročné zúčtovanie a ak áno má nárok aj na odpočítateľnú položku za celý rok?
Ďakujem krásne
Tweety
05.02.10,08:16
Prajem krásny deň a mám otázku:
Zamestnankyňa vo februári v roku 2009 dosiahla dôchodkový vek. V ten istý mesiac oň aj požiadala. Pracovala u nás popri dôchodu až do augusta 2009. Pýtam sa - urobím jej ročné zúčtovanie a ak áno má nárok aj na odpočítateľnú položku za celý rok? Áno, ak podpíše žiadosť do 15.2.2010, tak urobíš a uplatníš je celú NČ.Ďakujem krásne
Odpovede v texte.
mirka06121985
05.02.10,09:09
Ahojte poradaci. Poradite mi niekto: mam zamestnanca, ktory si vykonal rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2008 sam, mal iba prijem z pracovneho pomeru, vysiel mu nedoplatok 22,73 €. Chcem sa spytat, ci si moze tento zaplateny nedoplatok prilozit k papierom k rocnemu zuctovaniu dane, ktore mu budem robit ja ako zamestnavatel:
hruba mzda: 16 850,60€
poistne: 2 194,78€
ciastkovy zaklad dane: 14655,82€
uhrn preddavkov na dan: 2 038,37€
cely rok si uplatnoval nezdanit. cast na danovnika.
Vopred dakujem za odpoved
31Jankal
05.02.10,09:21
Prosím poradte:

Dobrý den, začínam robiť ročné rzp a neviem ako mám vypisovať určité riadky ked si uplatnuje ZP:
1. riadok 04a - treba napísať NZDC, lebo v r. 09 mi ju pýta?
2. riadok 05 Zdaniteľná mzda - ked si uplatnuje ZP tak treba napísať nulu?
3. riadok 08 počet mesiacov - mala 2 zamestnávateľov počas roka v júni prechádzala od jedného k druhému a v januári bola PN.
Koľko mesiacov mám napísať?
4. riadok 10 - kedže v januári bola PN tak má nárok aj za tento mesiac na DB? Mala základ dane spolu u oboch zamestnávateľov 3551€. Ten potom napíšem do r.12.
5. riadok 09 - bude pri 11.mesiacoch suma 82,65?
6. riadok 18 - bude suma 82,65 + 38.64 /DB za 2 deti za mesiac január/ = 121,29?
Dakujem Vám za všetky odpovede
Cent
05.02.10,09:52
Ahojte poradaci. Poradite mi niekto: mam zamestnanca, ktory si vykonal rocne zuctovanie zdravotneho poistenia za rok 2008 sam, mal iba prijem z pracovneho pomeru, vysiel mu nedoplatok 22,73 €. Chcem sa spytat, ci si moze tento zaplateny nedoplatok prilozit k papierom k rocnemu zuctovaniu dane, ktore mu budem robit ja ako zamestnavatel:
hruba mzda: 16 850,60€
poistne: 2 194,78€
ciastkovy zaklad dane: 14655,82€
uhrn preddavkov na dan: 2 038,37€
cely rok si uplatnoval nezdanit. cast na danovnika.
Vopred dakujem za odpoved.

Podľa mojho názoru Ano, v žiadosti o vykonanie výpočtu dane sa vyznačí v časti 7-zaplatené príspevky....., a priloží sa doklad o zaplatení .
keri
05.02.10,12:37
Dobry den,
starobny dôchodca u nas pracoval v roku 2009 na dohodu . Mal prijem 818, EUR (z toho preddavkova dan 155,42)a prijem 670,83 EUR (z toho zrazkova dan 127,45). Moze poziadat zamestnavatela o vykonanie rocn. zuctovania alebo si ma dat sam DP, aby sa mu zrazena dan vratila?Dakujem.
Cent
05.02.10,12:51
Dobry den,
starobny dôchodca u nas pracoval v roku 2009 na dohodu . Mal prijem 818, EUR (z toho preddavkova dan 155,42)a prijem 670,83 EUR (z toho zrazkova dan 127,45). Moze poziadat zamestnavatela o vykonanie rocn. zuctovania alebo si ma dat sam DP, aby sa mu zrazena dan vratila?Dakujem.
Mal by podať sám DP, nakoľko pri ročnom zúčtovaní nemá možnosť zrazenú daň získať späť. AK mal príjmy do 2012,85 Eur ( a podľa toho čo píšeš, mal), tak jedine podaním DP (typ A) získa späť zaplatenú daň.
Mia3683
05.02.10,13:24
Ahoj poraďáci.
Mám dve otázočky:
1. Zamestnanec žiada o RZD a je zároveň poberateľom inv. dôchodku. Tento dôchodok sa neráta do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov, však?
2. Ex-zamestnanec žiada o RZD a momentalne je evidovaný na úrade práce. Ráta sa mu do úhrnu podpora v nezamestnanosti? Podľa mňa nie, ale nie som si istá.
Veľmi pekne ďakujem.
Tweety
05.02.10,13:26
Ahoj poraďáci.
Mám dve otázočky:
1. Zamestnanec žiada o RZD a je zároveň poberateľom inv. dôchodku. Tento dôchodok sa neráta do úhrnu zúčtovaných a vyplatených príjmov, však? Nie, neráta, nie je to zdaniteľný príjem
2. Ex-zamestnanec žiada o RZD a momentalne je evidovaný na úrade práce. Ráta sa mu do úhrnu podpora v nezamestnanosti? Podľa mňa nie, ale nie som si istá. Nie, neráta,nie je to zdaniteľný príjem
Veľmi pekne ďakujem.
Odpovede v texte.
keri
05.02.10,13:26
Mal by podať sám DP, nakoľko pri ročnom zúčtovaní nemá možnosť zrazenú daň získať späť. AK mal príjmy do 2012,85 Eur ( a podľa toho čo píšeš, mal), tak jedine podaním DP (typ A) získa späť zaplatenú daň.

Teraz rozmyslam: Ano jemu sa oplati dat DP, ale len v pripade, ak si moze v nom uplatnit nezdan. ciastku, resp. cast nezd. ciastky na seba, cize ak jeho dochodok bol nizsi ako 4025,70. Cize: prijmy 1488,83 EUR minus nezd. cast cca. 1000 EUR = ZD 488,83. Z toho dan. povinnost 92,87 EUR. Suma zapl. preddavkov je 282,87 EUR. Preplatok je tym pradom 190,-- EUR.
Airam25
05.02.10,13:47
Pekny den, mam otazku: potrebujem k RZD zamestnanca potvrdenie so SP ak poberal v 12/2009 osetrovne 4 dni?? Níe je to jeho nezdanitelny prijem ako PN ?
Tweety
05.02.10,13:52
Pekny den, mam otazku: potrebujem k RZD zamestnanca potvrdenie so SP ak poberal v 12/2009 osetrovne 4 dni?? Níe je to jeho nezdanitelny prijem ako PN ?
NIe, nepotrebuješ.
keri
05.02.10,14:23
Teraz rozmyslam: Ano jemu sa oplati dat DP, ale len v pripade, ak si moze v nom uplatnit nezdan. ciastku, resp. cast nezd. ciastky na seba, cize ak jeho dochodok bol nizsi ako 4025,70. Cize: prijmy 1488,83 EUR minus nezd. cast cca. 1000 EUR = ZD 488,83. Z toho dan. povinnost 92,87 EUR. Suma zapl. preddavkov je 282,87 EUR. Preplatok je tym pradom 190,-- EUR.


Suhlasi s tym niekto???
AMM
05.02.10,15:06
Zamestnanec u nás pracoval 3 mesiace na PP a potom ďalšie 2 mesiace na dohodu. V obidvoch prípadoch mal podpísané vyhlásenie a poberal aj daňový bonus. Teraz žiada o vykonanie RZ dane. Započítam mu aj príjmy a všetky údaje týkajúce sa dohody?
Ďakujem!
Tweety
05.02.10,15:06
Zamestnanec u nás pracoval 3 mesiace na PP a potom ďalšie 2 mesiace na dohodu. V obidvoch prípadoch mal podpísané vyhlásenie a poberal aj daňový bonus. Teraz žiada o vykonanie RZ dane. Započítam mu aj príjmy a všetky údaje týkajúce sa dohody?
Ďakujem!
Áno.
liennka
05.02.10,15:16
Dôchodca, ktorý mal príjem zo ZČ do 2012,85€, má nárok na vrátenie celej zrazenej dane, ak si podá DP A. Nemá to nič spoločné s výškou dôchodku, ani s NČD.
jamis
05.02.10,15:24
Dôchodca, ktorý mal príjem zo ZČ do 2012,85€, má nárok na vrátenie celej zrazenej dane, ak si podá DP A. Nemá to nič spoločné s výškou dôchodku, ani s NČD.

Je to tak...vrátia mu daň.
keri
06.02.10,10:05
Dakujem za usmernenia. Cize vyska dochodku je podstatna vtedy, ak by dochodca zarobil nad tu hranicu 2012,85 EUR?
keri
07.02.10,12:03
Moze zamestnavatel tomuto dochodcovi urobit rocne zuctovanie dane,ak o to pozida?
rodina1
07.02.10,12:14
Moze zamestnavatel tomuto dochodcovi urobit rocne zuctovanie dane,ak o to pozida?

Myslím si, že zamestnávateľ môže urobiť zamestnancovi ročné zúčtovanie dane len v tom prípade, ak mu bola z príjmu zo závislej činnosti odvádzaná preddavková daň. Ak zamestnancovi bola zo závislej činnosti odvádzaná zrážková daň, taký zamestnanec si musí sám podať DP typ A.
Timka1
07.02.10,12:16
Myslím si, že zamestnávateľ môže urobiť zamestnancovi ročné zúčtovanie dane len v tom prípade, ak mu bola z príjmu zo závislej činnosti odvádzaná preddavková daň. Ak zamestnancovi bola zo závislej činnosti odvádzaná zrážková daň, taký zamestnanec si musí sám podať DP typ A.



tento rok po prvý krát, ak bola zrážková daň zrazená zo závislej činnosti, je možné požiadať o RZD a urobiť ho :)
rodina1
07.02.10,12:24
tento rok po prvý krát, ak bola zrážková daň zrazená zo závislej činnosti, je možné požiadať o RZD a urobiť ho :)
Ďakujem za upozornenie
Timka1
07.02.10,12:30
Ďakujem za upozornenie


mimotemy

nie je začo, ja som si donedávna to isté myslela a napísala do jedného príspevku, avšak upozornila ma na to katka50 ...... tiež aj jej ďakujem ......:)
mirčiak
08.02.10,08:30
Dobrý deň, chcem sa spýtať či môže vykonať ročné zúčtovanie zamestnávateľ zamestnancovi ak o to požiada aj vtedy, ak už nie je zamestnancom firmy a nebude sa mu už vystavovať páska? Ako si potom vysporiadá z ročného zúčtovania prípadný preplatok alebo nedoplatok dane? Ďakujem
Timka1
08.02.10,08:36
Dobrý deň, chcem sa spýtať či môže vykonať ročné zúčtovanie zamestnávateľ zamestnancovi ak o to požiada aj vtedy, ak už nie je zamestnancom firmy a nebude sa mu už vystavovať páska? Ako si potom vysporiadá z ročného zúčtovania prípadný preplatok alebo nedoplatok dane? Ďakujem


Zamestnávateľ ti vystaví potvrdenie o príjme, ktoré ti zašle, na základe ktorého si urobíš DP typ A, pokiaľ máš len príjmy zo závislej činnosti.
alušik
08.02.10,08:39
Dobrý deň, chcem sa spýtať či môže vykonať ročné zúčtovanie zamestnávateľ zamestnancovi ak o to požiada aj vtedy, ak už nie je zamestnancom firmy a nebude sa mu už vystavovať páska? Ako si potom vysporiadá z ročného zúčtovania prípadný preplatok alebo nedoplatok dane? Ďakujem
Áno, ročné zúčtovanie dane môže vykonať aj zamestnávateľ, ak ho o to zamestnanec požiada. Zamestnávateľ pošle preplatok zamestnancovi riadne na účet a v prípade nedoplatku je zamestnanec povinný tento vrátiť do pokladne zamestnávateľa.
gven75
08.02.10,08:48
Prosím vás môžem urobiť zam-covi RZD ak mal príjem iba 1 006,- € lebo viem, že ak mal nižší príjem ako 2012,85 € nemusí si podávať DP.. Vlastne bol celý rok na PN až od 11/09 pracuje... ja už neviem ani koľko je 2+2 mám v tom všetkom už chaosssss! Ďakujem!
Timka1
08.02.10,08:50
Prosím vás môžem urobiť zam-covi RZD ak mal príjem iba 1 006,- € lebo viem, že ak mal nižší príjem ako 2012,85 € nemusí si podávať DP.. Vlastne bol celý rok na PN až od 11/09 pracuje... ja už neviem ani koľko je 2+2 mám v tom všetkom už chaosssss! Ďakujem!



Ak mal nejakú daň zrazenú, tak mu urob sa mu vráti. Ináč nemusí podávať DP.
truch
08.02.10,08:52
Nemusíš, ale môžeš, ak požiada. Je to pre neho výhodné, má nárok na celú NČZD, vrátia mu preddavky na daň, ktoré zaplatil.
mirčiak
08.02.10,08:57
Áno, ročné zúčtovanie dane môže vykonať aj zamestnávateľ, ak ho o to zamestnanec požiada. Zamestnávateľ pošle preplatok zamestnancovi riadne na účet a v prípade nedoplatku je zamestnanec povinný tento vrátiť do pokladne zamestnávateľa.

A ide to cez pásku alebo ako vlastne sa to vysporiada? Lebo ak firma zníži odvody na daň v prípade preplatku alebo zvýši odvody na daň v prípade nedoplatku a bude to v štvrťročnom prehľade tak to musí ísť nejak cez pásku alebo ako. Neviem ešte som sa s tým nestretla tak preto sa pýtam.
gven75
08.02.10,09:00
OK ja som len nevedela, či to nevadí taký nízky príjem, či si nemusí podať DP ak to chce vrátiť.. Tak mu urobím to RZD! Ďakujem :)
truch
08.02.10,09:02
k príspevku 78 Mirčiak
Ide to cez výplatnú pásku zamestnanca a samozrejme je to aj vo štvrťročnom prehľade. Ak ide o preplatok, vyplatíš ho zamestnancom a buď požiadaš DÚ, aby ti preplatok vrátil, alebo ho postupne vysporiadaš znížením preddavkov.
katka50
08.02.10,09:03
Dobrý deň, chcem sa spýtať či môže vykonať ročné zúčtovanie zamestnávateľ zamestnancovi ak o to požiada aj vtedy, ak už nie je zamestnancom firmy a nebude sa mu už vystavovať páska? Ako si potom vysporiadá z ročného zúčtovania prípadný preplatok alebo nedoplatok dane? Ďakujem
Áno-môžeš. Ak bude mať preplatok-tak je to jednoduché. Ak mu vznikne nedoplatok, viď zákon 595/2003 § 40 ods. 5:
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 3,32 eura alebo je nižšia ako 3,32 eura, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.
mirčiak
08.02.10,09:09
Áno-môžeš. Ak bude mať preplatok-tak je to jednoduché. Ak mu vznikne nedoplatok, viď zákon 595/2003 § 40 ods. 5:
(5) Ak nemôže zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zraziť zo zdaniteľnej mzdy zamestnanca nedoplatok dane z dôvodu podľa odseku 4 písm. a) a nedoplatok dane, ktorý vyplýva z ročného zúčtovania, alebo ak nemôže vybrať od zamestnanca daňový bonus podľa odseku 4 písm. b) a vyššiu sumu daňového bonusu, ako je ustanovená týmto zákonom, ktorá vyplýva z ročného zúčtovania, z dôvodu, že mu už nevypláca mzdu, alebo z dôvodu, že nemožno zamestnancovi podľa osobitných predpisov zrážku vykonať, vyberie nedoplatok dane alebo sumu rozdielu daňového bonusu správca dane príslušný podľa trvalého pobytu zamestnanca. Na tento účel zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) zašle všetky potrebné doklady do 30 dní odo dňa, keď táto skutočnosť nastala alebo keď ju tento zamestnávateľ zistil. Zamestnanec je povinný daňový nedoplatok vzniknutý jeho zavinením vrátane sankčného úroku alebo sumu rozdielu daňového bonusu vrátane príslušenstva uhradiť miestne príslušnému správcovi dane najneskôr do konca zdaňovacieho obdobia, v ktorom správca dane úkon vykonal alebo v ktorom bolo rozhodnutie o tomto daňovom nedoplatku alebo sume rozdielu daňového bonusu zamestnancovi doručené. Zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane,122) a správca dane tento postup nepoužijú, ak sa daňový nedoplatok alebo suma rozdielu daňového bonusu rovná 3,32 eura alebo je nižšia ako 3,32 eura, ale len ak daňovník nevyužije možnosť podať vyhlásenie podľa § 50.

Ďakujem za odpoveď. A ak bude mať preplatok tak sa to tiež vysporiadá s daňovým úradom podľa miesta bydliska?
katka50
08.02.10,09:51
Ďakujem za odpoveď. A ak bude mať preplatok tak sa to tiež vysporiadá s daňovým úradom podľa miesta bydliska?
Nie-preplatok mu vrátiš a vysporiadaš vrámci zrazených preddavkov za aktuálny mesiac-ponížiš odvod.
MiladaM
08.02.10,10:13
Ahojte, chcem sa spytat:Pani je zamestnana cely rok 2009, jej manzel mal v roku 2009 iba prijem na dohodu o vyk.prace 1922 eur pred zdanenim. Pani by si podla mna mohla uplatnit NČ na manzela, teda cast NČ.
Musi si pani podat DP typ A a tam uplatnit NČ na manzela? Alebo by jej to mohol urobit zamestnavatel pri rocnom zuctovani? Prosim poradte...
mirčiak
08.02.10,10:33
Nie-preplatok mu vrátiš a vysporiadaš vrámci zrazených preddavkov za aktuálny mesiac-ponížiš odvod.

Ja som si nie istá či tomu rozumiem správne. Ak u nás zamestanec už nepracuje lebo skončil v decembri a už sa mu teda páska vystavovať nebude tak keď nás požiadá o vykonanie ročného zúčtovania tak mu ho spravíme a ak mu vyjde nedoplatok musí si to vysporiadať na daňovom úrade v mieste bydliska a ak mu vyjde preplatok zaplatíme to my a ponížime odvody na dani, ale potom mi nie je jasné pri tom preplatku čo bude ako doklad keďže páska sa mu už vystavovať nebude a na základe čoho si teda môžeme ponížiť odvody na dani? Na základe toho papiera - ročného zúčtovania? Prečo sa aj preplatok nerieši cez DÚ ako nedoplatok? Ja sa ospravedlňujem že sa stále takto pýtam ale mi to nie je jasné nakoľko som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. Pri zamestnancoch, ktorí sú naďalej v pracovnom pomere mi to je jasné.
katka50
08.02.10,11:02
Ahojte, chcem sa spytat:Pani je zamestnana cely rok 2009, jej manzel mal v roku 2009 iba prijem na dohodu o vyk.prace 1922 eur pred zdanenim. Pani by si podla mna mohla uplatnit NČ na manzela, teda cast NČ.
Musi si pani podat DP typ A a tam uplatnit NČ na manzela? Alebo by jej to mohol urobit zamestnavatel pri rocnom zuctovani? Prosim poradte...
Môže jej to uplatniť aj zamestnávateľ, ak si požiada o roč. zúčtovanie dane do 15.2010 a doloží sobášny list. Potom NČ bude 4025,70 - 1922,00 = 2103,70 €.
katka50
08.02.10,11:06
Ja som si nie istá či tomu rozumiem správne. Ak u nás zamestanec už nepracuje lebo skončil v decembri a už sa mu teda páska vystavovať nebude tak keď nás požiadá o vykonanie ročného zúčtovania tak mu ho spravíme a ak mu vyjde nedoplatok musí si to vysporiadať na daňovom úrade v mieste bydliska a ak mu vyjde preplatok zaplatíme to my a ponížime odvody na dani, ale potom mi nie je jasné pri tom preplatku čo bude ako doklad keďže páska sa mu už vystavovať nebude a na základe čoho si teda môžeme ponížiť odvody na dani? Na základe toho papiera - ročného zúčtovania? Prečo sa aj preplatok nerieši cez DÚ ako nedoplatok? Ja sa ospravedlňujem že sa stále takto pýtam ale mi to nie je jasné nakoľko som sa s takýmto prípadom ešte nestretla. Pri zamestnancoch, ktorí sú naďalej v pracovnom pomere mi to je jasné.
Príklad: preplatok mu vrátiš vo výplate za 02/2010. Za tento mesiac bude mať výplatný lístok, ktorý bude obsahovať len výsledok roč. zúčt. dane-preplatok a za r. 2010 mzdový list, ktorý bude tiež obsahovať len výsledok roč. zúčt. dane-preplatok. Odvod na Daňový úrad za mesiac 02/2010 bude upravený o nedoplatky a preplatky na dani, ktoré zúčtuješ v tomto mesiaci/vrátane tohto zamestnanca./
mirčiak
08.02.10,11:10
Príklad: preplatok mu vrátiš vo výplate za 02/2010. Za tento mesiac bude mať výplatný lístok, ktorý bude obsahovať len roč. zúčt. dane a za r. 2010 mzdový list, ktorý bude tiež obsahovať len roč. zúčt. dan. Jeho preplatok vysporiadaš v odvode na Daňový úrad za mesiac 02/2010 za firmu.

Aha čiže mu vystavím výplatnú pásku kde bude mať len preplatok z ročného zúčtovania. Toto mi nebolo jasné, lebo ešte som nevystavovala výplatnú pásku niekomu, kto už u nás dlhší čas nerobí. Ďakujem za trpezlivosť so mnou.
jacekova
08.02.10,14:44
a tu je vyjadrenie z DRSR
sanya
09.02.10,09:57
manžel si uplatnil zamestnaneckú prémiu, môže jeho manželka požiadať o nezdaniteľnú časť základu dane na manžela.
matafe
09.02.10,12:19
manžel si uplatnil zamestnaneckú prémiu, môže jeho manželka požiadať o nezdaniteľnú časť základu dane na manžela.

Manželka si môže uplatniť nezdaniteľnú časť základu dane na manžela. Samozrejme výška nezdaniteľnej sumy na manžela bude znížená o vlastný príjem manžela. Zamestnanecká prémia sa nezapočítava do vlastného príjmu manžela.
spor
09.02.10,16:40
Zdravím vás, v žiadosti v časti VI- si možem uplatnit príjmy zrazené zrážkou z dohody??? ak ano zo všetkých typov dohod? ide mi o to, aby som si nemusela robit sama DP. dakujem
5marian5
10.02.10,07:10
tento rok po prvý krát, ak bola zrážková daň zrazená zo závislej činnosti, je možné požiadať o RZD a urobiť ho :)
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?
janka67
10.02.10,07:36
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?


Ak si chce dôchodca uplatniť vrátenie dane na základe § 46 zákona o dani z príjmov, musí si podať DP nemôžeš mu urobiť RZD.

K prvej časti otázky:
zákon o dani z príjmov §43 odst. 7

(7) Daň vybraná zrážkou, ak nejde o prípady podľa odseku 6, sa považuje za preddavok na daň a daňovník si tento preddavok môže odpočítať od dane v daňovom priznaní. Ak suma dane vybranej zrážkou prevyšuje vypočítanú výšku dane daňovníka v daňovom priznaní, má daňovník nárok na vrátenie daňového preplatku.126) Rovnako aj spoločník verejnej obchodnej spoločnosti alebo komplementár komanditnej spoločnosti si môže odpočítať pomernú časť dane, ktorá bola zrazená verejnej obchodnej spoločnosti alebo komanditnej spoločnosti, a to v rovnakom pomere, v akom sa rozdeľuje časť zisku pripadajúca na spoločníka alebo komplementára podľa spoločenskej zmluvy, inak rovným dielom. Manželia, ktorým plynú príjmy z ich bezpodielového spoluvlastníctva, z ktorých sa daň vyberá zrážkou, môžu odpočítať pomernú časť zrazenej dane, a to v rovnakom pomere, v akom sa zdaňujú tieto príjmy. Ak bola daň vybraná zrážkou z príjmov uvedených v odseku 3 písm. j), môže daňovníkovi preddavok odpočítať od dane aj zamestnávateľ, ktorý je platiteľom dane122) pri vykonaní ročného zúčtovania.
Timka1
10.02.10,07:36
kde v zakone ste toto nasli?mne sa to nedari. ak je to tak a dochodca mal prijem 134, tak mu mozem spravit RZD a dan sa mu vrati?chapem spravne?



ja som to nenašla, našla to iná poraďačka a teda kuk na odkaz:

http://www.porada.sk/1284232-post372.html

malo by to byť uvedené v novom tlačive Ročného zúčtovania v riadku úhrn zúčtovaných a vyplatených príjmov
Marttys
10.02.10,08:57
Všetky zdravim,

chcem sa opytat na to ako to bude pri vypocte zamestnaneckej premie zamestnancovi, ktory robi na kratsi pracovny cas..lebo jemu vyjde vyssi zam.premie nez tomu co robi na klasicky 40/tyž.

kratsi prac.cas
19%x (4025,70 - 2658,28)=259,81 € (to je ako jeden cely jeji plat) moze to tak byt???
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3066,28) ako Nezdanitelnu sumu

normalny prac.cas
19%x (4025,70 - 3072,96)= 181,03 €
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3546) ako Nezdanitelnu sumu


u zamest.premie nemozem uplatnit a odpocitat zivotne, dochodkove a ucelove sporenie vsak?

chapem to teda dobre?
Dakujem za nazory.
bbbbb
10.02.10,09:22
Dobrý deň! Mám nízky príjem. Z toho dôvodu si manžel chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Mzdová účtovníčka mi tvrdí, že ak mi vydá potvrdenie pre manžela, nemôže mi spraviť ročné zúčtovanie dane. V mojom prípade ide len o zamestnaneckú prémiu, lebo z môjho príjmu neplatím mesačne žiadnu daň. Prosím o odpoveď, či sa vylučuje, aby si manžel uplatnil odpočítateľnú položku na mňa a vyplatenie zamestnaneckej prémie. Ďakujem
Tamila
10.02.10,09:33
Účtovníčka nemá pravdu, vôbec sa nevylučuje, aby si ty mala urobené RZD aj so zamestnaneckou prémiou. Tvoj manžel môže mať zároveň úľavu na dani na teba. Ale ak si on uplatní úľavu na teba, nemôže mať svoju zamestnaneckú prémiu. Dúfam, že som to napísala zrozumiteľne.
pacenza
10.02.10,09:41
Prosim vás aj ja mam otazku nemam v tom az tak jasno som SZCO cely rok podavam RZZP typ B, chcem sa spytat ci to dobre zadavam riadok26- uhrn zaplatenych preddavkov na poistne to je ako to co som v skutocnosti zaplatila za ce ly rok ?
a riadok 28- výška na poistne o ktou sa znizil zaklad dane to je tych max 12 000sk (398,28 eu) co sme si mohli uplatnit na znizenie zakladu dane alebo je to nieco ine ??
dušinka
10.02.10,09:53
Dobrý deň! Mám nízky príjem. Z toho dôvodu si manžel chce uplatniť odpočítateľnú položku na manželku. Mzdová účtovníčka mi tvrdí, že ak mi vydá potvrdenie pre manžela, nemôže mi spraviť ročné zúčtovanie dane. V mojom prípade ide len o zamestnaneckú prémiu, lebo z môjho príjmu neplatím mesačne žiadnu daň. Prosím o odpoveď, či sa vylučuje, aby si manžel uplatnil odpočítateľnú položku na mňa a vyplatenie zamestnaneckej prémie. Ďakujem
Účtovníčke robí problém zrejme len to vydanie potvrdenia. Popros ju aby Ti napísala len klasické potvrdenie: hrubý príjem, poistné za jednotlivé mesiace a to predloží Tvoj manžel.
Ja tieto prípady riešim tak, že vystavím potvrdenie o zdaniteľnej mzde a zraz.preddavkoch a napíšem tam poznámku že toto potvrdenie je vystavené ako doklad k ročnému zúčt.dane pre manžela, manželku na uplatnenie odpoč. položky pre manžela, manželku. Zatiaľ nebol žiadny problém.
Tamila
10.02.10,10:04
Prípadne, ak si mala ešte PN, treba doložiť potvrdenie o výške dávok NP.
Marttys
10.02.10,10:11
Všetky zdravim,

chcem sa opytat na to ako to bude pri vypocte zamestnaneckej premie zamestnancovi, ktory robi na kratsi pracovny cas..lebo jemu vyjde vyssi zam.premie nez tomu co robi na klasicky 40/tyž.

kratsi prac.cas
19%x (4025,70 - 2658,28)=259,81 € oprava po prestudovanie a porade z porady toto je zly vypocet, ma narok len na 181,03 € snad je to teraz uz dobre.:eek:(to je ako jeden cely jeji plat) moze to tak byt???
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3066,28) ako Nezdanitelnu sumu

normalny prac.cas
19%x (4025,70 - 3072,96)= 181,03 €
+ a tu si moze manzel zamestnankyne uplatnit rozdiel (4025,70 - 3546) ako Nezdanitelnu sumu


u zamest.premie nemozem uplatnit a odpocitat zivotne, dochodkove a ucelove sporenie vsak?

chapem to teda dobre?
Dakujem za nazory.

som uz mudrejsia, zamestnanecka premia je 181,03 fixna.. a meni sa len v pripade, ak je odpracovano menej mesiacov....
gven75
10.02.10,10:11
A stále si to nechávate zdokladovať? Lebo na školení nám vraveli, že to slúži ako čestné vyhlásenie, že nijaké doklady k príjmu manželky nepotrebujem! Mne napr. zam-c priniesol manželkine Potvrdenie o príjme zo záv. činnosti, čo sa treba jej k DP. Neviem teraz či si ho mám nechať alebo ho vrátim zam-covi a budem mať len jeho vyhlásenie v žiadosti... To stačí nie?
Jano24
10.02.10,10:13
Chcem sa opýtať poraďakov.Ak zamestnanec mal príjem za rok 2009 iba zo závislej činnosti a tá sa pohybovala iba niečo nad minimálnou mzdou, tak od tohto roka si uplatní takzvanú zápornu daň a štát mu preplatí tu zamestnaneckú prémiu.Ak si tento zamestnanec podá na DU priznanie daňové sám, aké tlačivo potrebuje od zamestnávateľa? Niekedy sa to volalo to tlačivo.Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a daňový bonus.Je to toto tlačivo, alebo je už nejaké nové?
Tamila
10.02.10,10:19
Chcem sa opýtať poraďakov.Ak zamestnanec mal príjem za rok 2009 iba zo závislej činnosti a tá sa pohybovala iba niečo nad minimálnou mzdou, tak od tohto roka si uplatní takzvanú zápornu daň a štát mu preplatí tu zamestnaneckú prémiu.Ak si tento zamestnanec podá na DU priznanie daňové sám, aké tlačivo potrebuje od zamestnávateľa? Niekedy sa to volalo to tlačivo.Ročné zúčtovanie preddavkov na daň z príjmov fyzickej osoby zo závislej činnosti a daňový bonus.Je to toto tlačivo, alebo je už nejaké nové?
Ak si zamestnanec podáva DP sám, zamestnávateľ mu vydá - celý názov: potvrdenie o príjmoch fyzickej osoby zo závislej činnosti, o preddavkoch na daň, o dani vybranej zrážkou z týchto príjmov a o daňovom bonuse na vyživované deti za obdbie r. 2009.
Ročné zúčtovanie preddavkov je tlačivo, na ktorom ti zamestnávateľ zúčtuje daň ak si nepodávaš sám daňové priznanie a požiadaš o zúčtovanie dane.
Tamila
10.02.10,10:22
som uz mudrejsia, zamestnanecka premia je 181,03 fixna.. a meni sa len v pripade, ak je odpracovano menej mesiacov....
ZP je maximálna 181,03, mení sa podľa mesiacov, v ktorých mal z-c príjem, ale aj podľa výšky príjmu, teda môže vyjsť aj nižšia.
bbbbb
10.02.10,10:24
Ďakujem za odpovede. Ešte chcem poprosiť o radu. Na zamestnaneckú prémiu musím mať príjem minimálne 1773 Eur. Je to hrubá mzda, alebo sa do toho počíta aj nemoc a ročný preplatok z roku 2008? Znižuje sa táto suma o odvody?
Platím si dobrovoľné poistenie. Manžel si uplatňuje odpočítateľnú položku na mňa. Započítavajú sa mi aj odvody, ktoré si platím ako dobrovoľné poistená. Dá mi na to doklad Sociálna poisťovňa?
Ďakujem.
pacenza
10.02.10,10:25
Prosim vás aj ja mam otazku nemam v tom az tak jasno som SZCO cely rok podavam RZZP typ B, chcem sa spytat ci to dobre zadavam riadok26- uhrn zaplatenych preddavkov na poistne to je ako to co som v skutocnosti zaplatila za ce ly rok ?
a riadok 28- výška na poistne o ktou sa znizil zaklad dane to je tych max 12 000sk (398,28 eu) co sme si mohli uplatnit na znizenie zakladu dane alebo je to nieco ine ??
denisa33
10.02.10,10:36
Dobrý deň,

rada by som požiadala o radu pri RZD 2009.
Zamestnanec je zamestnaný v pracovnom pomere, od ďaľších 2zamestnávateľov doniesol potvrdenia o príjmoch FO zo závislej činnosti... za obdobie 2009 a jedno potvrdenie na hlavičkovom papieri v znení organizácia XY v zastúpení XY potvrdzuje, že p. XY bola vyplatená Príkazná zmluva vo výške 800, 00 EUR. a nakoniec pečiatka a podpis. Môže si takýto zamestnanec požiadať o vykonanie RZD 2009??? Ešte som sa nestretla s príkaznou zmluvou, takže nemám ani páru ako sa vraví, poraďte prosím, ďakujem, D.
Cent
10.02.10,10:43
Dobrý deň,

rada by som požiadala o radu pri RZD 2009.
Zamestnanec je zamestnaný v pracovnom pomere, od ďaľších 2zamestnávateľov doniesol potvrdenia o príjmoch FO zo závislej činnosti... za obdobie 2009 a jedno potvrdenie na hlavičkovom papieri v znení organizácia XY v zastúpení XY potvrdzuje, že p. XY bola vyplatená Príkazná zmluva vo výške 800, 00 EUR. a nakoniec pečiatka a podpis. Môže si takýto zamestnanec požiadať o vykonanie RZD 2009??? Ešte som sa nestretla s príkaznou zmluvou, takže nemám ani páru ako sa vraví, poraďte prosím, ďakujem, D.
Sú to ostatné príjmy podľa §8 - tj podľa môjho názoru DP by mal podať sám ZC. Oplatí sa mu podať DP, keď mu z tej príkaznej zmluvy bola zrazená daň (čo sa malo). Do DP treba uviesť príjmy podľa §8, ak sú nad 894,60 (dúfam že sa dobre pamätám na sumu).
Tamila
10.02.10,12:16
Ďakujem za odpovede. Ešte chcem poprosiť o radu. Na zamestnaneckú prémiu musím mať príjem minimálne 1773 Eur. Je to hrubá mzda, alebo sa do toho počíta aj nemoc a ročný preplatok z roku 2008? Znižuje sa táto suma o odvody?
Platím si dobrovoľné poistenie. Manžel si uplatňuje odpočítateľnú položku na mňa. Započítavajú sa mi aj odvody, ktoré si platím ako dobrovoľné poistená. Dá mi na to doklad Sociálna poisťovňa?
Ďakujem.
Tu je to podrobne vysvetlené: http://www.porada.sk/t117775-p28-zamestnanecka-premia.html
Jano24
10.02.10,13:04
Ďakujem za odpoveď.
Čučoriedka 5
10.02.10,14:06
DAKUJEM ! zamestnavatel slubil,ze behom tyzdna potvrdenie posle,tak dufam,ze naozaj a ze spravne :)
Este prosim ta - ak budem do 31.3 nezamestnany, musim davat danove priznanie A alebo B ? Teda evidujem, ze su dva druhy, ale netusim, ktory bude v danej situacii pre mna.

Ahoj, ja byť tebou, tak požiadam zamestnáveteľa, aby mi urobil RZD - akurát by som mu prinieslol potvrdenie z ÚPSVaR . Ešte máš čas - musíš ho požiadať do 15.2.2010.
Prajem pekný deň
Manual
10.02.10,20:36
Program Olymp
Mám spravené Ročné zúčtovanie preddavkov na daň kde vychádza preplatok 45 €. Chcem si tento preplatok vypýtať od DU.
Ak dám tlačiť Žiadosť o vrátenie preplatku z RZ, tak mi tam dáva nulu. Kde je problém ? Ako to tlačí vám... ?
Ďakujem
veronikasad
10.02.10,20:44
Program Olymp
Mám spravené Ročné zúčtovanie preddavkov na daň kde vychádza preplatok 45 €. Chcem si tento preplatok vypýtať od DU.
Ak dám tlačiť Žiadosť o vrátenie preplatku z RZ, tak mi tam dáva nulu. Kde je problém ? Ako to tlačí vám... ?
Ďakujem
Robil si RZD v januárovej výplate ? Skús uzatvoriť január a žiadosť dať tlačiť vo februári. (žiadosť sa podáva do 15.2,-automatické pridanie výsledkov RZD je nastavené na február).

Neskúšala som to - RZD robím až vo febr.
šromo
10.02.10,20:45
Prosim vás aj ja mam otazku nemam v tom az tak jasno som SZCO cely rok podavam RZZP typ B, chcem sa spytat ci to dobre zadavam riadok26- uhrn zaplatenych preddavkov na poistne to je ako to co som v skutocnosti zaplatila za ce ly rok ?
a riadok 28- výška na poistne o ktou sa znizil zaklad dane to je tych max 12 000sk (398,28 eu) co sme si mohli uplatnit na znizenie zakladu dane alebo je to nieco ine ??

r.26 zadávaš úhrn preddavkov zaplatených za rok 2009. To znamená, že od zaplatených zdravotných preddavkoch v roku 2009 odrátaš preddavky zaplatené za r.2008 /napr.12.mesiac/ a prirátaš preddavky, ktoré si uhradila do podania RZZP za rok 2009.Ak si platila minimálne mesačné preddavky v roku 2009, tak na r. 26 bude suma: 41,37 Eur x 12 mesiacov

- na riadku 28 dáš skutočne zaplatené zdravotné preddavky /o ktoré sa skrátil daň.základ.

životné ani iné zníženia dane v RZZP neuvádzaš
Manual
10.02.10,20:54
Robil si RZD v januárovej výplate ? Skús uzatvoriť január a žiadosť dať tlačiť vo februári. (žiadosť sa podáva do 15.2,-automatické pridanie výsledkov RZD je nastavené na február).

Neskúšala som to - RZD robím až vo febr.
RZ som robil dnes 10.2.09. Za 2/09 som si spravil mzdu,(nasimuloval na skúšku) kde mi od preplatku 45 € odpočítalo daň 2,07€ a zbytok 42,93€ by som chcel od DU vrátiť, pretože by sme to vyrovnávali asi do konca roka:). Uzatvoril som mesiace 1 aj 2/10 a nič netlačí ...
Ančika
11.02.10,08:18
urobíš rozdiel medzi celou NČ 4025,70 a príjmom z dôchodku, rozdiel jej môžeš uplatniť ako NČ

Odpoveď platí, ak bol celý príjem, resp. príjem nad 2012,85 € zdaňovaný preddavkovo. Ak mala preddavkovo zdanených menej ako 2012,85 € a ostatné zrážkovo, môže si podať DP (podľa § 32), uvedie iba preddavkovo zdaňovaný príjem, zo zrážkovo zdaňovaného iba sumu, ktorá by chýbala do 2012,85, k tomu prislúchajúcu daň a tú jej DÚ vráti.
Ančika
11.02.10,08:41
Teraz rozmyslam: Ano jemu sa oplati dat DP, ale len v pripade, ak si moze v nom uplatnit nezdan. ciastku, resp. cast nezd. ciastky na seba, cize ak jeho dochodok bol nizsi ako 4025,70. Cize: prijmy 1488,83 EUR minus nezd. cast cca. 1000 EUR = ZD 488,83. Z toho dan. povinnost 92,87 EUR. Suma zapl. preddavkov je 282,87 EUR. Preplatok je tym pradom 190,-- EUR.
U dôchodcov sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. Daň sa mu vráti preto, lebo príjem do 2012.85 sa vôbec nezdaňuje, a tak daň, ktorú odviedol bola zaplatená bez právneho dôvodu.
janka67
11.02.10,09:18
RZ som robil dnes 10.2.09. Za 2/09 som si spravil mzdu,(nasimuloval na skúšku) kde mi od preplatku 45 € odpočítalo daň 2,07€ a zbytok 42,93€ by som chcel od DU vrátiť, pretože by sme to vyrovnávali asi do konca roka:). Uzatvoril som mesiace 1 aj 2/10 a nič netlačí ...

Pred tlačou žiadosti treba vygenerovať prevodné príkazy

mzdy - prevodné príkazy - generuj - zakliknúť vrátenie preplatkov z RZD - OK
SILVIA54
11.02.10,09:34
Ahojte, neviete mi niekto prosím Vás poradiť: zamestnanec má manželku na rodičovskej dovolenke (rok 2009,nemala príjem) a u nás si bude na ňu uplatňovať nezdaniteľnú časť.Jej ale prišiel papier z poisťovne na zníženie základu dane.Chce si uplatniť v daňovom priznaní.Keďže nemala žiadny príjem tak si podľa mňa ani nemá žo znížiť. Môžete mi mô názor potvrdiť? Ďakujem
Manual
11.02.10,09:35
Pred tlačou žiadosti treba vygenerovať prevodné príkazy

mzdy - prevodné príkazy - generuj - zakliknúť vrátenie preplatkov z RZD - OK
Áno už som na to ráno o 6,oo došiel :). Ďakujem za ochotu;)
Marttys
11.02.10,09:35
ZP je maximálna 181,03, mení sa podľa mesiacov, v ktorých mal z-c príjem, ale aj podľa výšky príjmu, teda môže vyjsť aj nižšia.

Ako to myslis? ked niekto robi len 11 mesiacov je to 181,03/12 x 11, ale podla prijmu? to ked ma viac ako 3546 € rocne ze? to si tym chcela povedat ze?

dakujem
Tamila
11.02.10,10:05
ZP vypočítaš zo základu dane aká mu vyjde, ale do maximálnej výšky 181,03 €. Keď niekto má príjem iba za 11 mesiacov, tak (ZP / 12) x 11
Ivana 1511
11.02.10,13:50
Dobrý deň. Prosím poradíte mi?
1. Mám pracovníčku v prac.pomere od 02/2009. V 01/2009 nebola nikde zamestnaná, ani evidovaná na ÚP. Preto mi nevie zdokladovať január. Môžem jej urobiť ročné zučtovanie dane alebo si musí podať daňové priznanie?
2. Iná pracovníčka bola u nás v 01/2009 na dohodu o vyk.práce, daň nemala zrážkovú, ale preddavkovú . Od 02/2009 začala u nás pracovať na prac.zmluvu. Môžem jej urobiť RZ?
Myslím, že môžem obom urobiť RZ, ale potrebujem to s niekým odsúhlasiť. Veľmi pekne ďakujem.
katka50
11.02.10,14:03
Dobrý deň. Prosím poradíte mi?
1. Mám pracovníčku v prac.pomere od 02/2009. V 01/2009 nebola nikde zamestnaná, ani evidovaná na ÚP. Preto mi nevie zdokladovať január. Môžem jej urobiť ročné zučtovanie dane alebo si musí podať daňové priznanie?
2. Iná pracovníčka bola u nás v 01/2009 na dohodu o vyk.práce, daň nemala zrážkovú, ale preddavkovú . Od 02/2009 začala u nás pracovať na prac.zmluvu. Môžem jej urobiť RZ?Myslím, že môžem obom urobiť RZ, ale potrebujem to s niekým odsúhlasiť. Veľmi pekne ďakujem.
Áno-môžeš obom, ak oň do 15.2.2010 požiadajú.
uct2007
11.02.10,19:42
Ahojte ja mám takýto problém:
zamestnanec u nás robí od februára 2009, požiadal o RZD, v januári 2009 pracoval u podnikateľa, ktorý mu nie je schopný vystaviť potvrdenie o príjme a ani ho nevystaví, ako mu povedal, a tento zamestnanec nemá ani výplatnú pásku.Proste ten príjem za január nevie zdokladovať. Ako by ste postupovali v tomto prípade, toto som ešte nemala. Ďakujem za odpoveď.
piškotka
11.02.10,19:53
Ahojte, zamestnanec skončil pracovný pomer 31.12.2009, teraz je evidovaný na ÚP a požiadal ma o vykonanie RZD. Môžem mu ho vykonať a ako zúčtujem prípadný vzniknutý preplatok ako ho už neevidujem v stave? Robím mzdy v MRP. Prosím poraďte.
Timka1
11.02.10,19:56
Môžeš mu urobiť RZD, prípadný preplatok mu zučtuješ vo výplatnej listine, kde bude len ten preplatok. Ale pre teba je lepšie mu vypísať DP typ A a máš po probléme. Ak bude mať preplatok, tým pádom mu ho vráti daňový úrad.
piškotka
11.02.10,19:59
Ďakujem, tiež som si to tak myslela. :-))))))))))))
Llívia
11.02.10,21:54
Aké potvrdenie vydávajú DDS-ky k doplnkovému dôchodkovému sporeniu? Doteraz som mala len zamestnancov, ktorí mali životné poistenie. K tomu poisťovne poslali list, kde bolo napísané, že v r. XXXX boli zaplatené finančné prostriedky vo výške XXXX. Od jedného zamestnanca som dostala podrobný výpis z osobného dôchodkového účtu, kde sú nejaké pripísané sumy každý mesiac, ale neviem, či to k RZD stačí, alebo či DDS-ka pošle taký papier ako posielajú poisťovne k životnému poisteniu.
veronikasad
11.02.10,23:33
Aké potvrdenie vydávajú DDS-ky k doplnkovému dôchodkovému sporeniu? Doteraz som mala len zamestnancov, ktorí mali životné poistenie. K tomu poisťovne poslali list, kde bolo napísané, že v r. XXXX boli zaplatené finančné prostriedky vo výške XXXX. Od jedného zamestnanca som dostala podrobný výpis z osobného dôchodkového účtu, kde sú nejaké pripísané sumy každý mesiac, ale neviem, či to k RZD stačí, alebo či DDS-ka pošle taký papier ako posielajú poisťovne k životnému poisteniu.
Ano posielajú rovnaký papier, ale zamestnanec si ho musí vyžiadať, niektoré ho same neposielaju (napr. ING)
31Jankal
12.02.10,07:05
Dobrý den, prosím Vás dá sa vyplniť RZD aj na internete na drsr? Ja to tam nikde nemôžem nájsť, iba som si to vytlačila ale rada by som si to priamo tam aj vyplnila. Dakujem
katka50
12.02.10,07:15
Dobrý den, prosím Vás dá sa vyplniť RZD aj na internete na drsr? Ja to tam nikde nemôžem nájsť, iba som si to vytlačila ale rada by som si to priamo tam aj vyplnila. Dakujem
Na internete DRSR sa dá vyplniť Daňové priznanie. Ročné zúčt. dane robí zamestnávateľ.
truch
12.02.10,07:15
Ano posielajú rovnaký papier, ale zamestnanec si ho musí vyžiadať, niektoré ho same neposielaju (napr. ING)
Veronika, ING posiela automaticky, aj ja tam mám životnú poistku a vždy mi potvrdenie príde už v januári. / aj Kooperatíva a Generali posielajú automaticky/
spor
12.02.10,09:20
Zdravím vás, v žiadosti v časti VI- si možem uplatnit príjmy zrazené zrážkou z dohody??? ak ano zo všetkých typov dohod? ide mi o to, aby som si nemusela robit sama DP. dakujem
Megan77
12.02.10,09:40
Dobry den, poradite? K ziadosti o rocne zuctovanie - ak si zamestnanec uplatnuje nezdan. ciastku na manzelku, stacia fotokopie potvrdeni o jej prijme za r. 2009, alebo to musia byt originaly?
Dakujem.
ivanam
12.02.10,10:34
Prosím o radu, či mám spracovať ročné zúčtovanie pre zamestnanca, ktorý o to požiadal no dnes zomrel. Ďakujem za odpoveď.
Airam25
12.02.10,10:42
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil ,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie-ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem za odpoved
mirčiak
12.02.10,10:52
Dobry den, chcem sa len uistit. Zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania a priložil aj výpis z účtu k 13.1.2010 teda nie k 31.12.2009 aby si mohol uplatnit vratenie zrážkovej dane. Moja otázka je: aj keď je výpis k 13.1.2010 môžem mu uplatniť vrátenie celej čiastky zrazenej dane keďže podľa mňa sa kreditné úroky pripisujú len na konci každého mesiaca. Čiže tá zrazená daň je len za rok 2009. Chápem to správne?
Timka1
12.02.10,10:56
Dobry den, chcem sa len uistit. Zamestnanec požiadal o vykonanie ročného zúčtovania a priložil aj výpis z účtu k 13.1.2010 teda nie k 31.12.2009 aby si mohol uplatnit vratenie zrážkovej dane. Moja otázka je: aj keď je výpis k 13.1.2010 môžem mu uplatniť vrátenie celej čiastky zrazenej dane keďže podľa mňa sa kreditné úroky pripisujú len na konci každého mesiaca. Čiže tá zrazená daň je len za rok 2009. Chápem to správne?

Ak si che uplatniť daň z úrokov, musí si podať DP typ B, pri RZD sa to nedá. Na výpise by mal byť uvedený pohyb s dátumom, ak je tam 31.12.2009 platí to pre rok 2009.
mirčiak
12.02.10,11:16
Ak si che uplatniť daň z úrokov, musí si podať DP typ B, pri RZD sa to nedá. Na výpise by mal byť uvedený pohyb s dátumom, ak je tam 31.12.2009 platí to pre rok 2009.

Aha tak toto som si ani nevšimla. Ale on sa vraj pýtal na daňovom úrade a povedali mu že si to môže uplatniť len neviem či vravel cez ročné zúčtovanie. A na tom výpise ani nie je spomínaný dátum 31.12.2009 len je tam napísané že posledný výpis ku dňu 31.12.2008 a tento výpis ďalší je ku dňu 13.1.2010. Tak preto som z toho jeleň lebo tam nie je rok 2009 ani spomenutý. :(
Bibiana_77
12.02.10,11:50
Dobrý deň. Idem prvý krát robiť ročné zúčtovanie dane. Do teraz som to nikdy nerobila a mám v tom chaos. Už som si i objednala príručku k programu k ročnému zúčtovaniu dane, ale ešte mi neprišla. My máme väčšinou zamestnancov, ktorí majú min. mzdu a nastúpili k nám v priebehu roka. Chcem sa opýtať, či keď ich príjem nedosiahne za celý rok 2009 výšku 2012,82 Eur tak ani nemusia žiadať o vykonanie ročného zúčtovania a ani si sami nemusia dávať dp? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem. Veľmi veľa príspevkov na porade čítam a som rada, že je tu toľko dobrých a ochotných ľudí, ktorí poradia. :)
katka50
12.02.10,11:55
Dobrý deň. Idem prvý krát robiť ročné zúčtovanie dane. Do teraz som to nikdy nerobila a mám v tom chaos. Už som si i objednala príručku k programu k ročnému zúčtovaniu dane, ale ešte mi neprišla. My máme väčšinou zamestnancov, ktorí majú min. mzdu a nastúpili k nám v priebehu roka. Chcem sa opýtať, či keď ich príjem nedosiahne za celý rok 2009 výšku 2012,82 Eur tak ani nemusia žiadať o vykonanie ročného zúčtovania a ani si sami nemusia dávať dp? Za skorú odpoveď veľmi pekne ďakujem. Veľmi veľa príspevkov na porade čítam a som rada, že je tu toľko dobrých a ochotných ľudí, ktorí poradia. :)
Nemusia žiadať, ale sa im oplatí. Ak majú nárok na nezd.časť ZD a požiadajú o roč. zúčtovanie do 15.2.2010, doložia potrebné doklady-vráti sa im zrazená daň a pri splnení podmienok možno budú mať aj nárok na zamest. prémiu. Každý prípad je špecifický -toto sú len všeobecné informácie.
Bibiana_77
12.02.10,11:58
Ďakujem za skorú odpoveď... Ale oni pri takých malých mzdách neplatili ani žiadnu daň, takže sa im ani nemá čo vrátiť. Alebo áno? Lebo tomu veľmi nerozumiem, tak ak máš čas,môžeš mi to trošku objasniť? Ďakujem. :)
katka50
12.02.10,12:00
Ďakujem za skorú odpoveď... Ale oni pri takých malých mzdách neplatili ani žiadnu daň, takže sa im ani nemá čo vrátiť. Alebo áno? Lebo tomu veľmi nerozumiem, tak ak máš čas,môžeš mi to trošku objasniť? Ďakujem. :)
Ale môže byť pre niektorých zaujímavá zamestnanecká prémia.
Bibiana_77
12.02.10,12:02
Na väčšinu z nich berie SZČO príspevok na udržanie miesta, takže ani zamestnanecká prémia im nepatrí. V takom prípade im nemusíme nič robiť? :)
Timka1
12.02.10,12:03
Na väčšinu z nich berie SZČO príspevok na udržanie miesta, takže ani to by im nepatrilo. V takom prípade im nemusíme nič robiť? :)

Keď nemaj úžiadnu daň zrazenú a majú príjem len do polovice NČ 2012,85 €, tak im nemusíte robiť.
Bibiana_77
12.02.10,12:10
Keď nemaj úžiadnu daň zrazenú a majú príjem len do polovice NČ 2012,85 €, tak im nemusíte robiť.

Ďakujem veľmi pekne... aspoň sa môžem posunúť ďalej.... :)
Airam25
12.02.10,13:28
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie -ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem.

Posuvam otázku.
katka50
12.02.10,13:37
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil ,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie-ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem za odpoved
Ak si ju uplatnil a následne zrušil má povinnosť do 3 rokov podať daňové priznanie a dodaniť si ju. Záleží, kedy ju zrušil. Tie 3 roky sa počítajú od zrušenia zmluvy.
Zákon 595/2003 § 11 ods.12
(12)Ak daňovník nedodrží podmienky ustanovené v odsekoch 10 a 11, je povinný zvýšiť základ dane do troch zdaňovacích období od skončenia zdaňovacieho obdobia, v ktorom došlo k porušeniu ustanovených podmienok o sumu zaplatených príspevkov na doplnkové dôchodkové sporenie, platieb finančných prostriedkov na účelové sporenie a platieb poistného na životné poistenie, o ktorú si v predchádzajúcich zdaňovacích obdobiach znížil základ dane. Nedodržaním podmienok je aj výplata odstupného z doplnkového dôchodkového sporenia pred dovŕšením 55. roku života daňovníka a pred uplynutím desiatich rokov od uzavretia účastníckej zmluvy.
Cent
12.02.10,13:41
Posuvam otázku.
Kedy zrušil poistku? Keď zrušil v roku 2007- tak má povinnosť zvýšit ZD do troch zdaň.obdobiach od skončenia zdaň obdobia kedy došlo k porušeniu. Tak keď to počítam, k porušeniu došlo v roku 2007, tak má ešte čas to priznať pri daňovom priznaní za rok 2010.
Melnick
12.02.10,13:52
Pekny den, chcem sa Vas spytat resp.potvrdit spravnost : mam zamestnanca,kt.nemal zivotne poistenie.V r.2006 si zalozil poistku v 11.mesiaci a v RZD r.2006 si uplatnil nezdanitelnu cast.V dalsich rokoch 2007,a 2008 mu bolo robene RZD ale bez odpoctu na ziv.poistku-zamestnanec tvrdil ,ze ju zrusil. Je moje tvrdenie-ze za rok 2009 si musi podat DP sam a zvysit si zaklad dane spravne ?? Zamestnanec mi totiz dorucil ziadost o RZD ! Dakujem za odpoved

Áno, posledným obdobím na vykonanie opravy ZD je rok 2010
Tvoja úvaha, že upraviť ZD a podať DP si musí sám, je správna.
kira
13.02.10,16:36
Prosím vás mám bývalého zam-ca, ktorý u nás skončil11/09 s odstupným. Toto ale nebolo vyplatené dodnes, pôjde z garančného fondu. Musím vydať potvrdenie tomuto zam-covi ale musím ponížiť príjem o nevyplatené odstupné a daň?
autoholik
13.02.10,17:42
Ked sa tu uz pise o tom vracani dane...opytam sa.
Par stran dozadu som zistoval, ked som nezamestnany, ci musim podavat danove priznanie typ "A". Teraz som sa niekde docital, ze ked za mna spravil posledny zamestnavatel "ročné zúčtovanie preddavkov na daň", ze danove priznanie podavat nemusim, ale v dalsom odseku som cital, ze sa to moze oplatit - a prichadzam k jadru - ak si ho podam, vratia mi nejake peniaze za moju manzelku, ktora je student a nemala ziadne prijmy?
A este dalsia vec, ktorej moja hlava nerozumie, ci musim podat aj rocne zuctovanie v zdravotnej poistovni. Na stranke samotnej vszp.sk je tolko moznosti, ze neviem do ktorej sa zaradit...
Dakujem komukolvek za radu :)
VERONIKA6
13.02.10,18:33
Ked sa tu uz pise o tom vracani dane...opytam sa.
Par stran dozadu som zistoval, ked som nezamestnany, ci musim podavat danove priznanie typ "A". Teraz som sa niekde docital, ze ked za mna spravil posledny zamestnavatel "ročné zúčtovanie preddavkov na daň", ze danove priznanie podavat nemusim, ale v dalsom odseku som cital, ze sa to moze oplatit - a prichadzam k jadru - ak si ho podam, vratia mi nejake peniaze za moju manzelku, ktora je student a nemala ziadne prijmy?
A este dalsia vec, ktorej moja hlava nerozumie, ci musim podat aj rocne zuctovanie v zdravotnej poistovni. Na stranke samotnej vszp.sk je tolko moznosti, ze neviem do ktorej sa zaradit...
Dakujem komukolvek za radu :)
Nenapísal si, či si bol v roku 2009 aj zamestnaný. Ak áno, RZD si podaj alebo požaidaj oň posledného zamestnávateľ a odvedená daň sa Ti vráti. Ak si nepracoval po celý rok a bol si v evidencii úradu práce, nemajú Ti akú daň vrátiť, nakoľko si žiadnu nezaplatil.
autoholik
13.02.10,18:57
prepac :)
Ano, bol som zamestnany cely rok do 31.9.2009, od 1.10. som na UP.
Zamestnavatel je v komunikacii tazky pripad, DP si spravim sam, cez znameho alebo inym sposobom...toho by som sa nedozil u min. zamestnavatela.
anawinka
13.02.10,19:52
ahojte, potrebujem vysvetlit ohladom Potvrdenia o prijme fyzickej osoby.....za rok 2009.
v riadku c.01 mam sumu 170,50eur
c.02: 05-05
c.04: 170,50eur
c.05: 32,39eur

c.11: 286eur
c.13: 54,34eur
ostatne riadky su : 0

dohody mimo pracovneho pomeru: ano v mesiacoch 02,03,04,05,06

na pracovnu zmluvu som zacala pracovat u zamestnavatela od 02\2009

mam v tom nejasno, pretoze ako laik, sa na to pozriem, tak by som mala mat nejaku dohodu od 02-06 r.2009 ?? a este aj v maji, spravne chapem?

takze by som mala dostat za pracu ked to spocitam 456,50eur?

ale mam problem, na ziadnu dohodu som nikde nepracovala, a ziadne peniaze som nedostala....tak teraz neviem co s tym potvrdenim mam robit??? ze odkial ma ta uctovnicka taketo informacie a vobec odkial nabrala tieto cisla???viete mi poradit co robit?????

dakujem uz vopred.
keri
14.02.10,11:12
U dôchodcov sa neuplatňuje nezdaniteľná čiastka. Daň sa mu vráti preto, lebo príjem do 2012.85 sa vôbec nezdaňuje, a tak daň, ktorú odviedol bola zaplatená bez právneho dôvodu.

Dalsi dochodca, ktory u nas pracuje na HPP, mal prijem vyssi ako tych 2012,85 EUR. Jemu mozem urobit RZ, kde mu uplatnim ako nezdan. ciastku rozdiel medzi vyskou dochodku a nezdan. ciastkou na danovnika. Cast dani sa mu tym padom vrati. Moze byt?
kira
14.02.10,16:26
Mám zamestnanca( 1-3 ÚP, 4-9 Zamestnaný pre nemeckú firmu a od 10/09 u nás) . Ako postupovať, keď z bývalej firmy mu prišlo, že o RZD si môže požiadať u nich, ale chce aby som mu ho spravila ja. Myslím si, že si musí podať DP,alebo mu RZD mám spraviť, pričom prepočítam jeho príjem kurzom? Viete mi poradiť? Ďakujem
Bibiana_77
14.02.10,16:32
Ahojte. Chcem sa ešte opýtať, čo všetko potrebujem k ročnému zúčtovaniu dane od zamestnancov. Potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie, potvrdenie zo SP o poberaní podpory? A potrebujem i potvrdenie o výške príjmu ich manželky keď si na ňu chcú uplatniť odpočítateľnú položku? A do príjmu manželky sa berie i podpora zo SP? Ďakujem pekne za odpoveď. :)
uct2007
14.02.10,17:31
Ahojte. Chcem sa ešte opýtať, čo všetko potrebujem k ročnému zúčtovaniu dane od zamestnancov. Potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie, potvrdenie zo SP o poberaní podpory? A potrebujem i potvrdenie o výške príjmu ich manželky keď si na ňu chcú uplatniť odpočítateľnú položku? A do príjmu manželky sa berie i podpora zo SP? Ďakujem pekne za odpoveď. :)

V prvom rade,ak mali príjem ešte od iných zamestnávateľov, tak potvrdenie o príjme, ja si pýtam aj potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie,aby som mala doklad a mala tak vykrytý rok 2009, podpora v nezamestnanosti je príjem od dane oslobodený, tak ten do RZD zamestnancovi nedávaš.

Keď si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku tak samozrejme musí predložiť potvrdenie o výške jej príjmu, aby si vedela vypočítať, koľko mu môžeš odrátať (rozdiel medzi 4025,70 a príjmom manželky po odrátaní odvodov), ale keď si takýto zamestnanec chce uplatniť odpočet na manželku tam sa do príjmu manželky započítavajú aj takého príjmy,ako napr.starobný dôchodok, invalidný dôchodok, podpora v nezamestnanosti, nemocenské dávky, náhrada príjmu pri PN, príspevok na opatrovanie.
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítavajú len tieto príjmy : zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky,ako sú napr. prídavky na deti, rodičovský príspevok, atď.
mirka06121985
14.02.10,19:02
ahojte poradaci, mam jednu otazocku: nasa byvala zamestnankyna, ktora u nas pracovala od 01/2009 do 10/2009 a od 11/2009 do konca roka bola na rodicovskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane ako zamestnavatela, mozem jej ho urobit?
Vopred dakujem za odpovede.
Timka1
14.02.10,19:03
ahojte poradaci, mam jednu otazocku: nasa byvala zamestnankyna, ktora u nas pracovala od 01/2009 do 10/2009 a od 11/2009 do konca roka bola na rodicovskej dovolenke, ma poziadala o vykonanie rocneho zuctovania dane ako zamestnavatela, mozem jej ho urobit?
Vopred dakujem za odpovede.

Áno, pretože si jej posledný zamestnávateľ.
kira
14.02.10,19:05
Mám zamestnanca( 1-3 ÚP, 4-9 Zamestnaný pre nemeckú firmu a od 10/09 u nás) . Ako postupovať, keď z bývalej firmy mu prišlo, že o RZD si môže požiadať u nich, ale chce aby som mu ho spravila ja. Myslím si, že si musí podať DP,alebo mu RZD mám spraviť, pričom prepočítam jeho príjem kurzom? Viete mi poradiť? Ďakujem

Nikto sa neozve? Ja som zadala hľadanie, ale asi zle, nikde to neviem nájsť.
mirka06121985
14.02.10,19:17
Pôvodca textu príspevku: kira
Mám zamestnanca( 1-3 ÚP, 4-9 Zamestnaný pre nemeckú firmu a od 10/09 u nás) . Ako postupovať, keď z bývalej firmy mu prišlo, že o RZD si môže požiadať u nich, ale chce aby som mu ho spravila ja. Myslím si, že si musí podať DP,alebo mu RZD mám spraviť, pričom prepočítam jeho príjem kurzom? Viete mi poradiť? Ďakujem
Aj ja si myslim, ze by si mal podat DP.
kira
14.02.10,19:26
Pôvodca textu príspevku: kira
Mám zamestnanca( 1-3 ÚP, 4-9 Zamestnaný pre nemeckú firmu a od 10/09 u nás) . Ako postupovať, keď z bývalej firmy mu prišlo, že o RZD si môže požiadať u nich, ale chce aby som mu ho spravila ja. Myslím si, že si musí podať DP,alebo mu RZD mám spraviť, pričom prepočítam jeho príjem kurzom? Viete mi poradiť? Ďakujem
Aj ja si myslim, ze by si mal podat DP.


Ďakujem, po dvoch dňoch prelúskania som to konečne našla, síce je to príspevok z roku 2006. Istá účtovníčka mi tvdila, že mu musím vykonať RZD. Tak vďaka
denisa33
15.02.10,07:31
Sú to ostatné príjmy podľa §8 - tj podľa môjho názoru DP by mal podať sám ZC. Oplatí sa mu podať DP, keď mu z tej príkaznej zmluvy bola zrazená daň (čo sa malo). Do DP treba uviesť príjmy podľa §8, ak sú nad 894,60 (dúfam že sa dobre pamätám na sumu).
ďakujem za odpoveď, no nie som si ňou istá nakoľko podľa materiálu RNDr.Mihála, ktorý som si preštudovala, sa "Príkazná zmluva" posudzuje ako závislá činnosť. Tak teraz netuším či môžem zamestnancovi akceptovať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania alebo nie. No ešte raz prizvukujem, že z vystaveného potrvdenia nie je zrejmé, či príjem z príkaznej zmuvy bol alebo nebol zdanený.
Poraďáci, skúste prosím pridať svoj názor na môj problém, ďakujem, D.
mirčiak
15.02.10,07:38
Dobrý deň, chcem sa spýtať: ak si chce zamestnanec uplatniť vrátenie zrážkovej dane z kreditných úrokov v banke, ktoré mu zrazila v priebehu roka 2009 banka, musí podať daňové priznanie? Nedá sa to cez ročné zúčtovanie? A kde by som to mohla nájsť v zákone? Ak je to tak platí to aj pri zrážkovej dani vyberanej z príjmov zo spoločenstva vlastníkov bytov? Či toto sa už dá aj cez ročné zúčtovanie? Ďakujem. Dúfam že som to napísala zrozumiteľne.
Bibiana_77
15.02.10,08:27
Ahojte, práve som sa dočítala, že celú zamestnaneckú prémiu dostane len zamestnanec, ktorý odpracoval celý rok, inak keď odpracoval menej ako rok, dostane alikvótnu čiastku, napr. 8 mesiacov, tak dostane prémiu za 8 mesiacov? Máme zamestnanca, ktorý nastúpil v máji. Predtým bol evidovaný na úp. Zarobil 3335 Eur v hrubom. Keby pracoval celý rok, tak by mu vyšla mzda vyššia ako 12-násobok minimálnej mzdy. Patrí mu zamestnanecká prémia za 8 mesiacov alebo mu patrí celých 181 Eur. Ďakujem pekne za odpoveď. Neviem si s tým rady, lebo som ročné zúčtovanie dane ešte nerobila a príručka, ktorú som si objednala z krosu mi zatiaľ neprišla... :( Ďakujem.... :)
Tamila
15.02.10,08:30
Hrubá mzda 3335 mínus odvody, vypočítaš ZP, patrí mu iba alikvótna časť za 8 mesiacov (nárok v tom mesiaci, v ktorom má aspoň 1 cent príjmu).
Tamila
15.02.10,08:34
Dobrý deň, chcem sa spýtať: ak si chce zamestnanec uplatniť vrátenie zrážkovej dane z kreditných úrokov v banke, ktoré mu zrazila v priebehu roka 2009 banka, musí podať daňové priznanie? Nedá sa to cez ročné zúčtovanie? A kde by som to mohla nájsť v zákone? Ak je to tak platí to aj pri zrážkovej dani vyberanej z príjmov zo spoločenstva vlastníkov bytov? Či toto sa už dá aj cez ročné zúčtovanie? Ďakujem. Dúfam že som to napísala zrozumiteľne.
Musí si podať DP B, nakoľko úroky sú príjem podľa §7. V RZD a v DP A sú príjmy podľa § 5 a nemáš tam tie úroky kde uviesť.
mirčiak
15.02.10,09:56
Musí si podať DP B, nakoľko úroky sú príjem podľa §7. V RZD a v DP A sú príjmy podľa § 5 a nemáš tam tie úroky kde uviesť.

Ďakujem a ten príjem zo spoločenstva zdanený zrážkou? Môžem uviesť v ročnom zúčtovaní? A už sa spýtam rovno aj na tie 2%, ktoré chce jeden zamestnanec darovať, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie dane a potom mu poslať príslušné tlačivá, aby s tým išiel na daňový úrad? Či aj keď chce darovať 2% musí si robiť daňové priznanie?
Tina___
15.02.10,10:19
Chcem poprosit o radu.
musi osoba ktora pracovala v r.2009 iba na dohodu, mala podpisane vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky (dan z prijmu z dohod nemala ziadnu, kedze mala podpisane vyhlasenie) a prijem za cely r.2009 mala mensi ako je polovica nezdanitelnej polozky, podat priznanie alebo poziadat o rocne zucctovanie dane???
DAKUJEM
Timka1
15.02.10,10:23
Chcem poprosit o radu.
musi osoba ktora pracovala v r.2009 iba na dohodu, mala podpisane vyhlasenie na uplatnenie odpocitatelnej polozky (dan z prijmu z dohod nemala ziadnu, kedze mala podpisane vyhlasenie) a prijem za cely r.2009 mala mensi ako je polovica nezdanitelnej polozky, podat priznanie alebo poziadat o rocne zucctovanie dane???
DAKUJEM

nemusí, v konečnom dôsledku jej vyjde aj tak nula
svedia
15.02.10,10:53
Prosím musí daváť DP dôchodca, ktorý je na predčasnom dôchodku od 05/2009.
01 - 04 2009 bol zamestnaný zarobil hrubého
*1304,66
-poistné 178,57
*1126,09

ĎAKUJEM ZA OCHOTU ODPOVEDAť..
Andyke
15.02.10,11:03
Nie je povinný podať daňové priznanie.
Maja2
15.02.10,11:10
Prosim vas dnes sa mi dostala do uci informacia, ze nemozem spravit rocne zuctovanie zamestnancovi, ktory mal viacerych zamestnavatelov v roku. Naozaj je to tak? Viem, ze kedysi v minulosti to platilo, ale teraz? Dakujem za odpoved.
svedia
15.02.10,11:10
ďakujem, preto lebo nedosiahol príjem väčší ako je 50 % sumy nezdaniteľnej časti základu dane na daňovníka, že.. ak sa nemýlim..
Za zdaňovacie obdobie 2009 sa jedná o čiastku 2 012,85 eur.
svedia
15.02.10,11:21
prosím.. tak isto sa pozerám aj na príjem z dohôd? asi áno..
ak presiahne príjem čiastku 2 012,85 eur podáva si DP A
Timka1
15.02.10,11:23
prosím.. tak isto sa pozerám aj na príjem z dohôd? asi áno..
ak presiahne príjem čiastku 2 012,85 eur podáva si DP A

áno, ak presiahne túto čiastku, musí podávať DP typ A alebo požiadať o RZD
Andyke
15.02.10,11:29
Ani z dohôd nie je povinnosť podať DP do 2012,85 €. Ale treba sa pozrieť na Potvrd. o zdanit. mzde, či je tam zrazená daň.
Pokiaľ áno oplatí sa vyplniť DP, vtedy DU vráti (musí byť preplatok nad 3,32 €, nižšie nevráti).
Pozri sa ešte na ten Tvoj prvý prípad - na toho dôchodcu, či tam bola nejaká daň zrazená, ak áno tak tiež môže podať.
DP typu A.
Bibiana_77
15.02.10,11:50
Ahojte, práve som sa dočítala, že celú zamestnaneckú prémiu dostane len zamestnanec, ktorý odpracoval celý rok, inak keď odpracoval menej ako rok, dostane alikvótnu čiastku, napr. 8 mesiacov, tak dostane prémiu za 8 mesiacov? Máme zamestnanca, ktorý nastúpil v máji. Predtým bol evidovaný na úp. Zarobil 3335 Eur v hrubom. Keby pracoval celý rok, tak by mu vyšla mzda vyššia ako 12-násobok minimálnej mzdy. Patrí mu zamestnanecká prémia za 8 mesiacov alebo mu patrí celých 181 Eur. Ďakujem pekne za odpoveď. Neviem si s tým rady, lebo som ročné zúčtovanie dane ešte nerobila a príručka, ktorú som si objednala z krosu mi zatiaľ neprišla... :( Ďakujem.... :)

Prosím, vie niekto poradiť? Ďakujem.
Marta V
15.02.10,11:59
Prosím musí daváť DP dôchodca, ktorý je na predčasnom dôchodku od 05/2009.
01 - 04 2009 bol zamestnaný zarobil hrubého
*1304,66
-poistné 178,57
*1126,09

ĎAKUJEM ZA OCHOTU ODPOVEDAť..
Ak je na predčasnom od mája a pracoval len do apríla, tak sa mu oplatí podať DP, môže si poslednýkrát uplatniť celú odpočítateľnú položku a vráti sa mu daň.
kay2s2
15.02.10,12:13
V prvom rade,ak mali príjem ešte od iných zamestnávateľov, tak potvrdenie o príjme, ja si pýtam aj potvrdenie z úradu práce o dobe evidencie,aby som mala doklad a mala tak vykrytý rok 2009, podpora v nezamestnanosti je príjem od dane oslobodený, tak ten do RZD zamestnancovi nedávaš.

Keď si uplatňuje odpočítateľnú položku na manželku tak samozrejme musí predložiť potvrdenie o výške jej príjmu, aby si vedela vypočítať, koľko mu môžeš odrátať (rozdiel medzi 4025,70 a príjmom manželky po odrátaní odvodov), ale keď si takýto zamestnanec chce uplatniť odpočet na manželku tam sa do príjmu manželky započítavajú aj takého príjmy,ako napr.starobný dôchodok, invalidný dôchodok, podpora v nezamestnanosti, nemocenské dávky, náhrada príjmu pri PN, príspevok na opatrovanie.
Do vlastného príjmu manželky sa nezapočítavajú len tieto príjmy : zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť, štátne sociálne dávky,ako sú napr. prídavky na deti, rodičovský príspevok, atď.

Zamestnanec si chce uplatnit odpoc.polozku na manzelku. Priniesol mi potvrdenie za poberanie materskych davok a potvrdenie o rodicovskych davok (manzelka v r.2009 nepracovala). V Ziadosti ma uviest obe tieto davky, alebo len materske? Vopred dakujem za odpoved.
HankaS
15.02.10,12:13
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.
keri
15.02.10,12:15
Pre kay2s2:

Na manzelku si moze uplatnit odpocet vo vyske 4025,70-suma vyplatenych mat. davok.
Daggmar
15.02.10,12:16
Rodičovské je socialna dávka - tá sa neuvádza. Daj Iba materské dávky, ak iný príjem už nemala.
Timka1
15.02.10,12:17
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.

Ak ťa požiadajú o RZD tak musíš urobiť (neviem či stihnú - len do 15.2.2010), pretože si ich posledný zamestnávateľ.
Preplatok dane vysporiadaš vo výplate v ktorej bude len ten preplatok alebo nedoplatok. S daňovým úradom to vysporiadaš tak, že v danom mesiaci keď budeš preplácať preplatky ponížiš celkovú daň zo závislej činnosti za daný mesiac.
Nekomplikuj si to zbytočne, radšej im vyplň DP typ A, je to rýchlo a nech si ho zanesú na daňový úrad, prípadný preplatok im doplatí DÚ.
Daggmar
15.02.10,12:20
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.

Ak máte ešte nejakých zamestnancov, tak o tú sumu preplatku odvedieš menej dane v príslušnom mesiaci za zamestnancov. Samozrejme musíš preplatok vyplatiť aj tým, ktorí už u vás nepracujú.
Marta V
15.02.10,12:21
Dobrý deˇm
Chcem sa opýtať . K 31.12.2009 sme prepustili niektorých zamestnancov.
Všetci sú na úrade práce. Musím im urobiť ročné zúčtovanie dane ak ma o to požiadajú.A ak budú mať preplatok na dani, už u nás nerobia, ako to vysporiadam s Daňovým úradom.? Ďakujem.

Ak ťa požiadajú do 15.2. tak im musíš urobiť zúčtovanie a preplatok im vrátiš. Ponížiš o túto sumu preddavkovú daň ktorú budeš odvádzať za ostatných zamestnancov.
katka50
15.02.10,12:21
Zamestnanec si chce uplatnit odpoc.polozku na manzelku. Priniesol mi potvrdenie za poberanie materskych davok a potvrdenie o rodicovskych davok (manzelka v r.2009 nepracovala). V Ziadosti ma uviest obe tieto davky, alebo len materske? Vopred dakujem za odpoved.
NČ na manželku 4025,70 - materská
Rodičovský príspevok na tento účel nie je príjmom.
Maja2
15.02.10,12:28
Ak máte ešte nejakých zamestnancov, tak o tú sumu preplatku odvedieš menej dane v príslušnom mesiaci za zamestnancov. Samozrejme musíš preplatok vyplatiť aj tým, ktorí už u vás nepracujú.
Moja otazka padla do zabudnutia, tak skusim este raz. Ak vratim zamestnancom preplatky a nemam si to s cim vysporiadat s danovym uradom, mozem poziadat DU o vratenie preplatkov?

Zamestnanci dostavaju v tomto roku minimalnu mzdu, po odpocte odpocitatelnej polozky neplatia ziadnu dan. Takze nemam co odvadzat a tym padom nemam si to ani s cim zapocitat. Dakujem za odpoved.
Timka1
15.02.10,12:30
Moja otazka padla do zabudnutia, tak skusim este raz. Ak vratim zamestnancom preplatky a nemam si to s cim vysporiadat s danovym uradom, mozem poziadat DU o vratenie preplatkov?

Zamestnanci dostavaju v tomto roku minimalnu mzdu, po odpocte odpocitatelnej polozky neplatia ziadnu dan. Takze nemam co odvadzat a tym padom nemam si to ani s cim zapocitat. Dakujem za odpoved.

áno, požiadaš daňový úrad o vyplatenie celkovej sumy preplatkov, ktorú si ty vyplatila zamestnancom
Maja2
15.02.10,12:38
Dakujem za rychlu odpoved. A este sa spytam. Danovy bonus si moze uplatnit rodic na invalidne dieta, ak dieta donesie potvrdenie o navsteve školy - špeciálnej? Ak dosiahne vek 18 rokov a priznajú jej invalidný dôchodok, tak v tom mesiaci už nemá nárok na daňový bonus?
Maja2
15.02.10,12:39
áno, požiadaš daňový úrad o vyplatenie celkovej sumy preplatkov, ktorú si ty vyplatila zamestnancom
Nie je na to žiadne tlačivo, že? Napíšem len list.
Maja2
15.02.10,13:17
Dakujem za rychlu odpoved. A este sa spytam. Danovy bonus si moze uplatnit rodic na invalidne dieta, ak dieta donesie potvrdenie o navsteve školy - špeciálnej? Ak dosiahne vek 18 rokov a priznajú jej invalidný dôchodok, tak v tom mesiaci už nemá nárok na daňový bonus?
pekne prosim, poradte :-)
florkula
15.02.10,13:34
Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu
Timka1
15.02.10,13:38
Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu

ak mala príjem do polovice NČ čo je 2012,85 €, tak zrazenú daň jej vrátia.
Dôchodok nie je zdaniteľný príjem, avšak NČ si nemôže uplatniť ak bola už 1.1.2009 na dôchodku
katka50
15.02.10,13:38
Dobrý deň ak môžem mala by som aj ja ešte jednu otázočku ak je žienka na dôchodku cez rok si zarobila na dohodu a bola jej zrazená daň môže si podať daňové priznanie ,to že si môže urobiť dp to by som ako tak chapala ,len neviem či sa do príjmu počíta aj dôchodok alebo sa počíta daňové len z toho príjmu čo mala na dohodu
Dôchodok sa nepočíta do príjmu-nie je to zdaniteľný príjem. Ak
mala príjem za r.2009 vyšší ako 2012,85 € je povinná podať DP, alebo požiada zamestnávateľa do 15.2.2010 o roč. zúčtovanie. Ak nižší nemusí podať DP, ale sa jej oplatí - vráti sa jej zrazená daň.
florkula
15.02.10,14:19
Ďakujem za vysvetlenie ,vždy ma poteší keď sa dočkam odpovede a viem že poraďáci ma podržia
monika237
15.02.10,14:37
ano
kay2s2
15.02.10,14:49
Dakujem za predchadzajuce odpovede. Mam este 3 otazky:
1/ Zamestnankyna studuje na doktorantskom a pobera stipendium. Ma k Ziadosti o RZD prilozit potvrdenie zo skoly? Ak ano, do akej polozky v ziadost ma uviest prislusnu sumu? Alebo sa stipendium do vlastneho prijmu nezahrna?

2/ Zamestnanec, kt. u nas pracuje na PP a uplatnoval v r.2009 NC, mal v maji a juni "Prijmy zdanene zrazkovou danou" vo vyske 220.- eur (pracoval na dohodu v inej firme). V ktorej casti Ziadosti o RZD si moze tuto sumu uplatnit?

3/ Vie niekto poradit, na co sluzi cast VI. v ziadosti?

Vopred dik za odpovede a rady.
ivti
15.02.10,17:55
Chcela by som vás poprosiť o radu, naša zamestnankyňa v januári skončila rodičovskú dovolenku, firma, v ktorej predtým pracovala bola v konkurze, odstupné jej nemohli vyplatiť a tak požiadala Sociálnu poisťovňu o jeho vyplatenie z garančného fondu, čo sa aj uskutočnilo. Je tento príspevok z garančného fondu predmetom ročného zúčtovania dane tejto zamestnankyne, je to príjem podliehajúci zdaneniu? Ďakujem za rady.
Llívia
15.02.10,18:10
Výplata z garančného fondu nie je predmetom dane, nezdaňuje sa.
Daggmar
15.02.10,20:14
Dakujem za predchadzajuce odpovede. Mam este 3 otazky:
1/ Zamestnankyna studuje na doktorantskom a pobera stipendium. Ma k Ziadosti o RZD prilozit potvrdenie zo skoly? Ak ano, do akej polozky v ziadost ma uviest prislusnu sumu? Alebo sa stipendium do vlastneho prijmu nezahrna?

2/ Zamestnanec, kt. u nas pracuje na PP a uplatnoval v r.2009 NC, mal v maji a juni "Prijmy zdanene zrazkovou danou" vo vyske 220.- eur (pracoval na dohodu v inej firme). V ktorej casti Ziadosti o RZD si moze tuto sumu uplatnit?

3/ Vie niekto poradit, na co sluzi cast VI. v ziadosti?

Vopred dik za odpovede a rady.

K bodu 2/ Presne na toto slúži časť VI. v žiadosti. Uvedie sa tam suma, ktorú chce zamestnanec zúčtovať a uplatniť zrazenú zrážkovú daň.
Cent
16.02.10,07:10
ďakujem za odpoveď, no nie som si ňou istá nakoľko podľa materiálu RNDr.Mihála, ktorý som si preštudovala, sa "Príkazná zmluva" posudzuje ako závislá činnosť. Tak teraz netuším či môžem zamestnancovi akceptovať žiadosť o vykonanie ročného zúčtovania alebo nie. No ešte raz prizvukujem, že z vystaveného potrvdenia nie je zrejmé, či príjem z príkaznej zmuvy bol alebo nebol zdanený.
Poraďáci, skúste prosím pridať svoj názor na môj problém, ďakujem, D.
Na školení p. Mihála som si robila poznámky, z ktorého vyplýva, že ne je dôležité pomenovanie zmluvy ale obsah, tz keď vykonával prácu, ktorá má znaky závislej činnosti, posudzuje sa ako príjem zo záv.činnosti (z vlastnej skúsenosti viem, že DU posudzujú tieto príjmy ako záv.činnosť skoro v každom prípade až na malé výnimky, z ktorého sa má zraziť daň), ak nie, tak je to príjem podľa § 8. V knihe p. Mihála "Daňové a odvodové tipy" je celkom jasne a zrozumiteľne vysvetlené, kedy ide a tzv príkaznú zmluvu, resp. kedy by sme mali používať iné formy zmúv.
mirčiak
16.02.10,07:11
Ďakujem a ten príjem zo spoločenstva zdanený zrážkou? Môžem uviesť v ročnom zúčtovaní? A už sa spýtam rovno aj na tie 2%, ktoré chce jeden zamestnanec darovať, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie dane a potom mu poslať príslušné tlačivá, aby s tým išiel na daňový úrad? Či aj keď chce darovať 2% musí si robiť daňové priznanie? Ďakujem

posúvam ...
5marian5
16.02.10,09:37
ahojte, mozte mi trosku poradit? zamestnancovi bolo ztrhane kazdy mesiac na zivotne poistenie a aj zamestnavatel mu cast hradil, sumy boli kazdy mesiac ine. zamestnanec priniesol papier zo zivotnej, ze na kolko ma narok. ale suma zaplatena z dokladu nesuhlasi so skutocnostou. v skutocnosti zaplatil na zivotne poistenie menej. podla coho sa mam drzat? to co naozaj zaplatil alebo podkladu z poiztovne? dakujem moc krat za odpoved
katka50
16.02.10,09:43
ahojte, mozte mi trosku poradit? zamestnancovi bolo ztrhane kazdy mesiac na zivotne poistenie a aj zamestnavatel mu cast hradil, sumy boli kazdy mesiac ine. zamestnanec priniesol papier zo zivotnej, ze na kolko ma narok. ale suma zaplatena z dokladu nesuhlasi so skutocnostou. v skutocnosti zaplatil na zivotne poistenie menej. podla coho sa mam drzat? to co naozaj zaplatil alebo podkladu z poiztovne? dakujem moc krat za odpoved
Poisťovňa Ti poslala potvrdenie, v ktorom je poistné zrazené a prijaté na účet v r.2009.
Zákon 595/2003 § 11 ods.9
(9)Príspevky daňovníka na doplnkové dôchodkové sporenie podľa odseku 4 písm. a), finančné prostriedky zaplatené daňovníkom na účelové sporenie podľa odseku 4 písm. b) a poistné zaplatené daňovníkom na životné poistenie podľa odseku 4 písm. c) je možné odpočítať od základu dane vo výške preukázateľne zaplatenej v zdaňovacom období, v*úhrne najviac do výšky 398,33 eura.

Potvrdenie z poisťovne je správne.
čarodejka
16.02.10,09:49
1. mám vysluhového dôchodcu, ktorý si podal žiadosť o vykonanie roč.zúč. d., nemá podpísanie vyhlásenie - mám mu robiť ročné zúčtovanie??

2. mám aj starobného dôchodcu, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a ten si nepodal žiadosť o vyko. roč. z. d., čo ten??
nemusím mu robiť ani zúčtovanie a on si nemusí podávať daň. priznanie???

3. zamestnankyňa, ktorí je češka, pracuje na Slovenku, má podpísané vyhlásenie, podala si žiadosť... má jej zamestnávateľ spraviť roč. zúč.d.??

Ďakujem 1000 x za odpovede a rady.
mirčiak
16.02.10,09:49
posúvam ...

Ďakujem a ten príjem zo spoločenstva zdanený zrážkou? Môžem uviesť v ročnom zúčtovaní? A už sa spýtam rovno aj na tie 2%, ktoré chce jeden zamestnanec darovať, môžem mu spraviť ročné zúčtovanie dane a potom mu poslať príslušné tlačivá, aby s tým išiel na daňový úrad? Či aj keď chce darovať 2% musí si robiť daňové priznanie? Ďakujem

Vie mi s tým prosím niekto pomôcť? Hlavne ma zaujímajú tie 2%. Ďakujem
hanelie
16.02.10,09:54
k tým 2%
môžeš urobiť rzd + vystavíš potvrdenie o zaplatenej dani , zamestnanec vyplní vyhlásenie a tieto dve tlačivá odnesie na daňový úrad
katka50
16.02.10,09:57
1. mám vysluhového dôchodcu, ktorý si podal žiadosť o vykonanie roč.zúč. d., nemá podpísanie vyhlásenie - mám mu robiť ročné zúčtovanie??Áno-ak bol dôchodcom od 1.1.2009 bez NČZD

2. mám aj starobného dôchodcu, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a ten si nepodal žiadosť o vyko. roč. z. d., čo ten??
nemusím mu robiť ani zúčtovanie a on si nemusí podávať daň. priznanie???
Ak mal príjem za r.2009 nižší ako 2012,85 € nemusíš, ale sa mu oplatí podať DP-vráti sa mu daň. Ak mal príjem vyšší ako 2012,85 € musí buď roč. zúčt. , alebo DP.
3. zamestnankyňa, ktorí je češka, pracuje na Slovenku, má podpísané vyhlásenie, podala si žiadosť... má jej zamestnávateľ spraviť roč. zúč.d.??Áno.
Ďakujem 1000 x za odpovede a rady.

Odpovede v texte.
hanelie
16.02.10,09:58
1. mám vysluhového dôchodcu, ktorý si podal žiadosť o vykonanie roč.zúč. d., nemá podpísanie vyhlásenie - mám mu robiť ročné zúčtovanie??
áno
2. mám aj starobného dôchodcu, ktorý nemá podpísané vyhlásenie a ten si nepodal žiadosť o vyko. roč. z. d., čo ten??
nemusím mu robiť ani zúčtovanie a on si nemusí podávať daň. priznanie???
pošleš potvrdenie o prijmoch, ostatné je v jeho réžií
3. zamestnankyňa, ktorí je češka, pracuje na Slovenku, má podpísané vyhlásenie, podala si žiadosť... má jej zamestnávateľ spraviť roč. zúč.d.??
áno
v texte
čarodejka
16.02.10,10:22
výsluhový dôchodca mal čiastk. základ dane 5165,21 € a úhrn preddavkov 981,35 €. Neuplatňuje si NČ. kolegyňa, kt, robí dlhé roky účtovníčku mi povedala, že ked nemá pod. vyhlásenie, že to nemám riešiť.

starobný dôchodca mal čias. základ dane 5075,98 € a úhr. pred. 964,39 €, to isté, nič si neuplatňuje....

Správne som to pochopila, že majú príjem vyšší ako 2012, 85 € tak v 1. prípade robím rzd ??
hanelie
16.02.10,10:32
výsluhovému urobíš rzd - podal si žiadosť
starobnému pošleš potvrdenie o prijmoch -
iné neriešiš, ani jeden nemá nárok na NČ
Bibiana_77
16.02.10,11:03
Ahojte. Vie mi prosím niekto poradiť ohľadom programu Olymp? Urobila som ročné zúčtovanie zamestnancom a niektorým vyšli dosť veľké preplatky, ktoré majiteľ vyplatí vo výplate napr. vo februári, ale neviem kde sa mi to objaví vo vzťahu k dú, ktorý by to mal majiteľovi vrátiť. myslela som že to bude na prehľade za 1.Q 2010, ale tam to nevidím, tak neviem, či je to preto, že to ešte nie je ukončené? Alebo nejako inak sa vrátia preplatky, ktoré majiteľ už zaplatil zamestnancom v mzdách? Ďakujem veľmi pekne za radu... :)
Daggmar
16.02.10,11:07
Ahojte. Vie mi prosím niekto poradiť ohľadom programu Olymp? Urobila som ročné zúčtovanie zamestnancom a niektorým vyšli dosť veľké preplatky, ktoré majiteľ vyplatí vo výplate napr. vo februári, ale neviem kde sa mi to objaví vo vzťahu k dú, ktorý by to mal majiteľovi vrátiť. myslela som že to bude na prehľade za 1.Q 2010, ale tam to nevidím, tak neviem, či je to preto, že to ešte nie je ukončené? Alebo nejako inak sa vrátia preplatky, ktoré majiteľ už zaplatil zamestnancom v mzdách? Ďakujem veľmi pekne za radu... :)

V prehlade za I.Q.2010 sa to ukáže v r. 02 ak sa budú dať preplatky odpočítať od r.01 v príslušnom alebo aj nasledujúcom mesiaci po skončení kvartálu.
Zamestnávateľ o to menej zaplatí na preddavkov dane v konkretnom mesiaci.
Bibiana_77
16.02.10,11:36
V prehlade za I.Q.2010 sa to ukáže v r. 02 ak sa budú dať preplatky odpočítať od r.01 v príslušnom alebo aj nasledujúcom mesiaci po skončení kvartálu.
Zamestnávateľ o to menej zaplatí na preddavkov dane v konkretnom mesiaci.

Ale ten preplatok, ktorý vyšiel z ročného zúčtovanie dane je dosť vysoký a zamestnancov máme s minimálnymi mzdami, takže keď sa to nebude dať odpočítať, bude mu to vyúčtované v prehľade a celú sumu mu dú vráti? Ďakujem veľmi pekne...
Zoltán Kovács
16.02.10,11:46
Ale ten preplatok, ktorý vyšiel z ročného zúčtovanie dane je dosť vysoký a zamestnancov máme s minimálnymi mzdami, takže keď sa to nebude dať odpočítať, bude mu to vyúčtované v prehľade a celú sumu mu dú vráti? Ďakujem veľmi pekne...

Zamestnancom vyplatíš, a DÚ požiadaš o vrátenie.
Bibiana_77
16.02.10,12:14
Zamestnancom vyplatíš, a DÚ požiadaš o vrátenie.

No veď to by som chcela vedieť ako požiadam daňový úrad? Bude to zahrnuté na konci prehľadu za I.Q 2010?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Možno sú to hlúpe otázky, pre vás zbehlých účtovníkov, ale pre začínajúcich je toto doslova nočná mora :mee:
Tak ďakujem i za trpezlivosť... :o
Daggmar
16.02.10,12:25
No veď to by som chcela vedieť ako požiadam daňový úrad? Bude to zahrnuté na konci prehľadu za I.Q 2010?
Ďakujem veľmi pekne za odpoveď.
Možno sú to hlúpe otázky, pre vás zbehlých účtovníkov, ale pre začínajúcich je toto doslova nočná mora :mee:
Tak ďakujem i za trpezlivosť... :o

Bibianka, napíšeš list - žiadost o vrátenie dane. Na to nie je tlačivo.
sybila3
16.02.10,12:45
ak má zamestnanec min.mzdu, neplatí daň, tak si nemusí uplatňovať ani napr. životné poistenie?
Timka1
16.02.10,12:47
ak má zamestnanec min.mzdu, neplatí daň, tak si nemusí uplatňovať ani napr. životné poistenie?

ak nemal iné príjmy len tie z minimálnej mzdy, nemusí uplatňovať životnú poistku, nakoľko si nemá čo ponížiť
lubocka
16.02.10,13:24
Mám otázku? Ak požiada pracovníčka o RZD a nastúpila po rodičovskej dovolenke od 1. 6. 2009, musí dokladovať mzdárke obdobie rodičovskej dovolenky,keď na RD nešla z našej organizácii a zároveň stále poberá RD.
Bibiana_77
16.02.10,13:25
Bibianka, napíšeš list - žiadost o vrátenie dane. Na to nie je tlačivo.

No, to presne som chcela vedieť, že ako to požiadam... ďakujem pekne.... všetkým, ktorí mi odpovedali samozrejme ďakujem... :)
Daggmar
16.02.10,13:48
gven75 - a kto ti povedal, že ZP nemá platiť ?? neplatí iba fond nezamestnanosti a invalidné do soc.poistovne. A tak isto to neplati zaňho ani zamestnávateľ.
čarodejka
17.02.10,07:40
Dobré ráno poraďáci :-)
chcem sa spýtať, ak mi niekto nastúpil počas roka 2009 do zamestnania a k žiadosti o rzd priložil všetky doklady aj príjem a na jednom z príjmov má daň vyberanú zrážkou je 28,50.... tak tento príjem si nevšímam?? a spočítam všetky ostatné??

a ešte jedna otázka: ak má zamestnanec manželku, kt. je na rod. dovolenke, doloží potvrdenie, tento príjem sa nepočíta ale v tabuľke na rzd zapíšem príjem manželky 4025,70 a počet mesiacov 12??
veronikasad
17.02.10,08:05
Dobré ráno poraďáci :-)
chcem sa spýtať, ak mi niekto nastúpil počas roka 2009 do zamestnania a k žiadosti o rzd priložil všetky doklady aj príjem a na jednom z príjmov má daň vyberanú zrážkou je 28,50.... tak tento príjem si nevšímam?? a spočítam všetky ostatné??

a ešte jedna otázka: ak má zamestnanec manželku, kt. je na rod. dovolenke, doloží potvrdenie, tento príjem sa nepočíta ale v tabuľke na rzd zapíšem príjem manželky 4025,70 a počet mesiacov 12??
Všetky údaje v žiadosti o RZD vypisuje zamestnanec a zodpovedá za ne.

Zamestnanec môže žiadať aj o vrátenie dane vyberanej zrážkou. V žiadosti o RZD je na to kolonka.

4025,70 je NČZD na manželku, ak nemala žiadny príjem. Rodičovský príspevok sa nezahrňa do vlastného príjmu manželky, ak nemala iný príjem, uvedie nula.
čarodejka
17.02.10,08:14
ďakujem veľmi pekne
promont maja
17.02.10,08:36
Zamestnancom vyplatíš, a DÚ požiadaš o vrátenie.
Ja už len doplním, nakoľko toto platí iba tento konkrétny prípad ...

Poučenie k prehľadu platného od 1. 1. 2010
O vrátený rozdiel (preplatok) z ročného zúčtovania sa zníži odvod preddavkov na daň najneskôr do konca
kalendárneho roka, v ktorom sa ročné zúčtovanie vykonalo, avšak len do výšky sumy uvedenej v riadku 1,
upravenej (zvýšenej) o nedoplatky z ročného zúčtovania (riadok 2), resp. o kladný rozdiel súm v riadku 3.

Ak nie je možné znížiť odvod preddavkov na daň o preplatok z ročného zúčtovania, zamestnávateľ, ktorý je
platiteľom dane, požiada o jeho vrátenie miestne príslušného správcu dane (daňový úrad) podľa § 40 ods. 8 zákona. Správcom dane vrátený preplatok na dani z vykonaného ročného zúčtovania sa v prehľade neuvádza.
čarodejka
17.02.10,10:51
A mám tu ďalšiu perličku :-)
zamestnanec mal úhrn príjmov 29.275,08 €
poistné 3.384,16 €
čiastk. základ dane 25.890,92 €
uhrn predd. na daň 4.173,03 €

nepostupujem ako pri bežných smrteľníkoch, však??
gven75
17.02.10,10:58
gven75 - a kto ti povedal, že ZP nemá platiť ?? neplatí iba fond nezamestnanosti a invalidné do soc.poistovne. A tak isto to neplati zaňho ani zamestnávateľ.
Nepochopila si ma... Ty myslíš asi predčasného dôchodcu. Ano, takýto dôchodca neplatí PvN a IP do ZP ano... Ale ja som myslela odvod z toho preplatku čo som mu vracala a z NEHO odvod do ZP vraj neide!
Maja2
17.02.10,10:58
Dobrý deň. Určite je tu o tom písané, len to neviem nájsť.

Som povinná vystaviť bývalému zamestnancovi potvrdenie o zrazených preddavkoch automaticky bez toho, že by si oň požiadal?

Stačí mi áno/nie. Ďakujem.
Tweety
17.02.10,11:00
Dobrý deň. Určite je tu o tom písané, len to neviem nájsť.

Som povinná vystaviť bývalému zamestnancovi potvrdenie o zrazených preddavkoch automaticky bez toho, že by si oň požiadal?

Stačí mi áno/nie. Ďakujem.
Áno, a bolo tak potrebné urobiť ku dňu skončenia PP.
gven75
17.02.10,11:00
Ahojte! Zam-covi vznikol preplatok na poistnom (spätné priznanie predč. star. dôchodku), tie peniaze som mu vrátila vo výplate, no zadaním nesprávneho prvku mi urobilo odvod aj do ZP, a to vraj nemalo... upravením tejto chyby som mu mala vrátiť ešte nejaké peniaze. Šef mu ich vratil cez pokladňu. Mám aj tento príjem zarátať k jeho príjmu v RZD? Ak áno ako to mám zdokladovať? A ešte sme dostávali od zam-ľa niečo ako vianočný príspevok cez pokladňu, a platí tá istá otázka ako vetu dozadu??? Ďakujem za rýchlu odpoveď!!! :D
Prosím viete mi poradiť ja by som chcela urobiť už tie RZD a neviem sa pohnúť bez toho !!!! PROSIM!
Maja2
17.02.10,11:02
Áno, a bolo tak potrebné urobiť ku dňu skončenia PP.
Ved ja som to tak aj robila, ale ked sa menili teraz tlaciva, mala som im to poslat nanovo?

(zam.premia)
janka67
17.02.10,11:14
Ved ja som to tak aj robila, ale ked sa menili teraz tlaciva, mala som im to poslat nanovo?

(zam.premia)

Áno. Do 10.3., ak nepožiadali do 31. 1.
Ksena
17.02.10,11:21
Prosím, akú máte skúsenosť s potvrdzovaním platenia dobrovoľného poistenia na menocenské zo SP? Chcú vam dať nejaké normálne potvrdenie aj s pečiatkou, alebo ako treba postupovať v prípade dokladovania dobrovoľného poistného, ktoré si zamestnanec chce uplatniť na zníženie základu dane k RZD?
AMM
17.02.10,13:34
1. Zamestnávateľ v potvrdení o príjme uviedol NČ na daňovníka vo výške 3927,24 EUR za obdobie 1-12/2009.
Môžem mu v DP uplatniť NČ na daňovníka vo výške 4025,70 EUR?

2. Manželka, ktorá počas celého roka 2009 poberala rodičovský príspevok, si platila aj životné poistenie. Môže si jej manžel, ktorý si uplatňuje NČ na manželku, uplatniť aj jej životnú poistku?
Tweety
17.02.10,13:36
1. Zamestnávateľ v potvrdení o príjme uviedol NČ na daňovníka vo výške 3927,24 EUR za obdobie 1-12/2009.
Môžem mu v DP uplatniť NČ na daňovníka vo výške 4025,70 EUR? Áno

2. Manželka, ktorá počas celého roka 2009 poberala rodičovský príspevok, si platila aj životné poistenie. Môže si jej manžel, ktorý si uplatňuje NČ na manželku,Áno

uplatniť aj jej životnú poistku? nie
Odpovede v texte.
5marian5
17.02.10,14:38
ahojte, vie mi niekto poradit s NC na manzelku? manzelka mala prijem zo zahranicia cca 700 euro. moze si zamestnanec uplatnit NC na manzelku vo vyske 4025.7 - 700 - odvody v zahranici? dakujem pekneeeee
AMM
17.02.10,19:20
Do ročného zúčtovania dane sa zahŕňajú aj príjmy z dohôd?
Bibiana_77
18.02.10,08:38
Ahojte. Tak som tu zasa s jednou otázkou :)...
Keď bol zamestnanec zamestnaný u nás od 01-12/2009, s tým, že vo februári čerpal neplatené voľno, treba za február niečo dokladať, alebo nie? Myslím, že nie, keďže bol naším zamestnancom i vo februári, ale pre istotu sa pýtam, lebo to robím prvý krát, tak aby som neurobila nejakú blbosť... Ďakujem pekne za odpoveď.... :)
čarodejka
18.02.10,08:48
netreba dokladať nič, bol vašim zamestnancom a ty hlásiš všetky neplatené volná a absencie na soc. poisťovňu...
podľa mňa je to ok
5marian5
18.02.10,09:22
Do ročného zúčtovania dane sa zahŕňajú aj príjmy z dohôd?

ANO
suklova
18.02.10,12:34
Zamestnanec u nás nastupil od 1.10.2009. Z predchádzajúceho zamestnania mi doniesol k RZD ako doklad o príjme /bol tam zamestnaný na dohodu/ nie normálne tlačivo o príjme, ale tlačivo "Oznámenie platiteľa dane o odvedení dane vyberanej zrážkou". Čo s tým? Môžem mu takéto tlačivo uznať v rámci ročného zúčtovania?
čarodejka
18.02.10,12:50
prosím o radu:
zamestanec si chce uplatniť na manželku NC, ona bola celý rok nezamestnaná a poberala pol roka dávku v nezamestnanosti, na ročnom zúčtovaní mám v r. 04 kde sú vlastné príjmy manželky napísať 0 alebo tú podporu? a počet mesiacov pre nezdan. časť bude 12 alebo 6??
5marian5
18.02.10,13:00
prosím o radu:
zamestanec si chce uplatniť na manželku NC, ona bola celý rok nezamestnaná a poberala pol roka dávku v nezamestnanosti, na ročnom zúčtovaní mám v r. 04 kde sú vlastné príjmy manželky napísať 0 alebo tú podporu? a počet mesiacov pre nezdan. časť bude 12 alebo 6??

do kolonky mesiace das asi 12 (zalezi na tom ci boly cely rok manzelia). teda mesiace kedy boli manzelia. podpora v nezamestnanosti je prijem manzeky, tak to tam treba napocitat ako prijem