klauke
21.01.10,11:47
Ahojte,
možno to bude hlúpa otázka, ale nedá mi neopýtať sa?

V každom predpise a usmernení o dani z motorových vozdiel sa uvádza termín držiteľ vozidla. Ale v osvedčení o evidencii (technický preukaz) takýto termín neviem nájsť. Sú tam akurát termíny: vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia.

Pýtam sa teda kto je držiteľ vozdila - majiteľ vozidla alebo držiteľ osvedčenia.

Ďakujem za odpoveď.
v.balogova
21.01.10,17:39
Je to veľmi zaujímavé - práve som sa nad tým zamýšľala;) Som zvedavá na odpovede. Zrejme máš na mysli v náväznosti na danove priznanie na DzMV.
Stanislav 1975
21.01.10,18:58
Ahojte,
možno to bude hlúpa otázka, ale nedá mi neopýtať sa?

V každom predpise a usmernení o dani z motorových vozdiel sa uvádza termín držiteľ vozidla. Ale v osvedčení o evidencii (technický preukaz) takýto termín neviem nájsť. Sú tam akurát termíny: vlastník vozidla a držiteľ osvedčenia.

Pýtam sa teda kto je držiteľ vozdila - majiteľ vozidla alebo držiteľ osvedčenia.

Ďakujem za odpoveď.

Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla...:) a len doplním/ nájomca vozidla-držiteľ osvedčenia...
klauke
22.01.10,05:07
Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla...:)
Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

Je to tak?
Zoltán Kovács
22.01.10,05:28
Je to jednoduchá rovnica/ držiteľ vozidla- majiteľ vozidla...:)


Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

Je to tak?

Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.
Stanislav 1975
22.01.10,05:31
Potom, keď v osvedčení o evidencii je ako majiteľ vozidla lízingová spoločnosť a nájomca je zapísaný len ako držiteľ osvedčenia, tak by daň z MV mala platiť lízingovka.

Je to tak?

Tak podľa mňa áno,hmhm- neviem,či v účtovníctve to rieši nejaký iný zákon ale napr. pri zákonnom poistení ak by auto nebolo poistené a sposobilo škodu tak na paškál by brali majiteľa,teda leasingovku,nie nájomcu...:cool:
Stanislav 1975
22.01.10,05:33
Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.

Zoli,ako píšem ,neviem,či to rieši nejaký zákon v účtovníctve...:confused::confused::confused:
klauke
22.01.10,05:46
Nie je to tak. Rovnica uvedená Stanom platí "iba" pre účely zákona o dani z motorových vozidiel.
Veď práve o daň z motorových vozdiel mi ide. Ak by platila rovnica, tak paltiť daň by mala lízingovka.

Ale keď čítam zákon o miestnych daniach a poplatku pozornejšie, tak v tomto prípade asi bude platiť §85, ods. 1, písm c):

Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
....
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

Inak by muselo platiť písmeno a), kde sa hovorí, že daňovník je držiteľ vozidla - teda lízingovka.
Stanislav 1975
22.01.10,06:08
Veď práve o daň z motorových vozdiel mi ide. Ak by platila rovnica, tak paltiť daň by mala lízingovka.

Ale keď čítam zákon o miestnych daniach a poplatku pozornejšie, tak v tomto prípade asi bude platiť §85, ods. 1, písm c):

Daňovník

(1) Daňovníkom je fyzická osoba alebo právnická osoba, alebo ich organizačná zložka zapísaná do obchodného registra, ktorá
....
c) používa vozidlo, v dokladoch ktorého je ako držiteľ vozidla zapísaná osoba, ktorá nepoužíva vozidlo na podnikanie

Inak by muselo platiť písmeno a), kde sa hovorí, že daňovník je držiteľ vozidla - teda lízingovka.

Ja neviem,ale stále si stojím za svojím,že DRŽITEĽ vozidla je majiteľ vozidla,nie nájomca( ten je držiteľ osvedčenia),ale ako vravím, možem sa mýliť ale podľa mňa daň by mala platiť leasingovka( ak to neupravuje zasa iný zákon o ktorom neviem,hm)
klauke
22.01.10,06:17
No asi bude najlepšie opýtať sa na daňovom úrade. Som zvedavý na ich reakciu. Potom dám vedieť, čo mi povedali.
Stanislav 1975
22.01.10,06:25
No asi bude najlepšie opýtať sa na daňovom úrade. Som zvedavý na ich reakciu. Potom dám vedieť, čo mi povedali.

OK,daj vedieť-sám som zvedavý...:cool:
azla
22.01.10,06:31
Mne to vychádza na písmeno a)

Vychádzala by som z nasledovného:

Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ.
zdroj:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158

V osvedčení ako vlastník ...............................leas. spoločnosť
V osvedčení je v kolonke držiteľ osvedčenia ....firma AB, ....lebo vlastník uviedol, že firma AB má byť zapísaná v osvedčení ako jeho držiteľ (držiteľ vozidla)



2. Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel daňovník, ktorý vozidlo obstaral formou
finančného leasingu?
Odpoveď:
Ak nájomca vozidlo používa na podnikanie a zároveň je aj ako držiteľ vozidla zapísaný v
dokladoch vozidla, nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1
písm. a) zákona o miestnych daniach. Ak nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je
leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods.
1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ozatky_dzmv0110.pdf
klauke
22.01.10,07:56
Mne to vychádza na písmeno a)

Vychádzala by som z nasledovného:

Vlastník vozidla, ktoré doteraz nebolo prihlásené do evidencie vozidiel, je povinný osobne toto vozidlo prihlásiť do 15 dní po jeho nadobudnutí; pritom uvedie, kto má byť zapísaný v osvedčení o evidencii ako jeho držiteľ.
zdroj:
http://portal.gov.sk/Portal/sk/Default.aspx?CatID=39&aid=158

V osvedčení ako vlastník ...............................leas. spoločnosť
V osvedčení je v kolonke držiteľ osvedčenia ....firma AB, ....lebo vlastník uviedol, že firma AB má byť zapísaná v osvedčení ako jeho držiteľ (držiteľ vozidla)



2. Otázka:
Je daňovníkom dane z motorových vozidiel daňovník, ktorý vozidlo obstaral formou
finančného leasingu?
Odpoveď:
Ak nájomca vozidlo používa na podnikanie a zároveň je aj ako držiteľ vozidla zapísaný v
dokladoch vozidla, nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods. 1
písm. a) zákona o miestnych daniach. Ak nájomca nie je držiteľom vozidla (držiteľom je
leasingová spoločnosť), nájomca je daňovníkom dane z motorových vozidiel podľa § 85 ods.
1 písm. c) zákona o miestnych daniach.
zdroj:
http://www.drsr.sk/drsr/slovak/danovy_subjekt/brozury_a_letaky/data/ozatky_dzmv0110.pdf
Diky moc za usmernenie. Ja som to tiež takto chápal, ale vzhľadom na nejasnosť tej terminológie som si nebol úplne istý. Myslím, že tvorcovia zákonov by mali vedieť aké termíny sú v dokladoch na ktoré sa odvolávajú. Alebo ich aspoň nejak vysvetliť.

Tak ešte raz diky.
Stanislav 1975
26.01.10,05:49
Takže ,teta z daňového riditeĺstva to tu vysvetlila- daň z mv platí vždy nájomca-bez ohľadu či je alebo nieje zapísaný ako držiteĺ osvedčenia...



http://ekonomika.sme.sk/c/5209154/na-dan-z-aut-zostava-len-necely-tyzden.html