nunka139
21.01.10,15:54
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom preplatenia dovolenky...
Zamestnávateľ nám pred koncom roka 2009 sám navrhol, že nám preplatí zvyšok dovolenky, ktorú sme nemohli vyčerpať v starom roku... Táto informácia nás potešila nakoľko sme si mysleli, že budeme mať väčšiu výplatu, čo sa však nestalo. Chcela by som sa opýtať či je možné dovolenku preplatiť tak ako keby bola čerpaná, čo sa stalo v mojom prípade... Na výplatnej páske som mala dovolenku uvedenú ako čerpanie. Tým pádom sa mi znížila mzda o cca 40 eur... V decembri som odpracovala 22 dní, no podla výpl. pásky len 16,5 a zvyšných šesť dní som mala ako čerpanie dovolenky. Mzdu, ktorú som mala dostať za tých 6 dní som mala doplatenú ako mimoriadnu odmenu, ale: nemala som tam už započítané stravné lístky za šesť dní, aj keď som ich mala normálne odpracované. A nemala som doplatené ani iné príplatky ktorými nám zamestnávateľ prispieva na udržiavanie čistej uniformy, dokonca mi bolo stiahnute aj z pohyblivej čiastky.
Dozvedela som sa, že dovolenka by sa podla zákona nemala vôbec preplácať, ale to som dovtedy netušila... Dokonca nám visel v práci na nástenke oznam, že kto chce aby mu bola dovolenka preplatená tak nech sa podpíše... Dá sa to považovať za nevyplatenie časti mzdy? A mohla by som tým pádom dať okamžitú výpoveď? Alebo to mám riešiť inak?

Ďakujem za odpovede :)
jankasm
21.01.10,20:25
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom preplatenia dovolenky...
Zamestnávateľ nám pred koncom roka 2009 sám navrhol, že nám preplatí zvyšok dovolenky, ktorú sme nemohli vyčerpať v starom roku... Táto informácia nás potešila nakoľko sme si mysleli, že budeme mať väčšiu výplatu, čo sa však nestalo. Chcela by som sa opýtať či je možné dovolenku preplatiť tak ako keby bola čerpaná, čo sa stalo v mojom prípade... Na výplatnej páske som mala dovolenku uvedenú ako čerpanie. Tým pádom sa mi znížila mzda o cca 40 eur... V decembri som odpracovala 22 dní, no podla výpl. pásky len 16,5 a zvyšných šesť dní som mala ako čerpanie dovolenky. Mzdu, ktorú som mala dostať za tých 6 dní som mala doplatenú ako mimoriadnu odmenu, ale: nemala som tam už započítané stravné lístky za šesť dní, aj keď som ich mala normálne odpracované. A nemala som doplatené ani iné príplatky ktorými nám zamestnávateľ prispieva na udržiavanie čistej uniformy, dokonca mi bolo stiahnute aj z pohyblivej čiastky.
Dozvedela som sa, že dovolenka by sa podla zákona nemala vôbec preplácať, ale to som dovtedy netušila... Dokonca nám visel v práci na nástenke oznam, že kto chce aby mu bola dovolenka preplatená tak nech sa podpíše... Dá sa to považovať za nevyplatenie časti mzdy? A mohla by som tým pádom dať okamžitú výpoveď? Alebo to mám riešiť inak?

Ďakujem za odpovede :)

No je pravda, že dovolenka sa môže preplácať len pri skončení PP, s malou výnimkou, kde sa môže preplatiť časť dovolenky z predchádzajúceho roka, ktorú si nevyčerpáš do konca tohoto roka, ale to tvoj prípad nie je.
Sú podnikatelia, ktorí to takto praktizujú. Oni Ti v podstate tú dovolenku preplatili, formou tých odmien, ktoré spomínaš. Dovolenku Ti museli zadať ako čerpanú, inak by Ti ju preplatiť nemohli. Lenže samozrejme, musela si im podpísať dovolenkový lístok, alebo to sa u Vás nerobí?
Takže dovolenku si v podstate dostala preplatenú, ale malo to za následok, ako píšeš, poníženie stravných lístkov za dni "akože" čerpanej dovolenky a takisto poníženie o ostatné príplatky, ktoré dostávaš keď pracuješ. Pretože oficiálne si mala v práci dovolenku. Za nevyplatenie časti mzdy to určite považovať nemôžeš, mzdu si predsa mala vyplatenú za odpracované dni + 6 dní čerpania dovolenky a navyše odmeny. Ohradiť by si sa mohla jedine tým, že si o dovolenku nežiadala a ani si ju nepodpísala.
Zamestnávateľ Vám ponúkal finančnú výhodu preplatením nevyčerpanej dovolenky, ale zabudol Vás informovať o postupe, akým to prevedie, keďže zákon preplatenie dovolenky neumožňuje urobil to tak ako urobil.
Chobot
22.01.10,09:03
Dobrý deň, potrebovala by som poradiť ohľadom preplatenia dovolenky...
Zamestnávateľ nám pred koncom roka 2009 sám navrhol, že nám preplatí zvyšok dovolenky, ktorú sme nemohli vyčerpať v starom roku... Táto informácia nás potešila nakoľko sme si mysleli, že budeme mať väčšiu výplatu, čo sa však nestalo. Chcela by som sa opýtať či je možné dovolenku preplatiť tak ako keby bola čerpaná, čo sa stalo v mojom prípade... Na výplatnej páske som mala dovolenku uvedenú ako čerpanie. Tým pádom sa mi znížila mzda o cca 40 eur... V decembri som odpracovala 22 dní, no podla výpl. pásky len 16,5 a zvyšných šesť dní som mala ako čerpanie dovolenky. Mzdu, ktorú som mala dostať za tých 6 dní som mala doplatenú ako mimoriadnu odmenu, ale: nemala som tam už započítané stravné lístky za šesť dní, aj keď som ich mala normálne odpracované. A nemala som doplatené ani iné príplatky ktorými nám zamestnávateľ prispieva na udržiavanie čistej uniformy, dokonca mi bolo stiahnute aj z pohyblivej čiastky.
Dozvedela som sa, že dovolenka by sa podla zákona nemala vôbec preplácať, ale to som dovtedy netušila... Dokonca nám visel v práci na nástenke oznam, že kto chce aby mu bola dovolenka preplatená tak nech sa podpíše... Dá sa to považovať za nevyplatenie časti mzdy? A mohla by som tým pádom dať okamžitú výpoveď? Alebo to mám riešiť inak?

Ďakujem za odpovede :)

Nepíšeš, či ide o dovolenku za rok 2008 alebo za dok 2009. Ak za rok 2008, tak buď rada, že to zamestnávateľ vyriešil takýmto spôsobom, hoci nie úplne v súlade so ZP. V opačnom prípade by tebe, aj kolegom zvyšný nárok dovolenky prepadol a nemali by ste ani peniaze ani dovolenkové dni.

AK to bola dovolenka za rok 2009, tak bolo zbytočné ju preplácať, mohli ste si ju čerpať v priebehu roku 2010. Mali ste namietať, že ju nechcete mať preplatenú, ale si ju chcete vyčerpať v roku 2010. Ale zapracovala ľudská povaha a vidina peňazí a vy ste súhlasili s preplatením dovolenky.
nunka139
22.01.10,21:30
No, bola to dovolenka za rok 2009. Keby som vedela, že to urobia takýmto spôsobom tak by som si ju určite preplatiť nenechala a radšej by som ju vyčerpala... Ja som tu dovolenku aj chcela vyčerpať, ale nebola mi schválená. Ale dovolenkový lístok som nepodpísala.

Ďakujem pekne za odpovede :)