misa
21.01.10,18:17
Prosím Vás o pomoc s nasledovným:
Firma platca DPH kúpila v máji motorku, má faktúru, kde zaplatila len časť faktúry 30% a zvyšných 70% prefinancovala cez Banco Mais. Existuje normálny splátkový kalendár, kde je rozpísaná istina, úrok, počet mesiacov splácania.
Prvý problém: Výška istiny nesedí s neuhradenou sumou 70% z došlej faktúry. Keď som telefonovala do uvedenej spoločnosti, povedali mi, že istina je zvýšená o províziu a sprostredkovateľský poplatok – tak som rozdiel ktorý vznikol zaúčtovala ako zvýšenie obstarávacej ceny motorky.
Po lete v septembri mala motorka nehodu, vinník však nebol, náhrada sa nemala v akej poisťovni pýtať. Takže opravu by v plnej miere znášala firma. Konateľ sa však rozhodol že ju predá za 1000 € a zvyšok splátok postúpi novému kupcovi. Z firmy Banco Mais mám potvrdenie o tom, že celá zmluva o úvere bola postúpená na nového človeka. Firma má kúpnu zmluvu na predaj aj s dokladom o zaplatení.
Odpis za rok 2009 zaúčtovať nemôžem, môžem však odpísať zostatkovú cenu majetku do nákladov v plnej výške. Ako výnos mám predaj s kúpnou zmluvou.
Čo mám ale urobiť so zvyšným záväzkom na 479 voči spoločnosti Banco Mais, tak to je to čo neviem ako mám vyriešiť. Poradíte?