maturantka
21.01.10,19:44
Prosím Vás, nevie niekto, aký vplyv má doručenie listu z Ministerstva školstva na univerzitu, že odníma priznanie akreditácie študijného odboru "X", priznaného v r. 2004, pre študenta, ktorý o pár dní na tejto univerzite a v odbore "X" ide robiť štátnice a obhajovať bakalársku prácu?
To akože ide "bojovať" o vopred neplatný titul? Som z toho zúfalá, lebo sa ma to osobne dotýka a list sme našli na nástenke zverejnený dnes. Nikto nám oficiálne nič nepovedal. Vopred ďakujem za morálnu podporu...:(
pe.pe
21.01.10,18:57
Ahoj,

je mi luto, ale odnatie akreditacie v konecnom dosledku znamena nemoznost priznavat akademicke tituly. A Bc. je akademicky titul. Jedina sanca na prezitie je, ze akreditacia bola odnata len pre magistersky stupen studia. To ale musi byt v rozhodnuti Ministerstva skolstva jasne napisane.
Moju moralnu podporu mas...
pe.pe
21.01.10,18:58
...este mi napadlo...ucinnost rozhodnutia! Je dolezite, ktorym dnom toto rozhodnutie nadobudne, resp. nadobudlo ucinnost.
maturantka
21.01.10,19:04
Na liste je dátum vyhotovenia 8.12.2009, a v prílohe je zoznam odborov, ktorým
a/ sa pozastavuje akreditácia
b/ sa odníma akreditácia - ten náš.
Dátum účinnosti nie je vyslovene napísaný. List je adresovaný rektorovi Trenčianskej univerzity. Ešte podotýkam, že sme strojári a dosť sme sa za tie 3,5 roka nadreli. To hádam nie je možné, skúšky máme budúci týždeň, v ruke posudky bakalárok a teraz večer sme našli ten list...

To znamená, že skúšky urobíme, ale ostaneme bez štátom uznaných titulov, alebo úplne bez titulov?
To snáď nie...
pe.pe
21.01.10,19:29
V podstate má škola, v zmysle zákona o VŠ túto povinnosť:

(2) Ak sa vysokej škole odníme právo udeľovať absolventom študijného programu akademický titul, nesmie na príslušný študijný program prijímať nových študentov a je povinná zabezpečiť pre existujúcich študentov študujúcich podľa tohto študijného programu možnosť pokračovať v štúdiu podľa iného akreditovaného študijného programu rovnakého stupňa v študijnom odbore, ktorý je totožný s pôvodným alebo čo najbližší pôvodnému. Ak to nie je možné, vysoká škola je povinná v spolupráci s ministerstvom hľadať takéto možnosti na iných vysokých školách.

Otázne je, či na fakulte je odbor totožný, či najbližší Tvojmu a či je akreditovaný.
maturantka
21.01.10,19:54
Pe.pe, ďakujem veľmi pekne, už tá spoluúčasť niekoho iného človeku dosť pomôže, keď nie je v tom až po uši sám, zajtra to preveríme, čo je za tým. Ale v prvom momente je to šok. Ako sa takéto niečo môže diať v štáte EÚ...
pe.pe
21.01.10,20:08
Na stranke univerzity su informacie o pozastaveni a odnati akreditacie a aj korespondencia medzi univerzitou a ministerstvom. Co ma prekvapilo, rektor sa odvolal voci navrhu Akreditacnej komisie po uplynuti odvolacej lehoty, co je teda dost divne a nezodovedne, takze ministerstvo jeho odvolanie neriesilo. Taktiez je zaujimave, ze v informaciach, co dalej po odnati akreditacie, Tvoja skola zo zakona vytiahla len niektore paragrafy, ale konkretne §87 ods.2, ktory hovori o jej povinnostiach tam neuviedla. Patral som a nezistil som, ze by bol tento paragraf zruseny. Skutocne by som sem dal aj smajlika, ale bol by to naozaj smiech cez slzy.
Tak zajtra pekne zostra a trvajte na otazke, ci ostalo skole opravnenie udelit vam akademicky titul. A ziadajte pisomne stanovisko, najma ak bude skola tvrdit, ze ano.
Drzim palce Tebe aj Tvojim kolegom!
maturantka
03.02.10,17:39
Tak, pre tých, ktorých trošku táto téma zaujíma. Vec je zatiaľ v takom štádiu, že náš odbor zrušili v externej forme štúdia, skúšala nás komisia v tomto istom odbore len v dennej forme štúdia. V krátkom čase sa koná promócia a hneď nás lanária na inžinierske štúdium, odpustia nám aj poplatok za lekárske potvrdenie o spôsobilosti študovať:D:D. A máme "povedať aj kamarátom", že Trenčianska univerzita je dobrá, že sa nemusia báť prísť študovať sem. Tak Vám to hovorím... ako kamarátom...:rolleyes:
pe.pe
03.02.10,17:46
Tak dobre som sa nepobavil ani nepamatam:) takze suc externa, skoncila si ako denna? gratulujem! zda sa, ze fantazia predsa len pozna hranice, tam kde konci, zacina Trencianska uni.

...otazka: ides aj na Ing.?

Moj sarkasticko-ironicky prispevok nemeni nic na tom, ze som uprime rad, ze sa Tebe a Tvojim kolegom nakoniec podarilo uspesne ukoncit studium!
Ilika
03.02.10,17:51
Tak dobre som sa nepobavil ani nepamatam:) takze suc externa, skoncila si ako denna? gratulujem! zda sa, ze fantazia predsa len pozna hranice, tam kde konci, zacina Trencianska uni.

...otazka: ides aj na Ing.?

Moj sarkasticko-ironicky prispevok nemeni nic na tom, ze som uprime rad, ze sa Tebe a Tvojim kolegom nakoniec podarilo uspesne ukoncit studium!


nadväzujem na pe.pe:

....ides aj na Ing?....a na tej istej Univerzite?!
maturantka
03.02.10,18:07
No čo už máme robiť. Inde ani nejdeme skúšať. Technika je najbližšie v Žiline, tam vraj je to problém, ide o renomovanú univerzitu a žiaľ, my máme trochu reputáciu pokazenú, a potom v Trnave, tam je to pre nás ďaleko, tak sme to ani nezisťovali. Nuž to teda asi riskneme. Je ťažko si teraz vyberať nejaké lepšie riešenie. Ubezpečovali nás, že všetko je v najlepšom poriadku, ostáva nám len veriť im a risknúť to. Asi tak, kamaráti... :o
Ilika
03.02.10,18:17
Tak vám teda budem držať palce ...nech vám to vyjde!
Veĺa zdaru do ďalšieho štúdia !!!
maturantka
03.02.10,18:23
Tak o 2,5 roka dám vedieť..................................... alebo sa dozviete v správach na Markíze o niečo skôr o dvadsiatke zúfalých študentov v pokročilom veku, ako blokujú niekde vstup a žiadajú vrátiť cca 1700 eur a stratené roky.
atomika
05.02.10,12:59
Nadväzujúc na tému: Viete niečo nové o akreditácii tejto školy? Chodí mi tam syn do prvého ročníka, úspešne ukončil prvý semester a teraz neviem, či mu to na niečo bude. Máme sa ohliadnuť snáď po iných školách, či čo? Nie sú tu ešte iní študenti či ich rodičia, ktorým deti študujú na tejto škole?
Inak tie listy čo tu boli citované o pozastavení a zrušení akreditácie stále sú zavesené na stránke TN univerzity. Tak neviem, neviem, .....
maturantka
05.02.10,13:59
Práve sme prišli z bakalárskej promócie:---:---:---. V príhovore dekan povedal, že sami môžeme posúdiť, či na TNUNI dávajú tituly zadarmo.... Môžem povedať, že náš (strojársky) bol vydretý. Čo sa týka pozastavenia či odňatia akreditácie, osobne si myslím, že to prehrmí, kompetentní si budú dávať väčší pozor a podobný problém sa možno po voľbách, či pred nimi prevalí na inej vysokej škole. Sú aj školy, kde sa ozaj ide s bankovkou v indexe na skúšky priamo z lyžovačky, napríklad, čiže bez učenia. To mám overené, lebo sa mi chválili známe, ktoré pracujú v banke a nejaký titul pred menom potrebovali na zachovanie postu. A tá škola je pomerne blízko Trenčína... Nezávidím im, to nie, je mi len ľúto, že vysokoškolské vzdelanie sa tak degraduje.

Ak Tvoj syn, Atomika, študuje v prvom ročníku, nech len pekne pokračuje podľa vlastných možností čo najlepšie ďalej, v najhoršom prípade, ako tu bolo napísané, škola musí pri "zrušení" príslušného odboru zabezpečiť ďalšie kroky, aby neostal len tak na ulici. Náš odbor tiež zrušili dva mesiace pred štátnymi skúškami a doskúšali nás v rámci príbuzného odboru v dennom štúdiu (sme externisti). Aféra okolo "rozdávania titulov v Trenčíne" nás zarmútila a oslabila našu momentálnu pozíciu v očiach verejnosti, sme v tom však nevinne.

Atomika, prajem Ti raz zažiť na synových promóciách rovnakú radosť, ako sme mali dnes my, keď sme skladali bakalársky sľub a preberali z rúk dekana bakalárske diplomy.
zdenka131
05.02.10,14:27
Práve sme prišli z bakalárskej promócie:---:---:---. V príhovore dekan povedal, že sami môžeme posúdiť, či na TNUNI dávajú tituly zadarmo.... Môžem povedať, že náš (strojársky) bol vydretý. Čo sa týka pozastavenia či odňatia akreditácie, osobne si myslím, že to prehrmí, kompetentní si budú dávať väčší pozor a podobný problém sa možno po voľbách, či pred nimi prevalí na inej vysokej škole. Sú aj školy, kde sa ozaj ide s bankovkou v indexe na skúšky priamo z lyžovačky, napríklad, čiže bez učenia. To mám overené, lebo sa mi chválili známe, ktoré pracujú v banke a nejaký titul pred menom potrebovali na zachovanie postu. A tá škola je pomerne blízko Trenčína... Nezávidím im, to nie, je mi len ľúto, že vysokoškolské vzdelanie sa tak degraduje.

Ak Tvoj syn, Atomika, študuje v prvom ročníku, nech len pekne pokračuje podľa vlastných možností čo najlepšie ďalej, v najhoršom prípade, ako tu bolo napísané, škola musí pri "zrušení" príslušného odboru zabezpečiť ďalšie kroky, aby neostal len tak na ulici. Náš odbor tiež zrušili dva mesiace pred štátnymi skúškami a doskúšali nás v rámci príbuzného odboru v dennom štúdiu (sme externisti). Aféra okolo "rozdávania titulov v Trenčíne" nás zarmútila a oslabila našu momentálnu pozíciu v očiach verejnosti, sme v tom však nevinne.

Atomika, prajem Ti raz zažiť na synových promóciách rovnakú radosť, ako sme mali dnes my, keď sme skladali bakalársky sľub a preberali z rúk dekana bakalárske diplomy.
Želám pohodový deň. Úprimne blahoželám k príjemnému pocitu z promócie. Je to krásny pocit, keď je 3-oj ročné snaženie zavŕšené promóciou. O to viac si túto chvíľu dokáže človek vážiť, keď po skončení štúdia sprevádzaného komplikáciami a neistotou prevezme vytúžený diplom. :)
atomika
05.02.10,15:14
Ďakujem za reakcie, áno, bude ďalej študovať, aj keď tvrdí (napriek pokazenej reputácii ich školy), že to štúdium je náročné.
Ale pozerala som to - akreditácia jeho odboru je pozastavená (nie zrušená), takže dúfam, že sa to nejako vybaví, aspoň v škole im hovorili, že bakalárske štúdium im zaručujú, teda aj ukončenie tohoto štúdia riadnou formou. To sú asi ale len také sľuby, veď na papieri vidíme, že tento odbor je pozastavený.
No nič, budeme dúfať.
Pekne všetkých pozdravujem a prajem príjemný, aj keď usmoklený, piatkový večer.

PS: Aj ja som počula o fakulte v TN, na ktorej sa bez obálky na skúškach ani neprejde.